Jump to content

Αέναη Ευφορία


Recommended Posts

"..στη φτώχεια που μου επιβάλλεται μπορώ να αντιτάξω μιά επιλεγμένη πτώχευση, που δεν είναι καθόλου προτίμηση για ένδεια, αλλά ο επαναπροσδιορισμός των προσωπικών μου προτεραιοτήτων. Προτιμώ την ελευθερία μου από την συσσώρευση αγαθών σαν ένα μάταιο φράγμα ενάντια στο άγχος και στο θάνατο.

Σε τελική ανάλυση, η αληθινή πολυτέλεια- αλλά ό,τι είναι πολύτιμο είναι δύσκολο όσο και σπάνιο - είναι η επινόηση της ίδιας μας της ζωής, η διαχείρηση της μοίρας μας."

 

Πασκάλ Μπρίκνερ απο το έργο του Αέναη Ευφορία

 

Θα με ενδιέφεραν τα σχόλια σας μέσα από τα προσωπικά σας βιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά το υπόλοιπο είναι θέμα επιλογών και προτεραιοτήτων..

 

Αλλά αυτό?

 

Σε τελική ανάλυση, η αληθινή πολυτέλεια- αλλά ό,τι είναι πολύτιμο είναι δύσκολο όσο και σπάνιο - είναι η επινόηση της ίδιας μας της ζωής, η διαχείρηση της μοίρας μας."
Μήπως χρειάζεται λίγη ακόμα ανάλυση?

Γιατί είναι γνωστό ότι τη μοίρα μας μπορούμε να την ελέγχουμε έως ένα ποσοστό..

 

 

 

Θα με ενδιέφεραν τα σχόλια σας μέσα από τα προσωπικά σας βιώματα.

 

Ξεκίνα πρώτη? :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Σε τελική ανάλυση, η αληθινή πολυτέλεια- αλλά ό,τι είναι πολύτιμο είναι δύσκολο όσο και σπάνιο - είναι η επινόηση της ίδιας μας της ζωής, η διαχείρηση της μοίρας μας."

 

Για να περάσουμε στον έλεγχο της μοίρας μας, πρέπει να περάσουμε από κάθαρση όπως ακριβώς τους τραγικούς ήρωες πολλών ιστοριών...

 

Να μιλήσω σε προσωπικό επίπεδο; Για να περάσω στον έλεγχο της μοίρας μου, έπρεπε να διαχωρίσω αυτά που μπορώ να ελέγξω με αυτά που δεν μπορώ (καταιγίδες, σεισμούς, φτώχια, κακοτυχία) να ελέγξω...

 

Η μαγεία πάντως βοήθησε να καταλάβω καλύτερα κάποιες επιλογές, ειδικά αυτές που παρακινήθηκαν από διαίσθηση και όχι από κοινή λογική...

 

Ναι περνούμε από συμπλιγάδες για να σχηματίσουμε ένα ατομικό εγώ

Link to comment
Share on other sites

Σε τελική ανάλυση, η αληθινή πολυτέλεια- αλλά ό,τι είναι πολύτιμο είναι δύσκολο όσο και σπάνιο - είναι η επινόηση της ίδιας μας της ζωής, η διαχείρηση της μοίρας μας."

 

Μήπως χρειάζεται λίγη ακόμα ανάλυση?

Γιατί είναι γνωστό ότι τη μοίρα μας μπορούμε να την ελέγχουμε έως ένα ποσοστό..

Το ότι την ελέγχουμε έως ένα ποσοστό, μια κουβέντα είναι...

Πώς την ελέγχουμε? Με τις επιλογές μας? Με το ρίσκο που παίρνουμε συχνά όταν παίρνουμε μια απόφαση? Και με ποιά κριτήρια επιλέγουμε? Είναι πραγματικές οι επιλογές ή στο μυαλό μας? Πώς έχουμε την ικανότητα να διαχειριζόμαστε αυτές τις επιλογές?

Είναι εύκολες οι παραπάνω ερωτήσεις?

Αν για κάποιον είναι εύκολες τόσο να τις απαντήσει όσο και να τις εφαρμόσει με αποτελεσματικό τρόπο στην καθημερινότητά του, τότε ναι.... μιλάμε για πολυτέλεια!

Έχω μάλιστα την εντύπωση πως αν αντικαταστούσαμε τη λέξη "πολυτέλεια" με τη λέξη "ισορροπία", δε θα άλλαζε και πολύ το μήνυμα που θέλει να μας στείλει ο Πασκάλ Μπρίκνερ... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Σκοπός μου δεν ήταν να προχωρήσω σε περαιτέρω ανάλυση στο πως την ελέγχουμε αλλά να καταδείξω το άλλο σκέλος ότι το μεγαλύτερο ποσοστό δεν ελέγχεται..

