Jump to content

Αλαζονεία


Recommended Posts

Μπαίνεις ποτέ στον πειρασμό να νιώθεις πνευματική ανωτερότητα;

Θυμήσου ότι η παγίδα της πνευματικής αλαζονείας ζητά να σου αφαιρέσει ακριβώς αυτό για το οποιό καμαρώνεις.

Το έχεις νιώσει ποτέ;

 

Έχεις βρεθεί κάποτε σε περιβάλλον όπου οι άλλοι έκαναν επίδειξη γνώσεων, μόρφωσης ή κοινωνικής και οικονομικής σταθερότητας κι ενώ γνώριζες ότι εσύ είχες περισσότερα προσόντα από εκείνους, προτίμησες να σιωπήσεις αντί να τους ?βάλεις στην θέση τους?;

Αν ναι, γιατί το έκανες και πως ένιωθες;

 

(Από το βιβλίο «Μυστική Οδύσσεια», της Ιουλίας Πιτσούλη, εκδόσεις Έσοπτρον)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει η αλαζονεία και ο ναρκισισμός. Βέβαια εχω πιάσει τον εαυτό μου να την πατάει υπερεκτιμόντας με αλλα αυτο αποτελεί εξαίρεση πια. Άλωστε, συνήθως, αυτοι που θα υποτιμίσω είναι πιο ευτυχισμένοι απο εμένα και μου θυμίζουν οτι οσο πιο πάνω βάζεις το σχοινί τόσο πιο δύσκολα ισοροπείς. Προτιμώ να μοιράζομαι την δικιά τους φιλοσοφία και αν κρίνω πως ο άλλος θα με ακούσει και δεν είναι ντουβάρι εγωισμού τους βοηθάω αν πράγματι χρειάζοντε μια συμβουλή.

 

Πολλές φορές σιωπώ γιατι παρατηρώ οτι ξεκινάνε ενα παιχνίδι εντυποσιασμού οπού θα οδηγήσει στο να βγάλει ο καθένας τις ανασφάλειες του κεκαλήμενα. Το "κεκαλημένα" εμένα δεν με εμπόδιζε και ποτέ για να δώ οποτε τους αφήνω να δείξουν τις αδηναμίες τούς και αν για κάποιον απο αυτούς νοιάζομαι, του μιλάω προσωπικά για αυτό. Συνήθως τα λόγια μου σε τέτοιες περιστάσεις δεν πιάνουν βέβαια. Το άτομο την πατάει μόνο του. Στον αγώνα του για να δειχτεί, θα οδηγηθεί στην υπερβολή και απο εκεί ειναι το πιο εύκολο πράγμα το να πέσεις και να σπάσεις τα μούτρα σου. Τα προσόντα είναι άχρηστα αν τα υποτιμείς ή τα υπερεκτιμείς. Καλήτερα να τα εκμεταλεύεσαι παρά να τα δείχνεις. Κατα την διάρκεια της όλης συζήτησης, νιώθω άσχημα και απελπίζομαι με την ψευδαίσθηση της προστασίας που νιόθουν με τα λεγόμενα τους. Γιατί τόση υποκρισία ρε παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις ποτέ στον πειρασμό να νιώθεις πνευματική ανωτερότητα;

Θυμήσου ότι η παγίδα της πνευματικής αλαζονείας ζητά να σου αφαιρέσει ακριβώς αυτό για το οποιό καμαρώνεις.

Το έχεις νιώσει ποτέ;

... καί ποιός δέν τό έχει νιώσει! Καί ποιός δέν τό έχει ...πληρώσει! Παθαίνουμε καί ...μαθαίνουμε!

Έχεις βρεθεί κάποτε σε περιβάλλον όπου οι άλλοι έκαναν επίδειξη γνώσεων, μόρφωσης ή κοινωνικής και οικονομικής σταθερότητας κι ενώ γνώριζες ότι εσύ είχες περισσότερα προσόντα από εκείνους, προτίμησες να σιωπήσεις αντί να τους ?βάλεις στην θέση τους?;

Αν ναι, γιατί το έκανες και πως ένιωθες;

... είπαμε! Μαθαίνουμε...!
Link to comment
Share on other sites

κι όμως ΕΓΩ ( :) ) θα κάνω τη νόμιμη αντιπολίτευση...

Το να βγεις επιθετικά με την 'πνευματική ανωτερότητα' μπορεί να εξυπακούει αυτό που λέει η συγγραφέας..

