Jump to content

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΓΟΥΪΚΑΝΙΚΗΣ ΤΑΦΗΣ ΣΤΙΣ Η.Π.Α.


Ingmar
 Share

Recommended Posts

την υπόθεση την πήραν μέχρι το ομοσπονδιακό δικαστήριο και κέρδισε!

Επιτράπηκε στην σύζυγο να βάλει στον τάφο τα Γουϊκανικά σύμβολα!

 

Πηγή: Άρθρο από το Άβατο του Φεβρουαρίου

 

Μα... το αρχικό ποστ είναι κατευθείαν από το τεύχος φλεβάρη!Μήπως κάνεις λάθος στη πηγή;

:blink:

 

Δεν θα διάβασες καλά:η υπόθεση είναι ακόμα καθ'όδον!

Η Δικαιοσύνη ακόμα δεν αποφάνθηκε επί του ζητήματος.

Ακόμα δεν της επιτράπηκε να...βάλει τίποτα στην επιτύμβια πλάκα.

Επιπλέον,γράφει για μήνυση που έκανε η χήρα.Όχι για οριστική απόφαση δικαστήριου...

 

Υπομονή... ^_^

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 33
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, η υπόθεση είναι όντως καθ'οδόν ως προς το σύμβολο...

Αλλά τουλάχιστον επετράπη να γραφτεί στον τάφο του βετεράνου η λέξη "WICCAN" ή η λέξη "PENTACLE", αν ζητηθεί από την οικογένεια...

Η Εθνική διαχείριση κοιμητηρίων (που ασχολείται και με υποθέσεις κηδειών βετεράνων), διατηρεί μια λίστα 38 εγκεκριμένων συμβόλων, εκ των οποίων τα 16 αφορούν χριστιανικές αιρέσεις. Τα υπόλοιπα όμως αφορούν άλλες θρησκείες (βουδισμό, μουσουλμανισμό κτλ)... κανένα για τους wiccans.

Οι wiccans από την άλλη, εδώ και αρκετά χρόνια (9 παρακαλώ) κάνουν αιτήσεις για να συμπεριληφθεί η περιβόητη πεντάλφα στη λίστα των εγκεκριμένων συμβόλων, αλλά ακόμα δεν έχουν εγκριθεί τα αιτήματα αυτά από τη διαχείριση. Όχι, δεν ανακάλυψαν οι αμερικάνοι τη φραπεδιά και το τάβλι... η πιθανέστερη εξήγηση είναι ότι εσκεμμένα κρατούν έξω από το χωρό τόσον καιρό τους wiccans.

Δεν τίθεται θέμα γραφειοκρατίας, εφόσον στο διάστημα αυτό των 9 χρόνων, έχουν εγκριθεί σύμβολα άλλων θρησκειών (σύμφωνα με τους κατήγορους, είναι υπόθεση εβδομάδων ή μηνών η έγκριση ενός συμβόλου, όχι ολόκληρων χρόνων).

Η γραμματεία της διαχείρισης φαίνεται πως κωλυσιεργούσε εσκεμμένα, μην προωθώντας τις αιτήσεις των wicans, ενώ όταν φούντωσε το θέμα το περασμένο καλοκαίρι, προέκυψε το θέμα της "ανάγκης αναθεώρησης των κανόνων και διαδικασιών που ισχύουν για εισαγωγή νέων συμβόλων στη λίστα των επιτρεπόμενων". :surrender:

Εδώ να προσθέσω πως αυτή η υπόθεση δεν είναι πρόσφατη, καθώς οι σύζυγοι των δύο αυτών γυναικών έχουν πεθάνει από το 2005, άρα η καθυστέρηση είναι αδικαιολόγητη έτσι κι αλλιώς. Και θα συνεχίσει να υφίσταται, όσο οι διαδικασίες έγκρισης βρίσκονται "υπό αναθεώρηση".

