Jump to content

Η Φύση του Ανθρώπου


Recommended Posts

Όταν γεννηθούν θέλουν να ζουν και ας πεθαίνουν,

κι ας αφήνουν πίσω τους παιδιά που θα πεθάνουν

 

 

Ο Ηράκλειτος θεοποεί τις ικανότητες, και τα χαρίσματα. Τα βάζει πάνω απο όλα στη ζωή του. Όμως ξέρει οτι δεν θα τα έχει για πάντα και αυτο στεναχωριέται, και σε λίγο πιο μεγάλα βάθη απαρνιέται την ζωη υπαρξή του, και αγάπη.

Edited by Anthropos
Link to comment
Share on other sites

Άνθρωπε,

αυτή είναι μια γενικότερη άποψή σου για τον Ηράκλειτο ή απορρέει από την συγκεκριμμένη ρήση του;

 

Απο την παραπάνω προταση.

Γενικά με την φιλοσοφία δεν είχα πολυ στενές επαφές. Συνήθως διάβαζα βιβλία παραψυχολογικου και ψυχολογικου ενδιαφεροντος. Και άντε και ένα λογοτεχνικο έργο του Μπουλγκάκοβ "Μαιτρ και Μαργαρίτα".

Edited by Anthropos
Link to comment
Share on other sites

Ο Ηράκλειτος γνωρίζουμε πως θεωρεί την κάθε στιγμή διαφορετική. οπότε είναι λογικό να λέει πως οι άνθρωποι γεννιούνται θέλουν να Ζουν και ας πεθάνουν, δηλαδή να ζουν την κάθε στιγμή γιατί είναι μοναδική.

για το υπόλοιπο μισό δεν έχω γνώση του τι θέλει να πει, αλλά προσωπικά το θεωρώ φυσιολογικό κάποιος να μην σκέφτεται τα παιδιά που θα αφήσει πίσω, αν θεωρήσουμε πως η μετενσάρκωση ισχύει.

Αν ισχύει τότε στην κάθε ζωή μας έχουμε αφήσει, αλλά και μας έχουν αφήσει αρκετή άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

Όταν γεννηθούν θέλουν να ζουν και ας πεθαίνουν,

κι ας αφήνουν πίσω τους παιδιά που θα πεθάνουν

~ Ηράκλειτος ~

Σχόλια...;

 

Ματαιότις;;;; Ή κάνω λάθος.

 

Ποιός ο λόγος να ζεις και να τεκνοποιείς αφού το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πεθάνεις;;

 

Προσωπικά μου θυμίζει αυτό που έλεγα πάντα στην καλή μου μητέρα. Γιατί να στρώνω το κρεβάτι κάθε πρωί αφού το βράδυ πάλι θα το χαλάσω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ματαιότις;;;; Ή κάνω λάθος.

 

Ποιός ο λόγος να ζεις και να τεκνοποιείς αφού το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πεθάνεις;;

 

Προσωπικά μου θυμίζει αυτό που έλεγα πάντα στην καλή μου μητέρα. Γιατί να στρώνω το κρεβάτι κάθε πρωί αφού το βράδυ πάλι θα το χαλάσω;;;;

 

Και η μάνα σας, τι σας απαντούσε?

Link to comment
Share on other sites

Ο Ηρακλειτος ΔΕΝ συγκεκριμενοποιει αλλα μιλαει τελειως ΓΕΝΙΚΑ.

 

Οι γονεις των Γονεων τα ιδια σκεφτοντουσαν, και τα παιδια τους το ιδιο.

Το λεει αυτο ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ και μεχρι που ΔΕΝ θα αφησει ΚΑΝΕΙΣ παιδια "πισω" του.

 

Ειναι καπως δυσκολο να σχολιασει καποιος αυτη τη φραση με πετυχημενο τροπο διοτι εκτος του οτι παραειναι γενικη και αοριστη, δεν υπαρχει (απο οσο γνωριζω) κατι διαφορετικο για να χρησιμοποιηθει ως μετρο συγκρισης.

Εδω θα συμφωνησω με την αγαπητη Φλογερή θα συμπληρωσω ομως το γεγονος οτι Ανθρωποι οπως ο Ηρακλειτος (φιλοσοφοι δηλαδη, συμπεριλαμβανω ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ) αντιλαμβανονται την ζωη, οχι μονο ως συνολο υλικων απολαυσεων, αλλα και ως μια συνεχως εξελισομενη διαδρομη οπου ΠΟΤΕ δεν προκειται να τερματιστει η γνωστικη σταδιοδρομια* της, και αυτο (τουλαχιστον στον φιλοσοφικο κυκλο) ειναι κατι ΑΚΡΩΣ απολαυστικο! ^_^

Ασε που ζωντας την ζωη ειναι Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ τροπος για καποιον να προετοιμαστει για τον Θανατο! (ενας αλλος ειναι να μελετας ανθρωπους οταν πεθαινουν, πραγμα οχι και τοσο ευχαριστο για την πλειοψηφεια και ΣΙΓΟΥΡΑ καθολου επικοδομητικο για την ψυχικη υγεια καποιου).

Αυτα ειχα να πω, θα μπορουσα και αλλα ακολουθωντας την κλασικη συνειρμικη μου μεθοδο αλλα δεν μπορω να πω πως εχω ορεξη αυτη τη στιγμη.. :P

 

 

* ~ αφομοιωζουσα ποσοτητα των γνωσεων.

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Και η μάνα σας, τι σας απαντούσε?