Το να βγεις όμως αμυνόμενος πιστεύω, πεποιθήσεις, για διαφώτιση, ενημέρωση, (κ.ο.κ.) δεν πιστεύω να είναι λάθος. Κάποιος πρέπει να μιλήσει, και κάποιος πρέπει να σωπάσει να ακούσει.

 

Λέει χαρακτηριστικά μια Κινέζικη παροιμεία, ''Το κάπνισμα είναι καλό πράγμα, γιατί δεν διακρίνεις τον σοφό από τον κουτό''...

 

Κι' όμως κάποτε πρέπει να ανοίξουμε το στόμα μας, θέλοντας και μη!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Initiate...

Το να προσθέσεις ή να διορθώσεις κάτι χρησιμοποιώντας τις γνώσεις σου δεν είναι απαραίτητα κακό, ούτε και θα έπρεπε να θεωρείται αλαζονικό...

Ίσα ίσα που αν ΔΕΝ το κάνεις, τότε μπορεί να θεωρηθείς ότι αποκρύπτεις γνώσεις, κρατώντας τις μόνο για τον εαυτό σου...

 

ΥΓ. Αλήθεια, αν έχεις βρεθεί σε περιβάλλον όπου άλλοι έκαναν επίδειξη γνώσεων κι εσύ, ενώ γνώριζες ότι έχεις περισσότερα προσόντα από εκείνους προτίμησες να σιωπήσεις..... κατά βάθος όμως (από μέσα σου) γέλασες αλαζονικά και σκέφτηκες "Τελικά είμαι πολύ πνευματικά ανώτερός τους... Ξέρω την απάντηση αλλά άστους να ψάχνονται..."... Δεν θα είσαι πολύ χειρότερος από αυτόν που θα τους "έβαζε στην θέση τους"? :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βρεθεί κάποτε σε περιβάλλον όπου οι άλλοι έκαναν επίδειξη γνώσεων, μόρφωσης ή κοινωνικής και οικονομικής σταθερότητας κι ενώ γνώριζες ότι εσύ είχες περισσότερα προσόντα από εκείνους, προτίμησες να σιωπήσεις αντί να τους ?βάλεις στην θέση τους?;

Αν ναι, γιατί το έκανες και πως ένιωθες;

 

Χεχε... θυμάμαι πριν από αρκετά *γκουχ-γκουχ* χρόνια...

 

Στο σπίτι της τότε σχέσης μου, ο "έτσι" της αδερφής της (ο τότε "μπατζανάκης" μου), παιδί από πολύ ευκατάστατη οικογένεια, με σπουδές σε ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια του εξωτερικού (ίδιο αντικείμενο με μένα κιόλας, νομίζω), ωστόσο το παληκάρι ήταν πραγματικά ακαλλιέργητο. Τεσπα, δε θυμάμαι πως είχαμε πιάσει μια συζήτηση κι έτυχε κάποια στιγμή να πω κάποια πράγματα που είχα κάνει μέχρι τότε.

 

Την επόμενη φορά που συναντήθηκα με την (τότε) κοπελά μου, μου είπε "καλά, δεν τον είδες τον ...; Είχε σκάσει!" Εγώ απόρησα. "Μα... γιατί;" "Γιατί" μου απάντησε "ζήλεψε γιατί έχεις κάνει πάρα πολλά στη ζωή σου".

 

Ειλικρινά ούτε που το είχα φανταστεί πως θα συνέβαινε κάτι τέτοιο! Άλλωστε, δεν είχα καταφέρει περισσότερα από όσα είχαν καταφέρει οι φίλοι μου μέχρι τότε! Και, στο κάτω κάτω, αν αυτός είχε να ζηλέψει από μένα, εγώ είχα να ζηλέψω από αυτόν ένα σωρό!

 

Πέρασε καιρός για να καταλάβω πως δεν έφταιγα εγώ που είχε σκάσει εκείνο το απόγευμα, αλλά ο ίδιος. Γιατί ήταν τέτοιος ο χαρακτήρας του.

