Jump to content

Αντίληψη της Ευτυχίας


Recommended Posts

Πιστεύω ότι δεν είναι αναγκαίο να πέσει κάποιος πολύ χαμηλά για να καταλάβει ότι είναι ευτυχισμένος,δυστυχώς όμως, οι περισσότεροι μόνο έτσι συνειδητοποιούμε και εκτιμάμε κάποιες καταστάσεις..Σε ένα τραγούδι είχα ακούσει : "η ευτυχία είναι αυτό που περιμένουμε να 'ρθει"

Καμιά φορά η απληστία μας μάς κάνει να μην βλέπουμε την ευτυχία,παρά μόνο να γκρινιάζουμε για όσα δεν έχουμε.Έτσι μόνο όταν χάνουμε και αυτά που ήδη έχουμε,καταλαβαίνουμε και τα εκτιμούμε.

Όταν,όμως,υπάρχει πνευματική ισορροπία το μυαλό βλέπει πιο καθαρά και ίσως τότε να μην είναι αναγκαίο να πέσει κανείς χαμηλότερα ώστε να εκτιμήσει ως ευτυχισμένη κάποια παλιότερη κατάσταση.

Συμφωνώ στο ότι διαφορετικά πράγματα κάνουν τον καθένα ευτυχισμένο,όμως υπάρχουν και κάποια standard ιδανικά που συνθέτουν την ευτυχία για όλους (υγεία,οικογενειακή γαλήνη,ηρεμία,ειρήνη,ελευθερία κλπ).Επίσης συμφωνώ και στο ότι σημαντικός παράγοντας είναι και η ισορροπία όλων αυτών που θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καμιά φορά η απληστία μας μάς κάνει να μην βλέπουμε την ευτυχία,παρά μόνο να γκρινιάζουμε για όσα δεν έχουμε.Έτσι μόνο όταν χάνουμε και αυτά που ήδη έχουμε,καταλαβαίνουμε και τα εκτιμούμε.

Συμφωνώ απόλυτα :clapping::worthy:

 

~*~*~

 

για να παει καποιος μπροστα, πρεπει να παει πρωτα πισω να παρει φορα

Παρ' όλο που αυτό είναι ένα χιουμοριστικό ρητό, πιστεύω ότι είναι σωστό.

Δε νομίζω όμως ότι αναφέρεται στην ευτυχία, αλλά στην επιτυχία ή πιο σωστά : στην επίτευξη στόχων, όποιοι κι αν είναι αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Το χαμηλά και το ψηλά,ο καθένας το ορίζει διαφορετικά, το ίδιο και την ευτυχία...Το σημαντικό είναι να μαζεύουμε διαφόρων ειδών εμπειρίες και να εκδηλώνουμε δυνατά συναισθήματα. Τότε ίσως καταφέρουμε να ορίσουμε την ευτυχία για τον ίδιο μας τον εαυτό.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με τα παραπάνω. Πώς μπορείς να δεις ότι είσαι ευτυχισμένος αν δεν έχεις γνωρίσει τη δυστυχία έστω και στο ελάχιστό της;

Φυσικά και ο καθένας είναι ευτυχισμένος με διαφορετικά πράγματα. Μιχαήλ κι εσύ δε θα εκτιμούσες το κλείσιμο στην βιβλιοθηκη εαν δεν είχες γνωρίσει και τον έξω κόσμο -που λέει ο λόγος.

 

Για να μην παρερμηνευθώ δεν μου αρέσει να κλείνομαι σε μια βιβλιοθήκη. Έφερα παραδείγματα.

 

Λοιπόν αν κάποιος ξέρει να κρίνει τις καταστάσεις σωστά όχι με κριτήρια άλλων αλλά δικά του σε συνδυασμό με αυτά που υποδεικνύονται από μια γενικότερη αλήθεια τότε δεν χρειάζεται να γνωρίσει τη δυστυχία για να ξέρει πως είναι ευτυχισμένος.Μπορεί κάποιος μέσα στη δυστυχία του να είναι ευτυχισμένος και μέσα στην ευτυχία του να δυστυχεί. Το πρόβλημα είναι από ποια οπτική γωνία βλέπουμε μια κατάσταση. Πιστεύω όμως πως αν ακολουθήσουμε τη μέθοδο του Σωκράτη τότε θα δούμε την αλήθεια στην αντίθεση δυστυχία ευτυχία. Αλλά πάλι θα οδηγούμασταν να δημιουργήσουμε στερεότυπα τα οποία θα διέφεραν μεταξύ τους ως προς την αντίληψή τους από τους ανθρώπους...

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

«Πρέπει άραγε ένας άνθρωπος να πέσει χαμηλά για να πιστέψει ότι είναι ευτυχισμένος;»

~ Charles Beaudelaire ~

 

Όσοι οι άνθρωποι, τόσες καί οι απόψεις γιά τήν "ευτυχία". Οριζόντιες, κάθετες καί υπό γωνία...