 

Δεν θυμάμαι. Ισως τίποτα ή έτσι πρέπει. Νομίζω ότι δεν ήξερε και η ίδια το γιατί.

 

Πιθανόν η απάντηση να κρύβεται στην έννοια των λόγων του Ηράκλειτου. Αγαπάμε την ζωή, θέλουμε να απολαύσουμε κάθε στιγμή της. Επιθυμούμε να κάνουμε όλη την διαδρομή έστω και αν το μόνο πράγμα που είναι σίγουρο στην ζωή είναι ο θάνατος. Αυτό έχει γραφεί το DNA μας. Είναι ο τρόπος που διάλεξε η φύση για να διαιωνίσει το είδος μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ειναι καπως δυσκολο να σχολιασει καποιος αυτη τη φραση με πετυχημενο τροπο διοτι εκτος του οτι παραειναι γενικη και αοριστη, δεν υπαρχει (απο οσο γνωριζω) κατι διαφορετικο για να χρησιμοποιηθει ως μετρο συγκρισης.

Εδω θα συμφωνησω με την αγαπητη Φλογερή θα συμπληρωσω ομως το γεγονος οτι Ανθρωποι οπως ο Ηρακλειτος (φιλοσοφοι δηλαδη, συμπεριλαμβανω ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ) αντιλαμβανονται την ζωη, οχι μονο ως συνολο υλικων απολαυσεων, αλλα και ως μια συνεχως εξελισομενη διαδρομη οπου ΠΟΤΕ δεν προκειται να τερματιστει η γνωστικη σταδιοδρομια* της, και αυτο (τουλαχιστον στον φιλοσοφικο κυκλο) ειναι κατι ΑΚΡΩΣ απολαυστικο!

----------------------------------------------------------

 

Εν μέρει συμφωνώ αλλά θα προσθέσω πως ο Ηράκλειτος αναφέρεται και σε χαρακτηριστικά που μεταφέρονται (κληρονομούνται) από γονείς σε παιδιά καθώς και κοινωνικούς κώδικες συμπεριφοράς - ?καλούς ή κακούς? ? οι οποίοι θα αποτελέσουν τις βάσεις για τις μελλοντικές γενιές.

 

Να ?στε πάντα καλά

Link to comment
Share on other sites

Ποιός ο λόγος να ζεις και να τεκνοποιείς αφού το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πεθάνεις;;

 

Αυτό το είχαμε συζητήσει θυμάμαι στο φροντιστήριο. Και θυμάμαι πως ο καθηγητής είχε πει μέσα σε όλα ότι "αφήνουμε παιδιά πίσω μας κι ας πεθάνουμε, επειδή μέσω αυτών θα συνεχίζει η ύπαρξή μας κατά κάποιον τρόπο σε αυτό τον κόσμο"

Link to comment
Share on other sites

Να και ένα ρητό που έχω σκεφτεί αλλά ίσως ακουστεί κάπως κουτό: Από τη στιγμή που γεννιέσαι πεθαίνεις και από τη στιγμή που πεθαίνεις γεννιέσαι!

Link to comment
Share on other sites

Όταν γεννηθούν θέλουν να ζουν και ας πεθαίνουν,

κι ας αφήνουν πίσω τους παιδιά που θα πεθάνουν

~ Ηράκλειτος ~

Φιλοσοφικά, αφού γεννιόμαστε, στην ουσία δεν έχουμε επιλογή. Αν επιλέξουμε να μη ζήσουμε σημαίνει πως θα αυτοκτονήσουμε.

Σύμφωνα με τους νόμους της φύσης, βασιζόμαστε στο ένστικτο της αναπαραγωγής, αλλά όχι μόνο. Δηλαδή, τα κύτταρά μας που πολλαπλασιάζονται, έχουν το ένστικτο;

Αν δεν αφήναμε πίσω παιδιά, τότε, η πρώτη γενιά θα ήταν και η τελευταία και ο Ηράκλειτος δε θα υπήρχε να το σχολιάσει.

Νομίζω οτι ο Ηράκλειτος παίζει λίγο μαζί μας. Ίσως προσπαθεί να μας βάλει να υπερασπιστούμε αυτή τη "συνήθεια" και να πάψουμε να είμαστε ματαιόδοξοι ή, ίσως, να σχολιάζει , απλά, μια "συνήθεια" των ανθρώπων. Σα να λέει..."κοίτα να δεις τι κάνουμε..".

Link to comment
Share on other sites

Όταν γεννηθούν θέλουν να ζουν και ας πεθαίνουν,

κι ας αφήνουν πίσω τους παιδιά που θα πεθάνουν

~ Ηράκλειτος ~

Σχόλια...;

 

εγω εισπρατω απο τα παραπανω οτι η υπαρξη μας εχει..σκοπο,η λογικη μας δεν τον ξερει αλλα η φυση μας οδευει προς τον σκοπο

Link to comment
Share on other sites

εγω εισπρατω απο τα παραπανω οτι η υπαρξη μας εχει..σκοπο,η λογικη μας δεν τον ξερει αλλα η φυση μας οδευει προς τον σκοπο

 

Θίγεις ένα από τα μεγαλύτερα υπαρξιακά ερωτήματα του ανθρώπου...αν όχι Το ερώτημα...τον σκοπό της ύπαρξης μας...

 

Μπορείς να πας ενάντια στην λογική αντιτάσσοντας μια άλλη λογική αλλά ενάντια στην Φύση/φύση δύσκολο το κόβω...

 

Φανταστείτε έναν κόσμο χωρίς παιδιά...πως θα ήταν? ( και μην μου πείτε "ήσυχος"!!)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...