Jump to content

harry potter


zoso
 Share

Recommended Posts

είναι πια γνωστό πως πολλοί άρχισαν να ενδιαφέρονται πιο πολύ για τη μαγεία λόγω του harry potter....αυτό το παιδί που αν και πρωταγωνιστής και με πολλά χαρακτηριστικά βιβλία ξεχύνεται από τα βιβλία και τις ταινίες έχει δώσει μία άλλη όψη στο θέμα του πως μαθαίνεις για τη μαγεία και πως πρέπει να την χρησιμοποιείς....

 

Προσωπικά έχω διαβάσει όλα τα βιβλία και κατά καιρούς ψάχνω έρευνες και σχετικά που κάνουν για τα βιβλία αυτά...εμένα μου αρέσει πολύ αυτός ο κόσμος που παρουσιάζει και έχει ένα τρόπο να σε μεγεύει και να σε κάνει να ψάχνεις παραπέρα.... Άσε που θα ήθελα πάρα πολύ να υπήρχε ένα τέτοιο σχολείο που να σου προσφέρει τόσες γνώσεις...ουδεμία σχέση με τους διαδικτυακούς χώρους...

 

έχει ακουστεί επίσης πως αυτά που γράφει η συγγραφέας δεν είναι τυχαία αλλά ψάχνει από εδώ και από εκεί για μια γεύση αλήθειας και είναι αρκετοί αυτοί οι οποίοι κάποια στιγμή ή και τώρα ασχολήθηκαν με τη μαγεία που της δίνουν συμβουλές σύμφωνα με το τι να μη λέει...

 

αυτό λοιπόν που θα ήθελα να μου πείτε (και θα παρακαλούσα να είναι από άτομα που έχουν διαβάσει τα βιβλία -οι ταινίες δεν έχουν και πολύ σχέση με τη μαγεία των βιβλίων - της και όχι που απλώς θέλουν να δείξουν ότι όλα τους απασχολούν μεγαλώνοντας τα ποστ τους αλλά δεν έχουν ιδέα) είναι τι πραγματικά πιστεύετε...

αν πιστεύουν ότι όλα είναι καθαρά εμπορευματοποιήση και δεν υπάρχει ίχνος μαγείας....

οτιδήποτε μπορεί να δώσει μία πιο καθαρή εικόνα

 

 

εγώ το μόνο που έχω να πω είναι πως δε γίνεται όλα όσα έχει γράψει για τον κόσμο των μάγων να είναι ψεύτικα...πιστεύω πως υπάρχει αυτή η σχολή αλλά όχι χάρυ πότερ....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 35
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

έχω διαβάσει και τα 6 βιβλία. έχω δει και τις 4 ταινείες...μόνο που δεν με παρακίνησαν αυτά στο να ψάξω.

πολύ θα ήθελα να υπήρχε μια τέτοια σχολή, προσιτή σε όσους θα ήθελαν να μάθουν, όχι τόσο για να φτιάχνω "ξόρκια" και "potions" αλλά για να "ξαναμάθω" πράγματα που έχω ξεχάσει, για να ξαναβρώ τον εαυτό μου,

 

μαθαίνεις κάποια πάρα πολύ γενικά και ίσως όχι σωστά πράγματα για την μαγεία, δεν αναφέρει πουθενά το ότι δώσεις θα σου επιστραφεί εις τριπλούν, ούτε καν το "και αν δεν βλάπτεις κανέναν κάνε ότι θες".

 

είναι ένας φανταστικός κόσμος που αν και θα ήθελα να υπάρχει κάπως (όχι με τον Βόλντεμορτ και τους λοιπούς, αρκετή κακία υπάρχει ήδη στον κόσμο μας) δεν υπάρχει παρα μόνο στην φαντασία μας εκεί που βρίσκονται και οι δράκοι και οι μονόκεροι και οι γίγαντες και τα ξωτικά (goblins - house-elves)

στην συγγραφέα αναγνωρίζω την έμπνευση, την φαντασία, αλλά και το οτί παραθέτει για άλλη μια φορά την μάχη καλού-κακού....τις συνέπειες του "πολέμου" και τις απώλειες που θα αντιμετωπίσουμε όλοι μας κάποια στιγμή.

 

ίσως τα βιβλία του Χάρρυ Πόττερ να γίνουν στηρίγματα για τα παιδιά....αν δούμε λίγο πίσω από την επιφάνεια της φαντασίας θα βρούμε μια πραγματικότητα....

