Jump to content

Μαγεία στο Σχολείο


Greek Goddess
 Share

Recommended Posts

johny να σε παραθέσω στο ίδιο κείμενο προς το τέλος:

"Τα χρώματα εδώ, είναι φυσικά συμβολικά, όπως επίσης και οι «ονομασίες»."

Όταν διαβάζουμε ένα τέτοιο κείμενο προσέχουμε και την λεπτομέρια.

Γιατί, είπα εγώ το αντίθετο? :yeahright:

Οι αντιστοιχίες είπα πως είναι λάθος, δηλαδή τα χρώματα με τις "ονομασίες" τους.

π.χ. το πορτοκαλί είναι "σεξ" και το μωβ είναι "πνεύμα", όχι το αντίθετο (όπως δείχνει στην εικόνα).

Εννοείται ότι είναι συμβολικά, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μπορούμε να τα αποσυμβολίζουμε όπως θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τα δεδομένα της ιστοριας, όντως είναι δικαίωμά σου να τα αμφισβητείς.

Εγω απλά τόσα χρόνια έψαχνα μια απάντηση σε αυτό που έγινα μάρτυρας,

και αν σκεφτείς ότι ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ότι υπαρχει η μαγεία,

είχα σοκαριστεί.

Την ιστορία δεν την άκουσα απο τρίτους, την είδα να εξελίσεται μπροστά στα μάτια μου.

Και στο κάτω-κάτω ποιος θα ήταν ο λόγος να την φτιάξω με το μυαλό μου?

Είμαι απλά μία τελείως άσχετη, με καποιες πολύ λίγες γνώσεις επί του θέματος (τις οποιες αντλησα από το φορουμ αυτό).

Απλά εφ όσων εσείς σίγουρα γνωρίζεται πολύ περισσότερα, θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας...

 

Η εν λόγω θεολόγος ήταν μόλις 23 ετών τότε. Νέα και άμαθη, δεν ήξερε πως να αντιδράσει στον μαθητή.

Δίδασκε για πρώτη χρονιά σε σχολείο.

Σήμερα έχει φτάσει να θεωρείται η καλύτερη θεολόγος στην πόλη μας...

 

 

Πραγματικά δεν περίμενες να αναφέρεις μια τέτοια ιστορία και να μην υπάρξει έστω κι ένα ψήγμα αμφισβήτησης για τα δεδομένα της, έτσι; Η αμφισβήτηση είναι θεμιτή.

Νομίζω ότι αν πραγματικά έψαχνες έστω κι ένα χρόνο για αυτά που ρωτάς, δε νομίζω ότι θα έκανες αυτήν την ερώτηση.

Οι απαντήσεις στο ερώτημά σου είναι πολυδιάστατες, αλλά όχι δυσνόητες.

 

Το να θεωρήσεις ότι ένα βιβλίο, επειδή περιέχει κάποια λόγια μέσα, είναι "καλό" ή "κακό" για εμένα είναι αφελές.

 

Άκουσε λοιπόν τη γνώμη των μελών και μην προσπαθήσεις να υποστηρίξεις την αλήθεια των λόγων σου. Επικεντρώσου σε αυτό που πραγματικά σε ενδιαφέρει γιατί αλλιώς θα ξεστρατίσεις από την αναζήτησή σου!

 

Θεολόγος,23 ετών, νέα και αμαθή και αντί να αρχίζει να φωνάζει, μπήκε σε διαδικασία "μάχης" με τα "κακόβουλα πνεύματα"...

Πραγματικά πρέπει να συζητήσεις με την ίδια.

Αν στα 23 της έκανε όλα αυτά, δεν μπορώ να φανταστώ τι κάνει τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Η εν λόγω θεολόγος ήταν μόλις 23 ετών τότε. Νέα και άμαθη, δεν ήξερε πως να αντιδράσει στον μαθητή.

Δίδασκε για πρώτη χρονιά σε σχολείο.

Σήμερα έχει φτάσει να θεωρείται η καλύτερη θεολόγος στην πόλη μας...

..και να συμπληρώσω ότι και εγώ και η Δανάη ως εκπαιδευτικοί υπήρξαμε προσφάτως "νέες και αμαθείς".

Αλλά σε αυτά τα θέματα πρέπει να υπάρχουν ισορροπίες. Όταν ένας μαθητής σου λέει "κυρία ασχολούμαι με Σολωμονική και μπορώ να κάνω αυτό", ψάχνεις να βρεις μια μέση και αντικειμενική λύση να το αντιμετωπίσεις, να κρατήσεις τις ισορροπίες, επειδή συναναστρέφεσαι με παιδιά / εφήβους. Και όχι να κάνεις την τάξη Φαρ Ουέστ, ποιος θα βγάλει πρώτος το πιστόλι να πυροβολήσει..

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

..και να συμπληρώσω ότι και εγώ και η Δανάη ως εκπαιδευτικοί υπήρξαμε προσφάτως "νέες και αμαθείς".

