Jump to content

Το μονοπάτι...


Recommended Posts

η ουσια ειναι πως δεν θα εχει η πιστη διαρκεια αν δεν αναζητουν την αληθεια , την θεωση και κινουνται με βαση την επιθυμια του κορεσμου της περιεργειας τους .

Σωστά.

Η εθελοτυφλία δεν εξυπηρετεί τίποτα, πέραν του εγωκεντρισμού.

 

η αληθεια ειναι μονο μια και αντικειμενικη για ολους .

Χμμμ? Θα μπορούσες να το αναλύσεις λίγο αυτό;

Ποια πιστεύεις ότι είναι η αλήθεια; (Ας ξεκινήσουμε απ?αυτό)

 

~*~*~

 

Μου αρέσεις εσύ. Μαθαίνω καινούργιες φόρμες σύνταξης προτάσεων.

Έλα ρε Κερατάκο, έλεος! Ένα ?τ? λείπει από το ?τώρα?. Δεν είναι δα και τόσο τραγικό λάθος!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Έλα ρε Κερατάκο, έλεος! Ένα ?τ? λείπει από το ?τώρα?. Δεν είναι δα και τόσο τραγικό λάθος!

 

Τραγ-ικό μπορεί να μην ήταν, αλλά στ' αλήθεια δεν κατάλαβα γρυ.

 

Τώρα που καταλαβαίνω, μου φαίνεται πολύ αλαζονική δήλωση.

 

τωρα αλλο που κανεις πως δεν ξερεις τι ισχυει.

 

Εσύ ρε φίλε δηλαδή πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι ξέρεις; Κι αν ξέρεις ήδη, τι γυρεύεις εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Τραγ-ικό μπορεί να μην ήταν, αλλά στ' αλήθεια δεν κατάλαβα γρυ.

 

Τώρα που καταλαβαίνω, μου φαίνεται πολύ αλαζονική δήλωση.

 

 

 

Εσύ ρε φίλε δηλαδή πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι ξέρεις; Κι αν ξέρεις ήδη, τι γυρεύεις εδώ;

 

 

δε γυρευω κατι ( το ενδιαφερον για τετοια θεματα πιανεται ;).

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Δεν μπορεί αυτό να γίνει από μόνο του. Πως να πιστέψει "στην ουσία" αυτόματα;

Μιλάς για "τήρηση" που φέρνει ικανοποίηση. Εννοείς τήρηση "τυπικών" που ίσως να μην καταλαβαίνει;

Την τήρηση πραγματών που του λένε να κάνει "γιατί έτσι" - αφού ούτε όσοι του το λένε δεν ξέρουν το γιατί;

Δεν γίνονται έτσι τα πράγματα, και το θεωρώ "αφέλεια" το λιγότερο να μην γίνεται κατανοητό ότι φταίει και ο χώρος που απορρίπτεται για την απόρριψη.

Νομίζω ότι το καταλαβαίνεις αφού λες:Εξ αρχής κάποιοι γνωρίζουν "τα απαραίτητα";

Όχι. Κάποιοι - ας πούμε - τους τα διδάσκουν και εκεί υπάρχει πρόβλημα. Η αιτία.

Έπειτα με την καλύτερη αφορμή...

 

 

ως ''απαραιτητα'' εννοω τους '' κανονες'' που πρεπει να ακολουθιουνται .

σε ενα σημειο ηθελα να πω :τωρα αλλο που ....

η προταση καθολου δεν ειναι αλαζονικη ,ισα-σα που επειδη ασχολεισε με τα αναλογα θεματα πρεπει να ξερεις τι επικρατει για να μην υποπεφτεις σε λαθη σχετικα με αυτα που κανεις .

 

Νεφελη,

εμενα δεν με συγκινει ο πολυθεισμος (εχω δηλωσει ορθοδοξος , τα παρεπομενα ειναι γνωστα ) .

μια αντικειμενικη αληθεια υπαρχει σημαινει ενας θεος . πολλοι θεοι δεν μου καθεται καλα γιατι η υπαρξη του ενος αναιρει την υπαρξη του αλλου .

(αλλο τριαδικος , που δεν νοειται ως πολυθεισμος , μην αρχισει η παλι η επιχειρηματολογια απο κει ).

Edited by laraska
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που καταλαβαίνω, μου φαίνεται πολύ αλαζονική δήλωση.

