Jump to content

Πνευματική Θέωση & Προσευχή


Recommended Posts

πνευματικη θεωση = μονο προσευχη

 

με την προσευχη το μονο που κανεις ειναι να επικοινωνεις με οτιδηποτε ΚΑΤΕΧΕΙ αυτην την πνευματικη θεωση, δεν την κατακτας μονος σου, την "δανειζεσαι" απλα..

 

Όπερ σημαίνει μόνο οι μοναχοί μπορούν κι όλοι οι άλλοι (π.χ. έγγαμοι παπάδες) δεν μπορούν που να χτυπιούνται;

 

Έκρινα ότι το συγκεκριμμένο θέμα αξίζει να συζητηθεί ξεχωριστά.

 

Παρακαλώ συνεχίστε :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Xμ.. την προσευχή τη βλέπω ως μέσο να διώξει κανείς από μέσα του αυτά που τον βαραίνουν. Το βλέπω περισσότερο ως μια κουβέντα με τον εαυτό μας.

Πάντως είναι αξιοσημείωτο που η πλειονότητα των ανθρώπων προσεύχονται όταν βρίσκονται σε δύσκολη θέση, όταν δεν είναι καλά ψυχολογικά, όταν δεν είναι καλά στην υγεία τους. Πόση αξία έχει όμως τότε η προσευχή;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι αξιοσημείωτο που η πλειονότητα των ανθρώπων προσεύχονται όταν βρίσκονται σε δύσκολη θέση, όταν δεν είναι καλά ψυχολογικά, όταν δεν είναι καλά στην υγεία τους. Πόση αξία έχει όμως τότε η προσευχή;

...Ίσως μεγαλύτερη απ'ότι όταν προσευχόμαστε και είμαστε καλά...

 

(Θα πω περισσότερα όταν ακουστούν πρώτα και άλλες απόψεις ^_^ )

Link to comment
Share on other sites

...Ίσως μεγαλύτερη απ'ότι όταν προσευχόμαστε και είμαστε καλά...

Bασικά αυτό.. χμ.. δε το έθεσα σωστό μάλλον.. Το λέω περισσότερο από την οπτική ότι προσευχόμαστε στον Θεό. Γιατί να μας ακούσει εφόσον τον έχουμε γραμμένο τον υπόλοιπο καιρό;

(Δε το λέω από άποψη ενέργειας..)

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να πρέπει να προσευχηθώ στο θεό για να με βοηθήσει; Είναι σαν να κινδυνεύει το παιδί μου και να περιμένω να φωνάξει βοήθεια για να το σώσω.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να πρέπει να προσευχηθώ στο θεό για να με βοηθήσει; Είναι σαν να κινδυνεύει το παιδί μου και να περιμένω να φωνάξει βοήθεια για να το σώσω.

...όχι.. Γι΄ αυτό το έθεσα ως "κουβέντα με τον εαυτό μας".

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να πρέπει να προσευχηθώ στο θεό για να με βοηθήσει; Είναι σαν να κινδυνεύει το παιδί μου και να περιμένω να φωνάξει βοήθεια για να το σώσω.

:clapping:

Σιγουρα ισχυει μιας και ο Θεος ειναι ΠΑΝΤΑΧΟΥ παρον, οποτε δεν υπαρχει ο ισχυρισμος πως εχουμε απομακρυνθει απο διπλα του..

Το αν δεχομαστε την βοηθεια που στελνει (ή αν την βλεπουμε) χωρις προσευχη..ειναι αλλο θεμα!

(το υιοθετησα!)

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να πρέπει να προσευχηθώ στο θεό για να με βοηθήσει; Είναι σαν να κινδυνεύει το παιδί μου και να περιμένω να φωνάξει βοήθεια για να το σώσω.

εχει να κανει καθαρα με το πως αντιλαμβανεσαι τον Θεο/Θεους.

Link to comment
Share on other sites

εχει να κανει καθαρα με το πως αντιλαμβανεσαι τον Θεο/Θεους.

Όπως και να τον αντιλαμβάνεσαι, με μια εξαίρεση, αν περιμένεις απ'τους άλλους να αναπνεύσουν για'σένα, θα πεθάνεις από ασφυξία...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ισχυει μιας και ο Θεος ειναι ΠΑΝΤΑΧΟΥ παρον, οποτε δεν υπαρχει ο ισχυρισμος πως εχουμε απομακρυνθει απο διπλα του..