 

(ελπίζω να μην σας κούρασα, και πιστεύω πως δεν υπάρχουν άτομα εδώ που να θέλουν απλά να μεγαλώσαουν τον αριθμό των ποστ τους :clapping: :angel: :019blush: καλό διάβασμα )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου δώσω τη γνώμη κάποιου που ''μαγεύτηκε'' από τα βιβλία του Harry Potter και ο οποίος δεν είχε καμμία σχέση με την μαγεία, είτε πριν είτε μετά τα βιβλία. Στον χώρο μπήκα πριν περίπου ενάμιση μήνα και η πρώτη μου επαφή ήταν το Art of Wise (το site του φόρουμ δλδ).

Τα βιβλία αυτά με ενθουσίασαν διότι είναι εξαιρετικά αστυνομικά μυθιστορήματα. Σε κάθε ένα από τα βιβλία αυτά ο πρωταγωνιστής προσπαθεί να λύσει ένα μυστήριο, έχοντας εξαρχής όλα τα απαραίτητα στοιχεία. Τα στοιχεία αυτά δεν είναι αμέσως αντιληπτά ούτε από τον πρωταγωνιστή αλλά ούτε και από τον αναγνώστη, λόγω της μαγικής τους φύσης (άγνωστα δλδ). Επίσης, στοιχεία για την επίλυση της ιστορίας μεταγενέστερων βιβλίων έχουν δωθεί στα προγενέστερα (που φυσικά κανείς μας τότε δεν καταλάβαινε ''που κολλάνε'').

Όλοι μας θα θέλαμε να ζήσουμε στο μαγικό κάστρο του Hogwarts. Εγώ θα ήθελα να ζήσω σε ένα τέτοιο ''όνειρο'', όπου κολλάς τα σπασμένα αντικείμενα με ''spell-o-tape'', που στις εξετάσεις δεν μπορείς να αντιγράψεις γιατί η πέννα σου είναι μαγεμένη με ''αντι-αντιγραφικό'' ξόρκι, που κυνηγάς στον κήπο σου ξωτικά, τα πιάνεις από το πόδι, τα στριφογυρνάς και τα πετάς, για να αποπροσανατολιστούν κλπ κλπ.

Δεν ήταν η μαγεία αυτή καθεαυτή που με τράβηξε, ήταν ο μαγικός κόσμος!!!

Κατά τα άλλα, η συγγραφέας χρησιμοποιεί ένα μίγμα από μυθολογίες διαφόρων λαών (και σε μεγάλο βαθμό Ελληνική Μυθολογία), που συνθέτουν τον κόσμο αυτόν. Αν η Μυθολογία βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα, τότε ίσως κάποια στοιχεία να είναι αληθινά.

Επίσης, προσωπική μου γνώμη, μιάς και μιλάμε για τα βιβλία αυτά, παύουν να είναι ''παιδικά'' από το τρίτο. Το πρώτο είναι τελείως παιδικό, το δεύτερο πάει κι έρχεται, από το τρίτο αρχίζουν και σοβαρεύουν τα πράγματα. Δεν μπορώ να πω λεπτομέρεις γιατί ίσως κάποιος να μην τα έχει διαβάσει και να του χαλάσω την έκπληξη ^_^ (τελείως :offtopic: )

Δεν θεωρώ ότι το βιβλίο έχει πολλά κοινά με την μαγεία όπως αυτή εννοείται στο φόρουμ και ούτε ότι προτρέπει σε οποιουδήποτε είδους μαγεία. Μου φάνηκε απλώς ένα καλοστημένο παραμύθι.

Συμφωνώ με την white_unicorn, στο γεγονός ότι δίνει γενικά κοινωνικά μηνύματα (πόλεμος καλού κακού, ευθύνη της γνώσης και της δύναμης κλπ κλπ), που είναι πλέον τετρημένα.

Λυπάμε που σε απογοητεύω, αλλά σχολείο όπως το Hogwarts, κατά τη γνώμη μου, υπάρχει μόνο στα όνειρά μας.

Link to comment
Share on other sites

αν πιστεύουν ότι όλα είναι καθαρά εμπορευματοποιήση και δεν υπάρχει ίχνος μαγείας....

