Jump to content

Πόσα ακόμα?


Guest Lodi
 Share

Recommended Posts

Θα 'θελα απλά να μοιραστώ μία σκέψη μου...

 

Σήμερα πήγα για άλλη μία φορά στα μετέωρα... και συγκεκριμένα στα μοναστήρια και ακόμα πιο συγκεκριμένα στα μουσεία με τα βιβλία και τα χειρόγραφα (δυστηχώς πάλι μόνο 2 μουσεία πρόλαβα να δω, πάντως για όσους σκοπεύουν να επισκευθούν την περιοχή και ενδιαφέροντε το μοναστήρι Μεγάλο Μετέωρο έχει φτιάξει καινούριο μουσείο μόνο με χειρόγραφα το οποίο ολοκληρώθικε τέλη καλοκαιριού 2005).

Κάθε φορά, ένα ερώτημα μου δημιουργείτε, αν αυτήν είναι η αρχαία γνώση που λένε ότι έχουν και μας δείχνουν πόσα ακόμα μπορεί να έχουν και να κρύβουν???

Βέβαια μπορεί κάποιος κάλλιστα να πει ότι ίσως και μην κρύβουν τίποτα, άλλα... δεν νομίζω, ίσως είναι το ιστορικό των χριστιανών που με κάνει να έχω αμφιβολίες.

Το ξέρεται ότι τα δύο πιο παλαιά ελληνικά χειρόγραφα (6 αιώνας πΧ) είναι δύο ξόρκια? το ένα αναφέρεται σε ένα ξόρκι υπνοτισμού, από το άλλο όμως λείπει ένα μεγάλο μέρος του κειμένου και δεν έχει γίνει κατανοητός ακόμα ο σκοπός του.

Link to comment
Share on other sites

Και καλα τα ποσα ακομα κρυβουν και δεν εμφανιζουν. Ποσα ομως εχουν παραποιήσει και δεν θα μαθουμε ποτε το πραγματικό περιεχομενο τους......

Link to comment
Share on other sites

Και καλα τα ποσα ακομα κρυβουν και δεν εμφανιζουν. Ποσα ομως εχουν παραποιήσει και δεν θα μαθουμε ποτε το πραγματικό περιεχομενο τους......

Σκέψου μόνο η εκκλησία του Βατικανού πόσα πράγματα κρατάει στο σκοτάδι και δεν τα μοιράζεται με τους ανθρώπους. Ίσως άμα τα φανέρωνε να σήμαινε και το τέλος της θρησκείας του Χριστιανισμού. :(

Link to comment
Share on other sites

Βασικοτατος λογος παραποιησεις βιβλιων αλλα και αποκρυψης τους.....

 

Τι να πεις????

Link to comment
Share on other sites

και μην ξεχνατε το Αγιος Ορος , εκει και αν κρυβονται και συσσωρευονται πραγματα απο τους τοσους αιωνες που ειναι κρατος εν κρατει..

 

αν και δεν νομιζω τωρα οτι παραποιουνε και αλλοιωνουνε , αλλωστε εχουν εξοπλιστει και με PC οποτε τα περνανε και σε ηλεκτρονικη μορφη πλεον..

Link to comment
Share on other sites

Για το Άγιο όρος έχω ακούσει κι εγώ για βιβλιοθήκες ολόκληρες που δεν δημοσιοποιούν. :015annoyed:

 

Gothic Angel προς τι η λύπηση;

 

Lodi λες αυτά τα ξόρκια να είναι χριστιανικά; Από που κι ως που; Χωρίς παρεξήγηση, αλλά αν και δεν το έχω ψάξει, δεν τείνουν προς τα κει. Όπως οι ναοί τους χτίστηκαν σε άλλων θεμέλια, έτσι και αυτά. Πάντως μπορεί να πάω μια επίσκεψη, χωρίς όμως να ανάψω κερί :smilewink:

Και αυτό είναι που θα τους πονέσει...

