Jump to content

Βίας


Recommended Posts

Ένα παιδί που πέφτει θύμα σεξουαλικής κακοποίησης δεν έχει προλάβει ούτε να είναι υποψιασμένο, ούτε να συνειδητοποιήσει ότι οι κοινωνίες των ανθρώπων προσομοιάζουν στη ζούγκλα... Δεν φέρει κανένα μερίδιο ευθύνης.

 

Αυτό ακριβώς είναι που ξέχασα και σκόπευα να συμπληρώσω στο προηγούμενο ποστ μου... Minerva με πρόλαβες. Να διευκρινίσω επίσης,ότι οι περισσότεροι βιασμοί γενικά πραγματοποιούνται εκτός σχέσης (επιλεγόμενης απ' το θύμα)... Εκεί είναι που αναφερόμουν με τη φράση ''μη σου τύχει''.... Συνήθως το θύμα θα βρεθεί εντελώς απροετοίμαστο και σε χώρο και υπό συνθήκες που δεν υποψιαζόταν. Επιπλέον,η συντριπτική πλειοψηφία των δραστών σεξουαλικής κακοποίησης δυστυχώς προέρχεται από τον ευρύτερο οικογενειακό περίγυρο (το διάβασα προσφάτως σε έρευνα και συγκλονίστηκα,δεν περίμενα τέτοιες στατιστικές...)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Α βέβαια. Όσον αφορά την παιδική σεξουαλική παρενόχληση ή κακοποιήση, ο καλύτερος τρόπος για αυτούς τους όντως αρρωστημένους ανθρώπους, είναι το οικογενιακό περιβάλλον.

Και δεν είναι λίγοι, για αυτό προσέχτε τα παιδιά σας. 1 στα 3 κοριτσια έχει δεχθεί τουλάχιστον σεξουαλικό υπονοούμενο. Και ξέρετε ε; Συνήθως ξεκινάει σαν παραμυθάκι...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μας έβγαλες από το θέμα Άκουα. Δεν είναι το θέμα κάποια που κάθεται και τρώει ξύλο, αλλά κάποια ή κάποιος που στα καλά καθούμενα δέχεται σεξουαλική επίθεση. Όσον αφορά αυτό χαίρομαι που έγιναν οι απαιτούμενες αναθεωρήσεις στη νομοθεσία... Είχα υπόψη μου παλιότερο νόμο...

 

Τώρα για το ξύλο το εκ πρώτης όψεως λογικό συμπέρασμα που βγαίνει είναι αυτό που λέει ο Άκουα, η ψυχολογία μας λέει όμως άλλα πράγματα.

 

Πράγματι εκ πρώτης όψεως αυτή που κάθεται και τρώει ξύλο τα θέλει και τα παθαίνει. Όμως υπάρχουν και άλλοι παράγοντες. Ψυχολογική εξάρτηση, ερωτικό πάθος, οικονομικοί λόγοι, άγνοια και έλλειψη μόρφωσης, θρησκοληψία και ναι καμιά φορά και διαστροφή. Αλλά είναι μικρό το ποσοστό αυτών που τα θέλουν. Συνήθως είναι χαμηλής μόρφωσης και οικονομικά εξαρτημένες που δεν έχουν που αλλού να πάνε... Το "φταίει το θύμα" είναι εύκολος αφορισμός για να απαλλαγούμε από τις ευθύνες μας.

 

Η φίλη η Μούσα είναι πιο κοντά στην αλήθεια. Ότι μπορεί να ξεγελαστεί κάποια και να θεωρήσει τα πρώτα σημάδια βίας ως φυσική συμπεριφορά αρσενικού. Μερικές μάλιστα λένε "καλό παιδί αυτός αλλά δε με τραβάει γιατί δε μου επιβάλλεται"... Θα έλεγα μάλιστα ότι είναι και δύσκολη η θέση μας σε μια σχέση αφού καμιά φορά είναι δυσδιάκριτα τα όρια ανάμεσα στο ερωτικό παιχνίδι και τη βία... Εγώ θα προχωρήσω ένα βήμα ακόμα και θα πω όχι μόνο δε φταίει το θύμα αλλά φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από το θύμα. Ο δράστης προφανώς, οι περίοικοι που ακούνε τις κραυγές και αδιαφορούν και οι κοινωνία και το κράτος που δεν έχει επαρκείς δομές για να βοηθήσουν τα θύματα. Η ζούγκλα δεν μπορεί να αποτελεί πρότυπο για πολιτισμένες κοινωνίες.