οτιδήποτε μπορεί να δώσει μία πιο καθαρή εικόνα

 

Η Ροουλινγκ έχει γραψει τα βιβλία της με βάση παραγματικά γριμμόρια ^_^

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,

 

έχω διαβάσει και εγώ και τα 6 βιβλία, έχω συμμετάσχει σε ατελείωτες συζητηήσεις σε ξένα site όπου προσπαθούσαμε να προβλέψουμε την συνέχεια, έχω ακόμα γράψει και άρθρο πάνω σ'αυτά (για τους Dementors) και για να τελειώσω με το βιογραφικό μου, έχω φτιάξει και ένα site!

 

Μπορείς λοιπόν να καταλάβεις πως μιλάς με κάποια που ασχολήθηκε πραγματικά. Άκου τώρα και την άποψή μου.

 

Η Rowling είναι μια γυναίκα με φοβερή φαντασία. Έχει διαβάσει πολύ στη ζωή της, πολλά βιβλία και πολλά παραμύθια, και αυτό φαίνεται!! Έχει σίγουρα σχέση με την Μαγεία και έχω την εντύπωση πως γέρνει πιο πολύ προς τους Wicca. Αυτά που γράφει από ένα σημείο και μετά, δεν θυμίζουν πια ένωση από παραμυθάκια και νεράιδες που μας λέγανε οι γιαγιάδες μας. Απο ένα σημείο και μετά (ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ 4), τα πράγματα γίνονται επικίνδυνα... Στο τέλος διαβάζεις μια τελετή Μαύρης Μαγείας.

 

Το ότι είχε κάποιον να την συμβουλεύει τι να μην βάζει, δεν το ήξερα, αλλά δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο... λογικότατο θα έλεγα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ψάξει τα βιβλία με αυτόν τον τρόπο. (ίσως το κάνω στο μέλλον...)

 

Προσωπικά πιστεύω οτί ο καθένας παίρνει κάποια στοιχεία από ότι διαβάζει ανάλογα με τις εμπειρίες του, τα βιώματα του και το τι θέλει σε αυτήν την ζωή.

Στα 6 βιβλία είδα αυτά που προανέφερα....δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι. Απλά ακόμα και τα παραμύθια των γιαγιάδων μας είχαν κάποια στοιχεία μαγείας (τα περισσότερα μάλλον) και η Ρόουλιγκ κάνει μια πολύ καλή δουλειά στο να μας μεταφέρει σε έναν "μαγικό" κόσμο....όμως ο καθένας βλέπει αυτά που θέλει να δει....

 

(Ας ανοίξουμε λοιπόν τα μάτια ίσως αυτό που δούμε να είναι καλύτερο από αυτό που φανταζόμασταν----εντελώς αυθόρμητη έκφραση :019blush: :angel: )

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,

 

έχω διαβάσει και εγώ και τα 6 βιβλία, έχω συμμετάσχει σε ατελείωτες συζητηήσεις σε ξένα site όπου προσπαθούσαμε να προβλέψουμε την συνέχεια, έχω ακόμα γράψει και άρθρο πάνω σ'αυτά (για τους Dementors) και για να τελειώσω με το βιογραφικό μου, έχω φτιάξει και ένα site!

 

Μπορείς λοιπόν να καταλάβεις πως μιλάς με κάποια που ασχολήθηκε πραγματικά. Άκου τώρα και την άποψή μου.

 

Η Rowling είναι μια γυναίκα με φοβερή φαντασία. Έχει διαβάσει πολύ στη ζωή της, πολλά βιβλία και πολλά παραμύθια, και αυτό φαίνεται!! Έχει σίγουρα σχέση με την Μαγεία και έχω την εντύπωση πως γέρνει πιο πολύ προς τους Wicca. Αυτά που γράφει από ένα σημείο και μετά, δεν θυμίζουν πια ένωση από παραμυθάκια και νεράιδες που μας λέγανε οι γιαγιάδες μας. Απο ένα σημείο και μετά (ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ 4), τα πράγματα γίνονται επικίνδυνα... Στο τέλος διαβάζεις μια τελετή Μαύρης Μαγείας.

 

Το ότι είχε κάποιον να την συμβουλεύει τι να μην βάζει, δεν το ήξερα, αλλά δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο... λογικότατο θα έλεγα!!!

 

 

χαίρομαι πραγματικά που δεν υπάρχει μία μόνο απάντηση...θα ήθελα να μου στείλεις το site σου...

κι εγώ πιστεύω πως έχει ασχοληθεί ή τουλάχιστον διαβάσει πολλά πράγματα για τη μαγεία...

