Jump to content

Ελληνική & Χριστιανική Θρησκεία


Recommended Posts

Καιρός λοιπόν να πούμε!! Και θα ήθελα να ξεκινήσουμε από την Θεϊκή κρίση: τι είναι αυτό κατά την γνώμη σου;

3770[/snapback]

 

Πολλά, αναλόγως την περίπτωση. Στην πραγματικότητα... δεν υπάρχει. Απλώς, οι φυσικές συνέπειες των πράξεων "εικονοποιούνται" ως θεϊκές ενέργειες για να γίνουν πιο κατανοητές. Σιγά μην ασχολούνται οι θεοί με την καθημερινότητά μου!

 

Δεν έχω κάτι συγκεκριμμένο στο μυαλό μου... Έχω ολόκληρη την μυθολογία!

Αλλά μιας και θέλεις να σταθούμε κάπου συγκεκριμμένα: θυμάσαι τι λέει η μυθολογία για τους νεκρούς;

 

...Μετά τον θάνατο, τι...?

3770[/snapback]

 

Θες να σου απαντήσω...

 

...με βάση την Ορφική Θεολογία;

...με βάση την Ελευσίνια Θεολογία;

...με βάση τον Όμηρο;

...με βάση τον Ησίοδο;

...με βάση τον Κήπο;

...με βάση τη Στοά;

...με βάση τις λαϊκές παραδόσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πολύ ωραίο διάλογο κάνετε... ο ένας κάνει ερωτήσεις στον άλλο και στο τέλος δεν απαντάει κανείς! Εάν βαριέστε να απαντήσετε μην ανοίγεται τόσο ωραία θέματα και μένουμε εμείς με την περιέργεια :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ποιος θα μου δωσει επιτελους εναν ορισμο της ελληνικης θρησκειας???

Θα έπρεπε να είχες καταλάβει ότι δεν υπάρχει μία απάντηση.

Όπως έγραψε και ο "Τράγου Κέρατο" η απάντηση μπορεί να είναι...

...με βάση την Ορφική Θεολογία;

...με βάση την Ελευσίνια Θεολογία;

...με βάση τον Όμηρο;

...με βάση τον Ησίοδο;

...με βάση τον Κήπο;

...με βάση τη Στοά;

...με βάση τις λαϊκές παραδόσεις;

Και άλλα πολλά... η βάση μπορεί να είναι χρονική (άλλα χαρακτηριστικά λατρείας είανι η Ελληνική θρησκεία του 1250 π.Χ. - Μυκηναϊκή - άλλα είχε τον καιρό του Περικλή κι άλλα τον καιρό των Ρωμαίων).

Αυτό που συμβαίνει στις μέρες μας, είναι ότι κάποιοι άνθρωποι απογοητευμένοι από την τρέχουσα "επίσησμη" θρησκεία και τις ομοειδείς της, και γοητευμένοι από την καλλιτεχνική ακτινοβολία της αρχαίας Ελληνικής (στο σύνολό της) και με βάση μια επιλεκτική προσέγγιση των αρχαίων κειμένων (δηλαδή παίρνουν κάποια στοιχεία και απορρίπτουν άλλα όπως τους αρέσει) δημιουργούν στο νου τους μια φαντασίωση που αποκαλούν "πατρώα" θρησκεία.

Η Ελληνική "θρησκεία" δεν ήταν ποτέ *Μία* θρησκεία, αλλά αποτελούνταν από πολλές *λατρείες* που συνυπήρχαν. Φυσικά σήμερα είναι δυνατόν να επιλέξει κανείς μια από εκείνες τις λατρείες και να τις κάνει "θρησκεία του/της", αλλά η ομοιότητα που θα έχει με εκείνη των παλιών καιρών είναι αμφίβολη γιατί είναι δύσκολη.

Link to comment
Share on other sites

αλλά η ομοιότητα που θα έχει με εκείνη των παλιών καιρών είναι αμφίβολη γιατί είναι δύσκολη.

3794[/snapback]

 

Τι διαφορα εχει εκεινη των παλιων καιρων???οκ ειμαι ασχετη με το θεμα τι να κανω ντε...Να μην ρωτησω? :angel:

Link to comment
Share on other sites

Εάν λέγαμε ...... ότι δεν την πουλάνε στα περίπτερα ...... θα ήταν κυνικό ;

 

Λογικά, αφιερώνεις τη ζωή σου - και ίσως έχεις κάποιον οιωνό αργότερα στα γεράματα ......

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που συμβαίνει στις μέρες μας, είναι ότι κάποιοι άνθρωποι απογοητευμένοι από την τρέχουσα "επίσησμη" θρησκεία και τις ομοειδείς της, και γοητευμένοι από την καλλιτεχνική ακτινοβολία της αρχαίας Ελληνικής (στο σύνολό της) και με βάση μια επιλεκτική προσέγγιση των αρχαίων κειμένων (δηλαδή παίρνουν κάποια στοιχεία και απορρίπτουν άλλα όπως τους αρέσει) δημιουργούν στο νου τους μια φαντασίωση που αποκαλούν "πατρώα" θρησκεία.

