Jump to content

ΝΑ ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΘΟΥΝ ΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΤΙΡΙΑ;


Ingmar
 Share

* Συμφωνείτε να αποκαθηλωθούν τα θρησκευτικά σύμβολα από Δημόσια Κτίρια;  

18 members have voted

  1. 1. ?? ????????????? ?? ??????????? ??????? ??? ??????? ??????-?????????;

    • ???, ??????? ?? ?? ???????!
    • ???, ??? ??????? ?? ?? ???????!
    • ????????. ??? ?? ?????????...
    • ??? ????/ ??? ??????.
      0


Recommended Posts

τελικά η θρησκευτική ελευθερία επιτρέπει θρηκευτικά σύμβολα ή όχι;

 

μέσα στον κόσμο που ζω επιτρέπεται να φορώ το θρησκευτικό μου σύμβολο; Και αν αυτό είναι η μπούργκα, ο φερετζές, ο σταυρός, η πεντάλφα...

 

αντέχουν οι άλλοι τόση ελευθερία; ή όχι;

 

Και τέλως πάντων ποιος είναι αυτός που θα μου το απαγορεύσει ή θα το επιτρέψει; Δλδ το κόμπλεξ του άλλου θα με κάνει να μην φορώ αυτό που θέλω;

 

Και άντε θα μου πεις αυτά είναι προσωπικά εδώ μιλάμε στα δημόσια κτήρια, όχι φίλε μου δεν μιλάμε μόνο για τα δημόσια κτήρια μιλάμε για μένα και σένα.

 

Μιλάμε ότι απαγορεύεται η μπούργκα γιατί μας κάθεται στο λαιμό,

μιλάμε ότι απαγορεύεται η πεντάλφα γιατί θα μας κράξουν,

κτλ

 

τελικά θέλουμε ελευθερία ή όχι;

Για μένα η κατάργηση των συμβόλων είναι σκλαβιά.

 

Να μην καταργηθούν.

 

Για μένα αυτός που αντιδρά δεν έχει παιδεία να σέβεται τα σύμβολα και για κάποιο λόγο δεν τα γουστάρει.

Με γεια του και χαρά του.

Υπάρχω όμως και γω που τα γουστάρω. Τι να κάνουμε τώρα δλδ;

Ειπαμε όλοι έχουμε τα κόμπλεξ μας.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Φίλε Dimulator, είναι άλλο να φοράς έναν σταυρό πάνω σου επειδή είσαι χριστιανός και άλλο να κρεμάς μια εικόνα σε μια τάξη (που μοιράζεσαι με άλλους ανθρώπους) επειδή είσαι χριστιανός, πολύ κακώς τα συγχέεις.

 

Από 'κει και πέρα, προφανώς κανείς δε διαφωνεί ότι πρέπει να αλλάξουν τα μυαλά, αλλά:

 

1) Το κάνετε μεγάλο θέμα, λες και ο στόχος είναι να αλλάξουν οι άνθρωποι θρησκεία. Να αλλάξουν μεν μυαλά, ναι, αλλά μόνο προς την κατεύθυνση του σεβασμού προς το συνάνθρωπο και τα πιστεύω του. Κανείς δεν μπορεί να επιβάλλει στον άλλον τη δική του θρησκεία, και αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος που τα σύμβολα μιας θρησκείας απευθύνονται στον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά και δεν επιβάλλονται σε όλους. Ο καθένας μπορεί να φορά ό,τι θέλει, από μπούρκα μέχρι σταυρό. Μπορεί ακόμα και να κρεμάσει την εικόνα του εσταυρωμένου στο λαιμό του, κανένα πρόβλημα. Αλλά όχι σε έναν χώρο που μοιράζονται πολλοί άνθρωποι και που ενδεχομένως να έχουν διαφορετικά πιστεύω.

 

 

2) Πολλές φορές τα μυαλά δύνανται να αλλάξουν και μέσα από αποκαθηλώσεις συμβόλων. Τα σύμβολα άλλωστε υποστηρίζουν και υποστηρίζονται από ιδέες. Αυτό που πρέπει να μάθουμε είναι να σεβόμαστε αυτές τις ιδέες και να μην προσπαθούμε να επιβάλλουμε τη δική μας έναντι κάποιας άλλης.

