Jump to content

Ελληνες


 Share

Recommended Posts

οντως συμφωνα με τα οσα εχουν ανακαλυφτει κ αποδειχτει μεχρι τωρα ναι αυτη η θεωρια ειναι αδυνατη εγω νομιζω ομως οτι μπορει να υπαρχουν πραγματα τα οποια να μην εχουν ανακαλυφτει και να καθιστουν τη θεωρια δυνατη απλα αφηνω ανοικτα ολα τα ενδεχομενα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δεύτερον, τι θα πει "μας κάνει ευστροφότερους και ανθεκτικότερους"; Με ποιον τρόπο; Έλλειψη δυο γονιδίων σημαίνει πως δεν παράγονται δυο πρωτεΐνες. Άρα, από τους έλληνες λείπουν δυο πρωτεΐνες. Τι κάνουν αυτές; Καταστέλλουν τη σκέψη; Με ποιον τρόπο; Εμποδίζουν το έργο των νευροδιαβιβαστών; Καταστέλλουν κάποια λειτουργία του οργανισμού; Πώς είναι δυνατόν; Πώς γίνεται η πλειοψηφία ενός είδους (όλοι οι άνθρωποι που δεν είναι έλληνες) να φέρουν DNA το οποίο "δηλητηριάζει" τον ίδιο τον οργανισμό; Δεν έχει κανένα νόημα!

 

Θα στο πω απλα οι ελληνες ξενυχτουν περισοτερο, πινουν περισοτερο,κουραζονται περισοτερο και ζουν περισοτερο. :whistling: :censored:

Link to comment
Share on other sites

οι ελληνες ξενυχτουν περισοτερο, πινουν περισοτερο,κουραζονται περισοτερο και ζουν περισοτερο.

 

Οι στατιστικές λένε τα ίδια για τους Κουβανούς και τους Ιάπωνες.

 

Συμπέρασμα: οι Κουβανοί κι οι Ιάπωνες, είναι Έλληνες <_<

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα: οι Κουβανοί κι οι Ιάπωνες, είναι Έλληνες

Μα βέβαια!!! ΤΟ λέει και ο Λίακος...Γη, ο πλανήτης των Ελλήνων!!! :063laugh::063laugh::063laugh:

 

 

Έχω μια απορία όμως βρε παιδιά, και όποιος γνωρίζει ας με καλύψει.

 

Αφού το Dna δεν αποθηκεύει πληροφορίες για τις σωματικές αλλαγές...οι οργανισμοί που προσαρμόζονται ανάλογα με το περιβάλλον τους (πχ το χρώμα των ανθρώπων, η εξέλιξη των ιών), πως οι απόγονοί τους γενιούνται προσαρμοσμένοι;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η λειτουργία της φυσικής επιλογής. Όποιος μετά από τυχαίες μεταλλάξεις αποδειχτεί ο πιο προσαρμοσμένος στις συνθήκες της εκάστοτε εποχής-περιοχής αυτός θα κάνει περίσσοτερους απογόνους περνώντας στην επόμενη γενιά τη τυχαία μετάλαξη που τον βοήθησε να προσαρμοστεί καλύτερα στο περιβάλλον του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε αλλά πως η μετάλαξή του περνιέται στον γεννετικό του κώδικα, ο οποίος είναι και ο μοναδικός από τον οποίο "πληροφορείται" ο απόγονος;

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβαίνω τι δε καταλαβαίνει :018bleh:

ακολουθεί αναλυτικό πρήξιμο...

 