 

Με τη Μινέρβα θα συμφωνήσω για το θέμα των παιδιών και εκεί οι τιμωρίες πρέπει να είναι σκληρές και παραδειγματικές...

Edited by Grey
Link to comment
Share on other sites

Ένα παιδί που πέφτει θύμα σεξουαλικής κακοποίησης δεν έχει προλάβει ούτε να είναι υποψιασμένο, ούτε να συνειδητοποιήσει ότι οι κοινωνίες των ανθρώπων προσομοιάζουν στη ζούγκλα... Δεν φέρει κανένα μερίδιο ευθύνης.

 

Σύμφωνοι! Γιαυτό και το ρόλο του υποψιασμένου - για ένα παιδί - έχει αναλάβει ο γονιός. Άν τώρα ο γονιός αμελεί ή κακοποιεί το ίδιο του το παιδί, ποιος μας είπε ότι αυτός εδώ ο κόσμος είναι σωστός & δίκαιος;

 

Η μόνη διαφορά εδώ του "ανθρώπου" από το ζωικό βασίλειο είναι ότι ο "άνθρωπος" κακοποιεί από διαταραγμένο εγώ, διαφθορά & έκπτωση, ενώ οι υπόλοιποι συγκάτοικοι του πλανήτη σκοτώνουν (και όχι κακοποιούν)για επιβίωση & διαιώνιση του είδους.

 

Grey αντιθέτως θεωρώ ότι είμαι πολύ περισσότερο μέσα στο θέμα απ' ότι νομίζεις. Οι ερωτικές αντιζηλίες, προσωπικές ανασφάλειες, διαστροφές & γενικώς η εσωτερική φτώχεια είναι θέματα με τα οποία ασχολούνται τα μεσημεριανάδικα με τους ειδήμονες και τους γνωστούς μαϊντανούς της ψυχολογίας.

Μέσα σ' αυτό το φόρουμ όμως υποτίθεται ότι γράφουμε μπας και δώσουμε ένα διαφορετικό πνεύμα, μια διαφορετική διάσταση στο θέμα. Κάνω λάθος;

 

Προσωπικά λοιπόν δε επαναλαμβάνω μια γνωστή ιστορία με αρχή και τέλος. Πάω παραπέρα και αντί να επαναλαμβάνω την ίδια κακοδαιμονία, λέω, τι καλύτερο μπορεί να κάνει κάποιος για να μην δεχτεί σεξουαλική κακοποίηση;

Υπάρχει περίπτωση να διορθώσουμε τους ψυχανώμαλούς, ν 'αποδώσουμε δικαιοσύνη για κάποιον που έχει υποστεί ανεπανόρθωτο τραύμα, ή το πως θ' αποφύγει κάποιος (στο μέτρο του δυνατού) όλη αυτή τη νοσηρότητα;

 

Τι είναι πιο εφικτό να γίνει;

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα λίγο να σταθώ και να δώσω την δική μου γνώμη πάνω στο θέμα ¨ βιασμός απο άντρα σε γυναικά" και "βιασμός απο γυναικά σε άντρα"

Στην πρώτη περίπτωση μπορεί να υπάρξει (και ετσι συνηθίζεται να γίνεται) σωματική παραβίαση στην γυναικά ...και σαφώς μεγάλος κίνδυνος εγκυμοσύνης οπως προείπαν και αλλοι....στηη δεύτερη περίπτωση, δεν αμφιβάλω οτι και εκει δεν μπορει να γινει παραβιαση του αντρικού σώματος...αλλα θα πρεπει να υπαρχει και σωματικη ανταπόκριση και συγκατάθεση για ολοκληρωθεί μια τετοια "διαδικασία" , οπως αντιλαμβάνεστε.....Γι αυτο το λογο θεωρω πως ειναι δυσκολο να υπάρξει βιασμος απο γυναικα σε αντρα.....Σιγουρα και στισ 2 περιπτώσεις βιαστων λειτουργεί με τον ιδιο αξιολύπητο τροπο η σκεψη τους που σημαίνει πως πρεπει να εχουν ιδια τιμωρια...

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη διαφορά εδώ του "ανθρώπου" από το ζωικό βασίλειο είναι ότι ο "άνθρωπος" κακοποιεί από διαταραγμένο εγώ, διαφθορά & έκπτωση, ενώ οι υπόλοιποι συγκάτοικοι του πλανήτη σκοτώνουν (και όχι κακοποιούν)για επιβίωση & διαιώνιση του είδους.

