Jump to content

Διαχωρισμός από το <<Άγιος είναι...>>


 Share

Recommended Posts

Solomon ξέρω ξέρω :offtopic: αλλά μου αρέσει η εικονούλα σου :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

το θεμα ξεκινησε σαν αγιος ειναι :angel: και φτασατε να μιλατε για το αν ο χριστος ειναι τελικα θεος η οχι.

εισαστε λιγο εκτος.

Link to comment
Share on other sites

Ζητω συγγνωμη αγαπητε φιλε,αλλα ειχα πει εκ των προτερων οτι αλλη τετοια συμπεριφορα δεν θα την δεχτω.Δεν συνηθιζω να ριχνω το επιπεδο μου.Ξεκινησα με καλη διαθεση αλλα η συγκρουση ηταν αναποφευκτη.Δυστυχως.

solomon,

Ίσως το ύφος του rasputin ήταν κάπως έντονο, αλλά το δικό μου δεν ήταν. Παρ' όλ' αυτά, με αντιμετώπισες με παρόμοιο τρόπο, οπότε καλό θα ήταν να διευκρινήσεις τι εννοείς 'τέτοια συμπεριφορά'.

Εκτός εάν εννοείς 'τέτοια συμπεριφορά' το να σου ζητάει ο συνομιλητής σου να στηρίξεις με επιχειρήματα την θέση σου, κάτι που ακόμα δεν έχεις κάνει.

Λες πολλά χωρίς να λες τίποτα επί της ουσίας. Μιλάς για ανακρίβειες στο φόρουμ, αλλά δεν αιτιολογείς. Μιλάς για Πατέρες που επεξηγούν, αλλά δεν διευκρινίζεις. Μιλάς για πηγές που δεν αναφέρεις, κλπ κλπ κλπ...

Θεωρώ λοιπόν ότι δεν έχεις πραγματικά κάτι να παρουσιάσεις και αντιδράς που σου ζητείται να το παρουσιάσεις.

 

Αναμένω να διαψευτώ...

 

 

Το μέλος (προς το παρόν)

Νεφέλη

Link to comment
Share on other sites

:) μαρεσει πολλη που ξαναστελνω να το πω αυτο αλλα εχω κανει ενα συμπερασμα και μια βελτιωση στον εαυτο μου τις τελευταιες 2 βδομαδες και θελω να το πω.

καθομαι και παρατηρω τι γραφω στα φορουμ και επειδη μερικες φορες μου βγαινει στραβα και μαλωνω με ατομα προσπαθω να καταλαβω απο που ξεκιναει.

εχω χαρουμενος να σας πω και ουσιαστικα να κανω μια δηλωση στον εαυτο μου οτι εχω καταλληξη σε 2-3 πραγματα που κανω και οφειλονται σε μεγαλο βαθμο.

1.εκτος θεματος,οταν βγαινω εκτος θεματος η συζητηση δεν εχει τελος και συμβαινουν τετοια. :headb:

2.φευγει η διαθεση μου για μαθηση που ειναι και ο λογος που μπαινω και προσπαθω να πεισω αλλους. :headb:

3.γραφω εν θερμω. :headb:

 

θεωρω οτι ενα φορουμ εχει σκοπο την γνωση μεσα απο τη συζητηση και κατ επεκταση την βελτιωση γιαυτο το ειπα.

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβαίνω τι θες να σχολιάσεις πάνω σε αυτό που έγραψα φίλε οutis ... :unsure:

Γίνε πιο σαφής αν μπορείς παρακαλώ.. :unsure: ...

Ότι τις περισσότερες φορές είναι ζήτημα προσωπικών εμπειριών (βιωμάτων), πληροφόρησης, και τελικά διάθεσης, κι όχι επιστημονικής ή ιστορικής ακρίβειας και με τέτοιους όρους δεν είναι δυνατόν, ούτε να καταλάβουμε κάτι, ούτε να επικοινωνίσουμε μεταξύ μας...ή να κατανοήσουμε και να αξιολογήσουμε κείμενα.

