Jump to content

Η κακία μόνο κακία φέρνει...


Recommended Posts

Νομίζω βέβαια ότι ακόμη κι αν προσπαθήσεις να προσδιορίσεις την κακία, γίνεσαι κακός... :unsure:

Γιατί το λες αυτό;

Δεν γίνεσαι "κακός".

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Νομίζω βέβαια ότι ακόμη κι αν προσπαθήσεις να προσδιορίσεις την κακία, γίνεσαι κακός... :unsure:

Γιατί το λες αυτό;

Δεν γίνεσαι "κακός".

Περιέγραψέ μου έναν κακό άνθρωπο... Αμέσως θα γίνεις κι εσύ κακός απέναντι σε έναν τρίτο που δε βλέπει τίποτα κακό σε αυτόν τον άνθρωπο... :)

Link to comment
Share on other sites

'Οταν κάθεσαι στην όχθη του ποταμού τι περιμένεις;Μήπως να δεις το πτώμα του εχθρού σου;Σίγουρα θα περάσει , αλλά σε απασχολεί και το περιμένεις.Σοφή η κινέζικη παροιμία , παρηγοριά όμως για ό,τι μας πλήγωσε...

Όσο για το ότι δίνεις παίρνεις , δεν είμαι σίγουρη ότι είναι σωστό .Εξαρτάται τι δίνεις και που το δίνεις.Και πολλές φορές <<ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος>>..

Link to comment
Share on other sites

'Οταν κάθεσαι στην όχθη του ποταμού τι περιμένεις;Μήπως να δεις το πτώμα του εχθρού σου;Σίγουρα θα περάσει , αλλά σε απασχολεί και το περιμένεις.Σοφή η κινέζικη παροιμία , παρηγοριά όμως για ό,τι μας πλήγωσε...

Όσο για το ό,τι δίνεις παίρνεις , δεν είμαι σίγουρη ότι είναι σωστό .Εξαρτάται τι δίνεις και που το δίνεις.Και πολλές φορές <<ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος>>..

Link to comment
Share on other sites

απλα η παροιμια νομιζω πως θελει να πει πως με 100% σιγουρια (..κατσε και περιμενε) , η μοιρα θα του ανταποδωσει την "κακια" (..πτωμα στο ποταμι δηλαδη βιαιος θανατος)

 

 

Math Magic ωραιο το fractal στην εικονα σου..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω βέβαια ότι ακόμη κι αν προσπαθήσεις να προσδιορίσεις την κακία, γίνεσαι κακός... :unsure:

Γιατί το λες αυτό;

Δεν γίνεσαι "κακός".

Περιέγραψέ μου έναν κακό άνθρωπο... Αμέσως θα γίνεις κι εσύ κακός απέναντι σε έναν τρίτο που δε βλέπει τίποτα κακό σε αυτόν τον άνθρωπο... :)

Ναι γίνεσαι κακός για τον τρίτο. Για τον καθένα. Αλλά το έχω βάλει σε αυτάκια (""). Για εσένα δεν γίνεσαι.

Λάθος κατάλαβα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά οι λέξεις "κακία" ή "κακός" είναι επίσης καθαρά υποκειμενικές.

Απλά πιστεύω ότι στην κοινωνία μας κάποιοι άνθρωποι συμπεριφέρονται πάντα με έναν τρόπο ώστε να μην τους πουν "κακούς" ενώ κάποιοι άλλοι δεν έχουν τέτοια κόμπλεξ.

Τι γίνεται; Στην ουσία οι δεύτεροι είναι αυτοί που κυριαρχούν, ευημερούν και συχνά χωρίς επιπτώσεις.

 

Μη με παρεξηγήσετε. Δεν είμαι υπέρ της κακίας ή της αδικίας. Όμως προβληματίζομαι όταν κάποιες φορές ένας καλός άνθρωπος κάνει χειρότερο κακό με την ανοχή του στους κακούς, από ότι οι ίδιοι.

