Jump to content

The Fountain


johnny
 Share

Recommended Posts

Η "Πηγή της ζωής" (the fountain) είναι η πιό πρόσφατη ταινία του Darren Aronofsky. Ακόμα και αν δεν έχετε ακούσει γι'αυτόν τον κύριο, σίγουρα έχετε ακούσει για προηγούμενες δημιουργίες του, όπως τα εξαιρετικά "ρεκβιεμ για ένα όνειρο" και "π".

Αντικείμενό της ο θάνατος, τον οποίο προσεγγίζει μέσω ενός άνδρα που προσπαθεί απεγνωσμένα να σώσει τη γυναίκα που αγαπά. Αυτό που την κάνει ξεχωριστή όμως σαν ταινία, είναι η οπτική που παρουσιάζει για το θάνατο καθώς και ο τρόπος με τον οποίο το κάνει.

Η οπτική, όπως αυτή παρουσιάζεται σαν σφήνα σε κάποιο σημείο του έργου, είναι "Ο θάνατος σαν πράξη δημιουργίας".

 

Σας προτείνω ανεπιφύλακτα να τη δείτε, ως μια από τις πιό αξιόλογες ταινίες που έχουν βγει τον τελευταίο καιρό. :)

Link to comment
Share on other sites

την είδα πριν πολύ καιρό και μπορώ να πω πως ήταν απλά καταπληκτική ταινία!

αν και για να την καταλάβεις καλά, καλά (να συνειδητοποιήσεις όλα όσα γίνονται) 8α πρεπει να την δεις τουλάχιστον 2 φορές...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να την βλέπω αλλά με κούρασε τα πρώτα 15 λεπτά και έτσι την έκλεισα και είδα μια άλλη (The Painted Veil, καταπληκτική ταινία!)

 

Ίσως να βιάστηκα. Θα την δω και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Την εχω κατεβασει εδω και μισο χρονο κοντα αλλα ακομα δεν την εχω δει!!!

Να σε καλα που μου το θυμησες, θα την δω μολις παω σπιτι..αν καταφερω να την βρω!!

Παντως ο σκηνοθετης ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ!!!!!!

 

(Εχει κανεις ακουστα το Malholad Drive καπως ετσι???< εχω ακουσει πως ειναι σωστος Γριφος)

Link to comment
Share on other sites

Την είδα 2 φορές στο σινεμά. Είναι μία από τις καλύτερες ταινίες ever! Ο Aronofsky όχι μόνο ξέρει πως να φτιάχνει έργα τέχνης αλλά, απ' ό,τι φάνηκε, πρέπει να έχει και ο ίδιος εμπειρίες "άλλου" είδους. Και ο μόνος τρόπος να την αποκωδικοποιήσεις είναι να έχεις κι εσύ κάποιες αντίστοιχες εμπειρίες και διαβάσματα. Επίσης το ?Fountain? είναι από τις ελάχιστες ταινίες που «μιλάνε» απευθείας στο ασυνείδητο κομμάτι του εαυτού.

 

Και τις δύο φορές που πήγα να τη δω υπήρξαν αρκετοί που έφυγαν χαζογελώντας ή χλευάζοντας?

 

Υπάρχει και ένα άλλο θεματάκι... η εποχή που βγήκε η ταινία δεν είναι καθόλου τυχαία.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα εύστοχος και σαφής στις παρατηρήσεις του ο Ονειρόκοσμος! :cheerful:

Πραγματικά, μέσα στην ταινία είναι παραπάνω από σαφείς οι εσωτεριστικές τάσεις του Aronofsky, αφού άλλωστε το ένα τρίτο περίπου της ταινίας διαδραματίζεται στο δικό μας κόσμο, το 2ο σε μια παράλληλη διάσταση και το 3ο σε μιά διάσταση για την οποία δεν μπόρεσα να δώσω άλλο όνομα εκτός από "αστρικό πεδίο".

Επίσης, ο Aronofsky, πέρα από τη δημιουργικότατη προσέγγιση που κάνει στο θάνατο, συνδέεει αρκετά ξεκάθαρα τις επιδράσεις άλλων πεδίων στο φυσικό, παίζοντας αν θέλετε με "τις τύχες" των ανθρώπων σε σχέση με τη βούληση του Σύμπαντος.