 

 

Ολες οι ανθρωπινες διαστροφες(παιδεραστια, βιασμος, ομοφιλοφιλια κλπ) υπαρχουν και στο ζωικο βασιλειο(και οχι μονο στους μπονομπο) να μην πω και στα ιδια πανω κατω ποσοστα(αναλογα με το ειδος). Ολες αυτες οι συμπεριφορες πηγαζουν απο τα ενστικτα και στην τελικη εξυπηρετουν στη διαιωνιση του ειδους μεσω διαφορων μηχανισμων που αρχικα μπορει να φαινονται παραλογοι. πχ. ενα αλογο μπορει να αυτοκτονισει και αυτο δεν επιτρεπει το πιο αδυναμο DNA του να εξαπλωθει περαιτερω.

 

Κατα βαση ειμαστε ζωα και το μονο που μας κανει να διαφερουμε ειναι η ικανοτητα της λογικης. Αλλα η λογικη ειναι ενα εργαλειο που ξεκιναει απο καπου και φτανει καπου. Η αρχη λοιπον πια ειναι?????

Edited by Devaraja
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα λίγο να σταθώ και να δώσω την δική μου γνώμη πάνω στο θέμα ¨ βιασμός απο άντρα σε γυναικά" και "βιασμός απο γυναικά σε άντρα"

Στην πρώτη περίπτωση μπορεί να υπάρξει (και ετσι συνηθίζεται να γίνεται) σωματική παραβίαση στην γυναικά ...και σαφώς μεγάλος κίνδυνος εγκυμοσύνης οπως προείπαν και αλλοι....στηη δεύτερη περίπτωση, δεν αμφιβάλω οτι και εκει δεν μπορει να γινει παραβιαση του αντρικού σώματος...αλλα θα πρεπει να υπαρχει και σωματικη ανταπόκριση και συγκατάθεση για ολοκληρωθεί μια τετοια "διαδικασία" , οπως αντιλαμβάνεστε.....Γι αυτο το λογο θεωρω πως ειναι δυσκολο να υπάρξει βιασμος απο γυναικα σε αντρα.....Σιγουρα και στισ 2 περιπτώσεις βιαστων λειτουργεί με τον ιδιο αξιολύπητο τροπο η σκεψη τους που σημαίνει πως πρεπει να εχουν ιδια τιμωρια...

 

Αγαπητή Sentinel, μόλις είδα το "...αλλα θα πρεπει να υπαρχει και σωματικη ανταπόκριση και συγκατάθεση για ολοκληρωθεί μια τετοια "διαδικασία" , οπως αντιλαμβάνεστε.....Γι αυτο το λογο θεωρω πως ειναι δυσκολο να υπάρξει βιασμος απο γυναικα σε αντρα.....", μου ήρθαν αμέσως δυο τρόποι στο μυαλό, ο ένας μια δυνατότερη να μου κολλήσει ένα μαχαίρι στο λαιμό και να μου πει "κάνε τη δουλειά σου ή..." και ο άλλος δεν περιγράφεται δημόσια... Πίστεψέ με, αν υπάρχει το διεστραμμένο άτομο που θα το έκανε αυτό, είναι πανεύκολο να γίνει. Για αυτό και ο νόμος δεν κάνει πια διακρίσεις στα φύλα.

 

Με τον παραπάνω τρόπο έχουν γίνει πολλοί βιασμοί και ένας μάλιστα που ήταν ομαδικός έγινε και ταινία. Επίσης στη Ρωσία είχαμε πιο ακραίο περιστατικό με μια ψυχοπαθή που κρατούσε κάποιον στο υπόγειό της τρεις μέρες δεμένο, τον ανάγκαζε να παίρνει βιάγκρα και τον βίαζε... (Πηγή: Russia Today) Είναι σοβαρό ενδεχόμενο και δεν προσφέρεται για πλάκα. Το λεω αυτό γιατί είδα σε προηγούμενο ποστ (οχι στης σέντινελ) να γίνεται πλάκα και ομολογώ ότι θύμωσα.

