Jump to content

Η Αλήθεια...


 Share

Recommended Posts

"Η Αλήθεια δεν βρίσκεται στα βιβλία. Η αλήθεια είναι μέσα σε κάθε άνθρωπο και εκεί πρέπει να την ψάξει και να την έχει οδηγό του όπως την αντιλαμβάνεται. Κανείς όμως δεν έχει το δικαίωμα να ενεργεί με βάση το πως αντιλαμβάνεται ο ίδιος την αλήθεια."

Μαχάτμα Γκάντι

Ποια είναι η γνώμη σας πάνω σε αυτό;

Edited by Zak
Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια όπως και η πραγματικότητα έχει άπειρες διαφορετικές όψεις. Όπως μας έλεγε ένας καθηγητής μου στο λύκειο, όταν είσαι σε μία τάξη ό καθε ένας αντιλαμβάνεται τα πράγματα διαφορετικα. ¨ολοι είναι στην ίδια αίθουσα, όμως άλλο κομμάτι της πραγματικότητας βλέπει ο ένας, άλλα ο άλλος. Πάντα υπάρχει κάποιος που βλέπει λιγα περισσότερα(στην προκειμένη περίπτωση ο "δάσκαλος") ενώ κάποιος άλλος λιγότερα.... όμως κανένας δεν βλέπει-αντιλαμβάνεται τα πάντα. (δεν νομίζω να το εξήγησα πολύ καλα.... :ermm: )

 

έτσι είναι και με την αλήθεια. Ποτέ δεν ξέρεις όλη την αλήθεια. Υπάρχουν εκατομύρια τρόποι να δεις κάτι. Η αλήθεια είναι μέσα σου(μου/του/μας/σας/τους) και στα βιβλία υπάρχει απλα η υπόδειξη για να βρεις την αληθεια σου. (η οποία σίγουρα θα είναι διαφοροποιημένη απο την δικιά μου, γτ σε όλη μας την ζωή είχαμε διαφορετικά ερεθίσματα)

 

Κανείς όμως δεν έχει το δικαίωμα να ενεργεί με βάση το πως αντιλαμβάνεται ο ίδιος την αλήθεια."

εδώ νομίζω οτι ο γκάντι εκφράζει το παραπονό του στους δικτάτορες της χώρας του.... (είμαι ψηλο-άσχετος με το θέμα απο ιστορική πλευρά)... αλλα θέλω παραδειγμα ή λιγη περισσότερη σκέψη για να το αντιληφθω αυτό το μέρος πλήρως... :wacko:
Link to comment
Share on other sites

"...Κανείς όμως δεν έχει το δικαίωμα να ενεργεί με βάση το πως αντιλαμβάνεται ο ίδιος την αλήθεια."

Μαχάτμα Γκάντι

 

Εκπληκτική προσωπικότητα ο Γκάντι. Είχε επίσης πει -και πιστεύω ότι σχετίζεται άμεσα με το θέμα μας- το εξής: "φυσικά και θα γινόμουν χριστιανός, εάν μπορούσα να είμαι χριστιανός 24 ώρες το 24ωρο" (ίσως η διατύπωση να ήταν λίγο διαφορετική, ζητώ συγνώμη διότι δεν έχω μπροστά μου την αναφορά, αλλά το νόημα είναι ίδιο).

Link to comment
Share on other sites

Τα χρειάζεσαι όμως για να φτάσεις σε αυτήν.

 

Βασικά αυτό που χρειάζεσαι είναι 3 λέξεις..

Με όποιο τρόπο και αν σου δωθούν...

 

Ψάξε μέσα σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα χρειάζεσαι όμως για να φτάσεις σε αυτήν.

 

 

Ναι, ναι... Δεν θα την ανακαλύψεις εκεί, αλλά θα σου δείξουν τον τρόπο...

 

 

Βασικά αυτό που χρειάζεσαι είναι 3 λέξεις..

Με όποιο τρόπο και αν σου δωθούν...

 

Ψάξε μέσα σου

 

 

Ναι, έτσι είναι, αλλά πως μπορείς να είσαι σίγουρος ότι είναι η αλήθεια και όχι απλά το τι πιστεύεις εσύ ο ίδιος; Υπάρχει περίπτωση αυτό που θα "βρεις" μέσα σου να μην είναι αλήθεια, αλλά το τι θέλεις να είναι αλήθεια...

Edited by Zak
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που χρειάζεσαι είναι 3 λέξεις..

Με όποιο τρόπο και αν σου δωθούν...

 

Ψάξε μέσα σου

 

Αυτό το "ψάξε μέσα σου" έχει και όρια Βηλφεγώρ, γιατί αν δεν έχεις αναπτύξει την κρίση σου μέσα από το διάβασμα δεν μπορείς να διακρίνεις και τόσο τί έχεις μέσα σου!

Σίγουρα ψάχνουμε μέσα μας, αλλά πρώτα διαβάζουμε και κανα βιβλίο να ξεστραβωθούμε γιατί δε γίνεται αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κι αυτό μια άποψη.

 

Μια άλλη λέει πως η ανάλυση φέρνει το διαχωρισμό ενώ η σύνθεση τη δημιουργία.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κι αυτό μια άποψη.

 

Μια άλλη λέει πως η ανάλυση φέρνει το διαχωρισμό ενώ η σύνθεση τη δημιουργία.

 

Δεν κατάλαβα σε τι αναφέρεσαι...

Edited by Zak
Link to comment
Share on other sites

@Zak:

 

Πολλές φορές, η γνώση (για κάτι) μπορεί να μας φέρει τόσο κοντά, όσο και μακριά από την αλήθεια (ενός θέματος).

 

Για παράδειγμα, αν θες να παρατηρήσεις το ον "άνθρωπος" ως ένα σύνολο-αποτέλεσμα, δεν είναι συνετό να παρατηρήσεις ένα ένα τα άτομα που τον απαρτίζουν.

Αντίθετα, αν θες να μάθεις για τα άτομα που τον απαρτίζουν, δεν είναι συνετό να παρατηρήσεις το σύνολο-αποτέλεσμα αλλά το κάθε άτομο ως μονάδα.

 

Οι σωστές απαντήσεις έρχονται μόνο με τις σωστές ερωτήσεις.. οπότε όταν δεν έχουμε προσδιορίσει ο καθένας μέσα μας τι εννοούμε όταν λέμε "Η Αλήθεια" πως περιμένουμε να βρούμε την απάντηση;

 

Για όλα υπάρχει μια αλήθεια και ένα ψέμα. Μαγικές ιδιότητες που δίνουμε εμείς στα υλικά της ενότητας.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια συμφωνω και εγω με τον Fever ειναι πολυπλευρη,πιστευω πως αν μπορει να δωθει καποιος ορισμος για την λεξη αυτη,μπορει να δωθει πολυ δυσκολα!Η αληθεια κρυβεται μεσα μας,συμφωνω παρολα αυτα,πιστευω πως τα βιβλια,οι γνωσεις δηλαδη που μπορει να σου πρσφερει ενα βιβλιο,μπορουν να σε βοηθησουν να αναδειξεις αυτην την αληθεια η μπορουν να σε βοηθησουν να καταληξεις σε αυτην αναλογα!:)

Link to comment
Share on other sites

Buddhist Tantra

Main article: Vajrayana

 

According to Tibetan Buddhist Tantric master Lama Thubten Yeshe:

 

...each one of us is a union of all universal energy. Everything that we need in order to be complete is within us right at this very moment. It is simply a matter of being able to recognize it. This is the tantric approach.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Tantra

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...