Jump to content

Εγωϊσμός και Φώτιση


Recommended Posts

τι ρωτησες ;

 

 

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?sh...amp;#entry59415

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?sh...amp;#entry59417

(Απέφυγες την ουσία της ερώτησης)

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?sh...amp;#entry59425

(ναι, έμμεση ερώτηση ήταν)

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?sh...amp;#entry59471

(δεν απάντησες στο πως είσαι τόσο σίγουρος ότι ξέρεις)

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?sh...amp;#entry59503

(Το πρώτο μέρος αναπάντητο)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 122
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?sh...amp;#entry59415

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?sh...amp;#entry59417

(Απέφυγες την ουσία της ερώτησης)

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?sh...amp;#entry59425

(ναι, έμμεση ερώτηση ήταν)

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?sh...amp;#entry59471

(δεν απάντησες στο πως είσαι τόσο σίγουρος ότι ξέρεις)

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?sh...amp;#entry59503

(Το πρώτο μέρος αναπάντητο)

 

 

δυο πρωτες : δεν καταλαβαινω τι λες.

τριτη : απαντω απο κατω

τεταρτη : τα βιωματα μου , μου το επιβεβαιωσαν . μην το ψαχνεις ειναι σαν να εξηγεις πως υπαρχει η μαγεια .

 

πεμπτη : σε αυτο βαζω και την ισωπεδωση των ανθρωπων στις διονυσιακες λατρειες . θρησκειες ''συγχρονες'' , (πηγη για ευνοητους λογους δεν δινω) για κοσμοθεωριες περι ''υποκειμενικου δικαιου''

, ελεγε με λιγα λογια ''κανεις αυτο που οριζεις σωστο '' , θεοτητες οπως ''Τυφων '' και διαφορα αλλα ονοματα .

Edited by laraska
Link to comment
Share on other sites

να πω μια βασικη διαφορα... :

 

 

με την προσευχη αποκομιζεις αγνοτητα , φωτεινοτητα , γαληνη , ενεργεια κοκ , δηλαδη μονο θετικα

ενω με την ανωτερη μαγεια απλα χανεις δυναμεις , εξαντλησαι , σκοτιζεται ο νους , φοβασαι μην σου κανουν κακο οι διαφορες οντοτητες κτλ

κανω πουθενα λαθος ;

αχ...

ΔΕΝ ΜΕ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ!!!!!!!!

ΕΙΠΑ: μεσω της προσευχης υπαρχει μια απλη εξεφραση και υιοθετηση αυτης της αρμονιας

 

και οταν ανεβαινεις το βουνο εξαντλησαι και σκοτιζεται ο νους οταν κοιτας την κορυφη 4 ακομα χιλιομετρα ενω ηδη σερνεσαι...

Αν κοιταξεις κατω, κατω θα πας ομως....

 

 

 

Α..αν το πιδι μου αρχισει τα ναρκωτικα θα του μαθω πως να πινει σωστα, και οχι με τα μουτρα...

 

 

Τραγε Διαφωνω!!

Αν δεν ηθελε να πορνευομαι γιατι με εκανε να το ζητω;

για να διασκεδαζει στοιχιματιζοντας υπερ ή κατα των ορμων μου;

Οχι φιλε μου!! Δεν ..δεν καταλαβαινεις! τελος!!

Link to comment
Share on other sites

αχ...

ΔΕΝ ΜΕ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ!!!!!!!!

ΕΙΠΑ: μεσω της προσευχης υπαρχει μια απλη εξεφραση και υιοθετηση αυτης της αρμονιας

 

και οταν ανεβαινεις το βουνο εξαντλησαι και σκοτιζεται ο νους οταν κοιτας την κορυφη 4 ακομα χιλιομετρα ενω ηδη σερνεσαι...

Αν κοιταξεις κατω, κατω θα πας ομως....

 

 

 

Α..αν το πιδι μου αρχισει τα ναρκωτικα θα του μαθω πως να πινει σωστα, και οχι με τα μουτρα...

 

 

Τραγε Διαφωνω!!

Αν δεν ηθελε να πορνευομαι γιατι με εκανε να το ζητω;

για να διασκεδαζει στοιχιματιζοντας υπερ ή κατα των ορμων μου;

Οχι φιλε μου!! Δεν ..δεν καταλαβαινεις! τελος!!

 

 

αλλο η κουραση του να μην ενδωσεις σε πειρασμους , αυτο δεν ειναι καν κουραση ομως !

σκοτιζεται ο νους σου αν θελεις να ανεβεις πιο ψηλα ;

αντιθετα θα ελεγα , πως ετσι ο καθε ενας γνωριζει πιο καλα τον εαυτο του .

ακομα χειροτερο ειναι να μην ''ελεγχεις'' καποιο αγνωστο ον που επικαλεισαι .