 

Δώσε μου πηγές, ΕΓΚΥΡΕΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ, για τον βίο του Χριστού.

...

Για να μην τα ξαναγράφω: http://www.artofwise.gr/forum/index.php?sh...pic=2307&st=30#
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ?ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΓΕΛΟΙΟΣ.
Ε, με κολακευεις τωρα?

αυτό όμως μεχρι ν?ανεβεις εσυ στη σκηνη, γιατι μπροστα σου χανω παμψηφί το τιτλο...

Μη μου συγχύζεσαι μονο γιατι που να ψαχνεις εφημερευοντα τετοια ωρα?

 

ΤΟΝ ΔΑΣΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΜΕΣΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ.
?το ότι επικοινωνω λοιπον αμεσα και ευκολα μαζι σου δεν σε βαζει σε καποια υποψια?

 

ΤΕΛΟΣ,ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΡΑΦΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΙΚΟΣ.
Δεν εισαι περιγραφικος αλλα περίγελος. Πλησιασες πολύ παντως.
Δεν συνηθιζω να ριχνω το επιπεδο μου
Ποσο να το ριξεις? για να με φτασεις πρεπει να βουτηξεις με μπουκαλες...

 

Λοιπον γκαζολιν,

παρατα τις εγκυκλοπαίδειες τους πανεπιστημιακους κυκλους και τα υπολοιπα κουδουνια που μαζευεστε και τρακαρατε μεταξυ σας ψελνοντας βυζαντινους υμνους και ακου γιατι σ?ενδιαφερει:

 

Διαβαζοντας χθες τα διαφορα μηνυματα σου κατι έλαμψε μεσα μου!

σκεφθηκα λοιπον: (το κανω που και που)

«απ?αυτό το φορουμ εχουν περασει πολλα αστερακια και κομητες. Είναι όλα όμως τοσο ιδια και συνηθισμενα.. Τουτος με τη δυναμικη που εχει μπορει να εξελιχθεί σε Super Νova!» (όχι τη ψηφιακη)

Λεω λοιπον να σου κανω ένα αφιερωμα (ισως καταλαβες κι ότι ειμαι κυνηγος ταλεντων). Θα χρειαστω όμως υλικό σου.

Τα τουβλα και τα τσιμεντα που αμολας θα τα κραταω αρχειο και στο τελος θα τα παρουσιασω σε μια ειδικη για παρτη σου ενοτητα (θα ονομαστει «a tribute to Solomon», ή «Best of..» ή κατι θα σκεφτω τελος παντων).

 

Ειμαι σιγουρος ότι με το βαθμο αποδοσης που εχεις συντομα θα υπαρχει οικοδομικο υλικο για να χτισεις μια Αγ.Σοφιά στην Ελλαδα!

 

Καταλαβες ρε grand master τελεμέ? Θα κανεις επιτελους κατι για τη θρησκεια σου! Οσο για εσωτερικο διακοσμο, εξαπτερυγα και καντηλια μην ανησυχεις καθολου. Μεχρι το τελος θα σ?εχω στολισει σα λατερνα.Ο Χριστοδουλος μπροστα σου θα είναι φο-μπιζου.Ή καλυτερα, μιας κι ερχονται χριστουγεννα θα σε κανω δωρεα για δεντρο στη πλατεια Συνταγματος. Εκει που απετυχε ο Αβραμοπουλος κι η Μπακογιαννη, εγω θα θριαμβεύσω. Θα σε παρουσιασω ως το πρωτο δεντρο διακοσμημενο με πραγματικα καντηλια και βυζαντινα κειμήλια. Οι ανθρωποι θα σε βγαζουν φωτογραφιες. Η μαπα σου θα κανει το γυρο του κοσμου. Κι ολοι γυρω σου θα ψαλλουν «ωσαννα».