Αλλά σε αυτά τα θέματα πρέπει να υπάρχουν ισορροπίες. Όταν ένας μαθητής σου λέει "κυρία ασχολούμαι με Σολωμονική και μπορώ να κάνω αυτό", ψάχνεις να βρεις μια μέση και αντικειμενική λύση να το αντιμετωπίσεις, να κρατήσεις τις ισορροπίες, επειδή συναναστρέφεσαι με παιδιά / εφήβους. Και όχι να κάνεις την τάξη Φαρ Ουέστ, ποιος θα βγάλει πρώτος το πιστόλι να πυροβολήσει..

Άντε καλέ που σε πειράζει κι όλας.
Link to comment
Share on other sites

δυσκολεύομαι να πιστέψω στη ιστορία σου -δίχως παρεξήγηση- διότι:

 

1ον > θα το'καναν τούμπανο όλοι και ο μαθητής -φίλος της Σολωμονικής κρυφό καμάρι!

2ον > θα'στελναν τη θεολόγο στον προϊστάμενο της Β'θμιας Εκπαίδευσης να δώσει εξηγήσεις (και όχι μόνο στον διευθυντή του σχολείου της)!Πολύ πιθανόν να αντιμετώπιζε και πειθαρχικά μέτρα (ο εν λόγω "αγώνας μαγείας" δεν ανήκει στο αναλυτικό πρόγραμμα,ε;).

3ον > θα' πήγαιναν τηλεοπτικές κάμερες εκεί και θα το μάθαινε το πανελλήνιο...

4ον > Θα γινόταν σύλλογος καθηγητών και εκείνοι θα το ξεφούρνιζαν σε όλους ("'ακουσα φήμες από μαθητές μου ότι...")

 

κ.τ.λ. κ.τ.λ.,

 

Έγινε τίποτε απ' όλα αυτά, πριν 5 χρόνια...???

Link to comment
Share on other sites

...και ΕΑΝ η ιστορία σου είναι όντως αληθινή...ε! παιδιάαααα: ενδιαφέρομαι ΠΟΛΥ να γνωρίσω την συγκεκριμένη θεολόγο. Πολύ-πολύ... :drooling2: :P

Link to comment
Share on other sites

...και ΕΑΝ η ιστορία σου είναι όντως αληθινή...ε! παιδιάαααα: ενδιαφέρομαι ΠΟΛΥ να γνωρίσω την συγκεκριμένη θεολόγο. Πολύ-πολύ... :drooling2: :P

 

 

Kι εγώ!! :drooling2: :lol: :lol:

 

(όχι που δε θα 'θελες εσύ!!! :P )

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ!! :drooling2: :lol: :lol:

 

(όχι που δε θα 'θελες εσύ!!! :P )

 

Ναι,αλλά εγώ τη θέλω περισσότερο από σένα :018bleh: και μάλιστα, εάν η εν λόγω θεολόγος ομοιάζει εκπληκτικά με το γκόθικ ξωτικό που έβαλες νέο αβατάρ (βρε άτιμη, που τα βρίσκεις; Όμορφη θηλυκή παρουσία...!) τότε ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΎΤΕΡΑ...!!!!! :worthy::lol:

Link to comment
Share on other sites

εάν η εν λόγω θεολόγος ομοιάζει εκπληκτικά με το γκόθικ ξωτικό που έβαλες νέο αβατάρ (βρε άτιμη, που τα βρίσκεις; Όμορφη θηλυκή παρουσία...!)

:offtopic:

(Δεν είναι ξωτικό...! Δε μου αρέσουν τα ξωτικά...! Άντε ξεφύγαμε από το θέμα.. :shootface: ) :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

ναι οφ-τόπικ μας έβγαλα (και μου αξίζει να με καρπαζώζεις -ελεύθερα!) απλά,να: σαν...ξωτικό μου έμοιαζε. Αλλά τέσπα, η ουσία είναι πως πρόκειται για όμορφη γυν- ΟΚ ΟΚ ΟΚ ΤΟ ΒΟΥΛΩΝΩ... :)

 

Λοιπόν, κακά τα ψέμματα, υπάρχουν καθηγητές και δάσκαλοι που αντιμετωπίζουν τέτοια μαθήματα με...ιδιαίτερα αντισυμβατικό τρόπο! Δεν αρνούμαι πως και εγώ ακολούθησα διαφορετικά..."μονοπάτια" διδασκαλίας (όπου με έπαιρνε και στα πλαίσια του απολύτως εφικτού) μόνο και μόνο για να κερδίσω το ενδιαφέρον των μαθητών μου!Ποτέ δεν αρνήθηκα να απαντήσω ερωτήσεις μαθητών μου- όσο "ευαίσθητες" κι αν ήταν. Φτάνει να είναι σε τέτοιο επίπεδο που να μην επισύρει την οργή των γονέων τους (διότι, καλά παιδιά μεν, πολύ μαρτυριάρηδες δε: "μαμά! ο κύριος σήμερα μας μίλησε για το σεξ και μας είπε ότι...") . Αχ, αυτά τα δύσκολα παιδιά...(αλλά ΟΚ το βουλώνω και εδώ, διότι ανοίγω εμμέσως άλλο μεγάλο "θέμα") ...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ενοείται πως έφτασε στα αυτιά του διευθυντή.