Είναι ο μπαμπάς σου, έχει μέσα του από τότε που γεννιέται κάτι άωρα γεννητικά κύτταρα όπως και η μαμά σου τα οποία μόλις οι γονείς σου φτάσουν στην ηλικία της εφηβείας θα αρχίσουν να παραγάγουν αντίστοιχα σπερματοζοάρια και ωάρια. Καθένα από αυτά θα περιέχει μισό γενετικό υλικό ουτωςώστε όταν ενωθούν εσύ να περιέχεις τη σωστή ποσότητα γενετικού υλικού. Όμως ενδέχεται (δλδ σχεδόν σίγουρο είναι) ότι λόγω κάποιων πολλών παραγόντων κάποια από τα γονίδια αυτών των κυτάρων (των αναπαραγωγικών) να αλλοιωθούν ελαφρώς δημιουργώντας σε μικρές κι σταδιακά γενιά με τη γενιά μεγαλύτερες βιοχημικές μεταβολές. Ε οπότε εσύ γεννιέσαι με μια μετάλαξη που σε κάνει πιο ερωτεύσιμο ( :clapping::clapping: ) και αντί για ιδρώτα αναδύεις axe (είτε να είσαι πιο ψηλός, η πιο γρήγορος, ή πιο δυνατός)... Οπότε όλα τα κορίτσα σε κυνηγούν, κι εσύ σαν μεγαλόψυχος χαρίζεις αφειδώς το σπέρμα σου που περιέχει τη axeογόνο μετάλλαξη. Και έτσι τα παιδιά σου βγαίνουν κι αυτά τέτοια. Φυσικά δεν είναι όλες οι μεταλάξεις "καλές" γι αυτό και η φύση επιλέγει τα πιο δυνατά χαρτιά (να τη η φυσική επιλογή!)

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχαμε ποστάρει πριν από καιρό ένα άρθρο που μιλούσε για γενετική 'μεταβίβαση' επίκτητων ταλέντων από γονείς σε παιδιά... Π.χ. εάν στον πατέρα άρεσε να παίζει κιθάρα και την 'γρατζουνούσε' συχνά-πυκνά, το παιδί έχει μεγάλες πιθανότητες να γεννηθεί (!!!) με ταλέντο στην κιθάρα.

 

Θα ρίξω μια ματιά μπας και βρω το σχετικό thread.

 

(όχι, δεν είμαι :offtopic: ! )

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχαμε ποστάρει πριν από καιρό ένα άρθρο που μιλούσε για γενετική 'μεταβίβαση' επίκτητων ταλέντων από γονείς σε παιδιά... Π.χ. εάν στον πατέρα άρεσε να παίζει κιθάρα και την 'γρατζουνούσε' συχνά-πυκνά, το παιδί έχει μεγάλες πιθανότητες να γεννηθεί (!!!) με ταλέντο στην κιθάρα.

 

Αυτό δε το έχω ξανακούσει και μου φαίνεται αρκετά περίεργο, τουλάχιστον από βιολογική σκοπιά. Ξέχασα να αναφέρω ότι είναι οι μεταλλάξεις δε δημιουργούνται για τη προσαρμογή στο περιβάλλον. Δημιουργούνται τυχαία και αν βοηθούν στην προσαρμογή τότε απλά είναι ευκολότερο να διαδοθούν.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχαμε ποστάρει πριν από καιρό ένα άρθρο που μιλούσε για γενετική 'μεταβίβαση' επίκτητων ταλέντων από γονείς σε παιδιά... Π.χ. εάν στον πατέρα άρεσε να παίζει κιθάρα και την 'γρατζουνούσε' συχνά-πυκνά, το παιδί έχει μεγάλες πιθανότητες να γεννηθεί (!!!) με ταλέντο στην κιθάρα.

 

Off topic δεν είσαι, αλλά τι μας κάνει τόσο βέβαιους πως πρόκειται για γενετική μεταβίβαση κι όχι για μιμητισμό; Δηλ. το παιδί βλέπει από μικρό το μπαμπά να γρατζουνάει την κιθάρα κι έτσι λαμβάνει το ερέθισμα για να αρχίσει κι αυτό να ασχολείται. Για μένα αυτή είναι και πιθανότερη εξήγηση για τα σόγια μουσικών π.χ. οι οικογένειες Bach, & Beethoven, σε μια εποχή μάλιστα που ο πατέρας "κληρονομούσε" και το επάγγελμά του στο γιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η λειτουργία της φυσικής επιλογής. Όποιος μετά από τυχαίες μεταλλάξεις αποδειχτεί ο πιο προσαρμοσμένος στις συνθήκες της εκάστοτε εποχής-περιοχής αυτός θα κάνει περίσσοτερους απογόνους περνώντας στην επόμενη γενιά τη τυχαία μετάλαξη που τον βοήθησε να προσαρμοστεί καλύτερα στο περιβάλλον του.

 

:offtopic: οκ, συνφωνοι...

και για αυτον τον λογο πιστευω πως εδω και λιγο (σχετικα) καιρο το ανθρωπινο γενος οδευει προς τον χαμο του..

 

εηξγω καπως κυνικα..

