Jump to content

Περί αναγραφής θρησκεύματος


Anor
 Share

Recommended Posts

Μην στεναχωριέσαι Μαριλένα, σύντομα όλα τα διαβατήρια θα αντικατασταθούν με καινούργια!

 

Όσον αφορα στο θέμα των ταυτοτήτων... θα συμφωνήσω με τον Τραγοκέρατο και τους συν αυτώ. Διότι κάποιοι άνθρωποι κρίνουν τους υπόλοιπους με βάση τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις, και κατα τη γνώμη μου αυτό δεν θα έπρεπε να συμβαίνει. Καθόλου.

 

Εκτός αυτού θεωρώ οτι η ταυτότητα πρέπει να αντιπροσωπεύει ακριβώς αυτό που είσαι και θα είσαι πάντα, χωρίς περιττές λεπτομέρειες, ή οτιδήποτε μπορεί να αλλάξει κατα τη διάρκεια της ζωής σου...Για παράδειγμα:

 

Χρώμα ματιών -> Βάζεις φακούς επαφής. Καστανά / Πράσινα / Μπλε / Καστανά ...

Χρώμα μαλλιών -> Καστανα / Καστανόξανθα / Πλατινέ / Κόκκινα / Μαύρα / Καστανά....

Όνομα συζύγου -> Δεν έχεις / Παντρεύεσαι / Χωρίζεις / Ξαναπαντρεύεσαι / Ξαναχωρίζεις

Επάγγελμα -> Μαθητής (όταν πρωτοεκδίδεις ταυτότητα) / Φοιτητής / Στρατιώτης / Άνεργος / Υπάλληλος/ Συνταξιούχος...

Θρήσκευμα -> Χ.Ο. / Άθεος / Μονοθειστής / Χριστινός....

Τι βρακί φοράς -> Πάμπερς / Ντιμ / Μινέρβα / Καλβιν Κλάιν / Πάλκο / Πάμπερς...

 

 

Η δική μου εκδόθηκε το 2001 και δεν αναφέρει ούτε θρήσκευμα, ούτε χρώμα μαλλιών, ούτε χρώμα ματιών ούτε καν το ύψος(!). Ούτε ομάδα αίματος..

Αλήθεια στις δικές σας ταυτότητες τι λέει? Οτι έχετε πρόσωπο ωοειδές?!! :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Τι βρακί φοράς -> Πάμπερς / Ντιμ / Μινέρβα / Καλβιν Κλάιν / Πάλκο / Πάμπερς...

 

 

 

:offtopic:

Ωχ! αυτό το είχα ξεχασει... Να σπεύσω να το διευκρινίσω ... :blblbl:

 

Βρε Ονειρομάντιδα, εκείνο το "ο τράγου κέρατο και οι συν αυτώ" ακούγεται σαν τρομοκρατική ομάδα! :D

 

Παρεμπιπτόντως, εμένα η ταυτότητά μου (η οποία εκδόθηκε τα ... προϊστορικά χρόνια) αναφέρει και ομάδα αίματος.

Link to comment
Share on other sites

Minerva μου συμφωνώ με όλους όσους υποστήριξαν την μη αναγραφή του θρησκευματος στην ταυτότητα.

Απλά, καθώς διάβαζα με τη σειρά τα ποστς προς τα κάτω, μου ήθραν στο μυαλό τα λόγια του πατέρα μου σε μια παρόμοια κουβέντα που είχαμε ανοίξει, προσπαθώντας να πείσουμε τη γιαγιά μου να μην ωρύεται..

Τα λόγια αυτά ήταν ακριβώς ότι είπε ο Τράγου Κέρατος λίγο πιο κάτω περι "κολλημένων υπαλλήλων" κλπ...

(Τραγοκέρατε μπας και είσαι ο μπαμπάς μου?? ).