 

Διηπειρωτικε πυραυλε psolomon 13 η ευγενια μου εχει και τα ορια της.

Προσπαθησα να σε αφυπνισω με «υγιείη» τροπο αλλα εσυ κι απ?το φραγμα του Μαραθωνα να πεσεις θα συνεχισεις να κοιμασαι.

Συνεχισε ετσι και να?σαι σιγουρος ότι αυτος που θα φυγει πρωτος δεν θα?μαι εγω.

Γυρνα τωρα στη γιαφκα σου και στους πανεπιστημιακους σου κυκλους να κατηχησετε ο ενας τον άλλο.

 

 

 

 

μπαγασα μου φτιαξες παλι το βραδυ?

 

 

 

χε χε ?

Link to comment
Share on other sites

:(

Συγνώμη αλλά το θέμα το σκίσατε...

Θελω να πέσω για ύπνο διαβάζοντας κάτι σοβαρό...

 

Αφήστε τις θρησκείες στην άκρη και βρείτε το κοινό στοιχείο....γι αυτό είμαστε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ασχοληθώ με την διαμάχη αλλά με το ερώτημα της Νεφέλης, αν μου επιτρέπουν οι εδώ εμπλεκόμενοι να συμμετέχω.

 

Εδώ γιατί ο Ιησούς διαχωρίζει με τόση σαφήνεια τον εαυτό του από τον Θεό...;

Φάσκει και αντιφάσκει...;

Αλλού Θεός κι αλλού άνθρωπος...;

Και γιατί σε άλλα σημεία των ευαγγελίων εμφανίζεται ο Χριστός να προσεύχεται στον Θεό...; Πως είναι δυνατόν να προσεύχεται στον... εαυτό του...;

 

Στην Γη ο Χριστός ήρθε σαν Υιός του Θεού και ενανθρωπίστηκε. Η ιδιότητα του σαν Υιός του Θεού, βγήκε στην επιφάνεια με την Βάπτιση του , κατά την γραφή και ολοκληρώθηκε με την Ανάσταση και Ανάλψη Του.

 

Νομίζω οτι μέσα στο Ευαγγέλιο , ακόμα και μέσα στο Πιστεύω που είναι και η κύρια Προσευχή των Πιστών αναφέρεται σε τρείς μορφές του Θεού.

Θεό Πατέρα Παντοκράτορα, Τον Υιό του Θεού - τον μονογενή, Το Αγ.Πνεύμα.

 

Παρόλα αυτά , η Αγ.Τριάδα, είναι το Ενα και το Αυτό.

 

Γιατί θα μου πείς τώρα , προσευχόταν στον Θεό , και απλά δεν αναλάμβανε δράση;

 

Γιατί στην Γή ,Νεφέλη, ήταν ο Υιός του Ανθρώπου ακόμα. Γιατί στην πράξη θα αναλάμβανε την εξιλέωση εκ μέρους όλων των ανθρώπων , κάτι που φυσικά δεν γινόταν με την Θεϊκή φύση.

 

 

Γιατί αφού ήταν Θεός, δεν έκανε μια κίνηση και να απάλοιφε τις αμαρτίες ,αφού είναι Παντοδύναμος;

 

Ποιός θα ήταν το κέρδος τότε το δικό μας;

 

Με την ενσάρκωση και την Στάυρωση Του, έδωσε το δείγμα της ταπείνωσης, αγάπης και αυταπάρνησης (θυσίας). Έδωσε το στίγμα αν θές και της Θεϊκής αγάπης πέρα απο τον Θυμό Του, μέσα απο την Παλαιά Διαθήκη, δίνοντας το δικαίωμα σε ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ να ακολουθήσουν με την θέληση τους (και αυτό είναι το "μαγικό" μήνυμα για μένα...η οικιοθελής προσχώρηση σε αυτό!).

