Jump to content

Φανατισμός


Recommended Posts

«Ο φανατισμός είναι ο χειρότερος σύμβουλος και το μεγαλύτερο σύμβολο ανωριμότητας και έλλειψης καλλιέργειας»

- Π. Βενέτης -

 

«Υπάρχουν αυτοί οι ανόητοι, οι φανατικοί, που βρίσκονται πάντοτε μέσα στα κινήματα και πάντοτε τους μειώνουν την αξία.»

- Roosvelt -

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 32
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αυτος ειναι ο Λογος που αν και Ισχυρος Υποστηρικτης των SS δηλωνω τελειως

Anti-Nazi... :4_1_210[1]:

μεχρι και στο τσαντακι μου το γραφω, μαζι με πολλα αλλα( :offtopic: )

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ειναι ο Λογος που αν και Ισχυρος Υποστηρικτης των SS δηλωνω τελειως

Anti-Nazi... :4_1_210[1]:

μεχρι και στο τσαντακι μου το γραφω, μαζι με πολλα αλλα( :offtopic: )

14808[/snapback]

Νομίζω πως θα πάθω κρίση...

Σε παρακαλώ μπορείς να εξηγήσεις ακριβώς,τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

sucore, μακάρι να ήσουν μόνο offtopic. Έλα όμως που είσαι και αρκετά ασαφής! Τί θες και τα λες αυτά τώρα..?! :015annoyed:

Για να επιστρέψουμε στο φανατισμό, απο ψυχολογικής πλευράς θα μπορούσαμε να πούμε πως η διέξοδος που βρίσκουν ορισμένοι άνθρωποι προς εκτόνωση είναι μερικές φορές ακατάλληλη. Κι όμως, γι'αυτούς δεν παύει να είναι ένας πολύ καλός τρόπος εκτόνωσης! Έτσι βλέπουμε τον δήθεν καταπιεσμένο νέο στο γήπεδο να σπάει καρέκλες και να σηκώνει καδρώνια σήμερα (αλλά το γυαλλάκι πάντα adidas ή o'neil - ή είμαστε επαναστάτες ή δεν είμαστε!), να χτυπάει τη γυνή του αύριο κ.ο.κ. Λάθος τρόποι εκτόνωσης της ενέργειας, αλλά και μικροπρεπείς εκφράσεις μίσους και μισαλλοδοξίας.

Και το πιό άσχημο ξέρετε ποιό είναι?! Ότι αρκετές επαναστάτριες -μέσω τηλεόρασης φυσικά- γιαγιάδες συμφώνησαν με τη Λουκά όταν η ίδια επιτιθόταν φραστικά στον Καφετζόπουλο ή στον Πανούση. Άρα έχουμε εκτός από φανατισμό και μια εθελοτυφλία ή χειρότερα, μια συγκατάθεση σε άλλο ένα είδος φανατισμού... το θρησκευτικό φανατισμό. Όσο αίμα κι αν έχει χυθεί, φαίνεται πως δεν είναι αρκετό για να εμποδίσει τέτοιους ανθρώπους να συνεχίσουν το "ενάρετο έργο του θεού τους"!

Link to comment
Share on other sites

Για να επιστρέψουμε στο φανατισμό, απο ψυχολογικής πλευράς θα μπορούσαμε να πούμε πως η διέξοδος που βρίσκουν ορισμένοι άνθρωποι προς εκτόνωση είναι μερικές φορές ακατάλληλη. Κι όμως, γι'αυτούς δεν παύει να είναι ένας πολύ καλός τρόπος εκτόνωσης!

Δε νομίζω ότι είναι τρόπος εκτόνωσης.

Κατά την γνώμη μου, ο φανατισμός υποδηλώνει άνθρωπο με πολύ στενούς πνευματικούς «ορίζοντες» ή/και που δεν έχει μάθει να σκέφτεται «έξω από το κουτί» ή/και που έχει υποστεί πλύση εγκεφάλου ή/και άνθρωπο με απωθημένα (που σχετίζονται άμεσα με το αντικείμενο του φανατισμού του... αυτό συνήθως συναντάται στον πολιτικό ή θρησκευτικό φανατισμό -σπάνια στον αθλητικό).

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με την Νεφέλη....

 

το να υποστηρίζεις κάτι σε βαθμό να φανατίζεσαι εναντίον οτιδήποτε άλλου....δεν είναι εκτόνωση....

 

Sucore επειδή στο δικό μου απλό μυαλό οι Ναζί και τα SS είναι συβδεδεμένα...μήπως μπορείς να εξηγήσεις την σχέση? Off Topic i know απλά θέλω να δω την διαφοροποίηση από κάποιον που την έχει κάνει ήδη...θα το ψάξω το θέμα....