 

Τελείως :offtopic: αλλα τα Μινέρβα είχαν μια καταπληκτική διαφήμιση: καναρίνια, καρδερίνες, παπαγαλάκια, τροπικά πουλιά κλπ έδειχνε να βγαίνουν ένα ένα μέσα απο τα εν λόγω βρακιά και το σλόγκαν:

Για όλα τα πουλάκια, εσώρουχα Μινέρβα! :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

και επιμένετε συνεχώς στο θρήσκευμα , αγνοώντας παντελώς αυτό που είπα και πιο πάνω...

 

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΔΗΛΩΝΩ ΣΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΜΟΥ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ (οτι και αν είναι αυτό) απο την στιγμή που είναι (έστω ήταν!!) συνταγματικό μου δικαίωμα. Γιατί να το χάνω αυτό το δικαίωμα , επειδή κάποιοι θεωρούν οτι αδικουνται απο τον σωβινισμό ΗΛΙΘΙΩΝ (συμφωνώ μαζί σας εδώ!!).

 

Τράγου κέρατο... δεν υπάρχει διάκριση για τόπους καταγωγής;... ναι καλά... για κάποια άλλη χώρα θα μιλάς μάλλον. Έλα να με ξαναρωτήσεις, όταν παρουσιάζω την ΑΔΤ και υποδυκνείει τόπο της Μ.Ασίας για τόπο γέννησης.

 

Η αφαίρεση δικαιώματος αναγραφής ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ στοιχείων σε επίσημα έγγραφα, είτε αυτό είναι θρήσκευμα , είτε είναι τόπος καταγωγής, είτε ομάδα αίματος (καταργήθηκε, ακόμα και αν αυτό είναι δεδομένο που δεν αλλάζει) , είναι σημάδια ομοιοποίησης και οχι κινήσεις κατά των διακρίσεων.

 

Οι διακρίσεις υφίστανται συνέχεια , ακόμα και χωρίς την αναγραφή θρησκευματος σε ΑΔΤ. Λίγο μελαψός αν είναι κάποιος ή μιλάει "σπασμένα" Ελληνικά (διότι έμεινε πολύ καιρό έξω) , η διάκριση είναι εκεί και πάλι.

 

Η διάκριση , δεν είναι στοιχείο που θα διαγραφεί μόλις διαγραφούν κάποια στοιχεία απο την ταυτότητα μου. Αντίθετα είναι μια πολύ καλή δικαιολογία , για να ξεκινήσουν να αρχίζουν να αφαιρούν στοιχεία διαφορετικότητας των ατόμων.

 

Τι σχέση έχει η Διεθνής Βιβλιοθήκη δεδομένων με αυτά;.... πολύ απλό...

Σε ενα συνοθύλευμα κρατών , που οι πολίτες του, δηλωμένοι επίσημα θα φέρουν μόνο αριθμό ΑΔΤ (ή οτι άλλο κοινό σειριακό) , θα έχουν δηλωμένη μόνο υπηκοότητα κράτους μέλους της Ε.Ε. , θα δείχνουν σαν απλοί αριθμοί, πρόβατα μέσα σε μια λίστα δεδομένων.

 

Μπορεί όντως η αναγραφή θρησκεύματος να μην ήταν κάτι χρήσιμο (όπως είπα , μπορεί εγώ να μην το έβαζα), αλλά η στέρηση επιλογής αυτού, είναι το πρώτο βήμα για να μου αφαιρέσουν την επιλογή του να βάλω τον τόπο καταγωγής μου (δεν είναι σημαντικό...υπάρχει αριθμός δημοτολογίου) , να έχω την υπηκοότητα (κοινές Ε.Ε. ταυτότητες).... και γενικά να βάζουν οτι εκείνοι νομίζουν για την αναγνώριση μου σαν άτομο... ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΈΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ. .... φυσικά πάντα με την δικαιολογία, οτι η διαφορετικότητα προκαλέι διακρίσεις...

 

Μάλιστα...οτι πείτε παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Η αφαίρεση δικαιώματος αναγραφής ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ στοιχείων σε επίσημα έγγραφα, είτε αυτό είναι θρήσκευμα , είτε είναι τόπος καταγωγής, είτε ομάδα αίματος (καταργήθηκε, ακόμα και αν αυτό είναι δεδομένο που δεν αλλάζει) , είναι σημάδια ομοιοποίησης και οχι κινήσεις κατά των διακρίσεων.