Link to comment
Share on other sites

Για το Άγιο όρος έχω ακούσει κι εγώ για βιβλιοθήκες ολόκληρες που δεν δημοσιοποιούν. :015annoyed:

 

Gothic Angel προς τι η λύπηση;

 

Lodi λες αυτά τα ξόρκια να είναι χριστιανικά; Από που κι ως που; Χωρίς παρεξήγηση, αλλά αν και δεν το έχω ψάξει, δεν τείνουν προς τα κει. Όπως οι ναοί τους χτίστηκαν σε άλλων θεμέλια, έτσι και αυτά. Πάντως μπορεί να πάω μια επίσκεψη, χωρίς όμως να ανάψω κερί :smilewink:

Και αυτό είναι που θα τους πονέσει...

 

 

Βασικα αν το σκεφτεις και η προσευχη της βασκανειας ξορκη ειναι.....

 

Και καθε ευχη ή καταρα ξορκη ειναι....

 

Οποτε μην το ψαχνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν λέω ότι αυτά τα ξόρκια είναι χριστιανικά, αυτά είναι από πολύ παλαιότερες και πιο "αυθεντικές" θρησκείες από τον χρηστιανισμό.

 

Καλά οκ, το τι μπορεί να βρίσκεται στις βιβλιοθήκες του αγίου όρους ούτε αυτοί οι ίδιοι που μένουν εκεί δεν το ξέρουν. Πάντως χάσαμε ένα μεγάλο μέρος της γνώσης που είχαν οι παλιοί και με την καταστροφή στην βιβλιοθήκη της Αλεξάνδριας.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χάσαμε ένα μεγάλο μέρος της γνώσης που είχαν οι παλιοί και με την καταστροφή στην βιβλιοθήκη της Αλεξάνδριας.

 

και οχι απλα μονο σαν ποσοτητα , αλλα χαθηκε Η Γνωση...

Link to comment
Share on other sites

Καλα δε χαθηκε,

απλα εχει καλη δικαιολογια για να μην εμφανιζεται...

Link to comment
Share on other sites

Καλα δε χαθηκε,

απλα εχει καλη δικαιολογια για να μην εμφανιζεται...

Μερικά χάθηκαν, άλλα έχουν καλή δικαιολογία να μην εμφανίζονται (γιατί?) και άλλα απλά δε γουστάρουν να τα εμφανίσουν (π.χ. κάποιος πλήρωσε τα κέρατά του -συγγνώμη τράγε- για ένα σούπερ ντούπερ σπάνιο βιβλίο... γιατί να δώσει στη δημοσιότητα αντίγραφα για 20, 50 ή 500 ψωροδολλάρια?!).

 

Άλλο παράδειγμα... η συντήρηση των βιβλίων του βατικανού! Πόσοι μέχρι στιγμής είχαν πρόσβαση σε ένα πολύ μικρό κομμάτι της βιβλιοθήκης του, υπό αυστηρή επίβλεψη και με 4578964370856 έγγραφες εγκρίσεις?!

Και τί καταγωγή είχαν αυτοί που τελικά μπήκαν σε αυτό το μικρό κομμάτι της βιβλιοθήκης (...για να προλάβω τον sucore! :blblbl: )

Προς προβληματισμό... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε παιδιά κατά πόσον είναι αλήθεια αυτές οι φήμες... Έχω ακούσει διάφορες φήμες, π.χ. για το "πραγματικό" TLG το οποίο έχει πραγματικά όλα τα αρχαία κείμενα και το οποίο είναι 6 CD κι όχι 1, έχω ακούσει πως αν ψάχνεις σοβαρά κάποιο "χαμένο" ελληνικό κείμενο θα το βρεις, για καλόγερους στο Άγιο Όρος και στην Αγία Αικατερίνη του Σινά που αν σε κόψουν για "καλό παιδί" σου δίνουν ένα ξεροκόμματο αρχαίων κειμένων να έχεις να παίζεις. Και φυσικά για το Βατικανό.