 

Λαμβάνοντας υπόψην όλα τα παραπάνω, αλλά και το ενδεχόμενο* οι σύζυγοι αυτοί να μην κηδεύτηκαν με στρατιωτικές τιμές λόγω των αιτημάτων των συζύγων τους για ανάρτηση μή εγκεκριμένου θρησκευτικού συμβόλου (αφού με αυτό το αίτημα ακολουθείται μια διαφορετική πολιτική), είναι εμφανείς οι διακρίσεις με κριτήριο τις θρησκευτικές πεποιθήσεις, κάτι που είναι ξεκάθαρα ενάντια στα συνταγματικά δικαιώματα των πολιτών.

 

*Δεν πρόλαβα να διασταυρώσω αν τελικά έγιναν οι κηδείες με στρατιωτικές τιμές ή όχι, αν και κάπου πήρε το μάτι μου ότι μαζί με την αναγραφή των προαναφερόμενων λέξεων, επετράπη και η κηδεία με στρατιωτικές τιμές... συγχωρέστε με που δεν είμαι ακριβής, είναι και τσικνοπέμπτη. :019blush:

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
(Από το πρόσφατο ΑΒΑΤΟΝ #68)

 

Η κυβέρνηση των ΗΠΑ δέχτηκε μήνυση από τις χήρες δυο αμερικανών στρατιωτών,ενός βετεράνου του πολέμου της Κορέας και ενός που σκοτώθηκε στον πόλεμο του Αφγανιστάν. Ο λόγος; Ο λόγος ήταν ότι η τωρινή κυβέρνηση της χώρας τους δεν τους επίτρεψε να τοποθετήσουν στις επιτύμβιες πλάκες των συζύγων τους το σύμβολο της WICCA (δηλ. τη Πεντάλφα σε κύκλο),της θρησκείας στην οποία πιστεύουν! Το Υπουργείο Υποθέσεων Βετεράνων Πολέμου επιτρέπει (!;) στις οικογένειες των στρατιωτών να τοποθετήσουν στις επιτύμβιες πλάκες τους οποιαδήποτε από τα 38 θρησκευτικά σύμβολα που οι ΗΠΑ αναγνωρίζουν. Η WICCA -ή θρησκεία της Γης- δεν συγκαταλέγεται σε αυτά.Οι χήρες μιλάν για αντισυνταγματική ενέργεια και κινήθηκαν ήδη νομικά για τη δικαιωσή τους...

 

Σχόλια,δικά σας...;

 

εγ'ω πιστεύω πως πρέπει παντού πια στον κόσμο να επιτρέπεται η γουικανή ταφή και εννοείται στις ΗΠΑ γιατί υποτίθεται πως έχουν πιο πολλούς νόμους περί ανεξιθρησκείας.....
Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα και εγώ αυτό το άρθρο στο αβατον και εκνευρίστηκα παρά πολύ :headb: και θα το έκανα και εγώ ποστ άμα είχα λίγο καιρό :unsure:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο κλειστό_μοιαλοι και δεν αφήνουν την τοποθέτηση της πεντάλφας πάνω στο μνήμα είναι τελείως αντισυνταγματικό και τελείως λάθος γενικά και σαν πράξη από την στιγμή που ζούμε σε ένα πλανήτη που κυριαρχεί η ''ελευθέρια'' των πράξεων τι θα πει δεν είναι κατοχυρωμένο σαν ένα από τα αποδεκτά σύμβολα. ΝΑ ΓΙΝΕΙ :headb:

Να πω μόνο ότι πάνω από το 5 % είναι πλέον στον πλανήτη wicca και κάθε μέρα ο αριθμός αυξάνεται........... :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο κλειστό_μοιαλοι και δεν αφήνουν την τοποθέτηση της πεντάλφας πάνω στο μνήμα είναι τελείως αντισυνταγματικό και τελείως λάθος γενικά και σαν πράξη από την στιγμή που ζούμε σε ένα πλανήτη που κυριαρχεί η ''ελευθέρια'' των πράξεων τι θα πει δεν είναι κατοχυρωμένο σαν ένα από τα αποδεκτά σύμβολα. ΝΑ ΓΙΝΕΙ :headb:

Να πω μόνο ότι πάνω από το 5 % είναι πλέον στον πλανήτη wicca και κάθε μέρα ο αριθμός αυξάνεται........... :clapping:

 

Ορθόν,τα περί...στενόμυαλων. Μα οι Αμερικανοί δεν είναι οι μόνοι:και μεις εδώ δεν πάμε πίσω.

