Jump to content

SuRViVoR 2006


medussa
 Share

Recommended Posts

Εχθές το βράδυ, έκανα το λάθος και παρακολούθησα το καινούριο Survivor? κι έπαθα σοκ :blink: !!!! Νέοι άνθρωποι, μορφωμένοι (υποτίθεται), Έλληνες, Τούρκοι και? εθνικό μίσος αβυσσαλέο!!!! Και αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση ήταν ότι από τη μεριά των Τούρκων υπήρχε ακόμη μεγαλύτερος φανατισμός απ? ότι από τους Έλληνες!

 

Και ναι, το ομολογώ, είμαι ελαφρώς ανιστόρητη όσων αφορά το τι «διδάσκονται» οι γείτονες που να τους έχει δημιουργήσει τέτοιο φανατισμό! Οι γνώσεις μου περιορίζονται στο ότι ένα πρωί ξεκίνησε ο Ατατούρκ να ανακτήσει τα γεωγραφικά «τουρκικά» εδάφη και that?s it!

 

Όπως και να ?χει το βρίσκω ως ένα φρικτό «πείραμα» αυτό το παιχνίδι και, χωρίς να θέλω να γίνω Κασσάνδρα, πολύ φοβάμαι ότι θα δούμε αρκετά αίσχη παρακινούμενα απ? αυτό το, κατά τ' άλλα, παιχνίδι?

Link to comment
Share on other sites

....? εθνικό μίσος αβυσσαλέο....
= Τηλεθέαση
..μεγαλύτερος φανατισμός...
= Τηλεθέαση
...αρκετά αίσχη παρακινούμενα...
= Τηλεθέαση
...Οι γνώσεις μου περιορίζονται στο ότι ένα πρωί ξεκίνησε ο Ατατούρκ να ανακτήσει τα γεωγραφικά «τουρκικά» εδάφη και that?s it!...
= Αίτιο Τηλεθέασης

 

...

Άλλη ερώτηση;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ο Ούτης κάλυψε πλήρως το θέμα. Άλλοτε ποιος λέει ότι οι παίχτες είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα του πληθυσμού. Οι επιλογές γίνονται καθαρά για λόγους τηλεθέασης...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κάνει εντύπωση η γενικότερη κίνηση που παρατηρείται τελευταία στο συγκεκριμένο θέμα. Μία τα Σύνορα της Αγάπης (βλ. Νάζλι-Νίκος...), μετά μια άλλη παρεμφερής πατάτα, τώρα το Survivor. Αν όλα αυτά αποτελούν μία προσπάθεια σχετικής συμφιλίωσης των δύο λάων, τότε ειδικά το τελευταίο νομίζω ότι θα αποφέρει μάλλον τα αντίθετα αποτελέσματα.

 

Πάνω σ' αυτά που λέει ο/η Outis, με της οποίας την άποψη συμφωνώ, έχω να πω ότι πάμε απ' το κακό στο χειρότερο (ως λαός, ως ανθρωπότητα), αν δίνουμε τηλεθέαση σε τέτοιου είδους κτηνώδη πειράματα, όπως είναι και το Fear Factory, αλλά αυτό μάλλον είναι ένα άλλο topic.

Link to comment
Share on other sites

Περαν του οτι ειναι ολα στημενα οπως αναφερθηκε,

ολη αυτη η κινηση Illusion γινεται για να μας βαλουν στο μυαλο οτι θα γινουμε πραγματικοι γειτονες!

 

Υστερα απο την εισοδο την Τουρκιας στην Ευρωπη και το "Μοιρασμα" του Αιγαιου

(Φυσικα θα παρουν τις περιοχες με τα πετρελαια)

Θα ακολουθησει οτι γινεται και τωρα απο μεριας καταστροφης του Ελληνικου Πνευματος μας Μονο που θα γινεται με υπερβολικα δραματικους και Βιαιους ρυθμους...

 

Και ολα τα Τηλεζομπι* θα γουσταρουν κι απο πανω!!

 

*Οχι μονο της TV αλλα γενικοτερα τετοιου επιπεδου "ανθρωποι".

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγώ γιατί δεν κατάλαβα τίποτα; :blink:

 

Outis όχι δεν με κάλυψες! Ρωτάω εγώ, η αφελής και άσχετη, γιατί ειδικά από τη μεριά των Τούρκων τουλάχιστον επικρατεί μεγαλύτερος φανατισμός; Ένα μικρό μάθημα (δικής τους) ιστορίας ουσιαστικά ζήτησα! :crying:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγώ γιατί δεν κατάλαβα τίποτα; :blink:

 

Outis όχι δεν με κάλυψες! Ρωτάω εγώ, η αφελής και άσχετη, γιατί ειδικά από τη μεριά των Τούρκων τουλάχιστον επικρατεί μεγαλύτερος φανατισμός; Ένα μικρό μάθημα (δικής τους) ιστορίας ουσιαστικά ζήτησα! :crying:

"ΕΜΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΤΩΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ"

Αυτα που λενε και σε μας..ομως με πολυ μεγαλυτερο φανατισμο.