Όμως δεν το πίστεψε!

Είναι από αυτούς τους διευθυντές που δεν πιστεύουν ούτε στην τέχνη αλλά και γενικότερα σε πράγματα αυτής της φύσεως. :rolleyes:

Την θεολόγο την αγαπούσαμε τόσο πολύ που δεν θελήσαμε ποτέ να κάνουμε ή να πούμε κάτι που να την εκθέσει.

΄Εμεις που γίναμε μάρτυρες αθτής της ιστορίας, δεν το είδαμε σαν να ήθελε να μας κάνει επίδειξη. Στην ουσία όπως μας είπε και η ίδια, δεν ήταν αυτή που ''νικησε'' αλλά η βίβλος, δηλαδή η ίδια δεν έκανε τίποτα, παρά πήρε το βιβλίο και το τοποθέτησε έτσι ώστε να αιωρήται πάνω από το ποτήρι.

Αυτός που την πλήρωσε ήταν ο μαθητής.

Τν επόμενη μέρα-απο δίκή του προτωβουλία, άλλαξε σχολείο!

 

Εγώ απλά ήθελα να μοιραστώ την ιστορία μαζί σας, και να βρώ καποιες απαντήσεις, τις οποιες θα σας ευχαριστώ γαι πάντα που μου δώσατε...

:004heartangel:

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη ιστορία...γενικώς!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία όπως μας είπε και η ίδια, δεν ήταν αυτή που ''νικησε'' αλλά η βίβλος, δηλαδή η ίδια δεν έκανε τίποτα, παρά πήρε το βιβλίο και το τοποθέτησε έτσι ώστε να αιωρήται πάνω από το ποτήρι.

Αυτός που την πλήρωσε ήταν ο μαθητής.

Τν επόμενη μέρα-απο δίκή του προτωβουλία, άλλαξε σχολείο!

 

Δηλαδη ο μαθητης ειχε το "θαρρος" να καλεσει κατι για να του σηκωσει ενα ποτηρι, αλλα κλαιν δεν θα αντεχε την πιεση στο σχολειο κ αλλαξε?

Λογικο.... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Για μισό ρε παιδιά. Εντάξει, εγώ λέω πως έγινε το περιστατικό.

 

Το βρίσκετε λογικό, δυο παντοδύναμα, συμπαντικά όντα, να ενδιαφέρθηκαν για μια κοκκορομαχία σε μια τάξη ενός σχολείου κάπου σε έναν ασήμαντο πλανήτη;

 

Δηλαδή άλλες δουλειές δεν είχαν να κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα της ιστοριας, όντως είναι δικαίωμά σου να τα αμφισβητείς.

Εγω απλά τόσα χρόνια έψαχνα μια απάντηση σε αυτό που έγινα μάρτυρας,

και αν σκεφτείς ότι ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ότι υπαρχει η μαγεία,

είχα σοκαριστεί.

Την ιστορία δεν την άκουσα απο τρίτους, την είδα να εξελίσεται μπροστά στα μάτια μου.

Και στο κάτω-κάτω ποιος θα ήταν ο λόγος να την φτιάξω με το μυαλό μου?

Είμαι απλά μία τελείως άσχετη, με καποιες πολύ λίγες γνώσεις επί του θέματος (τις οποιες αντλησα από το φορουμ αυτό).

Απλά εφ όσων εσείς σίγουρα γνωρίζεται πολύ περισσότερα, θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας...

 

 

 

 

 

 

Η εν λόγω θεολόγος ήταν μόλις 23 ετών τότε. Νέα και άμαθη, δεν ήξερε πως να αντιδράσει στον μαθητή.

Δίδασκε για πρώτη χρονιά σε σχολείο.

Σήμερα έχει φτάσει να θεωρείται η καλύτερη θεολόγος στην πόλη μας...

 

 

 

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ εγω θα αμφισβητησω και αλλα θεματα οπως το οτι ηταν 23 ετων κια διδασκε τι ηταν παιδι θαυμα και διοριστηκε αμεσως μετα την αποφοιτηση της? τελος παντων ως θεολογος κιεγω θα σου απαντησω το εξης η βιβλος και η καθε αγια κια ιερη γραφη ειναι απλα ενα βιβλιο απο χαρτι κι μελανι δεν ειναι ταλισμαν ουτε κατι που εχει ζωη απο μονο του ωστε ν μπορεσει να πολεμησει την δηθεν σωλομονικη που περιεγραψες αν τα πραγγματα ειναι ετσι οπως τα λες τοτε η πιστη τησ θεολογου οτι θα γινει κατι τετοιο το προκαλεσε αρα ενολγοισ χρησιμοποιησε και αυτη αθελα της την δυναμη της τεχνης!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...