Δεν είναι σημάδια "ομοιοποίησης" Anor, απλά δε νομίζω να εξυπηρετεί κάποιο σκοπό η αναγραφή της Ομάδας Αίματος, ούτε ο τόπος καταγωγής. Μόνο εγωιστικούς σκοπούς αν θες, αλλά κάποιο λειτουργικό σκοπό όχι. Πόσο μάλλον όταν μπαίνει θέμα διακρίσεων λοιπόν, αυτά τα στοιχεία δεν έχουν λόγο να αναγράφονται.

Οι διακρίσεις υφίστανται συνέχεια , ακόμα και χωρίς την αναγραφή θρησκευματος σε ΑΔΤ. Λίγο μελαψός αν είναι κάποιος ή μιλάει "σπασμένα" Ελληνικά (διότι έμεινε πολύ καιρό έξω) , η διάκριση είναι εκεί και πάλι.

Ωραία λοιπόν, μήπως να προσθέταμε την αναγραφή "σπασμένα Ελληνικά" ή "μελαμψός" στην ταυτότητα, ως στοιχείο διαφορετικότητας? :huh:

Η διάκριση , δεν είναι στοιχείο που θα διαγραφεί μόλις διαγραφούν κάποια στοιχεία απο την ταυτότητα μου. Αντίθετα είναι μια πολύ καλή δικαιολογία , για να ξεκινήσουν να αρχίζουν να αφαιρούν στοιχεία διαφορετικότητας των ατόμων.

Μπορεί να μη διαγραφεί η διάκριση, απλά πλέον δεν θα έχει "νομική υπόσταση". Έτσι και θα μειωθεί σιγά-σιγά...

Μπορεί όντως η αναγραφή θρησκεύματος να μην ήταν κάτι χρήσιμο (όπως είπα , μπορεί εγώ να μην το έβαζα), αλλά η στέρηση επιλογής αυτού, είναι το πρώτο βήμα για να μου αφαιρέσουν την επιλογή του να βάλω τον τόπο καταγωγής μου (δεν είναι σημαντικό...υπάρχει αριθμός δημοτολογίου) , να έχω την υπηκοότητα (κοινές Ε.Ε. ταυτότητες).... και γενικά να βάζουν οτι εκείνοι νομίζουν για την αναγνώριση μου σαν άτομο... ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΈΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ. .... φυσικά πάντα με την δικαιολογία, οτι η διαφορετικότητα προκαλέι διακρίσεις...

Αυτό στο έχουμε απαντήσει κάμποσες φορές παραπάνω με κάμποσα επιχειρήματα. Από τη στιγμή που επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια, μάλλον δεν συνεννοούμαστε.

Link to comment
Share on other sites

επιμένεις johny στο νομικό και στο γράμμα του θέματος, ενώ σου λέω οτι αυτό είναι πλέον Ελληνική νοοτροπία ανά τους αιώνες... δεν αλλάζει τίποτα μια αναγραφή ή οχι σε ενα έγγραφο.

 

Με τον ειρωνικό τρόπο που απαντάς στο "σπασμένα Ελληνικά" επιβεβαιώνεις απλά αυτό που λέω... Είτε αναγραφεί είτε οχι... η νοοτροπία της διάκρισης υφίσταται. Είτε τώρα αναγράφει Χ.Ο. είτε οχι , το ίδιο ισχύει και για αυτό.