"Αλαζονική" επειδή έμεσα σου λέει ότι ξέρεις (για εσένα μιλάει) τι θέλει να πει;! :blink:

 

Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά την έχω χάσει τη μπάλα... :wacko:

 

Νεφελη,

εμενα δεν με συγκινει ο πολυθεισμος (εχω δηλωσει ορθοδοξος , τα παρεπομενα ειναι γνωστα).

μια αντικειμενικη αληθεια υπαρχει σημαινει ενας θεος . πολλοι θεοι δεν μου καθεται καλα γιατι η υπαρξη του ενος αναιρει την υπαρξη του αλλου .

Οκ. Άρα, λέγοντας "αλήθεια" εννοείς την ύπαρξη του Θεού και το αν είναι ένας ή πολλοί...;

Συγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις, αλλά προσπαθώ να καταλάβω που είναι το θέμα μας (διότι, όπως προείπα, την έχω χάσει τη μπάλα).

 

Αν η απάντησή σου σ'αυτήν την ερώτηση είναι "ναι", τότε θα πρέπει να διευκρινήσουμε ότι λέγοντας "πολλά τα μονοπάτια που οδηγούν στην κορυφή του βουνού" δεν εννούμε απαραίτητα "πολλοί οι Θεοί". Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Σαν παράδειγμα για να καταλάβεις τι εννοώ με αυτό, θα σου πω το εξής : ένας Χριστιανός επιλέγει τον μοναχισμό. Άλλος Χριστιανός επιλέγει την ιερωσύνη. Άλλος Χριστιανός επιλέγει απλά να είναι καλός άνθρωπος, πιστός και να βοηθά τους συνανθρώπους του. ΚΑΙ οι τρεις οδεύουν προς την "κορυφή του βουνού"... αλλά ο καθένας από άλλο μονοπάτι.

...Κατανοητό...;

 

Αν η απάντησή σου στην ερώτηση είναι "όχι", τότε χριάζομαι περισσότερες διευκρινήσεις...

Link to comment
Share on other sites

"Αλαζονική" επειδή έμεσα σου λέει ότι ξέρεις (για εσένα μιλάει) τι θέλει να πει;! :blink:

 

Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά την έχω χάσει τη μπάλα... :wacko:

 

 

Οκ. Άρα, λέγοντας "αλήθεια" εννοείς την ύπαρξη του Θεού και το αν είναι ένας ή πολλοί...;

Συγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις, αλλά προσπαθώ να καταλάβω που είναι το θέμα μας (διότι, όπως προείπα, την έχω χάσει τη μπάλα).

 

Αν η απάντησή σου σ'αυτήν την ερώτηση είναι "ναι", τότε θα πρέπει να διευκρινήσουμε ότι λέγοντας "πολλά τα μονοπάτια που οδηγούν στην κορυφή του βουνού" δεν εννούμε απαραίτητα "πολλοί οι Θεοί". Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Σαν παράδειγμα για να καταλάβεις τι εννοώ με αυτό, θα σου πω το εξής : ένας Χριστιανός επιλέγει τον μοναχισμό. Άλλος Χριστιανός επιλέγει την ιερωσύνη. Άλλος Χριστιανός επιλέγει απλά να είναι καλός άνθρωπος, πιστός και να βοηθά τους συνανθρώπους του. ΚΑΙ οι τρεις οδεύουν προς την "κορυφή του βουνού"... αλλά ο καθένας από άλλο μονοπάτι.

...Κατανοητό...;

 

Αν η απάντησή σου στην ερώτηση είναι "όχι", τότε χριάζομαι περισσότερες διευκρινήσεις...

 

σωστα , και οι τρεις οδευουν στην κορυφη του βουνου , αλλα με την πιστη στον ιδιο θεο και μεσω της πιστης και των ιδιων παραδοχων , οχι τιποτε αλλο .

οταν λεω αλλα μονοπατια εννοω πιστη και θεοποιηση κατωτερων μορφων , πχ αυτων της επικλησης στη μαγεια .

Link to comment
Share on other sites

σωστα , και οι τρεις οδευουν στην κορυφη του βουνου , αλλα με την πιστη στον ιδιο θεο και μεσω της πιστης και των ιδιων παραδοχων , οχι τιποτε αλλο .

«Ιδίων παραδοχών»? Οι οποίες είναι?;

Αν έπρεπε να συνοψίσεις την διδασκαλία του Χριστού σε έναν μόνο κανόνα, ποιος θα ήταν αυτός;

(υπ?όψη ότι την ίδια ερώτηση έκαναν και στον Χριστό και η απάντηση υπάρχει μέσα στα Ευαγγέλια)

 

 

οταν λεω αλλα μονοπατια εννοω πιστη και θεοποιηση κατωτερων μορφων , πχ αυτων της επικλησης στη μαγεια .