 

Φίλε Artzuna, νομίζω ότι πλέον η πλειοψηφία του κόσμου τα θεωρεί ξεπερασμένα, αλλιώς δεν θα γινόταν θέμα. Όπως και τότε με την αναγραφή του θρησκεύματος στις ταυτότητες, και τότε τα ίδια ακριβώς λέγαμε, με τη διαφορά ότι τελικά μόνο το 1/10 του πληθυσμού αντιτάχθηκε ενεργά στην απόφαση (με υπογραφές, που μάλιστα αποδείχτηκε πως ήταν και διαβλητές, αν θυμάσαι καλά).

Νομίζω ότι αρκετά δείξαμε ανοχή στην πεποίθηση μερικών ανθρώπων να επιβάλλουν τις ιδέες τους, αρκετά κάναμε τις πάπιες μιλώντας δήθεν για σεβασμό. Ποιός δεν σέβεται την κάθε θρησκεία, αυτοί που είναι υπέρ της αποκαθήλωσης ή αυτοί που είναι κατά? Ας τα ξεκαθαρίσουμε λίγο στο μυαλό μας αυτά τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν μπορώ να καταλάβω κάτι,

 

παλιότερα υπήρχαν μετανάστες, μετακινήσεις ανθρώπων σε χώρες με διαφορετικό θρήσκευμα και δεν υπήρχε τέτοιο θέμα.

 

όλα ήταν ήσυχα και ο κάθε ένας είχε την θρησκεία του. Στα σχολεία δεν μας πήραζε η τάδε εικόνα, να σου πω δεν δίναμε και σημασία στο όλο ζήτημα να πω την αλήθεια.

 

Τώρα ξαφνικά (στην ουσία δεν είναι ξαφνικά ομάδες με καταπισεμένη θρησκευτικότητα όπως αρχαιολάτρες εδώ στην Ελλάδα) εγείρουν θέμα κατάργησης συμβόλων διότι να το πω απλά βγάζουν προς τα έξω το πρόβλημα τους.

 

Μόνο που δεν διεκδικούν κάτι υπέρ της πίστεως τους αλλά ζητούν την κατάργηση της πίστης του άλλου.

 

Είναι πολύ ύπουλο το όλο θέμα. Οι φυσιολογικοί άνθρωποι δεν δίνουν σημασία αν κάποιος είναι ετερόδοξος, υπάρχουν νόμοι που ρυθμίζουν αυτά τα θέματα για τα δημόσια κτήρια και την ομαδική συμπεριφορά.

 

Απλά αυτοί που υποστηρίζουν την κατάργηση των θρησκευτικών συμβόλων δεν αντέχουν να τα βλέπουν τους την βαράει να το πω απλά και καλά το κάνουν θέμα ελευθερίας....

 

Το όλο ζήτημα θα έληγε αν τους επιτρεπόταν να εκδηλώνουν την θρησκευτικότητα τους, δλδ να αναγνωριστούν και άλλες θρησκείες στην Ελλάδα όπως οι αρχαιοελληνικές, να επιτραπούν τα τζαμιά, κτλ.

 

Αλλά σου λέει "δεν με αφήνεις; δεν θα τα έχεις ούτε εσύ γιατί μου την δίνεις στα νεύρα"

 

το είπα κάπως πολύ απλά αλλά νομίζω έτσι έχουν τα πράματα.

 

απλά πρόκειται για μια κατάσταση που κανείς δεν θα βγει ωφελημένος.

Οι κατά των συμβόλων δεν θα κερδίσουν κάτι υπέρ τους και οι υπέρ θα οξύνουν την κατάσταση στρέφοντας τον κόσμο σε εναν θρησκευτκο εμφύλιο και απέχθεια για τους άλλους ανθρώπους.

 

Δλδ δεν υπάρχει κανένα ώφελος από αυτήν την κατάσταση και οι 2 ζημιωμένοι θα βγουν.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

δλδ αντί να κοιτάξουμε πώς να έχουμε και μεις κατσίκα κοιτάμε πώς να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα, που λέει και το ανέκδοτο.

 

δες ποιο είναι το όλο θέμα

«η παρουσία θρησκευτικών συμβόλων της επικρατούσας θρησκείας στον χώρο ενάσκησης της δικαστικής εξουσίας, στην οποία υποκείμεθα εξαιτίας της επαγγελματικής μας ιδιότητας ως δικηγόροι, που όμως δεν ακολουθούμε την επικρατούσα θρησκευτική αντίληψη, προσβάλλει την αξιοπρέπειά μας. Μας καθιστά πολίτες δεύτερης κατηγορίας στον χώρο εργασίας μας, υπενθυμίζοντάς μας ότι ανήκουμε σε θρησκευτικές μειονότητες και μειώνεται η αξία μας ως ανθρώπων».