Έχω μια φίλη στο νησί. Φοράει κολιέ με την ασημένια πεντάλφα. Και...ναι, γουϊκανή είναι. Αλλά πλήν όμως το κόσμημα το φορά από μέσα-όχι απ'έξω πλέον -ειδικά μετά το κράξιμο που "έφαγε" από το άμεσο περιβάλλον της. Τι τα θες...

 

Έχει εμένα και 3-4 άλλους, που μπορεί να συζητάει ανοικτά και ανεμπόδιστα για τέτοια θέματα-δεν ξέρει άλλους εδώ. Συντηρητική η κοινωνία, λοξοί οι άνθρωποι του τόπου,κ.τ.λ. κ.τ.λ. Άστα... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

...Έχω μια φίλη στο νησί. Φοράει κολιέ με την ασημένια πεντάλφα. Και...ναι, γουϊκανή είναι. Αλλά πλήν όμως το κόσμημα το φορά από μέσα-όχι απ'έξω πλέον -ειδικά μετά το κράξιμο που "έφαγε" από το άμεσο περιβάλλον της. Τι τα θες....
Το παράδειγμα είναι κλασικό "προκατάληψης". Το πόσο δικαιολογημένη ή αδικαιολόγητη είναι η προκατάληψη, όμως, είναι μεγάλο θέμα. Με ποια στοιχεία θεωρείς ότι "δεν θα έπρεπε" να φερθούν έτσι. (Συμφωνώ μαζί σου, μέχρι ένα σημείο. Απλά θέλω να δείξω ότι με βάση αυτά που ξέρουν για το σύμβολο - από TV και ταινίες π.χ. - θα μπορούσαν να το δούνε διαφορετικά;)

Έπειτα...

Η προκατάληψη λειτουργεί και από τις τι δύο πλευρές (και πάλι, δικαιολογημένο ή αδικαιολόγητο, άλλο θέμα). Δες τα λόγια σου:

Ορθόν,τα περί...στενόμυαλων. Μα οι Αμερικανοί δεν είναι οι μόνοι:και μεις εδώ δεν πάμε πίσω....Έχει εμένα και 3-4 άλλους, που μπορεί να συζητάει ανοικτά και ανεμπόδιστα για τέτοια θέματα-δεν ξέρει άλλους εδώ. ...
Δεν εμπεριέχουν έναν ελιτισμό, και μια αντίστοιχη προκατάληψη; Ηδη "νιώθεις" ανώτερο πλάσμα.
...λοξοί οι άνθρωποι του τόπου,κ.τ.λ. κ.τ.λ. Άστα... :wacko:
Αυτοί το θεωρούν "δεν-ξέρω-γω-τί", εσύ τους θεωρείς "λοξούς". Σκορ 1:1 (αλλά η φίλη σου έχασε στα πέναλτι, γιατί διάλεξε να υποχωρήσει κι έκρυψε το σύμβολο και τρόπον τινά "δικαίωσε" τη δική τους προκατάληψη.)

Θα μπορούσε να επιλέξει να "πληρώσει" το κόστος, και σιγά, σιγά, με υπομονή να αλλάξει τη στάση των άλλων. Αυτό όμως προϋποθέτει μια αληθινή θυσία. Άλλο να αφήνεις λουλούδια και καρπούς στο βωμό, κι άλλο το ...κεφάλι σου. Το πρώτο είναι cool, δεν κοστίζει και είναι και αβλαβές. Το άλλο...