Edited by Grey
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς είναι που ξέχασα και σκόπευα να συμπληρώσω στο προηγούμενο ποστ μου... Minerva με πρόλαβες. Να διευκρινίσω επίσης,ότι οι περισσότεροι βιασμοί γενικά πραγματοποιούνται εκτός σχέσης (επιλεγόμενης απ' το θύμα)... Εκεί είναι που αναφερόμουν με τη φράση ''μη σου τύχει''.... Συνήθως το θύμα θα βρεθεί εντελώς απροετοίμαστο και σε χώρο και υπό συνθήκες που δεν υποψιαζόταν. Επιπλέον,η συντριπτική πλειοψηφία των δραστών σεξουαλικής κακοποίησης δυστυχώς προέρχεται από τον ευρύτερο οικογενειακό περίγυρο (το διάβασα προσφάτως σε έρευνα και συγκλονίστηκα,δεν περίμενα τέτοιες στατιστικές...)

 

Μπράβο Μούσα μου, και ας μας πει τώρα κάποιος, πώς στα κομμάτια να φανταστεί ο έρμος ο γονιός ότι στέλνοντας το παιδί του στον αδερφό ή την αδερφή του κινδυνεύει... να βιαστεί! Μα είναι να τρελαίνεται κανείς!!!

Link to comment
Share on other sites

Grey αντιθέτως θεωρώ ότι είμαι πολύ περισσότερο μέσα στο θέμα απ' ότι νομίζεις. Οι ερωτικές αντιζηλίες, προσωπικές ανασφάλειες, διαστροφές & γενικώς η εσωτερική φτώχεια είναι θέματα με τα οποία ασχολούνται τα μεσημεριανάδικα με τους ειδήμονες και τους γνωστούς μαϊντανούς της ψυχολογίας.

 

Δεν μίλησα για τέτοια πράγματα ούτε για μεσημεριανάδικα. Αν και το γεγονός ότι κάποιοι πηγαίνουν εκεί και ξεφτυλίζονται στο πανελλήνιο για γελοία πράγματα θα έπρεπε να μας απασχολήσει σοβαρά κάποια στιγμή. Οι "μαϊντανοί της ψυχολογίας" που πηγαίνουν εκεί είναι εξίσου ξεφτύλες και απορώ τι στα κομμάτια κάνει ο ιατρικός σύλλογος. Ο δικηγορικός τουλάχιστον προς τιμήν του απαγόρεψε συμμετοχή δικηγόρων σε τηλε-δικεία.

 

 

Μέσα σ' αυτό το φόρουμ όμως υποτίθεται ότι γράφουμε μπας και δώσουμε ένα διαφορετικό πνεύμα, μια διαφορετική διάσταση στο θέμα. Κάνω λάθος;

 

Προσωπικά λοιπόν δε επαναλαμβάνω μια γνωστή ιστορία με αρχή και τέλος. Πάω παραπέρα και αντί να επαναλαμβάνω την ίδια κακοδαιμονία, λέω, τι καλύτερο μπορεί να κάνει κάποιος για να μην δεχτεί σεξουαλική κακοποίηση;

 

Ναι, αλλά δε λες μόνο αυτό, λες και ότι φταίει το θύμα...

 

 

Υπάρχει περίπτωση να διορθώσουμε τους ψυχανώμαλούς, ν 'αποδώσουμε δικαιοσύνη για κάποιον που έχει υποστεί ανεπανόρθωτο τραύμα, ή το πως θ' αποφύγει κάποιος (στο μέτρο του δυνατού) όλη αυτή τη νοσηρότητα;

 

Τι είναι πιο εφικτό να γίνει;

 

Θα σου πω τι είναι εφικτό και είναι αυτό που θα γίνει στο τέλος, αν δεν διορθωθεί το κράτος και η κοινωνία. Οι γυναίκες δε θα πλησιάζονται καν, θα φοβούνται και τη λέξη "άντρας", θα πηγαίνουν σπίτι-δουλειά-σπίτι οπλισμένες με ηλεκτρικά όπλα και θα βολεύονται με "βοηθήματα" αν με πιάνεις... Στα μπαράκια δε θα βρίσκεις θηλυκό ούτε για δείγμα και θα βολεύεσαι ξέρεις πώς... για να μη πω και τίποτα άλλο...

 

Για να μη συμβεί αυτό χρειάζεται ριζική αλλαγή νοοτροπίας. Όταν ακούμε κραυγές από δίπλα δεν αδιαφορούμε, κάνουμε καταγγελία... Το κράτος στελεχώνει τις κοινωνικές υπηρεσίες βάζει μέσα εκεί και έναν εισαγγελέα ώστε αν υπάρξει ανάγκη βγαίνει αμέσως εντολή και επεμβαίνουν μαζί με την αστυνομία...