 

Αν τώρα ,απλα μας συγχωρούσε, χωρίς όλα τα παραπάνω, θα ήταν ακριβώς όπως κάνουν κάποιοι με τα παιδιά τους. Κάνουν μια αταξία τα μικρά... τα τιμωρούν... και μετά τα συγχωρούν χωρίς να τα βάλουν να καταλάβουν γιατί τιμωρήθηκαν και τι πρέπει να κάνουν για να μην ξανατιμωρηθουν.

 

Solomon,

 

Φίλε μου... απο τα λεγόμενα σου, καταλαβαίνω οτι έχεις δεσμευτεί στην Πίστη σου, αλλά θα πρέπει να καταλάβεις κάτι. Η πίστη σου είναι ακριβώς αυτό... ΜΟΝΟ ΔΙΚΗ ΣΟΥ.

Ο κάθε άνθρωπος έχει ελέυθερη βούληση και μπορεί να επιλέξει μόνος του αυτό που πιστεύει και αν υπάρχει κάτι μετά να αναλάβει και τις ευθύνες του.

 

Αν τώρα όντως έχεις ερωτήματα και είσαι διατεθειμένος να ακούσεις και άλλες απόψεις (που πάντα είναι κέρδος) τοποθέτησε τις και διάβασε τις απαντήσεις με ανοιχτό μυαλό.

 

Άλλωστε μην ξεχνάς πως, όποια μυνήματα και αν έχουμε πάρει για τον Χριστό έχουν περάσει απο χίλια στόματα πριν μπούν σε ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΑ βιβλία και γραφές. Οπότε μην κρατάς δόγματα... κράτα μόνο την ουσία, το μήνυμα αν θες του Χριστιανισμού και προσπάθησε να βρείς την άκρη του νήματος.

Link to comment
Share on other sites

Solomon,

Φίλε μου... απο τα λεγόμενα σου, καταλαβαίνω οτι έχεις δεσμευτεί στην Πίστη σου, αλλά θα πρέπει να καταλάβεις κάτι. Η πίστη σου είναι ακριβώς αυτό... ΜΟΝΟ ΔΙΚΗ ΣΟΥ.

Ο κάθε άνθρωπος έχει ελέυθερη βούληση και μπορεί να επιλέξει μόνος του αυτό που πιστεύει και αν υπάρχει κάτι μετά να αναλάβει και τις ευθύνες του.

 

Αν τώρα όντως έχεις ερωτήματα και είσαι διατεθειμένος να ακούσεις και άλλες απόψεις (που πάντα είναι κέρδος) τοποθέτησε τις και διάβασε τις απαντήσεις με ανοιχτό μυαλό.

 

Άλλωστε μην ξεχνάς πως, όποια μυνήματα και αν έχουμε πάρει για τον Χριστό έχουν περάσει απο χίλια στόματα πριν μπούν σε ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΑ βιβλία και γραφές. Οπότε μην κρατάς δόγματα... κράτα μόνο την ουσία, το μήνυμα αν θες του Χριστιανισμού και προσπάθησε να βρείς την άκρη του νήματος.

 

Πέρα από αυτό, νιώθω την ανάγκη να συμπληρώσω ότι δεν πρέπει να βλέπεις τα πράγματα μόνο από την δική σου οπτική γωνία.

Πιστεύεις σε αυτό που θέλεις να πιστεύεις αλλά επειδή κάθε δήθεν διάλογος μαζί σου καταλήγει σε διαμάχη και σε προσπάθεια ο ένας να πείσει τον άλλο, οφείλεις να παρουσιάσεις σταθερά και ακλόνητα επιχειρήματα (πράγμα που από ότι έχω παρατηρήσει εως τώρα δεν έχεις κάνει).

Δεν έχουμε κανένα πρόβλημα με τα πιστεύω σου, αλλά δεν είμαστε όλοι Χριστιανοί εδώ μέσα. Και όπως καταλαβαίνεις, δεν δεχόμαστε το ίδιο άκριτα τα "πιστεύω" και τα λόγια του Χριστιανισμού...

