Jump to content

Το πρόβλημα Νου-Σώματος


Recommended Posts

  • Replies 31
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αν νους=σκέψη, τότε θα έλεγα ότι είναι μια διαδικασία της ύλης.

 

Να γίνω τώρα τσογλανάκι και να ρωτήσω "τι είναι η ύλη"; :angel:

Link to comment
Share on other sites

Ο νους πιστεύεται ότι είναι η έδρα της αντίληψης, της συνείδησης του εαυτού.

Οι δυϊστές θεωρούν πως ο νους είναι μια άυλη ουσία, ικανή να υπάρχει σαν μια συνειδητή και αντιλαμβάνουσα οντότητα ανεξάρτητα απ' οποιοδήποτε φυσικό σώμα. Ο εγκέφαλος μπορεί να φθείρεται, ν' αποσυντίθεται, αλλά ο νους (ή ψυχή) δεν εξαρτά την ύπαρξή του από το σώμα οπότε και μπορεί να συνεχίζει να υφίσταται σε έναν άλλο κόσμο.

Οι μεταφυσικοί υλιστές απ' την άλλη, θεωρούν πως ο νους είναι ο ίδιος ο εγκέφαλος, δηλαδή μια οντότητα ναι μεν ξεχωριστή απ' τον εγκέφαλο αλλά η οποία υλοποιείται ( ή δημιουργείται) από αυτόν.

 

 

Ο νους μας είναι το πλέον ζωτικό μέρος του "εαυτού μας", του τρόπου με τον οποίο αντιλαμβανόμαστε τι είμαστε.. Κι όπως είπε κι ο Ντεκάρτ "cognito ego sum" (σκέφτομαι άρα υπάρχω)

Link to comment
Share on other sites

Κι όπως είπε κι ο Ντεκάρτ "cognito ego sum" (σκέφτομαι άρα υπάρχω)

...κι ο άγγελος του Αρκά, του απάντησε "δεν υπάρχεις, αλλά μη το σκέφτεσαι!" :lol:

 

Πέρα από τον χαβαλέ όμως, να πω ότι το παράδοξο του εγκεφάλου έχει ως εξής: ενώ ο εγκέφαλος (το όργανο "εγκέφαλος") είναι εντελώς υλικό, παράγει κάτι το άϋλο: την σκέψη. Την συνειδητή σκέψη αλλά και την ασυνείδητη "σκέψη" (δλδ τις εντολές στα υπόλοιπα όργανα του σώματος). Τείνω δηλαδή να συμφωνήσω με τους μεταφυσικοί υλιστές όπως αναφέρεις, αλλά όχι απόλυτα.

Όταν όμως πάθει κάποια βλάβη ο εγκέφαλος (π.χ. εγκεφαλικό επισόδειο) επηρρεάζει και την άϋλη σκέψη.

Επομένως επανερχόμαστε στον αρχικό "τρίπτυχο" γρίφο...

 

Όσον αφορά την ψυχή, πιστεύω ότι κακώς ταυτίζεται με την σκέψη. Όπως εγώ τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι, η άϋλη σκέψη και ο υλικός εγκέφαλος είναι άρηκτα συνδεδεμένοι κι επομένως ουδεμία σχέση έχουν με την ψυχή. Η ψυχή είναι άλλο πράμα, που "λειτουργεί" (λάθος λέξη, αλλά δε μπορώ να σκεφτώ κάποια κάποια πιο αρμόζουσα) ανεξάρτητα από το οτιδήποτε συμβαίνει στο υλικό σώμα σαν σύνολο.

 

...Ίσως ουσιαστικά να είπα ότι κι εσύ, με άλλα λόγια... Δεν είμαι σίγουρη... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

το φως είναι ύλη;

5878[/snapback]

΄

Όχι το φως δεν είναι ύλη. Η ύλη έχει "μάζα" ενώ το φως δεν έχει.