 

σε καμμιά περίπτωση δεν θα ήθελα να συγκρίνω τις ιστορίες της με τα παραμύθια του παππού και της γιαγιάς που σκοπό έχουν να μεταδώσουν ένα κύριο ιδανικό και τίποτα παραπέρα (το λέω από παιδαγωγικής άποψης επειδή είμαι παιδαγωγός προσχολικής και ένα από τα βασικά μαθήματα είναι η λογοτεχνία - παραμύθια)

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται κάποιος μόνο από τη γιαγιά του να ξέρει από αλχημείες Νικολας Φλαμέλ και τα ρέστα :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
είναι πια γνωστό πως πολλοί άρχισαν να ενδιαφέρονται πιο πολύ για τη μαγεία λόγω του harry potter....αυτό το παιδί που αν και πρωταγωνιστής και με πολλά χαρακτηριστικά βιβλία ξεχύνεται από τα βιβλία και τις ταινίες έχει δώσει μία άλλη όψη στο θέμα του πως μαθαίνεις για τη μαγεία και πως πρέπει να την χρησιμοποιείς....

...

αυτό λοιπόν που θα ήθελα να μου πείτε (και θα παρακαλούσα να είναι από άτομα που έχουν διαβάσει τα βιβλία -οι ταινίες δεν έχουν και πολύ σχέση με τη μαγεία των βιβλίων - της και όχι που απλώς θέλουν να δείξουν ότι όλα τους απασχολούν μεγαλώνοντας τα ποστ τους αλλά δεν έχουν ιδέα) είναι τι πραγματικά πιστεύετε...

αν πιστεύουν ότι όλα είναι καθαρά εμπορευματοποιήση και δεν υπάρχει ίχνος μαγείας....

οτιδήποτε μπορεί να δώσει μία πιο καθαρή εικόνα

εγώ το μόνο που έχω να πω είναι πως δε γίνεται όλα όσα έχει γράψει για τον κόσμο των μάγων να είναι ψεύτικα...πιστεύω πως υπάρχει αυτή η σχολή αλλά όχι χάρυ πότερ....

Δεν είναι ψεύτικά αλλά δεν είναι και όπως είναι. 1ον γιατί είναι μυθιστόρημα και 2ον ακριβώς εξ αιτίας της κατάστασης που περιγράφει η Ρόουλινγκ (εξ αιτίας της οποίας "Hogwards" όπως το παρουσιάζει δεν μπορεί να υπάρξει... ίσως να έχει υπάρξει κάτι ανάλογο αλλά βέβαια και η μαγεία παρουσιάζεται "φουσκωμένα" (για Diagon Alley όμως και "Υπουργείο Μαγείας"...........).

Η Ρόουλινγκ παρουσιάζει έναν κόσμο «μαγείας» που δείχνει ανύπαρκτος. Αφήνει όμως εδώ κι εκεί σημάδια που φωνάζουν «γνωρίζω». Και η φαινομενική ανυπαρξία του κόσμου της είναι ακριβώς αυτό: φαινομενική. Απλά υπερβάλλει, τονίζει χαρακτηριστικά, τα κάνει «καρικατουρίστικα» γιατί προφανώς θέλει να διαγράψει σκιτσογραφικά το σκηνικό για την πλοκή της χωρίς να αφήνει το σκηνικό «κλέψει την παράσταση» με αποκαλύψεις που – ίσως ξέρει, ίσως διαισθάνεται ότι – δεν μπορεί να κάνει.

Η «μαγεία» στον κόσμο του Χάρι Πότερ είναι ένα είδος «μαγείας της γιαγιάς», παραδόσεων (κυρίως αγγλικών), μυθολογίας και λαογραφικών γνώσεων και δεν είναι καθόλου wiccaνική. Αυτό φαίνεται πολύ εύκολα από ένα και μόνο στοιχείο: η μαγεία της Ρόουλινγκ δεν είναι παγανιστική. Ακολουθούν οι «μάγοι» την Πυθαγόρεια επιταγή και δεν τους απασχολεί η θρησκευτικότητα: γιορτάζουν τα χριστούγεννα με ύμνους και κάλαντα και άλλα παρόμοια. (Για αντιπαραβολή η «μαγεία» των Charmed της τηλεόρασης είναι πολύ πιο wiccaνική, αποφεύγοντας όμως επίσης τον παγανισμό και κάποια σαφή θρησκευτικότητα. Αυτό στο Χόλιγουντ ίσως να είναι εξαιτίας «πολιτικής ορθότητας» αλλά δεν είναι μόνο έτσι). Harry Potter & Charmed δείχνουν εδώ κι εκεί γνώσεις για έναν «μαγικό» κόσμο που είναι άσχετος με το wicca (αν και αυτό το τελευταίο αντλεί από εκεί ψήγματα). Και στα δύο επίσης υπάρχει μια μάλλον κοροϊδευτική στάση απέναντι σε ανθρώπους «απ’ έξω» που θέλουν και προσπαθούν να ασχολούνται με τη μαγεία.