 

Μου έχετε απαντήσει για το ορθό της μη αναγραφής του θρησκεύματος , κάτι που στο γράμμα του , δεν διαφωνώ, όπως είπα... Διαφωνώ μόνο στην αφαίρεση της επιλογής απο εμένα να αναγράφω κάτι διαφορετικό για μένα στην ταυτοτητά που περιγράφει ΕΜΕΝΑ, στο όνομα των διακρίσεων που ισχυρίζονται κάποιοι οτι η ταυτότητα φταίει με το στοιχείο αυτό.Η διαφορά στην σκέψη την δική μου είναι οτι δεν ισχύει αυτό μιας και όυτως ή άλλως υφίστανται με ή χωρίς "νομικό υπόβαθρο"... Δεν αλλάζει τίποτα αν το γράψω ή οχι. Ούτε η συμπεριφορά κάποιων αλλάζει.

 

 

Αν δεν μπορεί να γίνει κατανοητό αυτό , τότε όντως δεν συνενοούμαστε.

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΗΛΩΝΩ ΣΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΜΟΥ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ

 

Πάρε ένα μαρκαδόρο και γράψτο. Και μετά κάντο και τατουάζ στο μέτωπο, ΚΑΙ τότε θα είσαι αυτό που είσαι πιο πολύ από όλους!

 

πs ποιος θα ήθελε να γράψει στη ταυτότητα του ότι είναι μαλάκ@ς?

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΔΗΛΩΝΩ ΣΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΜΟΥ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ (οτι και αν είναι αυτό) απο την στιγμή που είναι (έστω ήταν!!) συνταγματικό μου δικαίωμα. Γιατί να το χάνω αυτό το δικαίωμα , επειδή κάποιοι θεωρούν οτι αδικουνται απο τον σωβινισμό ΗΛΙΘΙΩΝ (συμφωνώ μαζί σας εδώ!!).

OK, κι εγώ θέλω να δηλώνω στην ταυτότητα μου οτι είμαι για παράδειγμα ΠΑΟΚ.

 

-Γιατί να "χάνω" το συνταγματικό μου δικαίωμα να αναγράφεται η ομάδα μου στην ταυτότητα μου?

-Επειδή δεν υπήρξε ποτέ σαν συνταγματικό δικαίωμα!

 

-Και γιατί υπήρξε συνταγματικό δικαίωμα η αναγραφή θρησκεύματος?

-Επειδή οι Έλληνες ανέκαθεν (εδώ και 1000 χρόνια) ταύτιζαν την Ελλάδα με την ορθοδοξία. Έλληνας = Χριστιανός Ορθόδοξος. Επειδή το θρήσκευμα και η γλώσσα ήταν ο μόνος συνδετικός κρίκος των Ελληνων κατα τη διάρκεια της Τουρκοκρατίας. Επομένως θρήσκευμα και γλώσσα ήταν τα στοιχεία τα οποία αποτέλεσαν την "ταυτότητα" του Έλληνα τόσα χρόνια, όταν δεν υπήρχε Ελληνικό κράτος. Το να δηλώνεις Χριστιανός κι Ορθόδοξος λοιπόν, δεν ήταν στοιχείο διαφορετικότητας! Το ακριβώς αντίθετο...

Η αναγραφή του θρησκευματος στην ταυτότητα ήταν απόρροια αυτής ακριβώς της νοοτροπίας.

 

-Και γιατί η αναγραφή του θρησκεύματος δεν είναι πια συνταγματικό μου δικαίωμα?

α. Γιατί είναι πεποίθηση => ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο. Για τον ίδιο λόγο δε σου ζητάνε να γράψεις τι ψηφίζεις.

β. Γιατί εφόσον αποκτήσαμε υπόσταση σαν κράτος, με σύνορα, νόμους κλπ, δεν χρειάζεται κάποιος να δηλώνει Χριστιανός Ορθόδοξος για να νιώθει οτι ανήκει κάπου.

γ. Γιατί σαν πληροφορία είναι άχρηστη για το κράτος και όποιους το αντιπροσωπεύουν.

δ. Γιατι το κράτος πρέπει να είναι αμερόληπτο απέναντι σε όλους τους πολίτες του. Να τους αντιμετωπίζει ισάξια και όχι σύμφωνα με το αν είχαι Χριστιανοί ή Μουσουλμάνοι ή οτιδήποτε.