 

δεν είναι πιστοί της επικρατούσας θρησκείας και προσβάλονται, έχουν κάποιο κόμπλεξ με άλλα λόγια, δεν δέχονται την παρουσία της πίστης του άλλου...

αυτό είναι το πρόβλημα... όχι τα σύμβολα.

 

αυτό μπορεί να οδηγήσει σε άσχημη ψύχωση, να βλέπει ο άλλος σταυρουδάκια στο λαιμό των πελατισών του και να του την δίνει διότι θα έχει πελάτες χριστιανούς... αυτό είναι το πρόβλημα και όχι αν υπάρχουν σύμβολα σε δημόσια κτήρια. Απλά είναι άτομα καταπιεσμένα και νιώθουν άβολα και τώρα βρήκαν αφορμή.

 

Αντε να δούμε τι θα πει και το δικαστήριο.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Στα δικαστηρια που θα ορκιζονται;;

 

Φιλε DIM πιστευω πως το θεμα ειναι πολυ μεγαλυτερο απο τα κομπλεξ των καταπιεσμενων εδω, απλα αφαιρουνται οι ιδιαιτεροτητες καθε λαου ωστε να γινει ευκολοτερη η ενωση κατα τη γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

μόνο που αυτή η ένωση, αν γίνεται για αυτό που λες, δεν περνά μέσα από την παιδεία και τον σεβασμό κάθε θρησκείας αλλά κάποιος είχε την φαεινή ιδέα να μας βάλει να μαλώσουμε.

 

διότι αν περνούσε από την παιδεία θα έφτιαχνε έξυπνους ανθρώπους. Άρα δεν είναι ο στόχος να φτιαχτεί ο έξυπνος πολίτης αλλά ο ανοητούλης χωρίς απαιτήσεις, χωρίς αξίες, χωρίς σύμβολα, χωρίς πιστεύω.

 

Άρα οδηγούμαστε στην ένωση των "αποβλακωμένων" κατά την γνώμη μου.

 

Διότι η κατάργηση συμβόλων γίνεται οδυνηρά και μέχρι που θα φτάσει; Από την άλλη τα σύμβολα συνδέονται με αξίες και ιδέες.

 

Οπότε αυτό που επιχειρείται είναι η κατάργηση των αξιών όχι των συμβόλων μιας ομάδας.

 

Για παράδειγμα κατάργηση της σημαίας, λέει όχι στην αγάπη για την πατρίδα και τα ιδανικά

κατάργηση της θρησκείας, λέει όχι στις αξίες και αρετές και το πιστεύω.

 

και μέχρι τώρα βλέπουμε μια κατάργηση δεν βλέπουμε με τι θα αντικατασταθούν όλα αυτά.

 

Το πιο έντιμο ήταν να γίνει παρουσίαση του νέου (νέων πιστεύω, ιδανικών και αξιών) και να γίνει σύγκριση και επιλογή.

 

Αυτό που γίνεται είναι ύπουλη επιβολή. Και μάλιστα μας βάζουν εμάς να το κάνουμε, μας έχουν και θύματα, εμείς το ζητάμε. Εμείς ζητάμε την κατάργηση μας.

 

Μοιάζει με κάποια κατάρα για να το πάμε και στο μεταφυσικό κομάτι.... :P

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

 

και μέχρι τώρα βλέπουμε μια κατάργηση δεν βλέπουμε με τι θα αντικατασταθούν όλα αυτά.

 

 

Ελα ντε,με τι θα αντικατασταθουν? Θα κατεβασουμε τις εικονες και θα βαλουμε το barcode ή κανενα 50ευρω,γιατι μαλλον αυτο ειναι το συμβολο της εποχης.

Και εν παση περιπτωση συμφωνο με το..

 

Το πιο έντιμο ήταν να γίνει παρουσίαση του νέου (νέων πιστεύω, ιδανικών και αξιών) και να γίνει σύγκριση και επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

να σας πω πλακα πλάκα πιστεύω πως κάτι μεταφυσικό συμβαίνει.