Τί να λέμε τώρα, πρέπει να τη δείτε!!

 

 

Sucore, η ταινία στην οποία αναφέρεσαι λέγεται "Mullholland Drive", του εξαιρετικού David Lynch. Νομίζω μάλιστα πως τόσο ο ίδιος όσο και οι ταινίες του θα μπορούσαν άνετα να γίνουν και ξεχωριστό τόπικ. Όπως και να 'χει, είναι εξαιρετικές.

Link to comment
Share on other sites

thanx 4 the Tip my Dear Johnny!!

την ειδα την ταινια κ Συνφωνω με οσα ειπατε!!εχει κανει πολυ καλη δουλεια (οπως Συνηθιζει αλλωστε).

Μου αρεσε ιδιαιτερα η προσσεγισει που δινει στον Θανατο...ταιριαζει μπορω να πω σχεδον Γαντι με τις Αντιληψεις μου!!

Θα περιμενω πως κ πως για την επομενη του!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο σκηνοθέτης έχει βγάλει και ένα 'κομικ΄ της ταινίας.

Αρκετά καλή δουλειά!

¨

Πάντως μην ντρέπεστε να αναλύσετε την ταινία!!!

Εγώ μπερδεύτικα λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Malholad Drive

φίλε αυτή η ταινία είναι του David Lynch όχι του D. Arfonofsky

Ναι υπέρχοχη ταινεία psychosexual journey... και τέλειο ψυχοδράμα μέσα από τον φλατ κόσμο του Hollywood

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα εξαιρετικά μηνύματα που περνά, έχει απίστευτο εξώφυλλο!!! Φοβερά χρώματα!!!

Ψάχνω να το βρω στο δυαδίκτυο σε καλή ανάλυση και δεν το βρίσκω :(

 

Υπάρχει και ένα άλλο θεματάκι... η εποχή που βγήκε η ταινία δεν είναι καθόλου τυχαία.

Οnirocosmos γιατί; Από ποια σκοπιά;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πραγματικά, μέσα στην ταινία είναι παραπάνω από σαφείς οι εσωτεριστικές τάσεις του Aronofsky, αφού άλλωστε το ένα τρίτο περίπου της ταινίας διαδραματίζεται στο δικό μας κόσμο, το 2ο σε μια παράλληλη διάσταση και το 3ο σε μιά διάσταση για την οποία δεν μπόρεσα να δώσω άλλο όνομα εκτός από "αστρικό πεδίο".

 

Δεν είναι τρια ακριβώς διαφορετικά επίπεδα αλλά παρελθόν,παρόν και μέλλον.

 

Το σημαντικότερο meme της ταινίας είναι:

 

Ο Θάνατος ως πράξη δημιουργίας.

Edited by El Morya
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να συμφωνήσω με τον El Morya, η ταινία δείχνει την αντιμετώπιση του Θανάτου από τρείς διαφορετικές εποχές και από δύο διαφορετικούς κόσμους.

 

Οι τρείς εποχές είναι

 

Το παρελθόν οπου έχουμε τους Μάγιας να βλέπουν τον Θάνατο ως πράξη δημιουργίας, ενω ο πολεμιστής εκπρόσωπος του δυτικού πολιτισμού μάχεται (και στο τέλος πεθαίνει) για τα ιδανικά, για τις αξίες που του θέτει η εποχή του (τον έρωτα, την ανδρεία....).

 

Στο σήμερα, στο δέυτερο κομμάτι της ταινίας, εχουν εξαλειφτεί τα ιδανικά ενώ οι άνθρωποι έχουν βγάλει εντελώς τον θάνατο από την καθημερινότητά τους-- προσπαθούν να τον "ξεχάσουν" ,και να τον αναβάλλουν όσο το δυνατόν πιο πολύ.

 

Ενω στο τρίτο κομμάτι του έργου, στο μέλλον,--ίσως να είναι και μια προφητεία το τρίτο αυτό κομμάτι--- ο άνθρωπος (πιστεύω ως είδος) μάχεται για την επιβίωση του. Πιστεύω οτι ο κόσμος που εκπροσωπεί ο συγκεκριμμένος τύπος στην φούσκα και το δέντρο είναι συνέπεια του Δευτέρου κομματιού της ταινίας, του σημερινού κόσμου που προσπαθεί να αποβάλλει τον θα΄νατο από την συνείδηση του.Καιθ στο τέλος φυσικά αποτυγχάνει.