Πάντως ευτυχία, σημαίνει απόλαυση κάποιων στιγμών, σημαίνει πληρότητα καί ...σιωπή. Μέχρι τόν επόμενο φθόγγο τής Ζωής!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ευτυχία, σημαίνει απόλαυση κάποιων στιγμών, σημαίνει πληρότητα καί ...σιωπή. Μέχρι τόν επόμενο φθόγγο τής Ζωής![/color]

 

Τι εννοείς όταν λες "Μέχρι τόν επόμενο φθόγγο τής Ζωής!" ? Μπορείς να εξηγήσεις? Ρωτάω γιατί αλλιως ερμηνεύω εγώ τη φράση αλλιώς κάποιος άλλος και άλλα λες εσύ... :)

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ευτυχία, σημαίνει απόλαυση κάποιων στιγμών, σημαίνει πληρότητα καί ...σιωπή. Μέχρι τόν επόμενο φθόγγο τής Ζωής![/color]

 

Τι εννοείς όταν λες "Μέχρι τόν επόμενο φθόγγο τής Ζωής!" ? Μπορείς να εξηγήσεις? Ρωτάω γιατί αλλιως ερμηνεύω εγώ τη φράση αλλιώς κάποιος άλλος και άλλα λες εσύ... :)

 

Μιχαηλ

 

Χωρις να ειμαι σιγουρη αν αυτο εννοεις ο Seirios, σκεψουν την ζωη σαν τραγουδι....

 

Υπαρχουν οι νοτες- φθογγοι που απαρτιζουν την μελωδια αλλα υπαρχουν και οι παυσης της μελωδια ή η σιωπη. Η αρμονικη συνηπαρξη μελωδιας αλλα και παυσεων της μελωδιας κανει ενα τραγουδι ευηχο. Καπως ετσι συντηθετε η ευτυχια στην ζωη.

Link to comment
Share on other sites

Η μουσική δεν έχει φθόγγους βρε!

Ο λόγος έχει.

Στους δίφθογγους, τι γίνεται;

 

Οι νοτες λεγονται και φθογγοι, πιστεψε με μετα απο 9 χρονια πιανο με πτυχιο αρμονιας κατι παραπανω θα ξερω... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Αααα διφθογγοι ειναι οι διπλες οι νοτες...

 

Σε μια ορχιστρα μπορουν να ακουστουν παρα πολλες νοτες μαζι...

 

Ο φθογγος για την ακριβεια ειναι το ακουσμα της νοτας οχι η ονομασια.

Link to comment
Share on other sites

Η μουσική δεν έχει φθόγγους βρε!

Ο λόγος έχει.

Στους δίφθογγους, τι γίνεται;

 

Είσαι ανίδεος...!!! Η μουσική έχει φθόγγους.. Κι εγώ έτσι το φαντάστηκα αλλά μπορεί να θέλει να πει κάτι άλλο... Ζωντανό παράδειγμα ο Ίχωρ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!! Δεν έχω κάτι μαζί σου Ιχωρίκο αλλά είσαι το πιο κοντινό ποστ...

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

Αυτοδίδακτος φλαουτίστας. Νότες τις ξέρω.

Μετά(για ένα χρόνο μονάχα, σταμάτησα αργότερα) είχα Ιταλό δάσκαλο.

Νότες τις έλεγε και αυτός.

 

Και γιατί το λένε φθόγγο; Μήπως επειδή η μουσική μιλάει;

 

Φθόγγος κανονικά είναι όρος γλωσσολογίας και γραμματικής.

 

Όσο για τον Σέιριο. Πιστέυω ότι εννοεί: Υπάρχουν κάποιες στιγμές ευτυχίας εν ζωή--->πεθαίνουμε και έχουμε την πληρότητα---->σιωπή μέχρι την μετενσάρκωση που είναι ο επόμενος φθόγγος. Όλο αυτό, τόσες φορές, εώς ότου ολοκληρωθεί η λέξη ή φράση που θα σε ελευθερώσει για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοδίδακτος μπασίστας. ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΟΤΕΣ ΚΑΙ ΠΕΝΤΑΓΡΑΜΜΟ. όλα τα έκανα και τα κάνω με ταμπλατούρα...

Ευφυές αυτό που είπες. Μου πέρασε από το μυαλό αλλά το προσπέρασα. Όλα ταιριάζουν. Ίσως όντως ο Σείριος ήθελε ο κάθένας να βγάλει το δικό του νόημα για να οδηγηθεί στο δρόμο της αλήθειας που αυτός διάλεξε.... Άλλωστε όλοι οι δρόμοι διαφορετικών αληθειών οδηγούν και συνενώνται μπροστά στο δρόμο της μια Αλήθειας και της πραγματικής Γνώσης... Εξάλλου η αποπεράτωση ενός τελικού σκοπού είναι ευτυχία! Άρα η εύρεση της Γνώσης είναι ευτυχία!

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...