 

Στην μοίρα η στην ζωή το απρόοπτο και το αναπάντεχο είναι το ίδιο αναπόσπαστο κομμάτι όπως και αυτό που μπορούμε να προβλέψουμε..

 

Για να αντεπεξέλθουν τα έμβια όντα ανέπτυξαν μια ευελιξία μυαλού και ψυχής που δεν υπάρχει σε τεχνητά κατασκευάσματα π.χ. υπολογιστές όσο και αν μας αρέσει πολλές φορές να κάνουμε παραλληλισμούς.

 

Ναι οι απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτεις δεν είναι μόνο δύσκολες αλλά και διαφορετικές για τον κάθε άνθρωπο , ακριβώς γιατί ο καθένα μας είναι τόσο ξεχωριστός..

 

Αν και αυτό που είχα κατά νου όταν το έγραψα ήταν οι προτεραιότητες και κυρίως οι επιλογές που κάνει ο καθένας στην ζωή του τώρα όσο για την εφαρμογή είναι μια πιο προσωπική υπόθεση, για να μην μπλέξουμε και την έννοια της δράσης-αντίδρασης( Κάρμα) όπου θα μας οδηγήσει εντελώς αλλού..

 

Τελικά τζάμπα δεν βγήκε η παροιμία ?..όπως στρώσεις έτσι θα κοιμηθείς..?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
"..στη φτώχεια που μου επιβάλλεται μπορώ να αντιτάξω μιά επιλεγμένη πτώχευση, που δεν είναι καθόλου προτίμηση για ένδεια, αλλά ο επαναπροσδιορισμός των προσωπικών μου προτεραιοτήτων. Προτιμώ την ελευθερία μου από την συσσώρευση αγαθών σαν ένα μάταιο φράγμα ενάντια στο άγχος και στο θάνατο. Σε τελική ανάλυση, η αληθινή πολυτέλεια- αλλά ό,τι είναι πολύτιμο είναι δύσκολο όσο και σπάνιο - είναι η επινόηση της ίδιας μας της ζωής, η διαχείρηση της μοίρας μας." - Πασκάλ Μπρίκνερ απο το έργο του Αέναη Ευφορία

 

... μιλάμε γιά επιλλογές πού μπορούν νά γίνουν σέ κάποια ωριμότητα ηλικίας. Καί γιά νά μήν προσβάλλω, εξηγώ:

 

...άν θεωρήσουμε ότι ο μέσος όρος ζωής είναι τά 75, τότε μέχρι τά 37 είναι σάν νά ανεβαίνεις στήν κορφή ενός βουνού. Δύσκολα μέν, αλλά όταν σηκώνεις τά μάτια από τό μονοπάτι ατενίζεις τό φωτεινό ουρανό καί τήν κορφή πού σέ περιμένει. Μετά, αφού φτάσεις στήν κορφή, ξεκινά η ...κάθοδος. Οταν παίρνεις τά μάτια από τό μονοπάτι, αυτό πού βλέπεις είναι τό βάθος τής κοιλάδας πού χάνεται στήν ομίχλη. Ο χρόνος αποκτά άλλη διάσταση γι ' σένα. Ισως είναι η ώρα γιά κάποιες ..."ωριμότερες" επιλλογές.

 

Οσο ενδιαφέρουσα καί συναρπαστική ήτανε η άνοδος, τόσο ενδιαφέρουσα καί ποιοτική θάναι η κάθοδος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
...άν θεωρήσουμε ότι ο μέσος όρος ζωής είναι τά 75, τότε μέχρι τά 37 είναι σάν νά ανεβαίνεις στήν κορφή ενός βουνού. Δύσκολα μέν, αλλά όταν σηκώνεις τά μάτια από τό μονοπάτι ατενίζεις τό φωτεινό ουρανό καί τήν κορφή πού σέ περιμένει. Μετά, αφού φτάσεις στήν κορφή, ξεκινά η ...κάθοδος. Οταν παίρνεις τά μάτια από τό μονοπάτι, αυτό πού βλέπεις είναι τό βάθος τής κοιλάδας πού χάνεται στήν ομίχλη. Ο χρόνος αποκτά άλλη διάσταση γι ' σένα. Ισως είναι η ώρα γιά κάποιες ..."ωριμότερες" επιλλογές.

Καλέ μου Σείριε, δεν διαφωνώ με όσα λες, όμως μήπως θα πρέπει να σκεφτούμε και τις ανάγκες τις κάθε ηλικίας-εποχής...; Νομίζω ότι αναφέρεσαι περισσότερο σε εμπειρία, παρά σε ωριμότητα...

 

Η ωριμότητα χαρακτήρα, δεν έχει ηλικία. Ο ώριμος άνθρωπος, είναι πάντα ώριμος. Κι αυτήν του την ωριμότητα θα την επιδείξει κάνοντας κάθε φορά την ορθότερη επιλογή που ταιριάζει για την ηλικία του/ης και τις ανάγκες αυτής.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...