Link to comment
Share on other sites

Devaraja, έχεις δίκιο στα περισσότερα.

Απλά ξεχνάς ότι στους «ανθρώπους» εκτός από τα ένστικτα εμπλέκεται και ο παράγοντας «εγώ». Και το «εγώ» συνήθως δε χαρακτηρίζεται από λογική αλλά από εμπάθεια, πλάνη, κούφια ανωτερότητα, λάθος αντίληψη κ.λ.π.

Στοιχεία που δε συναντάς –τουλάχιστο απ’ όσο γνωρίζω – στο ζωικό βασίλειο το οποίο προτιμά να λύνει τις διαφορές του με πιο ωμό αλλά ειλικρινή τρόπο.

Επίσης σεξουαλική κακοποίηση ενήλικου ζώου προς τα μικρά δεν έχω ακούσει. Μόνο φόνους για τροφή ή αποτροπή ανάπτυξης απογόνων από διαφορετικό πατέρα. Διόρθωσέ με αν κάτι δεν ξέρω.

 

 

Grey, αν περνάς από μια "δύσκολη" περιοχή (πόσο μάλλον αν είσαι γυναίκα), όπως στα γκέτο της Ομόνοιας ένα πράγμα, και περπατάς με σκυμμένο το κεφάλι και πεσμένους τους ώμους, δια τρέχεις 10 φορές περισσότερο τον κίνδυνο να σου την πέσουν απ' ότι αν περπατούσες με όρθιο το κορμί και αποφασιστικό βήμα.

Άν δε το ξέρεις, φροντίζεις να ενημερώνεσαι για τέτοιου είδους χαρακτηριστικά της κίνησης και της ψυχολογίας που αφορούν την ενστικτώδη αλληλεπίδραση με τους άλλους, ειδάλλως, ναι φταις & συ. Οφείλεις (στον εαυτό σου) να προσέχεις.

 

Για να δώσω ένα πιο σχετικό με το θέμα παράδειγμα.

Είσαι γυναίκα και κάποια στιγμή θέλεις να αποκατασταθείς ή να κάνεις παιδί. Τα έχεις μ' έναν τύπο εδώ και καιρό που μέχρι στιγμής σου φαίνεται ο.κ. αν εξαιρέσεις κάποιες μικρο-εκρήξεις θυμού ή μια βιαιότητα στο σεξ.

Ίσως για μια γυναίκα που θέλει να κάνει οικογένεια να είναι μια καλή επιλογή, παρ' ότι κάτι μέσα της δεν της πηγαίνει καλά. Το παρακάμπτει όμως και αποφασίζει να συνεχίσει μαζί του.

 

Άν στο μέλλον -λέμε- δεχτεί σωματική ή σεξουαλική επίθεση και τραυματισμό, φταίει ή όχι;

Ανθρώπινα θα καταδικάσουμε τον θύτη & θα υπερασπιστούμε το θύμα.

Άν ανατρέξει όμως στην κρίσιμη στιγμή της επιλογής για το αν θα συνέχιζε με το συγκεκριμένο άτομο ή όχι, τότε, το μέσα της γνώριζε για το αν αυτός ο άνθρωπος είναι γι' αυτήν. Το ένστικτο είχε τη γνώση να "μυρίσει" τον άλλον σε βάθος & ν' αποφανθεί.

Το μυαλό όμως πάνω στο οποίο βασίστηκε, δεν είχε αυτή τη γνώση για να κάνει τη σωστή επιλογή παρά μόνο να δώσει σχέδια, πλάνα & κούφιες προσδοκίες από εαυτό και συγγενείς.

 

Εν ολίγοις και στις περισσότερες των περιπτώσεων, έχουμε το δικαίωμα της σωστής επιλογής ακόμη και αν αυτή είναι διαφορετική ή αιρετική.

Από το να επιλέξουμε να περάσουμε από ένα παράδρομο και όχι από το γνωστό δρόμο για το σπίτι-γιατί κάτι δε μου πάει, μέχρι την επιλογή το ποιους ανθρώπους θα εμπιστευτούμε να είμαστε μαζί, αντιλαμβανόμενοι ένα πλήθος μικρο-χαρακτηριστικών της έκφρασης, της κίνησης, του ήχου και της γενικότερης ενστικτώδους απόκρισης σε αυτά.