 

Φανατισμός....το να πιστεύεις κάτι τόσο πολύ που στο τέλος να το θεωρείς το μόνο σωστό...να επιτίθεσαι..με όποιον τρόπο εναντίον όλων όσων δεν συμφωνούν με αυτό που πιστεύεις......πάρα πολά παραδείγματα..παντού..από την αρχή σχεδόν της Ιστορίας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ο συνειδητοποιημένος φανατικός τι να πω...;

 

Είναι ωραίο να έχεις μερικά πράγματα να παθιάζεσαι!

 

Άλλωστε, μέτρον άριστον, κι όχι παν μέτρον άριστον... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Οκ.... Τότε μπορούμε να διακρίνουμε το φανατισμό σε δύο κατηγορίες, ανάλογα με το κίνητρο που τον ενεργοποιεί... Ο ένας είναι ο φανατισμός λόγω ανασφάλειας λόγω "στενών πνευματικών οριζόντων" (όπως ανέφερε η Νεφέλη) και λόγω ανασφάλειας (όπως το βλέπω εγώ). Ο άλλος είναι ο φανατισμός λόγω ανάγκης για εκτόνωση του ανθρώπου από τις πιέσεις που δέχεται καθημερινά, είτε αυτό μεταφράζεται σε κοινωνική ανισότητα (το αφεντικό είναι :censored: ) είτε εκφράζεται σε οικονομική δυσχέρεια (εδώ δε χρειάζεται κάτι περαιτέρω) είτε σε πολιτική δυσανασχέτιση (ούτε εδώ, είναι αυτονόητο νομίζω) είτε σε άλλους παράγοντες (σχέσεις ή οικογενειακά προβλήματα). Όλα αυτά δημιουργούν μια άσχημη ψυχολογική κατάσταση και συνεπώς μια ανάγκη για εκτόνωση. Μια μορφή αυτής της εκτόνωσης είναι και ο φανατισμός! Το έθεσα καλύτερα τώρα?!...

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος είναι ο φανατισμός λόγω ανάγκης για εκτόνωση του ανθρώπου από τις πιέσεις που δέχεται καθημερινά

...Δυσκολεύομαι να δω τον φανατισμό ως εκτόνωση... :unsure:

Ίσως βέβαια να έχεις δίκιο, αλλά μου φαίνεται περισσότερο ως ανασφάλεια και ανάγκη της αίσθησης ότι "ανήκω κάπου και μπορώ να κάνω κάτι" (εκτός όλων των άλλων που ανέφερα).

Το μόνο "είδος" φανατισμού που μου είναι πιο εύκολο να δω ως εκτόνωση, είναι ο αθλητικός φανατισμός... Διότι γενικώς αυτό το είδος είναι ξεχωριστή περίπτωση.

 

 

Όσο για το Κερατάκι... καλό μου, εσύ είσαι περίπτωση... σε όλα σου! :lol: :kissylove:

 

(Διότι, πόσο συχνά συναντάμε άνθρωπο να παραδέχεται στα ίσια ότι είναι φανατικός;; Συνήθως λένε μπούρδες του στυλ "δεν είμαι φανατικός, είμαι ρεαλιστής/λογικός/αντικειμενικός/βλέπω το σωστό" κλπ κλπ κλπ...)

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ειναι ο Λογος που αν και Ισχυρος Υποστηρικτης των SS δηλωνω τελειως

Anti-Nazi... :4_1_210[1]:

μεχρι και στο τσαντακι μου το γραφω, μαζι με πολλα αλλα( :offtopic: )

14808[/snapback]

Νομίζω πως θα πάθω κρίση...

Σε παρακαλώ μπορείς να εξηγήσεις ακριβώς,τι εννοείς?

14852[/snapback]

 

 

απλο

SS=Αρχηγοι,Βασιλιαδες,Μυστες,Γνωστες, μπορει και αριοι

Ναζι=Μαυρα ποιμνια>>"OK i'll die 4 u, just because im brainwashed though"

Link to comment
Share on other sites

δλδ, δεν μπορούν τα δύο να είναι ένα? πολλοί SS ήταν χειρότεροι από τους brinwashed γιατί ακριβώς το πίστευαν ότι ήταν ανώτεροι...(δεν αποκλείω να ήταν και το αντίθετο...όμως δεν ήταν και συνιθησμένο...κατ'εμε πάντα) ξέρω είναι εντελώς :offtopic: σορρυ....

