Jump to content

ΚΑΥΣΗ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ


hrakleitos
 Share

Recommended Posts

Και ήταν καλύτερο το σκηνικό απ'το τέλος της ταινίας "The Big Lebowski"; Δεν νομίζω :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αγαπητή μου Άτμα μου προσάπτεις του κόσμου τις κατηγορίες , από αφελή , άσχετη , από το ό,τι δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω και ένα σωρό άλλα, μέχρι την υστεροβουλία ό,τι είχα κάποια επιβουλή στο νου μου για σένα.

Πολύ βαριές κατηγορίες από ένα άτομο που προσωπικά σέβομαι.

Ποτέ δεν θα προσέβαλα τη σύντροφο ενός ατόμου που τόσο πολύ εκτιμώ.Εκ προοιμίου λοιπόν είχες τον σεβασμό μου.

 

Δεν κατάλαβες , μίλησα μόνο για μένα , εσένα ούτε που σε ακούμπησα.

Πουθενά δεν σε ανέφερα σαν απάνθρωπη.

<<Μέτρον άνθρωπος>> , σημαίνει ότι ο κάθε άνθρωπος ζει την δική του πραγματικότητα ή ότι προσαρμόζει την πραγματικότητα στα μέτρα του.

 

Το θέμα ήταν ευαίσθητο από μόνο του.

 

Έχω επιλέξει αυτό το διάστημα να μείνω εκτός site , δεν έχω σκοπό προς το παρόν να ξαναγράψω.

 

Το να νομίζεις ότι θέλεις για μένα δεν με πειράζει , το να με θεωρείς υστερόβουλη όμως δεν σου το επιτρέπω.

 

 

Υ.Γ. Ποιό είναι το μεγαλείο της γυναίκας είναι ένα θέμα από μόνο του.

Και για να κάνουμε και λίγο χιούμορ , δεν ξέρουμε αν καίνε τη σάχτι τους ή το άχτι τους....

 

Καλό καλοκαίρι και να είστε όλοι καλά

Edited by Νηρηίδα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
(ένα γρήγορο trivial//

Θυμηθηκα την ιστορία με την Κάλας που είχε ζητήσει όταν πεθάνει να σκορπίσουν τις στάχτες της στο Αιγαίο. Θέλαν όμως να το κάνουν πολύ κυριλέ και γκλαμουράτο οπότε πήραν μπάντες πρωθυπουργούς και ένα τσούρμο από εξέχουσες προσωπικότητες. Ε, πάνω στο σημείο που έπρεπε να ρίξουν την στάχτη σηκώθηκε αέρας κι η στάχτη κατέλληξε στις μούρες των επισήμων!! Μακάβριο και συνάμα εξαιρετικά ειρωνικό.)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Χωροθετούνται κέντρα αποτέφρωσης νεκρών στην Ελλάδα

 

Στα τέλη Φεβρουαρίου, τίθεται σε ισχύ το προεδρικό διάταγμα που θα ρυθμίζει τις προϋποθέσεις για τη δημιουργία κέντρων αποτέφρωσης νεκρών στην Ελλάδα.

 

Η αποτέφρωση θα γίνεται μετά την πάροδο 60 ωρών από τον θάνατο, και η τέφρα θα φυλάσσεται σε ειδικό χώρο στα νεκροταφεία η θα διασκορπίζεται στη θάλασσα, σε απόσταση 1,5 ναυτικού μιλίου από την ακτή. Απαραίτητη είναι και μια δήλωση του εκλιπόντος ότι επιθυμούσε να αποτεφρωθεί. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει δήλωση του εκλιπόντα, τότε οι συγγενείς του, μέχρι τετάρτου βαθμού, μπορούν με δήλωσή τους να βεβαιώσουν ότι ο νεκρός επιθυμούσε να αποτεφρωθεί. Αν υπάρξει διαφωνία μεταξύ των συγγενών θα παρεμβαίνει ο αρμόδιος εισαγγελέας.

 

Οι οργανισμοί Τοπικής Αυτοδιοίκησης Α και Β βαθμού θα έχουν την ευθύνη για τη δημιουργία, τη συντήρηση και τη λειτουργία των κέντρων αποτέφρωσης, ενώ, οι χώροι που προτείνονται για τη δημιουργία τους είναι δίπλα στα υπάρχοντα νεκροταφεία, αφού όμως πρώτα γίνει περιβαλλοντική μελέτη.

Tvxs

Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτήσω και γω ένα άλλο θέμα σχετικό με την καύση...

 

Γνωρίζετε πότε τους καίγανε τους νεκρούς και πότε τους θάβανε;

 

Σε ένα βιβλίο διάβασα ότι η επιλογή ταφής ή καύσης έχει να κάνει με την επιρροή του νεκρού στον κόσμο των θνητών.

Υπάρχει η πίστη ότι οι νεκροί επηρεάζουν τους ζωντανούς μετά τον θάνατο.

 

Σε περιπτωσεις που ο νεκρός πέθαινε βίαια (δολοφονία, πόλεμος κτλ) τότε επιβαλόταν η καύση και όχι η ταφή γιατί πίστευαν ότι η φωτιά εξαγνίζει την οργή και ότι άλλο κακό συναίσθημα του νεκρού που αργότερα μπορούσε να επηράσει τους ζωντανούς.

 

Η φωτιά λειτουργεί σαν ένα firewall στην επικοινωνία νεκρών-θνητών!!!

 

Στις περιπτώσεις ήσυχου ή γαλήνιου θανάτου γινόταν ταφή (περίοδοι ειρήνης).

 

Οπότε αν ισχύουν αυτά προσοχή στην επιλογή της ταφής ή καύσης αφού έχει να κάνει αργότερα με την επικοινωνία με τους ζωντανούς!

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...