Jump to content

... μετά θάνατον θεωρίες


Recommended Posts

... συμμαζεύοντας τό χαρτο -χάος στό δωμάτιο τού γιού μου, βρήκα μία παρουσίασή του γιά τόν Σχολικό Πρωϊνό διάλλογο:

 

" ...Η θρησκεία και η φιλοσοφία, πάντα υποστήριζαν την ύπαρξη της ψυχής, της άϋλης εκείνης περιοχής που καθορίζει την προσωπικότητα κάθε ανθρώπου.

 

Στο ερώτημα για την πορεία της ζωής μετά το θάνατο οι απαντήσεις είναι δύο (2) :

η αθανασία των ψυχών και

η ανάσταση των νεκρών.

 

Η πρώτη συναντάται στον πολυθεϊσμό ενώ η δεύτερη στο μονοθεϊσμό.

 

Η δοξασία για την αθανασία των ψυχών, στηρίζεται σε μερικές βασικές πεποιθήσεις όπως είναι

? η συνέχιση της ζωής μετά το θάνατο,

? ο αποχωρισμός της ψυχής από το σώμα κατά το θάνατο του ανθρώπου,

? η επανένωση τους στο μεταθανάτιο υπερπέραν και

? η συνακόλουθη ανταμοιβή (παράδεισος, Εδέμ) ή η τιμωρία (κόλαση, Άδης).

 

Η επίγεια ζωή με το θάνατο επανέρχεται στον υπερουράνιο τόπο απο τον οποίο προέρχεται και στον οποίο ανήκει.

Ο θάνατος πιστεύεται ότι είναι

? ο αποχωρισμός της ψυχής από το σώμα,

? η απελευθέρωση από τη φθαρτότητα του υλικού και

? η απολύτρωση από τη θνησιμότητά του.

 

Ο θάνατος, εκλαμβάνεται ως θετικό γεγονός ελευθερίας, σαν την επιστροφή της ψυχής στην αιωνιότητα, όπου πια μεταβάλλει τον τρόπο ύπαρξής της καί ανέρχεται σε υψηλότερο επίπεδο.

 

Αν ρωτάτε εμάς, τώρα, για την σωτηρία της ψυχής σας, ένα πράγμα σας συμβουλεύουμε, ...διαβάστε τον Αρκά !!..."

 

:angel:

Link to comment
Share on other sites

Και να σκεφτεί κανείς ότι είδαμε την Γιουροβίζιον με την κλαψο**να Άννα Βίσση να λέει "Με αδίκησαν. Μπουαααα"

Link to comment
Share on other sites

:blink:

 

Τί του είπαν οι καθηγητές γι'αυτό??? :o

 

Διευκρίνησε και ηλικία για να γίνει καλύτερα κατανοητό το "μέγεθος" του πρωινού σχολικού διαλόγου... :D

 

(...αν όλα τα παιδιά ήταν έτσι πάντως... ^_^ )

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν ρωτάτε εμάς, τώρα, για την σωτηρία της ψυχής σας, ένα πράγμα σας συμβουλεύουμε, ...διαβάστε τον Αρκά !!..."[/i]

Ωραίος ο νέος! :lol::clapping:

Και πράγματι, ο Αρκάς συχνά-πυκνά θίγει τέτοια θέματα με μπόλικο χιούμορ (ειδικά στα αλμπουμάκια του "Η Ζωή Μετά"), που όμως 'αφήνουν' κάτι ουσίας.

Εντύπωση μου είχε κάνει, όταν πριν 1-2 χρόνια συζητώντας μ' έναν φίλο που είχε «υπαρξιακές και φιλοσοφικές ανησυχίες», μεταξύ σοβαρού κι αστείου είχε πει «δεν έχω διαβάσει πολλά, αλλά έχω διαβάσει κάποια πράγματα... και αυτή τη στιγμή μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι πολύ περισσότερο με ωφέλησε και μου έδωσε κάποιες απαντήσεις ο Αρκάς, παρά οποιοσδήποτε άλλος» :lol:

 

 

Πάντως (για να έρθω στο θέμα μας), είναι νομίζω αρκετά ελπιδοφόρο το ότι γίνονται τέτοιες συζητήσεις στα σχολεία.

 

...Και θά ΄θελα κι εγώ να μάθω για τι ηλικία μιλάμε :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...