 

Καλή συνέχεια και καλή ειρηνική διαμονή.

:rose:

 

Υ.Γ.1:Δεν έχω κανένα απολύτως σκοπό να σε προσβάλω.

Υ.Γ.2: Προσπαθούσα να τα πω αυτά την κατάλληλη στιγμή. Δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να γίνει μέσω προσωπικού μηνύματος. Πιστεύω πως εδώ είναι το κατάλληλο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

λεω να μιλησουμε λιγο για το τι ειναι αγιος.

θα πω μερικες σκεψεις για το πως αντιλαμβανομαι την αγιοτητα.

θα πω πρωτα για πως θεωρω οτι βλεπει ο αγιος τον εαυτο του και επειτα τι σχεση του με το ολο.

 

εχει αποδεχτει τον εαυτο του/30 δισεκατομυρια κυταρα σε ενα σκοπο.

ξερει γιατι κανει το καθε τι που κανει/δεν χανει χρονο.

συναισθηματικα εχει καθαριση απο το μισος με συγχωρεση και εχει αντικαταστησει με αγαπη/

σημαινει οτι ζει απο εδω τον παραδεισο.(εχει αρχισει να περναει καλα :063laugh: )

αυτο σημαινει οτι εχει ενα ελεγχομενο συναισθηματικο σωμα/δεν ταλαιπωρειτε καθε τρεις και λιγο.

εχει στηριξη την αξια του εκει που πρεπει/με αποτελεσμα να μην χρειαζετε να αποδειξει κατι σε αλλους.

εχει ξεπερασει το φοβο. :angel:

ειναι ενα με το ολο.

υπακουει στο θειο σχεδιο και αφιερωνει την υπαρξη του σε ενα σκοπο για το καλο της ανθρωποτητας.(δεν εννοω οτι του υποδυκνειει καποιος ανθρωπος τι να κανει,εσωτερικα παιρνει τις εντολες του)

 

χριστος σωκρατης γκαντι βουδας η λιστα ειναι ατελειωτη και η προσφορα ολων μεγιστη.

 

i have a dream :worthy:

Link to comment
Share on other sites

και λεω κατι ξεχασα κατι ξεχασα :headb:

ο σκοπος του αγιου που εκει ποια φενετε ξεκαθαρα θεωρω οτι ειναι η παγκοσμια αγαπη των ανθρωπων.

η ενοτητα των ανθρωπων.

για να επελθει εξωτερικη ενοτητα πρεπει να υπαρξη πρωτα εσωτερικη ενοτητα.

αυτο γινετε μεσα απο τη γνωση.

αρα η γνωση θα δινουν η θα προσπαθουν οι ιδιοι να ενοποιησουν με οποιο τροπο ειναι δυνατον.βλεπε γκαντι.

Link to comment
Share on other sites

και λεω κατι ξεχασα κατι ξεχασα :headb:

ο σκοπος του αγιου που εκει ποια φενετε ξεκαθαρα θεωρω οτι ειναι η παγκοσμια αγαπη των ανθρωπων.

η ενοτητα των ανθρωπων.

για να επελθει εξωτερικη ενοτητα πρεπει να υπαρξη πρωτα εσωτερικη ενοτητα.

αυτο γινετε μεσα απο τη γνωση.

αρα η γνωση θα δινουν η θα προσπαθουν οι ιδιοι να ενοποιησουν με οποιο τροπο ειναι δυνατον.βλεπε γκαντι.

Βλεπε επισης και αμυητα ΚΟΥΜΟΥΝΙΑ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

παραδεχομαι την αγνοια μου στην πολιτικη οπως και στη μαγεια.

κατα τη γνωμη μου οι αγιοι δεν εχουν καμια σχεση με ταμπελωματα πολιτικα και δογματα,γιαυτο ειναι ελευθεροι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...