 

Οσο για τον Arronovski φανταστικές οι ταινίες του.Είναι μακράν απο τους καλύτερους σκηνοθέτες του ανεξάρτητου κινηματογράφου.

Μαζι με του Jim Jarmous είναι οι πιο αγαπημένοι μου σύγχρονοι.

 

Καλό μεσημέρι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Την ταινία την είδα πριν δυό μέρες και όντως ήταν από τις πιο "δυνατές" ταινίε που έχω δεί (Aronofsky είναι αυτός...)

Απλά θέλω να σχολιάσω κάποια σημεία:

 

Το παρελθόν οπου έχουμε τους Μάγιας να βλέπουν τον Θάνατο ως πράξη δημιουργίας, ενω ο πολεμιστής εκπρόσωπος του δυτικού πολιτισμού μάχεται (και στο τέλος πεθαίνει) για τα ιδανικά, για τις αξίες που του θέτει η εποχή του (τον έρωτα, την ανδρεία....).

 

Δεν νομίζω πως ο πολεμιστής της ταινίας πέθανε για κάποια ιδανικά. Θυμήσου πως στο τέλος έδειξε πως τελικά ο μάγος Μάγια προσκύνησε τον "Ανώτερο Εαυτό"(?) του πολεμιστή και δέχτηκε να θυσιαστεί. Έτσι, ο πολεμιστής έζησε και βρήκε το δέντρο της Ζωής. Αυτό που είδα εγώ ήταν πως με το που συνειδητοποίησε πως το Δέντρο ήταν "δικό" του, τον κατέκλυσε η πλεονεξία του (μεγάλο και κύριο χαρακτηριστικό τόσο του τότε κατακτητή-ανθρώπου όσο και του σημερινού..) Αυτή η πλεονεξία του τον "σκότωσε"... (Ήπιε τον χυμό του δέντρου αχόρταγα). Δεν νομίζω να "θυσιαζόταν" αν ήξερε πως θα είχε αυτή τη κατάληξη, γιατί δεν είχε πιάσει το "νόημα" του δέντρου και των λόγων που του είπε ο Μάγος πριν τον θάνατό του...

 

 

Ενω στο τρίτο κομμάτι του έργου, στο μέλλον,--ίσως να είναι και μια προφητεία το τρίτο αυτό κομμάτι--- ο άνθρωπος (πιστεύω ως είδος) μάχεται για την επιβίωση του. Πιστεύω οτι ο κόσμος που εκπροσωπεί ο συγκεκριμμένος τύπος στην φούσκα και το δέντρο είναι συνέπεια του Δευτέρου κομματιού της ταινίας, του σημερινού κόσμου που προσπαθεί να αποβάλλει τον θα΄νατο από την συνείδηση του.Και στο τέλος φυσικά αποτυγχάνει.

 

Στο μέλλον αυτό που κατάλαβα εγώ είναι πως ο άνθρωπος θα είναι υπεύθυνος για τον δικό του ατομικό κόσμο (φούσκα). Θα είναι σαν ο άνθρωπος να ζεί μόνο στο Ανώτερο Πεδίο αντιμετωπίζοντας τις συνέπειες όλων των προηγούμενων ζωών του, τις οποίες θα μπορεί να θυμάται ευκολότατα. Πάντως πολύ οπτιμιστής ο Aronofsky αν πιστεύει πως έτσι θα είναι ο μέσος άνθρωπος του μέλλοντος (εκτός αν μιλάει για πολύυυυυυυυ μέλλον....) :angel:

Link to comment
Share on other sites

Ε....

Χμμμμ...

Τί έγινε εδώ?

Κύριοι συντονιστές, ένσταση!

Μου το πόσταρε δύο φορές (ήθελε πολύ να μπεί φαίνεται)! :018bleh:

 

ΥΓ. Μήπως μπορεί κανείς να το διορθώσει....? :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...