 

αν θεωρεις παντως ως ανωτερη διεκπερωση της αρμονιας την καταβυθιση στα παθη( απο την αποφυγη αυτων και αναζητηση της αγνης κα πνευματικης θεωσης) , πχ στον σαρκικο κοσμο ( τελετες με σεξουαλικο περιεχομενο κτλ) δεν ξερεις τι λες .

Link to comment
Share on other sites

αλλο η κουραση του να μην ενδωσεις σε πειρασμους , αυτο δεν ειναι καν κουραση ομως !

σκοτιζεται ο νους σου αν θελεις να ανεβεις πιο ψηλα ;

αντιθετα θα ελεγα , πως ετσι ο καθε ενας γνωριζει πιο καλα τον εαυτο του .

ακομα χειροτερο ειναι να μην ''ελεγχεις'' καποιο αγνωστο ον που επικαλεισαι .

σκοτιζεται οταν καταλαβαινει πως δεχτηκε πληγμα ο εγωισμος του...

 

αν θεωρεις παντως ως ανωτερη διεκπερωση της αρμονιας την καταβυθιση στα παθη( απο την αποφυγη αυτων και αναζητηση της αγνης κα πνευματικης θεωσης) , πχ στον σαρκικο κοσμο ( τελετες με σεξουαλικο περιεχομενο κτλ) δεν ξερεις τι λες .

Αυτο ηταν προς ατομο μη οπαδου της πνευματικης θεωσης οπως και εγω αλλωστε..οποτε μαλλον ξερω τι λεω

Link to comment
Share on other sites

σκοτιζεται οταν καταλαβαινει πως δεχτηκε πληγμα ο εγωισμος του...

 

 

Αυτο ηταν προς ατομο μη οπαδου της πνευματικης θεωσης οπως και εγω αλλωστε..οποτε μαλλον ξερω τι λεω

 

 

 

πνευματικη θεωση = μονο προσευχη

Link to comment
Share on other sites

πνευματικη θεωση = μονο προσευχη

οπως ειπα παραπανω..

με την προσευχη το μονο που κανεις ειναι να επικοινωνεις με οτιδηποτε ΚΑΤΕΧΕΙ αυτην την πνευματικη θεωση, δεν την κατακτας μονος σου, την "δανειζεσαι" απλα..

 

τα θεματα περι εκπορνευσης ειναι σαφεστατα για πλακα..

Link to comment
Share on other sites

δυο πρωτες : δεν καταλαβαινω τι λες.

τριτη : απαντω απο κατω

τεταρτη : τα βιωματα μου , μου το επιβεβαιωσαν . μην το ψαχνεις ειναι σαν να εξηγεις πως υπαρχει η μαγεια .

 

πεμπτη : σε αυτο βαζω και την ισωπεδωση των ανθρωπων στις διονυσιακες λατρειες . θρησκειες ''συγχρονες'' , (πηγη για ευνοητους λογους δεν δινω) για κοσμοθεωριες περι ''υποκειμενικου δικαιου''

, ελεγε με λιγα λογια ''κανεις αυτο που οριζεις σωστο '' , θεοτητες οπως ''Τυφων '' και διαφορα αλλα ονοματα .

 

Ψιτ... μεγάλε... όχι έτσι. Κανονικά, σαν κύριος, στο κατάλληλο θρεντ, με μια ολοκληρωμένη απάντηση, κι ας είναι μια πρόταση.

 

Αν δεν κατάλαβες τι λέω, μπορείς να το πεις και να ζητήσεις διευκρινίσεις, όπως κάνει όλος ο κόσμος. Όχι να αγνοείς αυτόν που σε ρωτάει.

 

Αν θες να σε σέβονται στη συζήτηση, μάθε να σέβεσαι κι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Όπερ σημαίνει μόνο οι μοναχοί μπορούν κι όλοι οι άλλοι (π.χ. έγγαμοι παπάδες) δεν μπορούν που να χτυπιούνται;

 

 

ο τονος μου δεν επιδιωξα να ειναι ''καπως'' στις δυο πρωτες ερωτησεις δεν καταλαβαινω τι εννοεις .

ειπα προσευχη , δεν εχει σημασια αν ειναι παντρεμενος ο αλλος .

ολοι οι αλλοι λαικοι τι κανουν δηλαδη ;

Link to comment
Share on other sites

ο τονος μου δεν επιδιωξα να ειναι ''καπως'' στις δυο πρωτες ερωτησεις δεν καταλαβαινω τι εννοεις .

ειπα προσευχη , δεν εχει σημασια αν ειναι παντρεμενος ο αλλος .

ολοι οι αλλοι λαικοι τι κανουν δηλαδη ;

κατι ανεφερες για Διονυσιακα..ιδεα δεν εχω ομως εχω την αμυδρα υποψια πως τετοιες φασεις εξυμνουσαν την Φυση, και οχι την αυτοφυλακιση (βλ. Μπετον...).