Link to comment
Share on other sites

«Ο φανατισμός είναι ο χειρότερος σύμβουλος και το μεγαλύτερο σύμβολο ανωριμότητας και έλλειψης καλλιέργειας»

- Π. Βενέτης -

«Υπάρχουν αυτοί οι ανόητοι, οι φανατικοί, που βρίσκονται πάντοτε μέσα στα κινήματα και πάντοτε τους μειώνουν την αξία.»

Πάντως η λέξεις "φανατισμός", "φανατικός" κτλ. δεν είναι Ελληνικές - αναρρωτιέμαι αν ποτέ υπήρχε τέτοια Ελληνική λέξη, η κοντινότερη (με την καλή έννοια) είναι ο "Ενθουσιασμός". Με την κακή όμως...

Η απουσία της λέξης από τη Ελληνική, μου θυμίζει τον Διογένη Λαέρτιο που (στο πρώτο βιβλίο των Βίων Φιλοσόφων) αναφέρει ως απόδειξη ότι η φιλοσοφία είναι Ελληνική "επινόηση" το ότι η λέξη δεν αποδίδεται σε ξένες γλώσσες (με μια λέξη)...

Link to comment
Share on other sites

I think its OK(σορυ για τ'ανγκλε αλλα practicing)

κοιτα υπαρχουν ΠΟΛΛΑ για τους ςς παρα πολλα

 

ισα ισα το γεγονος οτι τα εβαλαν με χωρες που κατειχαν το 85% της παγκοσμιας οικονομιας(~) ενω οι ιδιοι γυρω στο 5% μας κανει να αναρωτηθουμε ποια ηταν τα πραγματικα τους ΚΙΝΗΤΡΑ

 

ΔΕ ΜΙΛΑΩ(ΓΙΑ), ΟΥΤΕ ΑΠΑΝΤΑΩ ΣΤΙΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ

 

απλα το οτι ηταν υποβοηθουμενοι απο το Θιβετ

(Agharta&Shamballah(Cthulhu))

http://www.softcom.net/users/vtown/map.html (προχειρα τον βρηκα)

(αλλα και απο αυτο Σαμποταριστικαν{για λογους balance}) με κανει να τους θαυμαζω και να χρησιμοποιω τον (τροποποιημενο καπως) αρχαιοελληνικο χαιρετησμο προς τον θεο ΗΛΙΟ...

 

και μια που ειπα ηλιο...

 

τρανσλαρε μια το Black Sun*εδω και δωσε μου τα αρχικα των λεξεων... :15_8_200v[1]:

http://ets.freetranslation.com/

 

Σαν να μην εφταναν αυτα...

Thule & *Vrill Societies...

4rth Reih Underground Base Named Rainbow City...

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τι αριοι και πρασσιν αλογα???

 

εχει Ψωμι εδω!!!!! (και εγω 35 ωρες να κλεισω ματι... :offtopic: )

ψαξτο λιγο, θα δεις οτι αυτοι ητο ΜΠΕΣΑΛΙΔΕΣ

οχι σαν τους δικους μας που μας ΣΦΑΖΟΥΝ και μετα λενε

"καταναλωστε,καλο θα σας κανει, για εσας ειναι φτιαγμενα!!!!"

Και πως να μην ειναι δηλαδη ρε @ρhιδ1 αφου ΕΣΥ (αυτος που μας τα λεει) μας πουλας μαντηλια με σχεδιακια και χρωματακια(βλεπε ομαδες) και καρδουλες και οτι αλλο θες, για να παιξουμε με τους ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ΟΡΟΥΣ(αυτοι βαζουν τα στοιχηματα)

ΤΥΦΛΟΜΥΓΑ???????

 

ΟΟΟΧΙΙ Φιλε, εγω δε μπουσουλαω αλλο.

Εγω την περασα τη ταξη...(μονο παρτε επιτελους αυτα τα ΜΩΡΑ απο τα ποδια μου γιατι Σκονταφτω και Unbalanced(baby killer Remix By infected mushroom,album B.P. Empire!!!!!!!!) :15_8_200v[1]: [ΜΑ ΤΙ ΛΕΩ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΔΗΛΑΔΗ???] :worthy:

αλλα οοοχιιι ΔΕ ΠΕΦΤΩ πια :evilbl:

ΓΟΥΣΤΑΡΩ να ανοιγω δρομο αναμεσα τους...

Ερχονται να μου μιλησουν αλλα μπερδευονται(ΜΩΡΑ ειναι), νομιζουν οτι τα

αποτυπωματα προσωπων στα γονατα μου ειναι πραγματικα προσωπα!!!ΜΠΑΑΑΜ

την εφαγαν και αυτοι!!!ενταξει Υπαρχουν και πιο μεγαλοι απο δαυτους...