Αφου μας εχουν ολους στο ιδιο σακι(κουτσους στραβους κ αναπηρους)* τα ελατωματικα γονιδια θα καταφερουν οχι μονο να επιβιωσουν(το οποιο με αφηνει αδιαφορο) αλλα και να εξαπλωθουν!(το οποιο με βρισκει Αντιθετο!).

Οποτε βρισκομαστε σε μια εποχη Αν`εξελιξης του γενους μας...

 

*ΔΕΝ σκοπευω να προσβαλλω κανεναν..αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη.

Εφοσων καποιος τη βρισκει προσβλητικη παρακαλειτε να με ενημερωσει ωστε να την τροποποιησω..

Ευχαριστω..

 

Co(smos).Re(ader) 4 now!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως σαν Ελληνες που ειμαστε,εχουμε και πολλα ταλεντα,και ενα απο αυτα ειναι ο χειρισμος της γλωσσας μας

για παραδειγμα....... :angel:

Link to comment
Share on other sites

Το έχω συζητήσει εκτενώς με βιολόγο. ... Θα μπορούσε, αλλά το παρόν τόπικ μιλάει ξεκάθαρα για DNA.

 

ΤΡΑΓΑΚΙ ... συνετίσου παιδί μου! :018bleh:

 

Δεν είμαι βιολόγος ούτε και εσύ! Η βιολογία είναι μία επιστήμη και όπως ΚΑΘΕ ΕΠΙΣΤΗΜΗ μελετά, και συγκρίνει! Καμία από τις επιστήμες που έχω υπ΄ όψιν μου δεν έχει κλείσει τα "βιβλία" της. Ολες βασίζονται στην έρευνα. Η συγκεκριμένη έρευνα ... έγινε! Τα αποτελέσματά της, γράφτηκαν! Αν τα πιστεύει ο καθένας ή όχι είναι άλλο καπέλο.

 

Εγραψα μία πληροφορία που διάβασα με σαφέστατες πληροφορίες ως προς το ΠΟΥ την διάβασα. Δεν είναι αόριστο τύπου "κάποιος φίλος..." και τα ρέστα. Οσο για το πότε ... αν κάποιος θέλει ... θα ψάξει και θα το βρει. Αν βαριέται ... ή θα το πιστέψει ή όχι. Απλούστατον! :angel:

 

Οσο για το ότι εμείς οι κάτοικοι του ελλαδικού χώρου, ξενυχτάμε, πίνουμε και τρώμε λες και κάνουμε πρωταθλητισμό στα παραπάνω και παρόλα αυτά πεθαίνουμε πιο γέροι από τους υπόλοιπους λαούς ... αυτό δα, φαίνεται!

 

Οσο για τους αγαπητούς φίλους Ιάπωνες ... δεν ξενυχτάνε βρε παιδιά, ούτε τρώνε 1,5 στάνη αρνιά ο καθένας τους στην 5ετία, σαν και εμάς. Ζούνε πολύ συντηρητικά. Δουλεύουν πολύ. Αυτό ναι, το γνωρίζω.

 

Οι Κουβανοί πάλι ... ! Δεν ξέρω πόσο ζουν, ξέρω μόνο πως ζουν φτωχικά.

 

:whistling:

 

Προσοχή !!!! : Δεν λέω πως είμαστε ανώτερη φυλή! ΟΧΙ. Λέω απλά πως κάποια έρευνα έδειξε πως είμαστε αλλιώτικοι. Και δεν ήταν του Λιακόπουλου ...

Link to comment
Share on other sites

Οι Ιάπωνες δεν τρώνε αρνιά αλλά εργάζονται πολύ περισσότερο και σε ρυθμούς που ούτε στο χειρότερο εφιάλτη μας δεν βλεπουμε εμείς - θα έπρεπε δλδ να πεθαίνουν νωρίτερα σε σχέση με άλλους πληθυσμούς από ασθένειες που σχετίζονται με το στρες.

 

 

 

 

Οι Κουβανοί πάλι ... ! Δεν ξέρω πόσο ζουν, ξέρω μόνο πως ζουν φτωχικά.

 

:whistling:

 

 

 

Ένας λόγος παραπάνω για να ζουν λιγότερο - ωστόσο τρωγοπίνουν και ... χορεύουν ακατάπαυστα. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...