1η ερώτηση ~ Τι είναι -κατά την γνώμη σου πάντα- η Μαγεία;

2η ερώτηση ~ Οι Θεοί άλλων θρησκειών -επίσης κατά την γνώμη σου- εντάσσονται στις ?κατώτερες μορφές? ή όχι; (δικαιολόγησε την απάντησή σου).

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά αγαπητοί συνοδοιπόροι.

 

Φίλε Laraska. το θέμα δεν είναι πιος δρόμος είναι καλύτερος, ποια μορφή είναι ανώτερη και ποιά κατώτερη, ποις δρόμος "σε πάει στην κορυφη πιο γρήγορα" και ποιός πιο αργά...

Για εμένα σημασία έχει ποίος θεός, μορφή,δρόμος (η όπως αλλιώς θέλεις πεστο) σε καλύπτουν. Τι σε ικανοποιεί στον τρόπο που εσύ ζείς. Αν τις απαντήσεις που ζητάς τις έχεις βρεί στον Χριστιανισμό, τοτε εχεις "βρεί" τον δρόμο σου και χαίρομαι για αυτό.

Δεν σημαίνει όμως οτι οι επιλογές των γυρω σου υπολοίπονται της δικής σου.

 

Προσωπικά, προσπαθώ να κρατάω από όλους το καλύτερο και συνεχίζω...

Link to comment
Share on other sites

«Ιδίων παραδοχών»? Οι οποίες είναι?;

Αν έπρεπε να συνοψίσεις την διδασκαλία του Χριστού σε έναν μόνο κανόνα, ποιος θα ήταν αυτός;

(υπ?όψη ότι την ίδια ερώτηση έκαναν και στον Χριστό και η απάντηση υπάρχει μέσα στα Ευαγγέλια)

 

 

 

1η ερώτηση ~ Τι είναι -κατά την γνώμη σου πάντα- η Μαγεία;

2η ερώτηση ~ Οι Θεοί άλλων θρησκειών -επίσης κατά την γνώμη σου- εντάσσονται στις ?κατώτερες μορφές? ή όχι; (δικαιολόγησε την απάντησή σου).

 

 

η μαγεια ειναι μια δυνατοτητα των πνευματικων οντων για να πετυχαινουν το στοχο τους . μια δυνατοτητα που ξεπρνα το περιορισμενα ορια του μεσου ανθρωπου , εκτος αν την εξασκησει βεβαια . αυτα πανω-κατω .

 

ναι , εντασσονται στις κατωτερες μορφες. αντικειμενικα υποστηριζει αυτα τα οποια ειναι πιο σωστα , κατα τη γνωμη μου παντα :

το αντικειμενικο δικαιο , την αγαπη για τον συνανθρωπο , την αυτοθυσια , απαγορευει στην λατρεια την προσποιηση , απαγορευει τα παθη και σε προσανατολιζει στην πνευματικη και αγνη ζωη , ηθικα απαγορευει να βλαπτουμε τον αλλον , διδει πληρης ελευθερια και διατηρειται η ξεχωρστη προσωπικοτητα του ατομου και πολλα αλλα τα οποια δεν μου ερχονται .

αλλα ειναι παντως η θυσια του χριστου κτλ .

 

στις αλλες ''θεοτητες'' βλεπω ως λαθη την μη υπαρξη ηθικης, το προσωπο του τιμωρου θεου , την υποταγη που απαιτει τελετες θυσιας , ακομη και ανθρωπων

σεξουαλικες ιεροτελεστιες κτλ

αν γινεται αντιπαρεβαλλε μου αντεπιχειρηματα , ειναι δυσκολο να αναφερω στο κουτουρου πραγματα .

Link to comment
Share on other sites

το αντικειμενικο δικαιο ,

Το οποίο αντικειμενικό δίκαιο πως καθορίζεται και από ποιον;

 

την αγαπη για τον συνανθρωπο , την αυτοθυσια , απαγορευει στην λατρεια την προσποιηση , απαγορευει τα παθη και σε προσανατολιζει στην πνευματικη και αγνη ζωη , ηθικα απαγορευει να βλαπτουμε τον αλλον , διδει πληρης ελευθερια και διατηρειται η ξεχωρστη προσωπικοτητα του ατομου και πολλα αλλα τα οποια δεν μου ερχονται .