Πχ κάποιος κλέβει και τον ξεσκεπάζουμε. Γιατί γινόμαστε εμείς κακοί με το να ασχοληθούμε μ΄αυτόν; Κάποιος κακοποιεί το παιδί του και το γνωρίζουμε. Θα γίνουμε κακοί αν τον καταγγείλουμε; Κάποιος δίπλα μας επιτίθεται σ' έναν αδύναμο άνθρωπο, θα γίνουμε κακοί αν τον εμποδίσουμε;

 

Και όχι δεν έχω δει γύρω μου να τιμωρούνται με κάποιον μεταφυσικό τρόπο οι κακοί άνθρωποι. Ξέρω ότι όλοι αυτό θα επιθυμούσαμε να γίνεται αλλά δεν είναι πάντα έτσι. Μήπως θα πρέπει κάποια στιγμή να βάλουμε κι εμείς το χεράκι μας όχι για λόγους εκδίκησης αλλά για λόγους δικαιοσύνης;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τα δικά μας πτώματα περιμένουμε να δούμε στο ποτάμι...

 

Μαθ.. Σωστός.. Όσο κρατάμε και εμείς την κοινωνία έτσι (και κυρίως τον εαυτό μας), δεν αλλάζει τίποτα..

 

Άμα βλέπουμε την αδικία δίπλα μας και δεν την σταματάμε, βλέπουμε πόνο και δεν βοηθάμε και λοιπά..

Κάποια στιγμή θα έρθει και η σειρά μας και το πιθανότερο είναι να μην την αλλάξει κανένας, μιας και οι περισσότεροι την ίδια λογική έχουν..

 

Κάτι ήξερα που υπερασπιζόμουν τους άλλους στην τάξη, σήμερα αυτός, αύριο εγώ..

Εκτός του συμφέροντος που δεν το έκανα για αυτό, αλλά ήτανε μέσα σε όλα..

Υπήρχε και η απάντηση στο αν είσαι ο δικηγόρος...

χα

 

Και ο καλός μπορεί να είναι για πολλούς λόγους καλός και όχι επειδή πραγματικά είναι..

Link to comment
Share on other sites

Όταν γίνεται κάτι κακό μπροστά μας και δεν επεμβαίνουμε για να το σταματήσουμε είμαστε σαφώς συμμέτοχοι.

Δεν έχει καμμιά σχέση με καλοσύνη η αδιαφορία για την τύχη του συνανθρώπου μας κυρίως του αδυνάτου.

Και φυσικά τιμωρείται αν όχι με φυσικό τρόπο ,σίγουρα με μεταφυσικό.Αυτό είναι που έχει να κάνει με το κάρμα μας .

Edited by Νηρηίδα
Link to comment
Share on other sites

«Εάν κάποιος εσκεμμένα σε βλάψει, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα... Απλά κάθισε στην όχθη του ποταμού, κι αργά ή γρήγορα θα δεις το πτώμα του να περνά από μπροστά σου»

(το άκουσα προφορικά -δεν γνωρίζω την πηγή του, αλλά μάλλον είναι λαϊκή κινέζικη παροιμία)

 

 

Εγώ θα ήθελα να διορθώσω «Εάν κάποιος εσκεμμένα σε βλάψει, λάβε τα μέτρα σου ώστε όταν καθίσεις στην όχθη του ποταμού, γρήγορα να δεις το πτώμα του να περνά από μπροστά σου γιατί αλλιώς θα σε ξανά βλάψει !!!»

:whistling::whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς σαν "μέτρα" τα αντίποινα, ε΄σαι λάθος.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να μην σε εππηρεάζει, είναι η απομάκρυνση.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς σαν "μέτρα" τα αντίποινα, ε΄σαι λάθος.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να μην σε εππηρεάζει, είναι η απομάκρυνση.

 

 

Το να απομακρυνθείς είναι και αυτό μια λύση όταν ο (εχθρός ) σου είναι δυνατότερος η ίσος με εσένα :crying: . αν όμως είναι του χεριού σου τότε φρόντισε να δεις το πτώμα του στο ποτάμι και όχι να τον σπρώξεις μόνο μέσα αλλά να δεις το πτώμα !! Αλλιώς είναι σαν να πατάς το κεφάλι ενός φιδιού, μόλις το αφήσεις να είσαι σίγουρος ότι θα σε δαγκώσει με διπλή δόση δηλητήριο. Γι αυτό η θα το συντρίψεις η μην το πατάς καθόλου :smilewink: :smilewink:

Και την απομάκρυνση την βλέπω μόνο σαν προσωρινή λύση μέχρι να ανασυντάξεις τις δυνάμεις σου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...