Jump to content

μικρες χαζες αποριες


nenya
 Share

Recommended Posts

Οκ οποιος θελει απανταει...Προς τα που κοιταει το κρεβατι σας? Υπάρχει κάποια κατεύθυνση που να θεωρείται καταλληλότερη από κάποια άλλη?

Για κάποιο λόγο τον οποίο δεν έχω ασχοληθεί να ψάξω, όταν κοιμάσαι κοιτώντας δυτικά, έχεις μεγάλες πιθανότητες να δεις εφιάλτες... Επίσης, εάν ξυπνήσεις κοιτώντας δυτικά έχεις μεγάλες πιθανότητες να σου πάει η μέρα χάλια.

Έχω μια μικρή υποψία του γιατί, αλλά επειδή πιθανόν να είναι 'ράδιο-αρβύλα', θα επανέλθω όταν (και άμα :019blush: ) το ψάξω καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Για κάποιο λόγο τον οποίο δεν έχω ασχοληθεί να ψάξω, όταν κοιμάσαι κοιτώντας δυτικά, έχεις μεγάλες πιθανότητες να δεις εφιάλτες... Επίσης, εάν ξυπνήσεις κοιτώντας δυτικά έχεις μεγάλες πιθανότητες να σου πάει η μέρα χάλια.

Έχω μια μικρή υποψία του γιατί, αλλά επειδή πιθανόν να είναι 'ράδιο-αρβύλα', θα επανέλθω όταν (και άμα :019blush: ) το ψάξω καλύτερα.

Σύμφωνα με το Φενγκ Σούι: Ο ύπνος κάτω από επικλινή σκεπή (όπως είναι της σοφίτας) ενδέχεται να δημιουργεί πονοκεφάλους και εκνευρισμό, ενώ ο καθρέφτης απέναντι από το κρεβάτι αντλεί όλη μας την ενέργεια και εμποδίζει να κοιμηθούμε καλά. Στο υπνοδωμάτιο δεν πρέπει επίσης να υπάρχει τίποτα που να θυμίζει τη δουλειά μας. Ακόμα δεν επιτρέπεται να υπάρχουν παπούτσια. Αν τα παραπάνω φαίνονται λίγο παράδοξα, η επόμενη συμβουλή των ειδικών του Φενγκ Σούι βρίσκουν σύμφωνη και την ελληνική λαϊκή - θρησκευτική παράδοση: «απαγορεύεται» να κοιμόμαστε με το κεφάλι στη Δύση και τα πόδια στην Ανατολή. Είναι η θέση στην οποία τοποθετούνται οι νεκροί στην εκκλησία, αλλά και στον τάφο...

 

( www.ethnos.gr )

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν επιτρέπεται να υπάρχουν παπούτσια. Αν τα παραπάνω φαίνονται λίγο παράδοξα, η επόμενη συμβουλή των ειδικών του Φενγκ Σούι βρίσκουν σύμφωνη και την ελληνική λαϊκή - θρησκευτική παράδοση: «απαγορεύεται» να κοιμόμαστε με το κεφάλι στη Δύση και τα πόδια στην Ανατολή. Είναι η θέση στην οποία τοποθετούνται οι νεκροί στην εκκλησία, αλλά και στον τάφο

 

Thenx Sabrina! Σε αυτό ακριβώς αναφερόμουν.. Αλλά δεν μπορούσα με τίποτα να το θυμηθώ.

 

Για κάποιο λόγο τον οποίο δεν έχω ασχοληθεί να ψάξω, όταν κοιμάσαι κοιτώντας δυτικά, έχεις μεγάλες πιθανότητες να δεις εφιάλτες... Επίσης, εάν ξυπνήσεις κοιτώντας δυτικά έχεις μεγάλες πιθανότητες να σου πάει η μέρα χάλια

 

Νεφέλη μήπως θα μπορούσες να κοιτάξεις κ τι ?παίζει¨ αν κοιμάται κανείς προς βορά -νότο? Ευχαριστω οπως και να'χει.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το Φενγκ Σούι: Ο ύπνος κάτω από επικλινή σκεπή (όπως είναι της σοφίτας) ενδέχεται να δημιουργεί πονοκεφάλους και εκνευρισμό, ενώ ο καθρέφτης απέναντι από το κρεβάτι αντλεί όλη μας την ενέργεια και εμποδίζει να κοιμηθούμε καλά. Στο υπνοδωμάτιο δεν πρέπει επίσης να υπάρχει τίποτα που να θυμίζει τη δουλειά μας. Ακόμα δεν επιτρέπεται να υπάρχουν παπούτσια. Αν τα παραπάνω φαίνονται λίγο παράδοξα, η επόμενη συμβουλή των ειδικών του Φενγκ Σούι βρίσκουν σύμφωνη και την ελληνική λαϊκή - θρησκευτική παράδοση: «απαγορεύεται» να κοιμόμαστε με το κεφάλι στη Δύση και τα πόδια στην Ανατολή. Είναι η θέση στην οποία τοποθετούνται οι νεκροί στην εκκλησία, αλλά και στον τάφο...( www.ethnos.gr )
Ωχ! Κοιμάμαι σε επικλινή στέγή (όπως είναι της σοφίτας), υπάρχει καθρέφτης απέναντι, τα μισά αντικείμενα εκεί μέσα μου θυμίζουν τη δουλεία μου (και τα άλλα μισά σχετίζονται άμεσα μ' αυτή :crying: ), κι έχει και "γωνιά" παπουτσιών... μάλλον είμαι "φενγκσουική" καταστροφή... πάντως το κεφάλι είναι ανατολικά-βορειοανατολικά...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω κι εγώ μια απορία, η οποία είναι μεν μικρή αλλά καθόλου χαζή...