 

Για να πω την αλήθεια, το περιστατικό πια το θυμάμαι με ένα χαμόγελο κάτω από τα μουστάκια μου. Η πραγματικότητα είναι όμως πως αυτή τη στιγμή αυτός κάπου θα ζει, βγάζοντας πολύ περισσότερα από μένα. Χμ... με το χαρακτήρα που έχει, και πάλι πρόβλημά του!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βρεθεί κάποτε σε περιβάλλον όπου οι άλλοι έκαναν επίδειξη γνώσεων, μόρφωσης ή κοινωνικής και οικονομικής σταθερότητας κι ενώ γνώριζες ότι εσύ είχες περισσότερα προσόντα από εκείνους, προτίμησες να σιωπήσεις αντί να τους ‘βάλεις στην θέση τους’;

Αν ναι, γιατί το έκανες και πως ένιωθες;

 

Δεν υπάρχει πιο εμετικό θέαμα από κάποιον που αυτοπροβάλλεται – και συνήθως αυτό γίνεται με λόγια …λόγια…λόγια …που δεν αντηχούν παρά μόνο την κενότητα…και το χειρότερο απ όλα είναι πως(?) οι ακροατές αντί να εγκαταλείψουν τον ομιλητή στην κενότητα του αντίθετα επιμένουν να ακούν εκστασιασμένοι….αυτοί με βάζουν σε περισσότερες σκέψεις…είπαμε να είμαστε ευγενικοί αλλά όχι και :censored: ...έχουμε και δουλειές...

 

Μπαίνεις ποτέ στον πειρασμό να νιώθεις πνευματική ανωτερότητα;

Θυμήσου ότι η παγίδα της πνευματικής αλαζονείας ζητά να σου αφαιρέσει ακριβώς αυτό για το οποιό καμαρώνεις.

Το έχεις νιώσει ποτέ;

 

 

Μου συμβαίνει ενίοτε αλλά μόνο με ανθρώπους που δεν έχουν συναίσθηση της μηδενικής αξίας τους (όπως οι παραπάνω για παράδειγμα) - επειδή την έχω, αυτό με κάνει να αισθάνομαι λίγο καλύτερη ….

 

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει η ταπεινότητα στους ανθρώπους και συχαίνομαι την έπαρση.

Το να μη κάνεις επίδειξη γνώσεων εμένα μου δείχνει ανωτερότητα ψυχής και βαθιά αντίληψη της γνώσης.

 

Μη ξεχνάμε ότι η Γνώση δεν είναι κτήμα κανενός και ότι ανήκει σε όλους, άλλοι την έχουν ανακαλύψει νωρίς και για άλλους δεν είναι η ώρα τους ακόμα.

 

 

Ο Χαλίλ Γκιμπράν λέει...

Η ψυχή μου μου μίλησε, σαν αδερφός μου, και μου έμαθε πολλά.

Κι η ψυχή σου μίλησε σε σένα και σ'έμαθε το ίδιο πολλά.

Γιατί εσύ κι εγώ είμαστε ένα, και δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσά μας, εκτός ότι εγώ βιάζομαι να φανερώσω αυτά που είναι μέσα στον εσωτερικό μου κόσμο, ενώ εσύ φυλάς σα μυστικό αυτό που βρίσκεται εντός σου.

Αλλά στη μυστικότητά σου αυτή, υπάρχει αρετή.

 

Τώρα σε όλους τους φαιδρούς που λένε λένε λένε... άστους να λένε! Εγώ τους βάζω σε κατηγορία των ανθρώπων που είναι ερωτευμένοι με τον ήχο της φωνής τους.... άχ και πόσοι τέτοιοι υπάρχουν. :(

Λόγια χωρίς νόημα δεν πάνε στον Ουράνο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Initiate...

Το να προσθέσεις ή να διορθώσεις κάτι χρησιμοποιώντας τις γνώσεις σου δεν είναι απαραίτητα κακό, ούτε και θα έπρεπε να θεωρείται αλαζονικό...

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Initiated και την Morgainne.

Οι ισορροπίες είναι πολύ λεπτές και η διαφορά μεταξύ «συζητάμε» και «δείχνομαι» δεν είναι πάντα ευδιάκριτη. Βέβαια, σίγουρα ο άνθρωπος που λέει... λέει... λέει... χωρίς να του έχει ζητηθεί (βασική προϋπόθεση, νομίζω), χωρίς να αφήνει τον άλλο να μιλήσει και χωρίς να ακούει τον άλλο εάν τύχει και καταφέρει (προλάβει) να πει κάτι, είναι -κατά πάσα πιθανότητα- αλαζόνας.