Μόνο, μάντεψε ποιο δείχνει πραγματική ανωτερότητα, ποιο είναι περισσότερο αποτελεσματικό... και γιατί...

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι γιατί πάντα πρέπει να υποχωρούμε σε τέτοιες ενέργειες και τελικά στο ίδιο το κρυφτό των ανθρώπων που πιστεύουν σε κατι διαφορετικό και να υπόκεινται σε αυτους που αυτοονομάζουν <<εξέλιξη>> την αλλαγη είτε αυτή έχει πνευματικό επίπεδο η κάποιο άλλο αυτό μπορείς να μου το απαντήσεις φιλε outis

Edited by Albus
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι γιατί πάντα πρέπει να υποχωρούμε σε τέτοιες ενέργειες και τελικά στο ίδιο το κρυφτό των ανθρώπων που πιστεύουν σε κατι διαφορετικό και να υπόκεινται σε αυτους που αυτοονομάζουν <<εξέλιξη>> την αλλαγη είτε αυτή έχει πνευματικό επίπεδο η κάποιο άλλο αυτό μπορείς να μου το απαντήσεις φιλε outis
Η δεν κατάλαβα τι ρωτάς, ή δεν κατάλαβες τι έγραψα.
Link to comment
Share on other sites

Ε ένταξη το έθιξα λίγο αλλιώς από το ότι το είχα σχεδιάσει στο μυαλό μου. Άκου λοιπόν ή μάλλον διάβασε χιχιχι….. Ήθελα να σε ρωτήσω γιατί πρέπει να καταπνίγουμε τις διαφορετικές μας θρησκευτικές <<συνήθειες >> ας μου επιτραπεί να το χρησιμοποιήσω σαν λέξη. Γιατί μετά από μια μικρή αποκάλυψη της αλήθειας (στην προκείμενη περίπτωση η διαφορετική θρησκεία) να κρυβόμαστε πάλι πίσω από την προκατάληψη; Γιατί να υποκύπτουμε πάλι στον εκβιασμό της περιθωριοποίησης τώρα σε βοήθησα η ακόμα όχι; :wacko:

Edited by Albus
Link to comment
Share on other sites

Ε ένταξη το έθιξα λίγο αλλιώς από το ότι το είχα σχεδιάσει στο μυαλό μου. Άκου λοιπόν ή μάλλον διάβασε χιχιχι?.. Ήθελα να σε ρωτήσω γιατί πρέπει να καταπνίγουμε τις διαφορετικές μας θρησκευτικές <<συνήθειες >> ας μου επιτραπεί να το χρησιμοποιήσω σαν λέξη. Γιατί μετά από μια μικρή αποκάλυψη της αλήθειας (στην προκείμενη περίπτωση η διαφορετική θρησκεία) να κρυβόμαστε πάλι πίσω από την προκατάληψη; Γιατί να υποκύπτουμε πάλι στον εκβιασμό της περιθωριοποίησης τώρα σε βοήθησα η ακόμα όχι; :wacko:
Μα εγώ τι έγραψα;

Από εκεί και πέρα η γνώμη μου είναι: ή μην υποχωρείς ή μην κλαίγεσαι (αν υποχώρησες).

Κι όχι εσύ, προσωπικά, γενικά μιλώ. Και δεν είναι μόνο αυτό, υπάρχουν κι άλλες παράμετροι, π.χ. η περιθωριοποίηση λειτουργεί και από τις δύο πλευρές.

Link to comment
Share on other sites

Μα εγώ τι έγραψα;

Από εκεί και πέρα η γνώμη μου είναι: ή μην υποχωρείς ή μην κλαίγεσαι (αν υποχώρησες).

Κι όχι εσύ, προσωπικά, γενικά μιλώ. Και δεν είναι μόνο αυτό, υπάρχουν κι άλλες παράμετροι, π.χ. η περιθωριοποίηση λειτουργεί και από τις δύο πλευρές.