1) Τι ακριβώς ?ισχύει??; (κάπου σε χάνω εδώ)

2) Ο Θεός δεν είναι μονάχα ?πανταχού παρών?. Είναι επίσης και ?τα πάντα πληρών? (και αναφέρομαι στην γενικότερη έννοια ?Θεός?, όχι σε αυτή που αποδίδεται από μια μόνο θρησκεία)

3) Φυσικά και κανείς δεν έχει απομακρυνθεί από το Θείο. Δεν γίνεται αυτό. Αν δεχτούμε ότι γίνεται κάτι τέτοιο, τότε αμέσως θα πρέπει να απορρίψουμε την οποιαδήποτε σύνδεσή μας με το Θείο και να δεχτούμε ότι το Θείο βρίσκεται σε κάποια? γεωγραφική τοποθεσία (άκυρο, τελείως).

 

Άρα? τι σκοπό εξυπηρετεί η προσευχή?; (γνήσια ερώτηση - όχι ειρωνεία)

 

Το αν δεχομαστε την βοηθεια που στελνει (ή αν την βλεπουμε) χωρις προσευχη..ειναι αλλο θεμα!

(το υιοθετησα!)

Σ?αυτό συμφωνώ απόλυτα.

 

Όμως? πρόσεξες ότι η πρώτη σου πρόταση είναι τελείως ασύνδετη με την δεύτερη?;

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να τον αντιλαμβάνεσαι, με μια εξαίρεση

Αρα οχι οπως και να τον αντιλαμβανομαι.

Αν θεωρω οτι ο Θεος εν-υπαρχει (και) μεσα μου τοτε "οι αλλοι" που θα αναπνευσουν για μενα θα ειναι ουσιαστικα δικα μου κομματια.

Link to comment
Share on other sites

Αρα οχι οπως και να τον αντιλαμβανομαι.

Αν θεωρω οτι ο Θεος εν-υπαρχει (και) μεσα μου τοτε "οι αλλοι" που θα αναπνευσουν για μενα θα ειναι ουσιαστικα δικα μου κομματια.

Ναι, αυτή είναι η εξαίρεση :P

Link to comment
Share on other sites

1) Τι ακριβώς ‘ισχύει’…; (κάπου σε χάνω εδώ)

2) Ο Θεός δεν είναι μονάχα ‘πανταχού παρών’. Είναι επίσης και ‘τα πάντα πληρών’ (και αναφέρομαι στην γενικότερη έννοια ‘Θεός’, όχι σε αυτή που αποδίδεται από μια μόνο θρησκεία)

3) Φυσικά και κανείς δεν έχει απομακρυνθεί από το Θείο. Δεν γίνεται αυτό. Αν δεχτούμε ότι γίνεται κάτι τέτοιο, τότε αμέσως θα πρέπει να απορρίψουμε την οποιαδήποτε σύνδεσή μας με το Θείο και να δεχτούμε ότι το Θείο βρίσκεται σε κάποια… γεωγραφική τοποθεσία (άκυρο, τελείως).

 

Άρα… τι σκοπό εξυπηρετεί η προσευχή…; (γνήσια ερώτηση - όχι ειρωνεία)

 

 

Σ’αυτό συμφωνώ απόλυτα.

 

Όμως… πρόσεξες ότι η πρώτη σου πρόταση είναι τελείως ασύνδετη με την δεύτερη…;

a) Χρησιμοποιω διαφορετικη προσεγγιση για καθε συνομιλητη μου!! ( μα σε καθε θεμα .. )

1) Ισχυει το παιγνιο του shadoworld..

2) οκ

3) οκ..

 

B_) Δεν χρησιμοποιω συνεχως την λογικη συνεχεια, υποθετω πως ο αναγνωστης θα σπαταλησει την ιδια ωρα που εκανα για να γραψω το κειμενο, διαβαζοντας το..

στοχευω στο να συνεχιζω απο εκει που σταματησαν οι συνειρμοι του αναγνωστη λογω της προηγουμενης προτασης..Ουτως ή αλλως για α-λογα πραγματα μιλαμε, σε αυτα η λογικη δεν εχει θεση, μονο το συναισθημα το ορθο. (πιστεύω...)

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...