 

πριν λίγες μέρες δέχθηκα μια επίθεση ή συντονίστηκα με κάτι, το οποίο δεν γούσταρε γενικά κάθε τι "ιερό".

 

Δεν είχε σημασία αν το ιερό ήταν χριστιανικό ή παγανιστικό ή ισλαμικό κτλ.

Στο σπίτι μου έχω διάφορα ιερά σύμβολα και εικόνες.

 

Αυτό με το οποίο συντονίστηκα "τυχαίως" προσπαθούσε να μου πει, "δεν γουστάρω τα ιερά, κάθε τι ιερό".

 

Για κάποιο λόγο έβλεπα τις αγαπημένες μου εικόνες και σύμβολα και σκεφτόμουν αρνητικά πράματα.

 

μέχρι να καταλάβω τι γινόταν τα είχα παίξει και ήρθα σε άσχημη κατάσταση.

 

Τελικά τι ήταν όλο αυτο?

 

Ήταν μια επίθεση από κάποιους, δεν ξέρω ποιους, που ήθελαν να καταργήσουν την προστασία μου.

Με άλλα λόγια ήταν τρικ, κόλπο ρίξης της άμυνας μου.

Για αυτό έβλεπα τα "ιερά" μου και ένιωθα εναντίων αυτών.

 

Να το έχετε υπόψην σας αν σας συμβεί είναι κόλπο επίθεσης.

Με το που το καταλάβεται φεύγει.

 

Πιστεύω κάτι τέτοιο μπορεί να βιώνουμε και σαν χώρα ομαδικώς αν κάποιος μας βάλει.

Για αυτό μίλησα περί κατάρας πιο πάνω με ύφος πλάκας, στην ουσία δεν ήταν πλάκα.

 

Έχετε τον νου σας.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το πάμε μακριά.

Για εμένα η αποκαθήλωση των θρησκευτικών συμβόλων από τα δημόσια κτίρια δεν είναι κάτι παράλογο.

Τα θρησκευτικά σύμβολα αφορούν τον καθένα άνθρωπο ξεχωριστά και τα κτίρια στα οποία εκφράζεται η κάθε θρησκεία. Από εκεί και πέρα μόνο ως μέσο προπαγάνδας μπορώ να το εκλάβω.

 

Και μπορεί να το θεωρείτε ένα μικρό ασήμαντο μέτρο, αλλά για εμένα είναι βάρος να δουλεύω κάθε μέρα σε μια αίθουσα και να μην έχω την ελευθερία να κατεβάσω την εικόνα από τον τοίχο. Αν μη τι άλλο, θα έπρεπε να έχω την επιλογή. Κι αν μου πείτε ότι την έχω, τότε μιλάμε για άλλη χώρα!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και μια άλλη άποψη πιο μεταφυσική..

 

τα διάφορα θρησκευτικά σύμβολα δεν έχει σχέση αν είναι χριστιανικά, παγανιστικά κτλ δρουν ως αποτρόπαια στον χώρο των "κακών" οντοτήτων.

 

αν τα κατεβάσουν ή τα καταργήσουν δεν θα υπάρχει αυτή η λειτουργία.

 

τώρα οι άνθρωποι βρίσκονται σε πνευματική αναστάτωση και θεωρούν το θρησκευτικό σύμβολο να τους ενοχλεί, στρέφονται εναντίον της προστασίας τους χωρίς να το ξέρουν... ύπουλοι καιροί....

 

μου χει τύχει να είμαι άσχημα ψυχολογικά και ένα σύβολο να μου δώσει κουράγιο που το είδα σε δημόσιο χώρο "ΤΥΧΑΙΑ !!!" βαλμένο.

βγάζοντας το δεν θα είχα την δυνατότητα να βοηθηθώ όντας σε άσχημη ψυχική επίθεση υποβλημένος.

εγώ νομίζω εκεί πάει το πράγμα....

 

το ξέρω τραβηγμένο από τα μαλλιά και μοιάζω σαν τους τύπους που φωνάζουν στο δρόμο "έρχεται το τέλος του κόσμου" αλλά καταθέτω προσωπικές πνευματικές εμπειρίες για να δείτε και την άλλη όψη του νομίσματος.

 

το άλλο λάθος που γίνεται είναι να στρέφονται οι άνθρωποι εναντίον των συμβόλων λόγω των λαθών των ιερέων και της εκκλησίας.