 

Δεν νομιζω και να λειτουργεί και απο τις δυο πλευρές δεν ξέρω πάντως όσες φορές μου έτυχε μου έτυχε μόνο απο την μια πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να επιλέξει να "πληρώσει" το κόστος, και σιγά, σιγά, με υπομονή να αλλάξει τη στάση των άλλων. Αυτό όμως προϋποθέτει μια αληθινή θυσία. Άλλο να αφήνεις λουλούδια και καρπούς στο βωμό, κι άλλο το ...κεφάλι σου. Το πρώτο είναι cool, δεν κοστίζει και είναι και αβλαβές. Το άλλο...

Μόνο, μάντεψε ποιο δείχνει πραγματική ανωτερότητα, ποιο είναι περισσότερο αποτελεσματικό... και γιατί...

 

Τι μου θύμησες.. :lol:

Όταν πήγαινα στο Λύκειο(ελληνικό, αλλά στη Γερμανιά, το λέω γιατί εκεί ο κόσμος, εκτός από λίγες εξαιρέσεις, βαδίζει όντως με το σταυρό στο χέρι. Σας υπενθυμίζω πως η ομογένεια από ανέκαθεν ήταν στενά συνδεδεμένη με την εκκλησία..), πρώτη τάξη πιο συγκεκριμένα, είχα ήδη δυο χρόνια που φορούσα την πεντάλφα. Μέσα απ'τη μπλούζα όμως, γιατί το λουράκι ήταν μακρύ. Το καλοκαίρι λοιπόν, άλλαξα το λουράκι γιατί σκίστηκε, και έβαλα ένα πιο κοντό. Δεν είχα φανταστεί ως τότε την αντίδραση των άλλων, γιατί πολύ απλά το θεωρούσα δεδομένο, σαν το βαφτηστικό σταυρουδάκι που φορούνε άλλοι.

Όταν λοιπόν το είδε ο φιλόλογός μου, μόνο που δεν έπαθε έμφραγμα! Για τρία τέταρτα της ώρας κοιτούσε με εμμονή στο ντεκολτέ μου! Μπα σε καλό σου, λέω, δε νομίζω να θέλει τίποτα! Αυτό μας έλειπε τώρα!

Μετά το μάθημα με έπιασε και με ρώτησε αν είχα κάποιο πρόβλημα στην οικογένεια, αν πήγαινα συχνά στην εκκλησία, αμ είχα μπλέξει με καμιά οργάνωση και άλλα τέτοια που με ξάφνιασαν γιατί με τον συγκεκριμένο καθηγητή τα πηγαίναμε πολύ καλά. Αφού του είπα πως δεν ξέρω για ποιο πράγμα μιλάει, μου έδειξε το φυλαχτό μου. Έβαλα κάτι γέλια!! Κύριε, του λέω, πολλά μου μάθατε, καιρός να σας μάθω κι εγώ κάποια πράγματα(ήμουν λιγάκι θρασύς τότε)!

Ο άνθρωπος αν και πιστός χριστιανός ορθόδοξος, και μεγάλος σε ηλικία καθότανε μαζί μου και του μιλούσα για τα πιστεύω μου.. Περνούσαμε τα δεκάλεπτα στη βιβλιοθήκη.. Τότε έμαθα πολλά. Για την Αρχαία Ελλάδα μου έλεγε αυτός, κι εγώ για μύθους και ιστορίες σοφών γυναικών και αντρών.. Στο τέλος της χρονιάς, εγώ ήμουν πιο ανοιχτή, κι αυτός πιο ανεκτικός.. Λέω ανεκτικός γιατί στο πέντε παρα σύνταξη ήταν ο άνθρωπος, κι αυτό πολύ του ήταν.. ^_^

Η αντίδραση των συμμαθητών μου και των άλλων δε μ'ένοιαξε. Αν και δεκάξι(ή επειδή ακριβώς ήμουν δεκαέξι), ο δρόμος μου ήταν για'μένα φανερός.. Αρνητικά σχόλια και βλέμματα δε με απασχολούσαν. Με τον καιρό, και μέσα από συζητήσεις άλλαξαν στάση.