 

 

 

Τράγου κέρατο... δεν υπάρχει διάκριση για τόπους καταγωγής;... ναι καλά... για κάποια άλλη χώρα θα μιλάς μάλλον. Έλα να με ξαναρωτήσεις, όταν παρουσιάζω την ΑΔΤ και υποδυκνείει τόπο της Μ.Ασίας για τόπο γέννησης.
Σε αυτό θα συμφωνήσω. Δυστυχώς έλα και πες οτι είσαι απο την Τουρκία ή απο την Β. Ήπειρο ή απο την Αλβανία, να δούμε αν θα έχεις την ίδια αντιμετώπιση με τους Έλληνες στην Ελλάδα.

 

Η αφαίρεση δικαιώματος αναγραφής ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ στοιχείων σε επίσημα έγγραφα, είτε αυτό είναι θρήσκευμα , είτε είναι τόπος καταγωγής, είτε ομάδα αίματος (καταργήθηκε, ακόμα και αν αυτό είναι δεδομένο που δεν αλλάζει) , είναι σημάδια ομοιοποίησης και οχι κινήσεις κατά των διακρίσεων.
..Η ομάδα αίματος δεν καταργήθηκε, απλά είναι προαιρετική.

 

[...]Τι σχέση έχει η Διεθνής Βιβλιοθήκη δεδομένων με αυτά;.... πολύ απλό...

Σε ενα συνοθύλευμα κρατών , που οι πολίτες του, δηλωμένοι επίσημα θα φέρουν μόνο αριθμό ΑΔΤ (ή οτι άλλο κοινό σειριακό) , θα έχουν δηλωμένη μόνο υπηκοότητα κράτους μέλους της Ε.Ε. , θα δείχνουν σαν απλοί αριθμοί, πρόβατα μέσα σε μια λίστα δεδομένων.

Και καλά θα κάνουν. Απέναντι στο κράτος πρέπει να είμαστε όλοι όμοιοι, να έχουμε τα ίδια δικαιώματα, την ίδια αντιμετώπιση στα δικαστήρια, στη φορολογία, στην εργασία... Και εφόσον ανήκουμε και στην Ευρωπαική Ένωση, πρέπει και θέλουμε να έχουμε την ίδια αντιμετώπιση με τους υπόλοιπους ευρωπαίους συμπολίτες μας, και σε καμία περίπτωση να μην υπάρχει οποιουδήποτε είδους διάκριση ανάμεσα σε αυτούς που έχουν υπηκοότητα ελληνική/αγγλική/ιταλική/γερμανική....

 

Μπορεί όντως η αναγραφή θρησκεύματος να μην ήταν κάτι χρήσιμο (όπως είπα , μπορεί εγώ να μην το έβαζα), αλλά η στέρηση επιλογής αυτού, είναι το πρώτο βήμα για να μου αφαιρέσουν την επιλογή του να βάλω τον τόπο καταγωγής μου (δεν είναι σημαντικό...υπάρχει αριθμός δημοτολογίου) , να έχω την υπηκοότητα (κοινές Ε.Ε. ταυτότητες).... και γενικά να βάζουν οτι εκείνοι νομίζουν για την αναγνώριση μου σαν άτομο... ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΈΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ. .... φυσικά πάντα με την δικαιολογία, οτι η διαφορετικότητα προκαλέι διακρίσεις...
α. Την υπηκοότητα θα την έχεις, απλά δε θα αναγράφεται.

β. Ναι, αυτά τα λίγα στοιχεία είναι όλα όσα χρειάζεται και πρέπει να ξέρουν για σένα. Δεν ενδιαφέρεται κανείς για τα στοιχεία που σε κάνουν διαφορετικό απο τους συμπολίτες σου, ακριβώς γιατί δεν πρέπει να τους ενδιαφέρουν.

 

Θα μου πεις,

και γιατί δεν πρέπει να τους ενδιαφέρουν τα στοιχεία διαφορετικότητας μου?

Τους λόγους στους εξήγησα λίγο πολύ και πιο πάνω.