3794[/snapback]

 

Outis, δε με ξέρεις, οπότε καλύτερα να μην είσαι τόσο σίγουρος για το ποιοι ήταν οι λόγοι που κατέληξα εκεί που κατέληξα, ούτε για το τι έχω στο μυαλό μου. Δεν ξέρω ποιος σου έδωσε το δικαίωμα να κρίνεις το προσωπικό συναίσθημα του άλλου (ειδικά όταν δεν τον ξέρεις τον άλλον) πάντως καλά θα κάνεις να μαζευτείς.

Link to comment
Share on other sites

Outis, δε με ξέρεις, οπότε καλύτερα να μην είσαι τόσο σίγουρος για το ποιοι ήταν οι λόγοι που κατέληξα εκεί που κατέληξα, ούτε για το τι έχω στο μυαλό μου. Δεν ξέρω ποιος σου έδωσε το δικαίωμα να κρίνεις το προσωπικό συναίσθημα του άλλου (ειδικά όταν δεν τον ξέρεις τον άλλον) πάντως καλά θα κάνεις να μαζευτείς.

 

:blink: Πιστεύω ότι ήταν απόλυτα σαφής ο ούτις στην γενική αναφορά του, κι όχι σε σένα ειδικά φίλε Κέρατο!!

 

Κι αν δεν κάνω λάθος, από τις διάφορες συζητήσεις που έχουμε κάνει κατά καιρούς, συμφωνείς κι εσύ στο ότι τέτοιοι άνθρωποι (σαν αυτούς που περιέγραψε ο ούτις) πράγματι υπάρχουν!!

Link to comment
Share on other sites

Outis, δε με ξέρεις, οπότε καλύτερα να μην είσαι τόσο σίγουρος για το ποιοι ήταν οι λόγοι που κατέληξα εκεί που κατέληξα, ούτε για το τι έχω στο μυαλό μου. Δεν ξέρω ποιος σου έδωσε το δικαίωμα να κρίνεις το προσωπικό συναίσθημα του άλλου (ειδικά όταν δεν τον ξέρεις τον άλλον) πάντως καλά θα κάνεις να μαζευτείς.

3815[/snapback]

Αγαπητέ φίλε, σε βεβαιώνω έντιμα ότι ούτε κατα διάνοια δεν πέρασες από το μυαλό μου όταν έγραφα αυτό το κείμενο (το οποίο απηχεί και πράγματα για τα οποία έχω γράψει εδώ και καιρό).

Βλέπω όμως ότι σε έθιξα και γι' αυτό απολογούμαι. Ίσως θα έπρεπε να διατυπώσω κάπως αλλιώς αυτό που ήθελα...

Συγνώμη και πάλι, πραγματικά όμως δεν απευθυνόμουν σε εσένα, ούτε σε έκρινα για κάτι. Άλλωστε βλέποντας τα μηνύματά σου, εδώ και καιρό πρέπει αν πω ότι γενικά συμφωνούμε σε πολλά και αυτό προτιμώ να κρατώ.

Τώρα το τι ακριβώς σε έθιξε μπορώ να το φανταστώ, αλλά δεν το ήθελα, ούτε σε σκεφτώμουν όταν το έγραφα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που συμβαίνει στις μέρες μας, είναι ότι

κάποιοι άνθρωποι 1) απογοητευμένοι από την τρέχουσα "επίσημη" θρησκεία και τις ομοειδείς της

και 2) γοητευμένοι από την καλλιτεχνική ακτινοβολία της αρχαίας Ελληνικής (στο σύνολό της)

και 3) με βάση μια επιλεκτική προσέγγιση των αρχαίων κειμένων

(δηλαδή παίρνουν κάποια στοιχεία και απορρίπτουν άλλα όπως τους αρέσει)

4) δημιουργούν στο νου τους μια φαντασίωση που αποκαλούν "πατρώα" θρησκεία

Εγώ ξεκαθαρίζω ότι για τη γούνα που διαθέτω, με καλύπτει σε γενικές γραμμές η προσέγγιση.

 

1) Μικρη ένσταση : Ίσως όχι ως αρχικό ελατήριο το "απαγοητευμένοι" όσο ως ενισχυτικό.

(το "ίσως" σημαίνει : Δεν προτίθεμεαι να θεοποιήσω τα άλλα βασικά κίνητρα)

 

2) Για το θέμα "γοητευμενοι καλλιτεχνικά", υπάρχουν άνθρωποι που δεν θα σταθούν εκεί, καθόσον δεν υπάρχει λόγος να εξηγήσουν ότι εκείνο το «καλλιτεχνικά», προήλθε από αλληλεπίδραση Θείων και Θνητών "συγκλινουσών".

 

3) Επιλεκτική προσέγγιση κειμένων : Επιδιώκω με τρομερή επιφυλακτικότητα, να μη δέχομαι "σχολικά" διδάγματα "γυμνασίου" ... Πολύ επιλεκτική. Ας μείνω "κούτσουρο" απελέκητο αλλά μακριά από "κάρβουνα". Δεν διαθέτω την ικανότητα να αφομοιώνω τα πάντα.