Είναι δύσκολο να περπατάς αγέρωχη με μια πεντάλφα περασμένη στο λαιμό, μα αν ξέρεις γιατί τη φοράς(για κάθε σύμβολο ισχύει αυτό) δεν πρέπει να σ'αγγίζουν καν τα δύσπιστα βλέμματα. Εξάλλου, το σύμβολο από μόνο του, με τη δύναμη που του δίνεις, με την ενέργεια που θα το φορτήσεις λειτουργεί σαν ασπίδα.

Το κάθε σύμβολο, είτε μενταγιόν, είτε χαραγμένο πάνω σε ταφόπλακα είναι μια ταυτότητα, το πιστεύω σου σε κωδικοποιημένη μορφή. Και καλό ειναι να το υποστηρίζεις.

Τόσοι άνθρωποι έμειναν άταφοι, τόσες ψυχές περνάνε από μπροστά μας και δεν τις βλέπουμε. Τουλάχιστον τώρα να τιμάμε τους νεκρούς μας όπως θα το'θελαν οι ίδιοι. Με τα σύμβολα και τις ιδέες τους,

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμησες.. :lol:

Όταν πήγαινα στο Λύκειο(ελληνικό, αλλά στη Γερμανιά, το λέω γιατί εκεί ο κόσμος, εκτός από λίγες εξαιρέσεις, βαδίζει όντως με το σταυρό στο χέρι. Σας υπενθυμίζω πως η ομογένεια από ανέκαθεν ήταν στενά συνδεδεμένη με την εκκλησία..), πρώτη τάξη πιο συγκεκριμένα, είχα ήδη δυο χρόνια που φορούσα την πεντάλφα. Μέσα απ'τη μπλούζα όμως, γιατί το λουράκι ήταν μακρύ. Το καλοκαίρι λοιπόν, άλλαξα το λουράκι γιατί σκίστηκε, και έβαλα ένα πιο κοντό. Δεν είχα φανταστεί ως τότε την αντίδραση των άλλων, γιατί πολύ απλά το θεωρούσα δεδομένο, σαν το βαφτηστικό σταυρουδάκι που φορούνε άλλοι.

Όταν λοιπόν το είδε ο φιλόλογός μου, μόνο που δεν έπαθε έμφραγμα! Για τρία τέταρτα της ώρας κοιτούσε με εμμονή στο ντεκολτέ μου! Μπα σε καλό σου, λέω, δε νομίζω να θέλει τίποτα! Αυτό μας έλειπε τώρα!

Μετά το μάθημα με έπιασε και με ρώτησε αν είχα κάποιο πρόβλημα στην οικογένεια, αν πήγαινα συχνά στην εκκλησία, αμ είχα μπλέξει με καμιά οργάνωση και άλλα τέτοια που με ξάφνιασαν γιατί με τον συγκεκριμένο καθηγητή τα πηγαίναμε πολύ καλά. Αφού του είπα πως δεν ξέρω για ποιο πράγμα μιλάει, μου έδειξε το φυλαχτό μου. Έβαλα κάτι γέλια!! Κύριε, του λέω, πολλά μου μάθατε, καιρός να σας μάθω κι εγώ κάποια πράγματα(ήμουν λιγάκι θρασύς τότε)!

Ο άνθρωπος αν και πιστός χριστιανός ορθόδοξος, και μεγάλος σε ηλικία καθότανε μαζί μου και του μιλούσα για τα πιστεύω μου.. Περνούσαμε τα δεκάλεπτα στη βιβλιοθήκη.. Τότε έμαθα πολλά. Για την Αρχαία Ελλάδα μου έλεγε αυτός, κι εγώ για μύθους και ιστορίες σοφών γυναικών και αντρών.. Στο τέλος της χρονιάς, εγώ ήμουν πιο ανοιχτή, κι αυτός πιο ανεκτικός.. Λέω ανεκτικός γιατί στο πέντε παρα σύνταξη ήταν ο άνθρωπος, κι αυτό πολύ του ήταν.. ^_^

Η αντίδραση των συμμαθητών μου και των άλλων δε μ'ένοιαξε. Αν και δεκάξι(ή επειδή ακριβώς ήμουν δεκαέξι), ο δρόμος μου ήταν για'μένα φανερός.. Αρνητικά σχόλια και βλέμματα δε με απασχολούσαν. Με τον καιρό, και μέσα από συζητήσεις άλλαξαν στάση.