 

Προσωπικά, έχω... διαπράξει αυτό το παράπτωμα. Επανειλημμένα μάλιστα. Τις περισσότερες φορές, επειδή παρασύρθηκα :019blush: . Και μετά το σκυλομετάνιωσα... :(

Υπήρξαν όμως και φορές που το έκανα εσκεμμένα, επομένως ήταν ελεγχόμενο, οπότε και βγήκε μάλλον σε καλό (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω :unsure: ). Όταν για παράδειγμα έχεις απέναντί σου έναν άνθρωπο που από την μια θέλει να μάθει για κάτι ή ενδιαφέρεται γι αυτό (ότι κι αν είναι αυτό), αλλά από την άλλη αρνείται με την στάση του να δεχτεί οτιδήποτε κι αν του λες, τότε ίσως μια μικρή ?επίδειξη γνώσεων? (μικρή λέμε!) να βοηθήσει και τους δυο στην συζήτηση, βάζοντάς τον σε μια λιγότερο ?κλειστή? θέση, ώστε να μπορέσετε να συζητήσετε και να ωφεληθείτε ο ένας από τις γνώσεις του άλλου (διότι όσο καλά κι αν γνωρίζουμε ένα θέμα, πάντα... πάντα! θα υπάρχει κάτι που δεν ξέρουμε).

 

ΥΓ. Αλήθεια, αν έχεις βρεθεί σε περιβάλλον όπου άλλοι έκαναν επίδειξη γνώσεων κι εσύ, ενώ γνώριζες ότι έχεις περισσότερα προσόντα από εκείνους προτίμησες να σιωπήσεις..... κατά βάθος όμως (από μέσα σου) γέλασες αλαζονικά και σκέφτηκες "Τελικά είμαι πολύ πνευματικά ανώτερός τους... Ξέρω την απάντηση αλλά άστους να ψάχνονται..."... Δεν θα είσαι πολύ χειρότερος από αυτόν που θα τους "έβαζε στην θέση τους"? :smilewink:

?Χειρότερος? ή ?καλύτερος?, δεν ξέρω... αλλά σίγουρα κι αυτό λάθος είναι.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.

<- Σημαίνει προέρχεται από.

 

 

ΑΛΑΖΟΝΕΙΑ <- Αδύναμος εαυτός, φόβος για την κατωτερότητά του, απωθημένο, ανάγκη αυτοπροβολής λόγω εγωισμού (με την έννοια του ατομισμού), φανατισμός και πόρωση με ένα αντικείμενο (το οποίο μπορεί να είναι και επιστήμη, φιλοσοφία, οτιδήποτε) το οποίο ξέρω καλά ή για το οποίο ξέρω πολλά και θεωρώ τους άλλους που δεν γνωρίζουν για αυτό όσα εγώ (πιθανότατα γιατί δεν τους ενδιαφέρει) κατώτερους και βλαμμένους.

Παράδειγμα1: Είμαι ψυχολόγα.

Παράδειγμα2: Είμαι σταρ.

Παράδειγμα3: Είμαι μάγισσα (λολ).

 

ΑΥΤΟΠΡΟΒΟΛΗ <- Απωθημένο το οποίο οφείλεται πιθανότατα σε καταπίεση και έλειψη της δυνατότητας να α) γνωρίζω ποιος είμαι και β) να μπορώ να πω ποιος και τι είμαι. Φόβος και ανάγκη επιβεβαίωσης, χαμηλή αυτοεκτίμηση χρησιμοποιόντας την ψευδαίσθηση του καλύτερου ή/και πιο εξελιγμένου. Άρνηση της πραγματικότητας.

Παράδειγμα1: Και για πες μου εσύ, ξέρεις τίποτα για το Νεκρονομικόν ή μπα(κακομοίρη);

Παράδειγμα2: -Ναι όντως είναι καλό αμάξι το yaris. -Κοίτα, όταν σπούδαζα Αμερική στο ******* University είδα οτι εκεί έχουν πολύ καλύτερα αμάξια από το yaris όπως τις ferrari, τις porsche, τις chevrolet και άλλες. Καμμία σχέση με εδώ.

Παράδειγμα3: Α, από ΤΕΙ/Κολλέγιο είσαι εσύ;(Το δεύτερο ακόμα χειρότερο).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πνευματικη ανωτεροτητα νιωθω χωρις να το ελεγχω (οπως οτι ολοι οσοι ξερω ειναι αβουλα και απροσωπα οντα χωρις προσωπικοτητα ή οτι ζω με ενα συνολο ομοιων ανθρωπων) αλλα ποτε δεν εχω κανει επειδειξη σε κανενα τομεα

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Και σου λέω εγώ ότι δεν φταίμε (που φταίμε).

Μεταθέτοντας ευθύνες, μένεις εκεί που είσαι.

Αυτό όμως είναι ένα άλλο θέμα και καλό είναι να μην αναπτυχθεί εδώ γιατί θα βγούμε Οfftopic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...