Link to comment
Share on other sites

"ΕΜΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΤΩΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ"

Αυτα που λενε και σε μας..ομως με πολυ μεγαλυτερο φανατισμο.

 

 

 

Με περισσότερες λέξεις;

 

Εμείς έχουμε ένα story βρε παιδί μου να το στηρίξουμε. Το δικό τους story ποιο είναι αναρωτιέμαι; Είναι ας πούμε τύπου «Και δεν κάτσανε να τους *μπιπ* άλλα 400 χρόνια κι ως εκ τούτου τους μισούμε»;

Link to comment
Share on other sites

...Η ιστορία που διδάσκονται οι γείτονες ακολουθεί την ίδια ακριβώς λογική και με τη γενικότερη ενημέρωση και παιδεί απου καλλιεργούν, η οποία είναι ίδια με αυτή που καλλιεργούμε κι εμείς.

 

Έλληνες: "Τούρκικο αεροσκάφος παραβίασε σήμερα τον ελληνικό εναέριο χώρο και κατόπιν αναχαιτίστηκε από 2 ελληνικά."

 

Τούρκοι: "Ελληνικό αεροσκάφος παραβίασε σήμερα τον τουρκικό εναέριο χώρο ΜΑΣ και κατόπιν αναχαιτίστηκε από 2 δικά μας τούρκικα αεροπλάνα, εξολοθρεύοντας μια ακόμη απειλή κατά της τουρκίας."

 

και πάει λέγοντας... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

όπως ειπώθηκε , η ιστορία έχει δύο πλευρές πάντα, αλλά συνήθως αυτή που είναι πιο γνωστή είναι η πλευρά του νικητή.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση , είναι η δική μας, λόγω των νικών, στα τότε χρόνια, πλήν ίσως της Μικρασιατικής καταστροφής, όπου οι θηριωδίες και των δύο , βγήκαν έστω και 80 χρόνια μετά στην επιφάνεια.

 

Για το τηλεπαιχνίδι το είδα και εγώ , περισσότερο απο ενδιαφέρον παρά για ότι άλλο.

 

Τα συμπεράσματα μου ήταν τα ίδια... Τεχνητά δημιουργημένος φανατισμός , που γίνεται για λόγους τηλεθέασης.

 

Εκτός και αν νομίζει κάποιος οτι αν τα πάρει κάποιος τα 250.000? (περίπου 100.000.000ΔΡΧ. για να μην ξεχνιόμαστε!) τότε θα τιμήσει τα Ελληνικά ή Τουρκικά συμφέροντα. Μάλλον την τσέπη του θα τιμήσει!

 

Εγώ έχω να κάνω μια πρόταση... μπορούν να κερδίζουν σε όλα τα tvgames - reallity shows και λοιπά τραγελαφικά των ΜΜΕ και εμείς να θερίζουμε σε πολιτικό και Εθνικό πεδίο στον πλανήτη , απέναντι τους;... Γιατί εκεί είναι που μετράει... και οχι αν κάποια καρακάξα ή αργόσχολος, πήγε να πάρει τα "μπικικίνια" και για να τηρήσει οδηγίες απο τα ΜΜΕ, το αναγάγει σε Εθνική υπόθεση...

 

Το καλό της υπόθεσης , είναι οτι το έχουν , λέει Τρίτη και Πέμπτη και ευτυχώς έχει CH.L και UEFA εκείνες τις ημέρες , αν βαρεθούμε και χαζεύουμε εκείνη την στιγμή το χαζοκούτι.

Link to comment
Share on other sites

η ιστορία γράφεται από τους νικητές...και η δική μας από τον Παπανούτσο...εθνικιστής του κ....!!!η ιστορία που έγραψε είναι μόνο ένα σενάριο επιστημονικής φαντασίας....οι καλοί και οι κακοί...ελπίζω να μην το πιστεύουμε και εμείς αυτό!!!!

 

στα εκτός ύλης κείμενα στα σχολικά βιβλία αναλύεται από φιλέλληνες το μίσος των Ελλήνων που έσφαξε ό,τι βρήκε μπροστά του...γυναικόπαιδα κ.τ.λ.

ακόμα γιατί έπρεπε να περιμένει ο ελληνικός λαός 400 χρόνια;οι απόγονοι πως είχαν μίσος αφού μεγάλωναν με τους Τούρκους;και μη μου πείτε πως περιμέναμε Διαφωτισμό γιατί θα σας πω πως υποστηρίζουν πως υπήρχαν μόνο κρυφά σχολεία (κάτι που αποδείχτηκε αναληθές) άρα δεν μπορούσαν τα λίγα που άτομα που διάβαζαν να τα ξεκίνησαν όλα.....και σε αυτούς και σε μας λένε αισχρά ψέμματα και συνεχίζουν μαλιστα.....δυστυχώς πιστεύω πως δεν είναι πουθενά γραμμένη η αλήθεια

 

αφού είδαν ότι πουλάει κιολας...πήρε μια πιο καταστροφική τροπή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...