Πως γινεται να θελουμε να εξυπνησουμε τον Θεο, χωρις να αγαπησουμε το εργο του;

Πως γινεται να αγαπησουμε το εργο του αν μονο ελατωματα βλεπουμε σε αυτο;

Εχω κι αλλα να πω, ομως θελω να απαντησεις πρωτα σε αυτα

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται να αγαπησουμε το εργο του αν μονο ελατωματα βλεπουμε σε αυτο;

Οι άνθρωποι που αγαπάς, δεν έχουν ελαττώματα...;

Link to comment
Share on other sites

Laraska, και πάλι ευγενικός είμαι μαζί σου, από τη στιγμή που μπήκες και μας «ζυγίζεις» όλους με βάση τι γράφει ένα βιβλίο (δε με νοιάζει ποιο είναι αυτό το βιβλίο, είναι ίδια η αντίδρασή μου είτε πρόκειται για τη Βίβλο, είτε για το Κοράνι, είτε για το Πλατωνικό Corpus) και, ούτε λίγο ούτε πολύ, έχεις πει πως η μαγεία προέρχεται από τους δαίμονες, κι όλες οι αναφορές σου είναι για το σατανισμό, λέγοντάς μας έμμεσα πως είμαστε σατανιστές.

 

Σου ζήτησα να μου απαντήσεις στις ερωτήσεις μου, και δεν το κάνεις. Παρ' όλο λοιπόν που προσβάλλεις τους συνομιλητές σου και δε φέρεσαι σωστά, θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια καλής θέλησης και θα σου απαντήσω σοβαρά στην ερώτησή σου:

 

αν το πιδι σου εκανε ναρκωτικα , τι θα εκανες ;

 

Λυπάμαι, αλλά τέτοιου είδους επιχειρήματα, δεν μπορούν να με πείσουν για τίποτα. Η αναλογία είναι ένα λογικό σφάλμα. Μιλάμε για μία υποθετική κατάσταση. Αμέσως πριν κάνεις το ερώτημα, εγώ μιλούσα για το «αμάρτημα» της «πορνείας» το οποίο είναι, εκκλησιαστικώς, κάθε σεξουαλική σχέση εκτός γάμου. Πες με ανόητο, αλλά αδυνατώ να κατανοήσω τη σχέση που μπορεί να α) έχει το να παίρνει ένας νεαρός ναρκωτικά με β) το να κάνει σεξ με τη γκόμενά του. Είναι το ίδιο πράγμα; Ως εκ τούτου, η αναλογία είναι άκυρη.

 

Δεύτερον, τι σχέση έχει α) η συναισθηματική αντίδραση ενός γονιού ο οποίος, για ό,τι έχει να κάνει με το παιδί του, θα αντιδράσει συναισθηματικά, β) με αυτό που είναι σωστό να γίνει. Οι μισοί θα θέλανε να σκοτώσουν το ντήλερ. Είναι αυτό μέτρο για το σωστό;

 

Τρίτον, καθένας έχει διαφορετική αντίδραση. Σε μια συνέντευξή του, ο David Crosby είπε τα εξής: «αν μου έλεγε ο γιος μου, "ξέρεις, πατέρα, θα μαζευτούμε με μερικούς φίλους, θα κατεβάσουμε ένα μπουκάλι ουίσκι και θα καπνίσουμε λίγο χορταράκι", θα του έλεγα "οκ, αλλά πέτα το χόρτο. Έχω καλύτερο ντήλερ."». Η συνέντευξη υπάρχει και μπορώ να σου πω περιοδικό και τεύχος. Μια πραγματική αντίδραση πατέρα στο θέμα των ναρκωτικών. Είναι μέτρο;

 

Τέταρτον, ακόμα κι αν υποθέσουμε πως ο Θεός (που λες) μας νοιώθει σαν παιδιά του, τι σχέση έχει ένας πατέρας που έχει ένα, τέσσερα, δεκαπέντε παιδιά, με έναν πατέρα που έχει... χμ... πόσοι άνθρωποι έχουν ζήσει στη γη από την αρχή του είδους; 200 δις περίπου; Τα ζώα δεν είναι κι αυτά παιδιά του θεού; Φτάσαμε και ξεπεράσαμε το τρις εκατομμύριο. Οι μικροοργανισμοί;

 

Πέμπτον, τι σχέση μπορεί να έχει γενικότερα η αντίδραση οποιουδήποτε πατέρα με την αντίδραση που θα (έπρεπε να) είχε μια Πάνσοφη, Συμπαντική θεϊκή οντότητα; Τι σχέση μπορεί να έχει η αντίδραση οποιουδήποτε θνητού με την αντίδραση ενός θεού;

 

Ελπίζω μόνο να μην πάνε κι αυτά στο βρόντο, όπως τα προηγούμενα.

Link to comment
Share on other sites

Οι άνθρωποι που αγαπάς, δεν έχουν ελαττώματα...;

ωχου σταματα εσυ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...