γεμίζει ο άλλος οργή για τους βιασμούς των καθολικών πχ και θέλει να καταργηθούν οι εικόνες από το δημόσιο για παράδειγμα.... λάθος που κάποιοι το εκμεταλεύονται για αυτό θα δείτε να βγαίνουν τα άπλητα στην φόρα των εκκλησιών και ο κόσμος να γεμίζει οργή εναντίων του θεού... άλλο λάθος.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και μια άλλη άποψη πιο μεταφυσική..

 

τα διάφορα θρησκευτικά σύμβολα δεν έχει σχέση αν είναι χριστιανικά, παγανιστικά κτλ δρουν ως αποτρόπαια στον χώρο των "κακών" οντοτήτων.

 

 

 

 

Αυτό ισχύει μόνο αν πιστεύεις ότι υπάρχει ένα απολύτο συμπαντικό "Κακό" κοινό σε όλες τις θρησκείες. Προσωπικά δεν συμφωνώ με μανιχαϊσμούς και άρα δεν το βλέπω έτσι.

 

το άλλο λάθος που γίνεται είναι να στρέφονται οι άνθρωποι εναντίον των συμβόλων λόγω των λαθών των ιερέων και της εκκλησίας.

γεμίζει ο άλλος οργή για τους βιασμούς των καθολικών πχ και θέλει να καταργηθούν οι εικόνες από το δημόσιο για παράδειγμα.... λάθος που κάποιοι το εκμεταλεύονται για αυτό θα δείτε να βγαίνουν τα άπλητα στην φόρα των εκκλησιών και ο κόσμος να γεμίζει οργή εναντίων του θεού... άλλο λάθος.

 

Τίνος θεού βρε dimulator? Έχουν ιερά και όσια αυτά τα κτήνη που βίαζαν παιδιά; Ή μήπως δεν πρέπει να βγαίνουν στη φόρα τα εγκλήματά τους για να μη διαταραχτεί η πίστη σε κάποια μεταφυσική οντότητα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει μόνο αν πιστεύεις ότι υπάρχει ένα απολύτο συμπαντικό "Κακό" κοινό σε όλες τις θρησκείες. Προσωπικά δεν συμφωνώ με μανιχαϊσμούς και άρα δεν το βλέπω έτσι.

 

Τίνος θεού βρε dimulator? Έχουν ιερά και όσια αυτά τα κτήνη που βίαζαν παιδιά; Ή μήπως δεν πρέπει να βγαίνουν στη φόρα τα εγκλήματά τους για να μη διαταραχτεί η πίστη σε κάποια μεταφυσική οντότητα;

 

σε οντολογικό κακό δεν πιστεύω ούτε εγώ, αλλά βλέπω το κακό να το παράγουν οι άνθρωποι και να επιρεάζουν άλλους είτε με τα χέρια τους είτε με το πνεύμα τους.

για παράδειγμα οι ψυχικές επιθέσεις είναι μια μορφή κακίας από άνθρωπο σε άνθρωπο με χρήση του πνεύματος του.

 

αν στο χώρο υπάρχουν ιερά σύμβολα χρησιμοποιούνται σαν αποτρόπαια ασχέτως αν ο άνθρωπος το ξέρει ή όχι.

Αυτό που λέω είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν φέρουν πάνω τους αποτρόπαια ή φυλαχτά ή δεν έχουν ισχυρή πίστη και αν βρεθούν σε δύσκολη θέση οι εικόνες κάνουν δουλειά.

Οι αρχαίοι Αιγύπτιοι κάναν ακριβώς αυτό, φορτίζαν αγάλματα και τα βάζαν σε δημοσιους χωρους μέσα στην πόλη.

Επομένως αν τις βγάλουν είναι σαν να καταργούν την άμυνα τους.

Αν και πιστεύω και χωρίς εικόνες θα βρεθεί τρόπος αλλά δεν πάει το μυαλό μου σε κάτι.

 

Τα κτήνη που λες δεν έχουν σχέση με τον Θεό. Το λάθος είναι οι άνθρωποι να στρέφονται εναντίων του θεού για τις αμαρτίες των ανθρώπων.

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει πολιτικός όρκος

 

με μια μικρή έρευνα στο γκουγκλι είδα ότι ο πολιτικός όρκος έχει αντί του ορκιζομαι το δηλώνω και αντι Θεό την χρήση της τιμής και συνείδησης του ατόμου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...