 

Χτες παρατήρησα πως πάνω στα παρμπρίζ ορισμένων αυτοκινήτων της γειτονιάς (συμπεριλαμβανομένου και του δικού μου), κάποιος είχε αφήσει 2 ίδιες φωτογραφίες με παιδάκια από μια τάξη δημοτικού, πιθανότατα 1η δημοτικού... 2 ίδιες (και μεταξύ τους και μεταξύ των αυτοκινήτων) φωτογραφίες πιασμένες στους υαλοκαθαριστήρες.

 

Η απορία είναι... γιατί μπορεί να έκανε κανείς κάτι τέτοιο?? Τί σκεφτόταν? :unsure:

 

Ηταν καλό φωτογραφικό χαρτί, από φωτογραφείο; Αν ναι πιθανόν να είχε ημερομηνία εμφάνισης. Αυτό θα μπορούσε να σήμαινε ότι είναι από τον αγιασμό ή κάτι τέτοιο. θα μπορούσες να το ψάξεις περισσότερο βλέποντας προσεκτικά τον χώρο της φωτογραφίας. Και τελικά να ρωτήσεις.. τώρα θα μου πεις σιγά μη μπεις σε αυτή την διαδικασία.

 

Πάντως το πιό πιθανόν είναι για να ενημερώσουν οδηγούς και συνοδηγούς οτι υπάρχουν μικροί μαθητές.

 

Προσφατα ακουσα ότι παιδάκι έχασε την ζωή του αφού είχε κατέβει από το σχολικό και κάποιο αυτοκίνητο που έκανε όπισθεν το πάτησε κυριολεκτικά γιατί το παιδάκι δεν φαινόταν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:unsure5:

Μπερδεύτηκα.. τελικά μπορεί να δημιουργηθεί ύλη από κενο χωρο ? δηληδη να φτιαξουμε κατι απο το τιποτα..?

Edited by nenya
Link to comment
Share on other sites

θέλω κι εγώ να ρωτήσω κάτι χαζό. Μα πολύ χαζό . διαβάζοντας το topic αυτό μου ήρθε.

 

Γιατί παρακαλώ τα πόδια να μην τα λέμε χέρια , τα χέρια να μην τα λέμε κεφάλι, το κεφαλί να μην το λέμε κιθάρα για παράδειγμα τα μάτια μύτη τη μύτη μαρούλι το στόμα αυτιά το κουταλι ντουλάπι το πηρούνι κλαδί και όλα κάτι άλλο τελωσπάντων!!!

 

Στην Κύπρο λέμε ο καθένας με τον πόνο του τζιαι ο πελλός τζιεί που πονεί. μάλλον αυτό μου ταιριάζει τώρα :pinkbunny:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το πιό πιθανόν είναι για να ενημερώσουν οδηγούς και συνοδηγούς οτι υπάρχουν μικροί μαθητές.

Μπορεί... ωστόσο καμία από τις θεωρίες που σκέφτηκα δεν εξηγεί το γεγονός ότι ήταν 2 ίδιες φωτογραφίες σε κάθε παρμπρίζ. Και ναι, ήταν από φωτογραφείο, κανονική ποιότητα.

Μπερδεύτηκα.. τελικά μπορεί να δημιουργηθεί ύλη από κενο χωρο ? δηληδη να φτιαξουμε κατι απο το τιποτα..?

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

...Γιατί παρακαλώ τα πόδια να μην τα λέμε χέρια , τα χέρια να μην τα λέμε κεφάλι, το κεφαλί να μην το λέμε κιθάρα για παράδειγμα τα μάτια μύτη τη μύτη μαρούλι το στόμα αυτιά το κουταλι ντουλάπι το πηρούνι κλαδί και όλα κάτι άλλο τελωσπάντων!!!

 

Στην Κύπρο λέμε ο καθένας με τον πόνο του τζιαι ο πελλός τζιεί που πονεί. μάλλον αυτό μου ταιριάζει τώρα :pinkbunny:

Πολύ σωστά. Στην Ελλάδα αυτό κάνουν περίπου οι πολιτικοί. Αλλά έχει εφαρμοστεί και αλλού με περισσότερη συνέπεια. Δες http://en.wikipedia.org/wiki/Cockney
Link to comment
Share on other sites

:unsure5:

Μπερδεύτηκα.. τελικά μπορεί να δημιουργηθεί ύλη από κενο χωρο ? δηληδη να φτιαξουμε κατι απο το τιποτα..?