 

Σε σχέση με το φως, η ύλη μπορεί να είναι διαφανής ή αδιαφανής, δηλαδή μπορεί να διαθλά ή να απορροφά το φως. Το φως μπορεί να περάσει μέσα στην ύλη, να την διαπεράσει, να ανακλαστεί από αυτήν, ή να απορροφηθεί από την ύλη. Όταν περνάει μέσα στην ύλη το φως επιβραδύνεται ενώ το μήκος κύματός του ελαττώνεται. Όταν το φως ανακλάται αλλάζει η πορεία του. Όταν το φως απορροφάται, ηλεκτρόνια των ατόμων ή των μορίων διεγείρονται σε στάθμες υψηλότερης ενέργειας και συχνά προκαλούνται νέοι μοριακοί συνδυασμοί. Αλλά όταν το φως περνάει μέσα από την ύλη τα άτομα και τα μόρια ταλαντώνουν το χωροχρονικό συνεχές και εξαιτίας αυτού του γεγονότος, μπορεί να ελαττωθεί η συχνότητα του φωτός. Μπορούμε και βλέπουμε, ακριβώς επειδή κάτι που ονομάζεται φως, αλληλεπιδρά με κάτι που ονομάζεται ύλη μέσα σε κάτι που ονομάζεται χωροχρονικό συνεχές.

:shocked::shocked: (πάντα με μπέρδευε η φυσική αλλά μου άρεσε!!)

Link to comment
Share on other sites

Αν νους=σκέψη, τότε θα έλεγα ότι είναι μια διαδικασία της ύλης.

Να γίνω τώρα τσογλανάκι και να ρωτήσω "τι είναι η ύλη";

Η ύλη είναι μια διακύμανση του κενού.

Link to comment
Share on other sites

το φως είναι ύλη;

5878[/snapback]

΄

Όχι το φως δεν είναι ύλη. Η ύλη έχει "μάζα" ενώ το φως δεν έχει.

 

Σε σχέση με το φως, η ύλη μπορεί να είναι διαφανής ή αδιαφανής, δηλαδή μπορεί να διαθλά ή να απορροφά το φως. Το φως μπορεί να περάσει μέσα στην ύλη, να την διαπεράσει, να ανακλαστεί από αυτήν, ή να απορροφηθεί από την ύλη. Όταν περνάει μέσα στην ύλη το φως επιβραδύνεται ενώ το μήκος κύματός του ελαττώνεται. Όταν το φως ανακλάται αλλάζει η πορεία του. Όταν το φως απορροφάται, ηλεκτρόνια των ατόμων ή των μορίων διεγείρονται σε στάθμες υψηλότερης ενέργειας και συχνά προκαλούνται νέοι μοριακοί συνδυασμοί. Αλλά όταν το φως περνάει μέσα από την ύλη τα άτομα και τα μόρια ταλαντώνουν το χωροχρονικό συνεχές και εξαιτίας αυτού του γεγονότος, μπορεί να ελαττωθεί η συχνότητα του φωτός. Μπορούμε και βλέπουμε, ακριβώς επειδή κάτι που ονομάζεται φως, αλληλεπιδρά με κάτι που ονομάζεται ύλη μέσα σε κάτι που ονομάζεται χωροχρονικό συνεχές.

:shocked::shocked: (πάντα με μπέρδευε η φυσική αλλά μου άρεσε!!)

5883[/snapback]

 

 

Αυτά τα μαθαίναμε στο λύκειο

Εγώ αλλού θα ήθελα να το πάω. Το φως είναι ενέργεια. Σωστά; Οτιδήποτε υλικό αποτελείτε από πρωτόνια και ηλεκτρόνια = ενέργεια. Άρα ποία η διαφορά;

 

Ο νους-σκέψη τι είναι; Μήπως είναι και αυτός ενέργεια;

 

 

Επιστήμη;

Link to comment
Share on other sites

Ο νους-σκέψη τι είναι; Μήπως είναι και αυτός ενέργεια;

Αυτο ειναι καπως δυσκολο ν'απαντηθει. Σιγουρα μεσα στα εγκεφαλικα κυτταρα αναπτυσσονται (μικρα) ηλεκτρικα φορτια.

