Jump to content

Ο Κήπος & οι Επιλογές


Recommended Posts

Δύο άνθρωποι είχαν χαθεί μέσα στην έρημο για μέρες και κινδύνευαν να πεθάνουν από την δίψα και την ασιτία. Κάποια στιγμή όμως, βρέθηκαν μπροστά σ? έναν ψηλό τοίχο. Πίσω από τον τοίχο έρχονταν οι ήχοι νερού που κυλά και πουλιών να τραγουδούν και πάνω από τον τοίχο ξεπρόβαλαν κλωνάρια δέντρων, φορτωμένα με καρπούς.

Ο ένας κατάφερε με δυσκολία να σκαρφαλώσει και να περάσει πάνω από τον τοίχο, μέσα στον κήπο.

Ο άλλος, έκανε μεταβολή και ξαναμπήκε στην έρημο, ψάχνοντας γι άλλους χαμένους ταξιδιώτες, για να τους βοηθήσει να βρουν τον δρόμο τους στον κήπο.

~ Δίδαγμα Ζεν ~

 

...Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

Θα πω κάτι που έχω ξαναπει αν και δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι καταντάει σπαστικό και σε μένα και σε εσάς.

 

Ένας σωστός πολεμιστής του Φωτός ένας Μύστης της ΓΝώσης γυρίζει πίσω και δείχνει το σωστό δρόμο προς τη Γνώση στους συντρόφους του που τον έχασαν ή δεν τον βρήκαν ποτέ.

 

Μιχαήλ

Link to comment
Share on other sites

Ένας σωστός πολεμιστής του Φωτός ένας Μύστης της ΓΝώσης γυρίζει πίσω και δείχνει το σωστό δρόμο προς τη Γνώση στους συντρόφους του που τον έχασαν ή δεν τον βρήκαν ποτέ.

Στην δεδομένη ιστορία όμως φίλε μου, ο δεύτερος γύρισε πίσω για τους άλλους, χωρίς να έχει ο ίδιος μπει μέσα στον κήπο. Βρήκε τον κήπο... αλλά δεν τον ?γεύτηκε?.

 

Βέβαια, αυτό καθόλου δεν υποβιβάζει την πράξη του... όμως, αν θέλεις να το παραλληλίσουμε με την Γνώση: βρήκε την Γνώση, αλλά δεν την βίωσε. Κι αφού δεν την βίωσε, δεν την έκανε κτήμα του -δεν την ανύψωσε σε Σοφία. (Διότι όπως έχει ξαναειπωθεί, Σοφία δεν είναι η Γνώση, αλλά η κατανόηση της Γνώσης).

 

...Άρα...; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Χαρά θα είναι να δεχτεί την ομορφιά της Σοφίας μαζί με Φίλους, Συντρόφους (Bambacha είναι να μεζαύεσαι με φίλους γύρω από φωτιά). Καλά ξέφυγα λίγο. Έχεις δίκιο ξέχασα ένα βασικό παράγοντα που σε προηγούμενο Post είχα πει.

Αυτό ακριβώς που είπες τώρα. Πάντως η υπέρμετρη χαρά θα είναι να βιώσει την ανακάλυψη μαζί με φίλους. Ξεχνάς πως οι μεγάλοι εξερευνητές είχαν πάντα μαζί τους κάποιους συντρόφους.

Επίσης αν γνωρίζαν περισσότεροι την είσοδο προς τη Γνώση θα μπορούσαν να δασκορπιστούν και να καλύψουν μεγαλύτερο μέρος της ερήμου και να βρούν περισσότερους αναζητητές. Σκέψου το

 

 

 

Μιχαήλ

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε αυτός που ήπιε νερό να ξανασκαρφαλώσει και να γυρίσει πίσω πιο δυνατός έτσι ώστε να δείξει το δρόμο σε περισσότερους. Πιο πολλοί θα σώζονταν. Πιο πολλοί θα έφταναν στη Γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε αυτός που ήπιε νερό να ξανασκαρφαλώσει και να γυρίσει πίσω πιο δυνατός έτσι ώστε να δείξει το δρόμο σε περισσότερους.

15426[/snapback]

 

 

Ξέρεις λένε στο χωριό μου : "άμα δεις τη γλύκα..."! Πολλοί όταν καταλάβουν πως έχουν ένα πρόνόμιο που κανείς άλλος δεν το έχει, γίνονται εγωιστές και θέλουν να το κρατήσουν μόνο για τον εαυτό τους. Δεύτερον δεν ξέρουμε άν υπάρχει γυρισμός. Τρίτον πως ξέρεις ότι ο περίεργος και λαίμαργος εγωιστής που σκαρφάλωσε και πέρασε δεν τιμωθηκε για αυτή του την ατομιστική πράξη? Η ιστορία δεν λέει τίποτα... γι' αυτό μπορούμε να κάνουμε πολλούς συνειρμούς. Ξέρουμε όμως πως όσοι έκαναν ενέργειες προς ατομικό συμφέρον και μόνο έχουν τιμωρηθεί.

 

Μιχαήλ

 

 

Είθε κάθε λέξη που σας λένε να είναι μια στιγμή φώτισης....

Link to comment
Share on other sites

κατι δε μου κολλαει και τοσο καλα..