 

Υποθέτω πως πρώτος υπεύθυνος για αυτές τις φήμες είναι η αδιαφορία των ελληνικών εκδοτικών οίκων να εκδώσουν τους έλληνες συγγραφείς: πριν τον Κάκτο, όλες οι εκδοτικές προσπάθειες εκδίδανε τραγικούς, Αριστοφάνη, Πλάτωνα, Αριστοτέλη, Αρριανό, Ηρόδοτο, Θουκυδίδη, 3-4 άλλους και τελειώσαμε. Εν τω μεταξύ, στο εξωτερικό έβρισκες ένα σωρό κείμενα τα οποία δεν έχουν (ακόμα και σήμερα) εκδοθεί ποτέ στην Ελλάδα. Και για να καλύψουμε τη βαριεστημάρα μας, βγάζουμε τη φήμη και καλά πως οι κακοί ξένοι τα κρατάνε και δε μας δίνουν....

 

Από την άλλη, αναρωτιέμαι και για το άλλο: έχω ακούσει κομμάντα (κανονικά) να καυχώνται πως θα σπάσουν τα σύνορα, θα μπουν στην Τουρκία να πάνε να βρουν τους αγνοούμενους της Κύπρου (ευγενής σκοπός, δε λέω) και πολλά άλλα. Γιατί δε βρίσκονται μερικά κομμάντα να κάνουν ντου στο Βατικανό ή στο Άγιο Όρος αμα λάχει, να μας επιστρέψουν αυτά τα βιβλία; Μια χούφτα άοπλοι μοναχοί είναι πιο επικίνδυνοι από τα τουρκικά σώματα & δυνάμεις ασφαλείας;

 

:015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν καταλαβαινετε τι θα συμβει ετσι και βγουν στη φορα ολα αυτα τα βιβλια. Μια απο τις μεγαλητερες δυναμεις αυτη την στιγμη στην Γη θα χασει την αξιοπιστια της, θα χασει το κυρος της. Και ολα αυτα τα πλουτη που εχει μαζεψει τι θα γινουν.... Αναδιανομη στους φτωχους????? Δεν νομιζω......

 

Αλλωστε κανενα δεν θα συνεφερε να αφυπνηστουν τα πληθη....

 

Παντως θα συμφωνισω με τον Τράγου Κέρατο κανενας εκδοτικος δεν εκδιδει αρχαια ελληνικα κειμενα ουτε μεταφρασεις τις προκοπεις βρησκεις, καλα δεν συζητω για τα σχολεια..... Βολεψακιδες ειμαστε, μονο να φωναζουμε για τα μαρμαρα του παρθενωνα ξερουμε για τα αναξιοποιητα αρχαιολογικα ευρηματα ανα την Ελλαδα που συνεχια διαρεουν στο εξωτερικο κανενας δεν ασχολητε, μην πω οτι κλεινουν και τα ματια. Απο που να το πιασεις και που να το αφησεις.....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν καταλαβαινετε τι θα συμβει ετσι και βγουν στη φορα ολα αυτα τα βιβλια. Μια απο τις μεγαλητερες δυναμεις αυτη την στιγμη στην Γη θα χασει την αξιοπιστια της, θα χασει το κυρος της.

 

Να σου το πω μονολεκτικά.... ΧΕΣΤΗΚΑΜΕ (συγνώμη για το ελευθερόστομο).

 

Αλλωστε κανενα δεν θα συνεφερε να αφυπνηστουν τα πληθη....

 

Ξυμφωνώ...

 

Παντως θα συμφωνισω με τον Τράγου Κέρατο κανενας εκδοτικος δεν εκδιδει αρχαια ελληνικα κειμενα ουτε μεταφρασεις τις προκοπεις βρησκεις, καλα δεν συζητω για τα σχολεια..... Βολεψακιδες ειμαστε, μονο να φωναζουμε για τα μαρμαρα του παρθενωνα ξερουμε για τα αναξιοποιητα αρχαιολογικα ευρηματα ανα την Ελλαδα που συνεχια διαρεουν στο εξωτερικο κανενας δεν ασχολητε, μην πω οτι κλεινουν και τα ματια. Απο που να το πιασεις και που να το αφησεις.....

 

Και για να σου το πάω παραπέρα, πόσοι έλληνες μπορούν να διαβάσουν αρχαία κείμενα από το πρωτότυπο, πόσες δυνατότητες υπάρχουν να μάθεις αρχαία Ελληνικά, και που τα εξέδωσε ο Κάκτος πώς πάνε οι πωλήσεις τους κ.ο.κ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...