α. Γιατί απέναντι στο Κράτος ή στην Ε.Ε πρέπει να έχου όλοι οι πολίτες την ίδια αντιμετώπιση.

β. Γιατί εφόσον δεχτούμε οτι όλοι πρέπει έχουν την ίδια αντιμετώπιση, κανείς δεν θα κοιτάξει σε τι διαφέρεις απο τους συμπολίτες σου. Άρα τα στοιχεία διαφορετικότητας σου είναι περιττές και άχρηστες πληροφορίες.

 

Και ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ να αναγράψω όλα αυτά τα στοιχεία που θεωρώ οτι με αντιπροσωπέυουν?

Γιατι η ταυτότητα σου είναι ένα δημόσιο έγγραφο που έχεις στην κατοχή σου και προορίζεται κυρίως για ταυτοποίηση στοιχείων απο τους διάφορους φορείς. Απο τη στιγμή που τα αναγραφόμενα στοιχεία και η φωτό σου είναι αρκετά γι αυτό το σκοπό, δεν χρειάζεται να συμπληρώσεις τίποτα περισσότερο.

Και κάτι άλλο. Η ταυτότητα σου δεν προορίζεται για να τη δείξεις στους φίλους/γνωστούς σου ωστε να καταλάβουν ποιος είσαι και τι σε αντιπροσωπεύει...

 

Και γιατί χρησιμοποιούν την δικαιολογία, οτι η διαφορετικότητα προκαλέι διακρίσεις...??

Γιατί είναι αλήθεια (Και μόνος σου το είπες. φαντάσου να έχεις τόπο γέννησης στην Μ.Ασία)

Μπορεί να νομίζεις οτι δε λύνεται το πρόβλημα των διακρίσεων έτσι. ωστόσο (θα δανειστώ μια φράση που ειπώθηκε πιο πάνω) μπαίνει ένα λιθαράκι ώστε να αντιμετωπιστεί.

Ναι, θέλουμε να έχουμε όλοι την ίδια αντιμτώπιση απο το κράτος (εκτός αν θεωρείς οτι είσαι κάτι το τελείως ξεχωριστό).

Link to comment
Share on other sites

Phevos... αν και γενικά σε τέτοιου τύπου, ανώριμες απαντήσεις δεν δίνω σημασία ,σου λέω απλά οτι αν το κάνω στην πραγματικότητα είναι παραποίηση δημοσίου εγγράφου και θα πάω ...

 

"σε δωμάτιο με τον Καπετανάκη που έχει .....το μουστάκι..."

Link to comment
Share on other sites

Oneiromantis... ευχαριστώ για την ορθά τοποθετημένη απάντηση σου... αποδέχομαι αυτά που λες, σαν άποψη αλλά διατηρώ τις διαφωνίες μου, για την ομοιοποίηση και τον τρόπο αντιμετώπισης απο τις αρχές (Ευρώπης, του κράτους μου, κέντρα εξουσίας).

 

Όταν κάποιος δεν είναι "διαφορετικός" πέρα απο τον τρόπο αντιμετώπισης , (ο οποίος θεσπίζεται απο το Ευρωπαικό Σύνταγμα, άρθρα 4 και 5 ,δεν χρειάζεται να έχεις και αντίστοιχο έγγραφο να το πιστοποιεί αυτό.)

 

Εν πάσει περιπτώσει, ο αντίλογος για μένα προσωπικά έχει λήξει , μιας και πέρα απο τα επειχηρήματα που έχουμε θέσει , ο καθένας έχει εκθέσει τις απόψεις του.

 

Σέβομαι την άποψη όλων αλλά θα μου επιτρέψετε να διατηρήσω τις διαφωνίες μου και τις επιφυλάξεις μου όσον αφορά το θέμα αναγραφής όποιων στοιχείων σε επίσημα έγγραφα που ταυτοποιούν εμένα, είτε αυτό λέγεται θρήσκευμα, είτε λέγεται τόπος καταγωγής, χρώμα αίματος, δέρματος κτλ.

 

Phevos...