 

Ένας άνθρωπος μπορεί να αλλάξει από τη μια στιγμή στην άλλη προκειμένου να σου επιτεθεί. Η πιο καίρια αντιμετώπιση συνίσταται στο να το έχεις πιάσει αυτή την αλλαγή προτού αυτή καν εκδηλωθεί. Είναι εφικτή, απλά θέλει εξάσκηση. Είναι κάτι που ξεχάσαμε προκειμένου να δώσουμε έμφαση στο μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα ο βιασμός δε δικαιολογείται υπό καμία συνθήκη. Το πώς ντύνεται κάποιος/κάποια, το αν μπορεί να καταλάβει κάποιος ή κάποια τα σημάδια (όποια κι αν είναι αυτά)... δεν προσφέρει ελαφρυντικά στον βιαστή. Γιατί ο βιαστής έχει πάρει την απόφαση να προσβάλει τον προσωπικό χώρο του άλλου χωρίς τη συναίνεση του δεύτερου. Και τη συναίνεση μπορείς να την πάρεις πίσω οποιαδήποτε στιγμή και ο άλλος είναι υποχρεωμένος να τη δεχτεί!

Το ότι θα αφήσω την πόρτα μου ξεκλείδωτη, δε σημαίνει ότι ο άλλος έχει ελαφρυντικά αν μπει μέσα και να με κλέψει. Του το έκανα πιο εύκολο, αλλά το έγκλημα παραμένει το ίδιο.

 

Προσωπικά νιώθω ότι προκειμένου να ζήσω με "ασφάλεια" στον κόσμο που έχουμε φτιάξει θα πρέπει να έχω τις γνώσεις γιατρού, εκτελεστή, ψυχολόγου, φυσιογνωμιστή, δολοπλόκου, κλέφτη, ψεύτη, στρατιωτικού, μέντιουμ κ.ά. Είτε θα κινηθούμε με συγκεκριμένες ηθικές αρχές, είτε θα συζητάμε τα αυτονόητα για πολλά χρόνια ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Grey, αν περνάς από μια "δύσκολη" περιοχή (πόσο μάλλον αν είσαι γυναίκα), όπως στα γκέτο της Ομόνοιας ένα πράγμα, και περπατάς με σκυμμένο το κεφάλι και πεσμένους τους ώμους, δια τρέχεις 10 φορές περισσότερο τον κίνδυνο να σου την πέσουν απ' ότι αν περπατούσες με όρθιο το κορμί και αποφασιστικό βήμα.

Άν δε το ξέρεις, φροντίζεις να ενημερώνεσαι για τέτοιου είδους χαρακτηριστικά της κίνησης και της ψυχολογίας που αφορούν την ενστικτώδη αλληλεπίδραση με τους άλλους, ειδάλλως, ναι φταις & συ. Οφείλεις (στον εαυτό σου) να προσέχεις.

 

Προσωπικά νιώθω ότι προκειμένου να ζήσω με "ασφάλεια" στον κόσμο που έχουμε φτιάξει θα πρέπει να έχω τις γνώσεις γιατρού, εκτελεστή, ψυχολόγου, φυσιογνωμιστή, δολοπλόκου, κλέφτη, ψεύτη, στρατιωτικού, μέντιουμ κ.ά. Είτε θα κινηθούμε με συγκεκριμένες ηθικές αρχές, είτε θα συζητάμε τα αυτονόητα για πολλά χρόνια ακόμα.

 

Με πρόλαβε εν μέρει η φίλη η Δανάη, εγώ θα προσθέσω ότι αυτό που λες είναι δύσκολο, όχι μόνο για γυναίκες, ακόμα και για άντρες... Μόνο αν έχεις κρυμμένο περίστροφο μπορείς να το κάνεις αυτό. Και σε λίγο αυτό θα γίνεται...

 

 

Για να δώσω ένα πιο σχετικό με το θέμα παράδειγμα.

Είσαι γυναίκα και κάποια στιγμή θέλεις να αποκατασταθείς ή να κάνεις παιδί. Τα έχεις μ' έναν τύπο εδώ και καιρό που μέχρι στιγμής σου φαίνεται ο.κ. αν εξαιρέσεις κάποιες μικρο-εκρήξεις θυμού ή μια βιαιότητα στο σεξ.

Ίσως για μια γυναίκα που θέλει να κάνει οικογένεια να είναι μια καλή επιλογή, παρ' ότι κάτι μέσα της δεν της πηγαίνει καλά. Το παρακάμπτει όμως και αποφασίζει να συνεχίσει μαζί του.