Είναι δύσκολο να περπατάς αγέρωχη με μια πεντάλφα περασμένη στο λαιμό, μα αν ξέρεις γιατί τη φοράς(για κάθε σύμβολο ισχύει αυτό) δεν πρέπει να σ'αγγίζουν καν τα δύσπιστα βλέμματα. Εξάλλου, το σύμβολο από μόνο του, με τη δύναμη που του δίνεις, με την ενέργεια που θα το φορτήσεις λειτουργεί σαν ασπίδα.

Το κάθε σύμβολο, είτε μενταγιόν, είτε χαραγμένο πάνω σε ταφόπλακα είναι μια ταυτότητα, το πιστεύω σου σε κωδικοποιημένη μορφή. Και καλό ειναι να το υποστηρίζεις.

Τόσοι άνθρωποι έμειναν άταφοι, τόσες ψυχές περνάνε από μπροστά μας και δεν τις βλέπουμε. Τουλάχιστον τώρα να τιμάμε τους νεκρούς μας όπως θα το'θελαν οι ίδιοι. Με τα σύμβολα και τις ιδέες τους,

 

Συμφωνώ μαζί σου Νυκτώ ας αφήσουμε πλέον τις θρησκείες και τις διάφορες κατά μέρους και ας θάβουμε τους ανθρώπους σύμφωνα με τα δικά τους πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

σχόλια;... απλά νομικά τερτίπια που ειδικά στις ΗΠΑ μπορεί και να δικαιωθουν εκείνοι που εισηγούνται κάποιες αλλαγές σε σχέση με άλλες (όπως η δικιά μας).... Φαντάζεσαι να ήθελαν να βάλουν κέλτικο σταυρό, σβάστικα ή πεντάλφα εδώ , σε ανάλογο κοιμητήριο;

 

Εκτός απο τα νομικά κωλύμματα τι άλλο θα επακολουθούσε;

 

 

 

Λυπαμαι που το λεω αλλα εδω οι διαφοροι φονταμενταλιστες θα εσπαγαν οποπιοδηποτε ταφο εφερε αλλα συμβολα εκτος του σταυρου :(

 

επισης συμφωνω απολυτα με τον johnny στο οτι πρεπει να γινει μια συλλογικη κινηση ωστε να φτιαχτουν και γουιταν κοιμητηρια

Edited by hrakleitos
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι που το λεω αλλα εδω οι διαφοροι φονταμενταλιστες θα εσπαγαν οποπιοδηποτε ταφο εφερε αλλα συμβολα εκτος του σταυρου :(

 

επισης συμφωνω απολυτα με τον johnny στο οτι πρεπει να γινει μια συλλογικη κινηση ωστε να φτιαχτουν και γουιταν κοιμητηρια

Έτσι όπως τα λες, θα εκπλαγείς (φαντάζομαι) μαθαίνοντας ότι οι "φονταμενταλιστές" ευδοκιμούν σε κάθε χώρο. Υπάρχουν άλλοι που με χαρά θα έσπαγαν σταυρούς κι άλλοι που με χαρά θα έσπαγαν και κεφάλια για οποιοδήποτε μικρο-λόγο. Αν φτιάξεις "δεν-ξερω-τι"-καν κοιμητήρια απλά προωθείς το διαχωρισμό των ανθρώπων. Το καλύτερο είναι να μην υπάρχουν διαχωρισμοί χώρου. Τώρα, πάνω στο μνήμα ότι θέλεις μπορείς να βάλεις και να ελπίζεις για το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...