 

4) Η φαντασίωση είναι όντως, δική μου. Αλλοίμονο εάν ήμουν παραπάνω άτομα ...

Γιατί άλλωστε να κάνω αύριο προσυλητισμό σε προσωπικό μου ζήτημα ;

 

Επομένως :

Αυτό είναι το επίπεδό μου, και αυτή είναι επίσης η μέχρι τώρα μόνο, αλληλεπίδραση που καλλιεργώ ...

 

Φυσικά δεν θεωρώ ότι είμαι λειτουργικός (βλέπε εκτίμηση για γεράματα) αλλά σίγουρα φυλάγομαι από τους ......νεώτερους εκλεκτούς ......

 

Ας τους πιστέψει πρώτα η φυλή τους.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη και πάλι, πραγματικά όμως δεν απευθυνόμουν σε εσένα, ούτε σε έκρινα για κάτι. Άλλωστε βλέποντας τα μηνύματά σου, εδώ και καιρό πρέπει αν πω ότι γενικά συμφωνούμε σε πολλά και αυτό προτιμώ να κρατώ.

Τώρα το τι ακριβώς σε έθιξε μπορώ να το φανταστώ, αλλά δεν το ήθελα, ούτε σε σκεφτώμουν όταν το έγραφα.

3822[/snapback]

 

Απολόγκιζ αξέπτεντ (θα τα καταλάβεις αν είσαι φαν της Μαύρης Οχιάς - κύκλος β' επεισ. 6).

 

Και φυσικά έχεις το δικαίωμα να μου την πεις αναλόγως όταν περάσω εγώ τα εσκαμμένα... που θα πάει... θα συμβεί κι αυτό... :angel:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι είναι ιδιέτερα δύσκολο -αν όχι αδύνατο- να διατυπώσουμε μια ουσιαστική ένοια του τί έστι ελληνική πατρώα θρησκεία. Οι λόγοι περί αυτού προαναφέρθηκαν από τον Τράγου Κέρατο και τον Ούτις (τον Κανέναν ελληνιστί :smilewink: )

 

Έχω καταλήξει λοιπόν στο εξής συμπέρασμα: το να προσπαθήσουμε να "κατακτήσουμε" την ουσία της ελληνικής θρησκείας μέσω των παραδώσεων και της μυθολογίς είναι ανούσιο. Κατά την γνώμη μου, θα πρέπει να επικεντροθούμε στου φιλοσόφους, τους ανθρώπους ως κοινώς. Πρέπει να επικεντρωθούμε στο "ελληνικό πνεύμα" που αυτοί οι άνθρωποι μας άφησαν. Και θα θα μου πείτε "κάτι μας είπες τώρα... ωραία, ΠΟΙΟΝ απ'όλους; Το ρεμάλι; (Σωκρτάτη) Πυθαγόρα; Ηράκλειτο; Ορφέα;"

 

Φαύλος κύκλος λοιπόν... Σωστά; Η μήπως υπάρχει "κάτι" που δεν έχει αναφερθεί ακόμα...; :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το είπες : Έχεις καταλήξει ...... τάδε ...... ανούσιο

 

ενώ :

 

...... τάδε ...... ίσως ...... αλλά ......

 

 

Είναι ο δικός σου δρόμος και δεν θα υπήρχε δίκαιο εφόσον το ζητούσαν οι Θεοί.

Πόσο μάλλον, ενώ δεν σε εκφράζει αυτήν την περίοδο, να θρησκευτείς κιόλας ......

 

Τώρα για τους φιλοσόφους, εκτιμώ ότι συνεπεία των ενδεχόμενων απορρίψεων, προβληματίζεσαι τουλάχιστον ......

 

έτσι όπως έθεσες τη βάση σου φυσικά ......

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε Νέκρος Άρχιν, προσπαθούμε να διαχωρίσουμε το θέμα "επιλογή" από το θέμα "κοινώς αποδεκτό" εδώ. Σίγουρα η επιλογή είναι απαρέτητη αλλά δεν μπορεί να εδρεώσει από μόνη της κάτι τόσο σταθερό όπως την ένοια της "θρησκείας". Και αυτό διότι ζούμε στο σήμερα και όχι σε μία περίοδο του τότε.

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τον συλογισμό μου.

Link to comment
Share on other sites

Για να επιστρέψουμε (επειδή ψιλοξεφύγαμε) :

 

Θες να σου απαντήσω...

 

...με βάση την Ορφική Θεολογία;

...με βάση την Ελευσίνια Θεολογία;

...με βάση τον Όμηρο;

...με βάση τον Ησίοδο;

...με βάση τον Κήπο;

...με βάση τη Στοά;

...με βάση τις λαϊκές παραδόσεις;

 

Με όποια βάση θέλεις!

Ή ακόμα καλύτερα: με όποια βάση/θέση εσύ υποστηρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...