Jump to content

District 9


dimulator
 Share

Recommended Posts

Λοιπόν ξεκίνησα να βλέπω την ταινία μέχρι το σημείο που προσπαθούσαν να κάνουν τους εξωγήινους να υπογράψουν έξωση...

 

και τότε είπα "Τι βλέπω Θέε μου" και το έκλεισα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξεκίνησα να βλέπω την ταινία μέχρι το σημείο που προσπαθούσαν να κάνουν τους εξωγήινους να υπογράψουν έξωση...

 

και τότε είπα "Τι βλέπω Θέε μου" και το έκλεισα.

Ναι αλλά είναι μια διαφορετική οπτική γωνία!Οτι οι εξωγήινοι δεν είναι κακοί αλλά εμείς είμαστε!Και οι εξωγήινοι έχουν ψυχή,ίσως μετά γίνει και σίριαλ :stretcher::063biker::whistling:

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα, η ταινία είναι πολύ καλή! Dimulator, δες την όλη πρώτα πριν βιαστείς να την απορρίψεις. Η ταινία είναι ίσως η πιο πρωτότυπη προσέγγιση που έχει γίνει ποτέ στο θέμα "εξωγήινοι", ενώ η σκηνοθετική του άποψη είναι επίσης πολύ πρωτότυπη για αυτό το είδος ταινίας. Και εν πάσει περιπτώσει μιλάμε για Peter Jackson, όχι για κάποιον τυχαίο σκηνοθέτη. Λίγο σέβας...

Link to comment
Share on other sites

Καλος ειναι ο Peter αλλα όχι τέλειος!

απο οτι εχω ακουσει μου φαινεται μεταφορα της ρατσιστικης συμπεριφορας του δυτικου πολιτισμου στους ΝΕΟΥΣ αδύναμους κρικους της υπόθεσης : βλ Εξωγήινους..

Για τη νεα γενια καλουτσικη τη κοβω μιας και έχει δόσεις χόλυγουντ (που τραβανε το βλεμμα) και ηθικής (που χρειαζεται λιγακι στη τελικη), αλλα ως εκει.

Αν τελικα την δω θα εχω καλυτερη αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Καλος ειναι ο Peter αλλα όχι τέλειος!
Θα διαφωνήσω κάθετα, μετά την τριλογία του Lord of the Rings ο Peter Jackson δεν μπορεί να θεωρηθεί κάτι λιγότερο από τέλειος...
Link to comment
Share on other sites

στον Αρχοντα έκανε καταπληκτικη δουλειά!

Στις υπολοιπες δεν τον έχω όμως σε μεγάλη εκτίμηση..

Link to comment
Share on other sites

εμένα και το LOTR μου άρεσε και το παλιο κλασσικό King Kong αν λέτε για αυτό.

 

Αλλά όταν είδα τον τύπο με την φράντζα να το παίζει "αξιωματικός" μιας επιχείρησης για εξωγήινους που για να τους μεταφέρουν πρέπει να είναι σύμφωνοι με τον νόμο (ποιον νόμο του ΟΗΕ για εξωγηινους, δεν το κατάλαβα αυτό!) οπότε χτυπάνε τις πόρτες των σπιτιών των εξωγήινων και τους λένε

 

"εχμ MNU υπογράψτε εδώ παρακαλώ γίνεται έξωση" (σας δίνουμε δώρο και πιστωτική κάρτα) <-- δικό μου αυτό

 

ε ο άνθρωπος μέχρι εκεί είδα και είπα "Θέε μου τι βλέπω"

 

 

πέρα από την πλάκα, τι σενάριο είναι αυτό που λέει "έχουμε εξωγήινους που είναι κάτι μεταξύ ζώου και άνθρωπο των σπηλαίων, δεν έχουν ανακαλύψει έννοιες όπως έξωση αλλά ο νόμος των ανθρώπων επιβάλει να υπογράψου ένα χαρτί που λέει έξωση, ασχέτως αν δεν ξέρουν τι είναι και η υπογραφή"

 

δλδ συγνώμη αλλά εμένα μου φάνηκε πολύ βλακεία.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα Dim ειναι πως τους ανθρώπους ΠΟΣΩΣ τους ενδιαφερει το γεγονος πως οι εξωγηινοι δεν κατεχουν τις εννοιες αυτες..