Βασει των τωρινων επιστημονικων ανακαλυψεων, ΟΧΙ.

Απο το ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ, μονο τιποτα βγαινει.(οσο και να παρουμε παλι ΤΙΠΟΤΑ θα μενει, οποτε αυτος που θα το ανακαλυψει δημιουργησει θα πλουτισει ΑΝΕΤΑ πουλωντας το σε συλλεκτες :P)

 

Τωρα αν ειναι φαινομενικο Τιποτα, γεματο ομως με μικροσωματιδια, ατομα, ακτινοβολιες κλπ...

Ολο και κατι μπορει να γινει..

ΥΛΗ ναι, αλλα σε μεγεθος φωτονιου...Αντε ηλεκτρονιου και ισως ατομου...

Παραπανω πιστευω πως ειμαστε ανικανοι ακομα...

 

 

http://www.greektube.org/content/view/12735/2/

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω παράτηρήσει σε πολλούς δρόμους και όπου υπάρχει τοίχος ελεύθερος να έχουν ζωγραφισει με γκράφιτι μεγάλες μέλισσες, με κακό ύφος.

 

γιατί;;;

πρεπει να καταλαβαινεις τι θελει να πει ο καθε καλιτεχνης μεσω του εργου του...

Βρισκονται ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ!!!!

Ημαρτον μεχρι και στη βαρη εχει...(LIFO εχει κ Βαρκιζα κ' ενα τεραστιο στο λαιμο)

Απλα...

Τι κανουν οι μελισσες;

ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ μεχρι να ψοφησουν.......

Απλα.

Link to comment
Share on other sites

Μην την μπερδεύεις την κοπέλα ρε, με βάση "τωρινές επιστημονικές ανακαλύψεις" (που διόλου τωρινές είναι), γνωρίζουμε πως με κάποιο τρόπο γίνεται, σε μικροσκοπικό/κβαντικό επίπεδο. Το συναντούμε μάλιστα ως φαινόμενο στην "κβαντική σήραγγα", όπου κάποιο φωτόνιο συναντά ένα φαινομενικά αξεπέραστο εμπόδιο, το οποίο όμως τελικά ξεπερνά, δανειζόμενο ενέργεια "από το πουθενά".

 

Πάρε και λίγο υλικό για διάβασμα: :smilewink:

Εισαγωγή στην κβαντομηχανική

Ποιά είναι η αρχή του φαινομένου σήραγγας;

Το σύμπαν δημιουργήθηκε από μόνο του

Link to comment
Share on other sites

Ας αφήσουμε για λίγο το σύμπαν και ας πάμε σε πιο πολύπλοκα και μυστηριώδη συστήματα....

 

 

Γιατί οι κοπέλες πρέπει να πηγαίνουν στο μπάνιο ΟΟΟΟΛΕΣ μαζί και ποτέ μόνες;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Τι το τόσο ξεχωριστό έχει ένα κίτρινο ποδήλατο σε σχέση με ποδήλατα άλλου χρώματος ώστε μόνο αυτό να γίνεται τίτλος εστιατορίων και συγκροτημάτων;

 

Γιατί στο γκισέ του μετρό, ό,τι εισητήριο κι αν ζητήσεις, ο υπάλληλος πάει να σου δώσει το στάνταρ εισητήριο μετρό;

Link to comment
Share on other sites

Τι το τόσο ξεχωριστό έχει ένα κίτρινο ποδήλατο σε σχέση με ποδήλατα άλλου χρώματος ώστε μόνο αυτό να γίνεται τίτλος εστιατορίων και συγκροτημάτων;

 

...μήπως επειδή τα συγκεκριμένα ρεστοράν και συγκροτήματα ,τα έχουν πόντιοι;

 

Γιατί στο γκισέ του μετρό, ό,τι εισητήριο κι αν ζητήσεις, ο υπάλληλος πάει να σου δώσει το στάνταρ εισητήριο μετρό;

 

...μήπως επειδή ο συγκεκριμένος υπάλληλος είναι πόντιος;

 

Συγνώμη για το...ρατσιστικό των απαντήσεων μου,αλλά σαν...τα αποκαλούμενα ποντιακά ανέκδοτα μου ακούγονται οι ερωτήσεις αυτές. :whistling:

 

Π.χ.,μα σοβαρά υπάρχει τέτοιος υπάλληλος που πάει να σου δώσει πάντα στάνταρ εισητήριο; Εμένα δε μου έτυχε,ούτε στο μετρό της Αθήνας ούτε άλλης ευρωπαϊκής χώρας. Όλοι ρωτάνε:"τι θέλετε;" τους λες και σου δίνουν αυτό που ζητάς...Τόσο απλά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...