 

Άν στο μέλλον -λέμε- δεχτεί σωματική ή σεξουαλική επίθεση και τραυματισμό, φταίει ή όχι;

 

Και εδώ απαντά εν μέρει η ίδια παράγραφος της Δανάης, θα πω επιπλέον το εξής: Κι αν δεν το παρακάμπτει; Πάρα πολλές φορές αναγκάζεται να παραμείνει από άλλους παράγοντες που τους έχω ήδη εξηγήσει.

 

 

Ανθρώπινα θα καταδικάσουμε τον θύτη & θα υπερασπιστούμε το θύμα.

 

Άν ανατρέξει όμως στην κρίσιμη στιγμή της επιλογής για το αν θα συνέχιζε με το συγκεκριμένο άτομο ή όχι, τότε, το μέσα της γνώριζε για το αν αυτός ο άνθρωπος είναι γι' αυτήν. Το ένστικτο είχε τη γνώση να "μυρίσει" τον άλλον σε βάθος & ν' αποφανθεί.

Το μυαλό όμως πάνω στο οποίο βασίστηκε, δεν είχε αυτή τη γνώση για να κάνει τη σωστή επιλογή παρά μόνο να δώσει σχέδια, πλάνα & κούφιες προσδοκίες από εαυτό και συγγενείς.

 

Εν ολίγοις και στις περισσότερες των περιπτώσεων, έχουμε το δικαίωμα της σωστής επιλογής ακόμη και αν αυτή είναι διαφορετική ή αιρετική.

Από το να επιλέξουμε να περάσουμε από ένα παράδρομο και όχι από το γνωστό δρόμο για το σπίτι-γιατί κάτι δε μου πάει, μέχρι την επιλογή το ποιους ανθρώπους θα εμπιστευτούμε να είμαστε μαζί, αντιλαμβανόμενοι ένα πλήθος μικρο-χαρακτηριστικών της έκφρασης, της κίνησης, του ήχου και της γενικότερης ενστικτώδους απόκρισης σε αυτά.

 

Ένας άνθρωπος μπορεί να αλλάξει από τη μια στιγμή στην άλλη προκειμένου να σου επιτεθεί. Η πιο καίρια αντιμετώπιση συνίσταται στο να το έχεις πιάσει αυτή την αλλαγή προτού αυτή καν εκδηλωθεί. Είναι εφικτή, απλά θέλει εξάσκηση. Είναι κάτι που ξεχάσαμε προκειμένου να δώσουμε έμφαση στο μυαλό.

 

Συμφωνώ εν μέρει ότι αν είχε προσέξει κάποια πραγματα στην αρχή δε θα την πάθαινε, αλλά όπως λες κι εσύ δεν είναι όλοι το ίδιο ικανοί και γιαυτό κάποιοι πέφτουν θύματα κάποιων άλλων... Το θέμα είναι πώς αντιδρούμε οι υπόλοιποι σαν οργανωμένη κοινωνία. Παίρνουμε μέτρα ή αδιαφορούμε;

 

 

Για εμένα ο βιασμός δε δικαιολογείται υπό καμία συνθήκη. Το πώς ντύνεται κάποιος/κάποια, το αν μπορεί να καταλάβει κάποιος ή κάποια τα σημάδια (όποια κι αν είναι αυτά)... δεν προσφέρει ελαφρυντικά στον βιαστή. Γιατί ο βιαστής έχει πάρει την απόφαση να προσβάλει τον προσωπικό χώρο του άλλου χωρίς τη συναίνεση του δεύτερου. Και τη συναίνεση μπορείς να την πάρεις πίσω οποιαδήποτε στιγμή και ο άλλος είναι υποχρεωμένος να τη δεχτεί!

Το ότι θα αφήσω την πόρτα μου ξεκλείδωτη, δε σημαίνει ότι ο άλλος έχει ελαφρυντικά αν μπει μέσα και να με κλέψει. Του το έκανα πιο εύκολο, αλλά το έγκλημα παραμένει το ίδιο.

 

Συμφωνώ, αν με "τη συναινεση που θα πάρεις πίσω" εννοείς διακοπή σχέσης.