αλλα ειναι παντως η θυσια του χριστου κτλ .

Το «απαγορεύει» με το «δίδει πλήρη ελευθερία» είναι νομίζω έννοιες αντικρουόμενες.

 

Θα προτιμούσα να μάθω γιατί κάτι είναι λάθος μέσω σωστής παιδείας, παρά μέσω απαγορεύσεων και εκφοβισμού.

Link to comment
Share on other sites

ως ''απαραιτητα'' εννοω τους '' κανονες'' που πρεπει να ακολουθιουνται ....
Ναι, αλλά για να ακολουθήσεις κανόνες θα πρέπει να έχεις κάπως πειστεί ότι αξίζει τον κόπο, ή να έχεις καταλάβει το γιατί, κάτι τέτοιο. Αυτό δεν μπορεί να το περιμένει κανείς να γίνει αυτόματα από κανέναν - η πρόχειρη δε λύση: κάντο γιατί έτσι έχει τις παρενέργειες που ανέφερα.
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε:

 

το αντικειμενικο δικαιο

Δεν το δέχομαι, δεν υπάρχει αντικειμενικό δίκαιο για εμένα.

 

απαγορευει στην λατρεια την προσποιηση

Δεν το βλέπω στην καθημερινή ζωή όλων των χριστιανών.Μονο υποκρισία υπάρχει.

"υπηρχε ένας Χριστιανός και αυτός πέθανε πάνω στον Σταυρο" όπως έλεγε ο Νίτσε

(χωραεί πολυ κουβεντα αλλα βαριέμαι να γράφω...)

 

παγορευει τα παθη και σε προσανατολιζει στην πνευματικη και αγνη ζωη

Γιατί να είναι "κακό" τα πάθη και αγνή η πνευματική ζωή.Χρειάζεται μια ισορροπία μεταξύ Διονυσιακής(έκσταση) και Απολλώνιας(πνευματικής) φύσης του ανθρώπου.Καμμία απο τις δύο δεν παραγκωνίζεται

 

διδει πληρης ελευθερια

Δεν υπάρχει η πλήρης ελευθερία.Οι επιλογές μας είναι σαφώς καθορισμένες από 1ον την Κληρονομικότητα(γονίδια) και 2ον από τις επιδράσεις που δεχόμαστε από το εξωτερικό περιβάλλον από την στιγμή που θα γεννηθούμε εως ότου θα πεθάνουμε.

(και εδω χωράει πολλή κουβέντα...)

 

Νομίζω οτι η όλη τροπή που έχει πάρει το θέμα είναι μάταιη....

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο αντικειμενικό δίκαιο πως καθορίζεται και από ποιον;

 

 

Το «απαγορεύει» με το «δίδει πλήρη ελευθερία» είναι νομίζω έννοιες αντικρουόμενες.

 

Θα προτιμούσα να μάθω γιατί κάτι είναι λάθος μέσω σωστής παιδείας, παρά μέσω απαγορεύσεων και εκφοβισμού.

 

 

καθολου αντικρουομενες , απαγορευει σημαινει σου υποδεικνυει ποιο ειναι σωστο , ποιο λαθος και σου λεει ρητα ποιες οι επιλογες σου . μονος αποφασιζεις . η ελευθερια σημαινει και σεβασμο στην ζωη του αλλου , οπως ο ιδιος σε σεβεται . δεν μιλαμε για μια ασυστολη ελευθερια , αυτη ειναι λανθασμενη .

βασικα εβαλα απαγορευει γιατι αλλες θρησκειες διακυρρητουν την ασυστολη ελευθερια , δηλαδη πως μπορει καποιος να κανει στον αλλον οτι θελει

στην ορθοδοξια η εννοια της απαγορευσης δεν νοειται αν καποιος εχει φωτιστει , μονος του αντιλαμβανεται τη θεση του , τι ειαι λαθος και τη σωστο

 

 

νομιζω σημασια εχει η ποιοτητα αυτου που ακολουθεις , οχι ο χρονος ως παραγοντας, δηλαδη τι σου προσφερει ανεξαρτητα των αλλων .

 

Νεφελη , νομιζω η διδασκαλια , ειχε πει , συνοψιζεται στο αγαπατε τον πλησιον πιο πολυ απο τον εαυτο σας το οποιο ομως εχει σαν συνεπειες και αλλους παραγοντες .

 

 

αντικειμενικο δικαιο σημαινει καποιος να παιρνει οσα του αντιστοιχουν συμφωνα με τις πραξεις του .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...