 

αν σε εξυπηρετούν τα λογοπαίγνια , επί προσωπικού , επειδή υπάρχει έλλειψη επειχηρημάτων ή αδιαφορία , μπορείς να συνεχίσεις μόνος σου, ...προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

To χιούμορ είτε με τη μορφή ειρωνίας είτε λογοπαιγνίου συχνά εμπεριέχει θέση και μάλιστα σαφέστερη και πιο άμεση από κατεβατά ολόκληρα κειμένου.

Link to comment
Share on other sites

To χιούμορ είτε με τη μορφή ειρωνίας είτε λογοπαιγνίου συχνά εμπεριέχει θέση και μάλιστα σαφέστερη και πιο άμεση από κατεβατά ολόκληρα κειμένου.

:offtopic: Συνφωνω μαζι σου ομως δεν μπορεις να αρνηθεις πως μια αδιαφορια υπαρχει απο τη μερια σου.

Πραγματικα εχω πολυ καιρο να δω εναν αξιολογο σχολιασμο σου, τι επαθες; :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως Sucore, προσωπικά παρατηρώ ένα αυξανόμενο ενδιαφέρον και πολύ εύστοχα και καυστικά σχόλια από πλευράς του, ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό.

Προς τί αυτή η μεγάλη απόκλιση στις εντυπώσεις μας άραγε?

 

Ανορ, μιλώντας για "τρόπο αντιμετώπισης απο τις αρχές", καλό θα ήταν να επικεντρωθούμε σε πιό ουσιώδη δικαιώματα από την αναγραφή του θρησκεύματος στις ταυτότητες. Εξάλλου, δεν κρίθηκε τυχαία ως αντισυνταγματικό από την Ε.Ε.

Βέβαια αυτό υποθέτω πως δεν σε καλύπτει, αφού φαίνεται να διατηρείς την άποψη πως το "έτσι θέλω" σου υφίσταται νομικά (ή ακόμη και ηθικά!).

Link to comment
Share on other sites

βαρέθηκα να το λέω αλλά τελικά εισακούστηκα...

 

Δεν με ενδιαφέρει στο γράμμα, αν αναγράφεται το θρήσκευμα ή οχι. Αυτό είναι προσωπικό "πιστέυω" όπως είπατε και δεν αναιρείται απο κάποια τυπικά πράγματα.

 

Εκείνο που με ενοχλεί , είναι η ευκολία αναίρεσης του δικαιωματος που έχω/ειχα, να αναγράφει στην ταυτότητα μου ,στο διαβατήριο μου κάποια πράγματα , για το πρόσωπο μου, που στο μέλλον (έστω) μπορεί να αφαιρεθούν με την δικαιολογία της "διάκρισης" (βλ. τόπος καταγωγής για παράδειγμα) ή επειδή θεωρητικά πάντα , είναι "προσωπικό δεδομένο"..

btw... προσωπικό δεδομένο , είναι και το όνομα μου, ο αριθμός της ταυτότητας , η δαχτυλοσκόπηση κτλ... αλλά αυτά παραμένουν ώς έχουν...

 

Στην ουσία για την ταυτοποίηση τους αρκεί ενας σειριακός αριθμός (barcode? ) και τίποτα άλλο. Αίντε και μια φωτογραφία.

Τα υπόλοιπα , είναι "ιδιαίτερα χαρακτηριστικά" πάνω σε ενα επίσημο έγγραφο.

 

Με λίγα λόγια..

 

όταν έρθει η ώρα του σειριακού αριθμού (με barcode ή με microcip implant, κτλ), θα είμαστε τόσο "μουδιασμένοι" και αφηρημένοι με τις αφαιρέσεις των ιδιαιτέρων χαρακτηριστικών μας , απο έγγραφα και επίσημες πηγές, που αντιδράσεις δεν θα υπάρξουν.

 

Αν αυτό δεν προβληματίζει.. τότε δεν βλέπω και τον λόγο να συνεχίσω...

 

Υ.Γ. ευχαριστώ johny, για την ωραία "πάσα" σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...