Απλα η συνειδηση μας θα ειναι πιο ηρεμη οταν "εν γνωση" τους υπέγραψαν κατι τετοιο..

 

Δεν ξερω για το νοητικο επιπεδο των, αλλα αν ειναι καπου κει αναμεσα..i rest my case

Link to comment
Share on other sites

Dimulator, προφανώς θα κατάλαβες ότι το θέμα αυτής της ταινίας δεν είναι του στυλ "έρχονται οι εξωγήινοι στη γη" όπως όλες οι υπόλοιπες του είδους, αλλά εξετάζει ένα σχεδόν ανεξερεύνητο μέχρι τώρα σημείο το οποίο λέει "άντε και ήρθαν... τώρα τί?". Γι' αυτό και η αφετηρία της ταινίας βρίσκεται 20 χρόνια μετά τον ερχομό τους στη γη. Από 'κει και πέρα, εκ των πραγμάτων το σενάριο δεν πραγματεύεται την άφιξή τους, αλλά τη "διαχείριση" αυτής της κατάστασης από την ανθρωπότητα, με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται. Αν θες πόλεμο, φωτιές και εφέ, δες τη "μέρα ανεξαρτησίας" (επίσης ωραία ταινία). Το district 9 όμως θέλει να σου πει κάτι άλλο...Σου παρουσιάζει τη γενικότερη αμηχανία των ανθρώπων να διαχειριστούν μια τέτοια κατάσταση, όπως και τα παρελκόμενα που συνεπάγονται αυτής της αμηχανίας (ξενοφοβία, απομόνωση, μαύρο εμπόριο κτλ).

 

Επίσης, δεν ξέρω αν το πρόσεξες, αλλά την τακτική συλλογής υπογραφών για την έξωση την ακολουθούν λόγω πιέσεων από οργανώσεις "εξωγήινων δικαιωμάτων". Θέλω να πω ότι σε μια ταινία δεν κοιτάζεις αυστηρά και μόνο τη "λογική" αλληλουχία αυτών που βλέπεις, αλλά και τα μηνύματα που μπορεί να περνά μέσω μιας "παράλογης" προσέγγισης όπως αυτή. Και η συγκεκριμένη ταινία προσφέρει πολλά μηνύματα και αρκετό προβληματισμό.

 

Δεν χρειάζεται να προτρέχεις σε τέτοια συμπεράσματα επειδή απλώς περίμενες να δεις κάτι άλλο από αυτό που θέλει να σου δείξει η συγκεκριμένη ταινία (πόσο μάλλον όταν δεν την έχεις δει ολόκληρη).

Link to comment
Share on other sites

(ΑΑΑΑΑ εγώ δεν ανοίγω το στόμα μου να σχολιάσω τη ταινία: αρκετά είμαι που'μαι εντελώς ΟΥΦΟ τελευταία...αυτό δα έλειπε να μου κάνει και...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ έξωση ο Σπηντάκος για τα καλά από το ABAPTISTODISTRICT 9...!) :down::wacko:

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι ετοιμάστηκα (ξαπλάρωντας στο κρεβάτι) να δω μια ταινία με κλασικά ούφο και εξωγήινους...

 

... αλλά άλλα είδα... για αυτό δεν μου άρεσε.

 

Απλά σήμερα έμαθα ότι η ταινία είναι μια μεταφορά του καθεστώτος του Γιοχανεσμουργκ με τους μαύρους και τα δικαιώματα τους αλλά τους παρουσιάζουν σαν εξωγήινους στην ταινία.

 

Απλά προσωπικά η παρουσίαση μου φάνηκε γελοία. (προσωπική γνώμη μην βαράτε!)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...