Δύο άνθρωποι είχαν χαθεί μέσα στην έρημο για μέρες και κινδύνευαν να πεθάνουν από την δίψα και την ασιτία

και γιατι ο δευτερος δεν εφοδιαζεται? Μηπως μπει σε πειρασμο?αν ναι ο κηπος σιγουρα συμβολιζει τη Γνωση?

Ο δρομος της Αρετης ειναι σιγουρα δυσβατος ομως ...

 

STUCKED

Link to comment
Share on other sites

κατι δε μου κολλαει και τοσο καλα..
Δύο άνθρωποι είχαν χαθεί μέσα στην έρημο για μέρες και κινδύνευαν να πεθάνουν από την δίψα και την ασιτία

ο κηπος σιγουρα συμβολιζει τη Γνωση?

 

STUCKED

15440[/snapback]

 

Ο κήπος μπορεί να συμβολίζει ένα επίπεδο της Γνώσης όπως είπε η Νεφέλη σε άλλο Thread.

 

 

Μιχαήλ

Link to comment
Share on other sites

και αν ο κήπος είναι η γνώση, και αν εγω την ψάχνω χρόνννια κ είμαι ακόμα στο 0 στάδιο.. όταν τη βρω... αντι να την γευτώ την κάνω για να βοηθησω τους άλλους.. ε.. τότε.. βράστα..

 

δλδ αμα το κάνουμε ακόμα πιο συγκεκριμένο και απτό.. αν η γνώση είναι ένα βιβλίο το οποίο το βρω και δεν το διαβάσω.. τότε πως θα καταφέρω να το διαφημήσω????

Link to comment
Share on other sites

και αν ο κήπος είναι η γνώση, και αν εγω την ψάχνω χρόνννια κ είμαι ακόμα στο 0 στάδιο.. όταν τη βρω... αντι να την γευτώ την κάνω για  να βοηθησω τους άλλους.. ε.. τότε.. βράστα..

 

δλδ αμα το κάνουμε ακόμα πιο συγκεκριμένο και απτό.. αν η γνώση είναι ένα βιβλίο το οποίο το βρω και δεν το διαβάσω.. τότε πως θα καταφέρω να το διαφημήσω????

15610[/snapback]

 

 

Vi0Le καλή μου Vi0Le η διαφήμηση είναι μια ιδιότητα την οποία δίνουμε για να δώσουμε φήμη σε πράγματα που θέλουμε να εμπορευτούμε που πολλές φορές είναι αμφιβόλλου ποιότητος... Αν βρεις ένα τέτοιο δώρο βιβλίο, κήπο, κουβά με σκουπίδια το δείχνεις σε όσους κρίνεις εσύ πως αξίζουν αλλιώς... Σιωπή... Μπορεί να σου το καταστρέψουν βέβυλοι, ιερόσυλοι και Σάτυροι. Ουκ ολίγα έσονται τα παραδείγματα τέτοιων περιπτώσεων. Όταν οι υπόλοιποι σύντροφοι και πολεμιστές του Φωτός μάθουν για αυτό θα είναι χαρά σου, γιατί αν την γευτείς μόνη σου είναι εγωστικό και σκέφτεσαι μόνο εσένα ενώ φαντάσου να την μοιραστείς με κάποιον που περισσότερα χρόνια ψάχνει από εσένα και περισσότερη γνώση μπορεί να έχει και να βασανίζετε και δεν θα είσαι εσύ άξια να τον κρίνεις μόνο κα μόνο επειδή εσύ το ανακάλυψες πρώτη... Υπάρχει συναγωνισμός στο δρόμο για τη Γνώση και όχι ανταγωνισμός.

 

 

Μιχαήλ

Link to comment
Share on other sites

και αν ο κήπος είναι παγίδα???και αν βλέπω μεν τα δέντρα απ πάνω ακούω το νερό.. αλλα ποιος μου λέει ότι δεν είναι γεμάτος φίδια, κατσαρίδες, έντομα επικύνδινα εεεεε????

 

γιαιτί λοιπόν να μην τον δω.. να δω τι γευση εχει ο κήπος (γιατί αλλη γευση έχει το μεταλλαγμένο, άλλο το βιολογικής καλλιέργειας)κ μόλις είμαι σίγουρος για το σωστό.. τρεχω να βοηθήσω τους άλλους..

 

μη τους πάρω στο λαιμό μου ε???

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε αυτός που ήπιε νερό να ξανασκαρφαλώσει και να γυρίσει πίσω πιο δυνατός έτσι ώστε να δείξει το δρόμο σε περισσότερους. Πιο πολλοί θα σώζονταν. Πιο πολλοί θα έφταναν στη Γνώση.

15426[/snapback]

:clapping::clapping::clapping:

Αν και υποστηρίζω την πράξη του,διότι σκέφτηκε τους άλλους που είχαν ανάγκη,συμφωνώ με την Saginie.Αν έμπαινε και έπαιρνε δυνάμεις θα ήταν καλύτερα.Θα μπορούσε να πείσει και τον συνταξιδιώτη του να τον βοηθήσει.Θα αποδείκνυε κιόλας πως μπορεί να δει τον "παράδεισο" και να τον αφήσει λόγω του ότι ήθελε να βοηθήσει.

 

Πάντως υπάρχει και η άλλη άποψη,πως η αγάπη του για τον συνάνθρωπο και η πίστη στα ιδανικά,είναι αρκετά για να τον κρατήσουν δυνατό σε άλη τη διαδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...