θα σου'λεγα ομως που μου φτανουν(και μου λεει παραπανω,απ'τα γονατα πιο πανω...) :063laugh::063laugh:

 

:4_6_109v[1]:

 

Τωρα τωρα αφου πηρα και τη φορα θα τη ριξω τη Πατατα

Μη μου τ'...... κλανετε, ποτε σας δε με φτανετε!!!!

 

Quik quik get to the chopper!!

Everybody GET DOWN!!!!!

 

 

 

Ζητω ταπεινα συγνωμη απο καθε προσβληθεντα εκ των λογων μου,

απλα ειμαι Αυπνος(35hrs) και με οχι τοσο καθαρο κεφαλι αφου εδω και 7,1/4 ωρες διαβαζω αρθα για επιστημονικες προοδους(τι τα ηθελα τα nano??) μετα απο ενα ομολογουμενως αρκετα ομορφο ξενυχτι με (οχι και τοσο νομιμες) ουσιες...

 

ολα στο κρανιο :witch: καφεδες!!!!!(πως λεμε τσαγια...) :4_1_72[1]:

Link to comment
Share on other sites

Sucore, για άλλη μια φορά η συνοχή σου είναι φοβερή! :headb: ομολογώ πως δεν κατάλαβα τίποτα απολύτως εκτός από αυτό:

Ζητω ταπεινα συγνωμη απο καθε προσβληθεντα εκ των λογων μου,

απλα ειμαι Αυπνος(35hrs) και με οχι τοσο καθαρο κεφαλι αφου εδω και 7,1/4 ωρες διαβαζω αρθα για επιστημονικες προοδους(τι τα ηθελα τα nano??) μετα απο ενα ομολογουμενως αρκετα ομορφο ξενυχτι με (οχι και τοσο νομιμες) ουσιες...

:clapping::clapping::huh:

 

Το μόνο "είδος" φανατισμού που μου είναι πιο εύκολο να δω ως εκτόνωση, είναι ο αθλητικός φανατισμός... Διότι γενικώς αυτό το είδος είναι ξεχωριστή περίπτωση.

Είναι κι αυτό φανατισμός όμως, δεν είναι? Τα κίνητρα και οι εκφράσεις του απλά είναι ξεχωριστά... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο "είδος" φανατισμού που μου είναι πιο εύκολο να δω ως εκτόνωση, είναι ο αθλητικός φανατισμός... Διότι γενικώς αυτό το είδος είναι ξεχωριστή περίπτωση.

 

εξαρταται φυσικα απο ποιανου τη μερια το βλεπεις,

η εκτονωση μεσω του αθλητισμου κανει πολυ καλο και στα νευρα και στο σωμα

(νους υγιεις ...μπλα μπλα)

ενω η εκτονωση τυπου φανατικοι οπαδοι ειναι κατι το τελειως αποστροφεο(???)- αποτροπαιο

(FAK!!!παντα κολλαω με την σημασιολογια-εννοιολογια(FAK!!!παντα κολλαω με την σημασιολογια-εννοιολογια(FAK!!!παντα κολλαω με την σημασιολογια-εννοιολογια(FAK!!!παντα κολλαω με την σημασιολογια-εννοιολογια(FAK!!!παντα κολλαω με την σημασιολογια-εννοιολογια(FAK!!!παντα κολλαω με την σημασιολογια-εννοιολογια(FAK!!!παντα κολλαω με την σημασιολογια-εννοιολογια(FAK!!!παντα κολλαω με την σημασιολογια-εννοιολογια(FAK!!!παντα κολλαω με την σημασιολογια-εννοιολογια(FAK!!!παντα κολλαω με την σημασιολογια-εννοιολογια(FAK!!!παντα κολλαω με την σημασιολογια-εννοιολογια(FAK!!!παντα κολλαω με την σημασιολογια-εννοιολογια(FAK!!!παντα κολλαω με την σημασιολογια-εννοιολογια)]]]]

θεαμα για την παρτυ μου

 

 

 

 

 

 

ΥΓ. Μεχρι αυριο μη με παιρνετε και πολυ στα σοβαρα γιατι πρεπει λιγο παραπανω απο το περισσοτερο ή :offtopic: :4_2_200v[1]: :4_2_200v[1]: :4_2_200v[1]: sort of hangover(more like a Burn(Hyperactive thinking cause of PS(Public Speaking)preasure)MITSUBISHI!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...