 

Αν όμως εννοείς να "παίζεις" με κάποιους και να τους κοροιδεύεις για διασκέδαση, δεν έχεις αυτό το δικαίωμα. Δεν υπάρχει νόμος που να το προβλέπει αυτό, αλλά αν αποδειχτεί ότι έκανες αυτή τη δουλειά και έχεις προκαλέσει το δράστη, το πιθανότερο είναι να αθωωθεί ο δράστης λόγω αμφιβολιών, ειδικά αν έχει την εξυπνάδα να ισχυριστεί ότι δεν θυμάται να του είπες "οχι"... Ναι μεν έχεις το δικαίωμα να διακόψεις τη σχέση σου, αλλά και το άλλο μέρος δεν είναι το "παιχνιδάκι" σου να πατάς ένα κουμπί και να ανάβει και ένα άλλο και να σβήνει... Είναι λεπτή η ισορροπία εδώ. Με το γράμμα του νόμου είναι βιασμός αλλά όποιος το πει βιασμό απλά προκαλεί γέλιο...

 

Σε κάθε περίπτωση είναι αδικαιολόγητος ένας βιασμός κι εγώ προσωπικά αν έπεφτα σε κάποια που "παίζει" κατ αυτόν τον τρόπο, μάλλον θα την περιφρονούσα παρά θα προχωρούσα με το ζόρι στην "πράξη"... λολ!

Link to comment
Share on other sites

Ο βιαστής δεν έχει κανένα ελαφρυντικό.

'Οσο για το παράδειγμα με την συνεσταλμένη γυναίκα στην Ομόνοια είναι εντελώς άστοχο.

Στη γειτονιά μου, βρίσκεται σε περιοχή της Αθήνας που θεωρείται ασφαλής, δέχτηκε επίθεση 50χρονη συνάδελφος, μητέρα 4 παιδιών, την ώρα που έφευγε από τη δουλειά, 9 το βράδυ. Επειδή τη γνωρίζω ξέρω ότι δεν "μοιάζει με θύμα" (αν υπάρχει τέτοιος όρος). Η γυναίκα αντιστάθηκε στον βιαστή και κατέληξε στο νοσοκομείο ξυλοδαρμένη. Είναι να μη σου τύχει...

Edited by Minerva
Link to comment
Share on other sites

Ο βιαστής δεν έχει κανένα ελαφρυντικό.

'Οσο για το παράδειγμα με την συνεσταλμένη γυναίκα στην Ομόνοια είναι εντελώς άστοχο.

 

Συμφωνώ. Ουτέ άντρας δεν περνάει από κει... για να κυκλοφορήσεις εκεί, είπαμε, θες όπλο...

 

 

Στη γειτονιά μου, βρίσκεται σε περιοχή της Αθήνας που θεωρείται ασφαλής, δέχτηκε επίθεση 50χρονη συνάδελφος, μητέρα 4 παιδιών, την ώρα που έφευγε από τη δουλειά, 9 το βράδυ. Επειδή τη γνωρίζω ξέρω ότι δεν "μοιάζει με θύμα" (αν υπάρχει τέτοιος όρος). Η γυναίκα αντιστάθηκε στον βιαστή και κατέληξε στο νοσοκομείο ξυλοδαρμένη. Είναι να μη σου τύχει...

 

Ασφαλής γειτονιά; λολ! Να μη σου πω ότι υπήρξε κρούσμα βιασμού από... μπάτσο μέσα σε... αστυνομικό τμήμα. Ξέρω, ξέρω με ανέκδοτο μοιαζει αλλά είναι αλήθεια!!! Ψάξε το.

Link to comment
Share on other sites

'Οσο για το παράδειγμα με την συνεσταλμένη γυναίκα στην Ομόνοια είναι εντελώς άστοχο.

 

H Ομόνοια είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα περιοχής στην οποία η εγκληματικότητα είναι σχεδόν στάνταρ. Όταν θέλει κάποιος να θίξει το θέμα της ψυχολογίας της κίνησης δε νομίζω να χρησιμοποιούσε σαν παράδειγμα ο υποψήφιος δέκτης επίθεσης να περπατά στην Κηφισιά ή την Εκάλη.

Κατά τ' άλλα, επίθεση μπορεί να δεχτεί κάποιος και μέσα σε σούπερ μάρκετ ή 50 μέτρα από αστυνομικό τμήμα. Εδώ όμως δεν αναφέρθηκα στην πράξη της επίθεσης καθεαυτή αλλά σε στάνταρ δυσμενείς συνθήκες & το πως μπορεί να αλληλεπιδράσουν με ένα περαστικό.

Υπάρχει μια μικρή διαφορά αλλά διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...