Αυτά δείχνουν ότι – τουλάχιστον στην περίπτωση της Ρόουλινγκ – υπάρχει κάποια γνώση των πραγμάτων. Και μάλιστα μερικά τα «τραβά» μέχρι την άκρη (βλέπε horcruxes στο #6). Έτσι τα βιβλία του Χάρι διαβάζονται απ’ όλους και όλοι αντιλαμβάνονται το μέρος που μπορούν. Δεν σπρώχνουν προς τη μαγεία. Μιλάνε για πράγματα που λίγοι ξέρουν αλλά έτσι ώστε να μην τα καταλάβουν όσοι δεν χρειάζεται γιατί η Ρόουλινγκ φαίνεται πως μπορεί "ούτε να λέει, ούτε να κρύβει, αλλά να σημαίνει..."

 

ΥΓ.

Δεν γίνεται κάποιος μόνο από τη γιαγιά του να ξέρει από αλχημείες Νικολας Φλαμέλ και τα ρέστα :smilewink:
Φυσικά και δεν γίνεται, γι' αυτό υπάρχουν κι ο παππούς, ο μπαμπάς, η μαμά, οι θείοι και οι θείες....
Link to comment
Share on other sites

και μένα μου ''θύμισε'' κάποιους κόσμους, απλά είμαι και γω της σχολής ότι η συγκεκριμένη (καλώς ή κακώς) είχε γνώσεις περί του θέματος και δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν οι γνώσεις της έγραψαν το βιβλίο ή αν το βιβλίο γράφτηκε εντελώς αυθόρμητα και ''αγνά''.

Μην ξεχνάτε ότι στην Βιογραφία της εν λόγω κυρίας κάπου λέει ότι ήταν μπατιράκι και ο Πούπερ της έκανε ένα ''τέρνόβερ'' εκατομμυρίων... (Φυσικά διαχωρίστηκα ωραία λίγο πριν σ' ένα άλλο ποστ το εμπορικό και το μη εμπορικό παντρεμένα έξυπνα)...

Σέβομαι τον Πότερ αλλά όχι τη δημιουργό του...(Επειδή στην τελική Πότερ μπορεί να γίνει ο καθένας μας...Να αντιμετωπίσει τις φοβίες του, ν' ''καταραστεί'' αυτούς που μισεί, ν' αγαπήσει να συγχωρέσει κ.ο.κ.

Και μέχρι την τελευταία φορά που θα τα ξαναπούμε: ''Ριντίκιουλους''..................... :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

και μένα μου ''θύμισε'' κάποιους κόσμους, απλά είμαι και γω της σχολής ότι η συγκεκριμένη (καλώς ή κακώς) είχε γνώσεις περί του θέματος και δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν οι γνώσεις της έγραψαν το βιβλίο ή αν το βιβλίο γράφτηκε εντελώς αυθόρμητα και ''αγνά''.

Μην ξεχνάτε ότι στην Βιογραφία της εν λόγω κυρίας κάπου λέει ότι ήταν μπατιράκι και ο Πούπερ της έκανε ένα ''τέρνόβερ'' εκατομμυρίων... (Φυσικά διαχωρίστηκα ωραία λίγο πριν σ' ένα άλλο ποστ το εμπορικό και το μη εμπορικό παντρεμένα έξυπνα)...

Σέβομαι τον Πότερ αλλά όχι τη δημιουργό του...(Επειδή στην τελική Πότερ μπορεί να γίνει ο καθένας μας...Να αντιμετωπίσει τις φοβίες του, ν' ''καταραστεί'' αυτούς που μισεί, ν' αγαπήσει να συγχωρέσει κ.ο.κ.

Και μέχρι την τελευταία φορά που θα τα ξαναπούμε: ''Ριντίκιουλους''..................... :018bleh:

 

Δηλαδή και αν ακομα ηταν γνωστης τι το κακο θα ηταν? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξη ρε παιδιά αλλά ο Χάρι Πότερ απέχει απο την πραγματική μαγεία όσο εμείς απο το Άλφα του Κενταύρου! :018bleh::018bleh::018bleh:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...