Αυτα, αν και μικρα σε δυναμικο (ταση V) ενδεχομενως να μπορουν να δωσουν μεγαλο ποσοστο ενεργειας (υπαρχει σχετικος τυπος που εμπλεκει τη συχνοτητα F)

 

 

.. πολυ το ανακατεψα...

 

Εν πασει περιπτωση, τα αποτελεσματα της σκεψης περιεχουν σιγουρα καποια ενεργεια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν ρωτας για το δικο μου κυκλωμα, μαλλον εχω καψει ασφαλειες ..χο χο..!

 

Παντως υπαρχουν κι'αλλα παραδειγματα οργανισμων που μπορουν να παραγουν ηλεκτρικα φορτια (και μαλιστα υψηλης τασης).

Το γνωστο ηλεκτροφορο χελι μπορει ν'αναπτυξει στο σωμα του ταση μερικων χιλιαδων volt (νομιζω μεσω καποιων αλκαλικων-χημικων αντιδρασεων), χωρις το ιδιο να παθαινει τιποτα.

 

Αυτο βεβαια ειναι μονο ενας αμυντικος μηχανισμος που προκαλειται ενστικτωδως, εφοσον το χελι μαλλον δεν διαθετει συνειδηση...

 

Και το ερωτημα μου ειναι..:

Εμεις που εκτος απο ενστικο διαθετουμε και συνειδηση (οχι ολοι βεβαια), τι ακριβως θα μπορουσαμε να κανουμε..?

Link to comment
Share on other sites

Και το ερωτημα μου ειναι..:

Εμεις που εκτος απο ενστικο διαθετουμε και συνειδηση (οχι ολοι βεβαια), τι ακριβως θα μπορουσαμε να κανουμε..?

 

Πολλά! :cheerful:

 

Μήπως θυμάστε πριν από 1-2 χρόνια, που σε τηλεοπτική εκπομπή είχε δείξει έναν άνθρωπο που μπορούσε ν' ανάψει μια λάμπα... με το χέρι του??

 

Δυστυχώς δεν θυμάμαι περισσότερα... Όποιος το θυμάται, παρακαλώ να ενημερώσει. Στο μεταξύ, θα αναζητήσω περισσότερες πληροφορίες στο διαδίκτυο (όχι στ' αρχεία μου! Άρα έχω ελπίδες να βρώ κάτι! χιχιχι...)

Link to comment
Share on other sites

[Μήπως θυμάστε πριν από 1-2 χρόνια, που σε τηλεοπτική εκπομπή είχε δείξει έναν άνθρωπο που μπορούσε ν' ανάψει μια λάμπα... με το χέρι του??

 

Σιγα το πραμα. Κι εγω μπορω ν'αναψω λαμπα με το ενα χερι (με το αλλο θα πιανω γυμνα καλωδια 220V ..χο χο χο!)

 

Απλως θα μου ειναι δυσκολο να επαναλαβω το πειραμα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σας!

 

Νομίζω ότι μπουρδουκλωνόμαστε για ένα απλό λόγο. Δεχόμαστε ότι ο εγκέφαλος δημιουργεί τη σκέψη. Προσωπικά δεν το νομίζω καθόλου. Νομίζω ότι ο Νους δημιούργησε τον εγκέφαλο! Και γι αυτό είναι σε θέση να κατευθύνει τις λειτουργίες του αλλά και να αναπτύξει τις δυνατότητες του αν το θελήσει η Συνείδηση?

Η κβαντική φυσική δεν διαχωρίζει την ύλη από την ενέργεια. Μας λέει ότι Σωματίδιο και Κύμα είναι ένα και το αυτό και το πώς αυτό θα εκδηλωθεί εξαρτάται καθαρά από τον Παρατηρητή, δηλαδή από εμάς. Σύμφωνα με τον μυστικισμό ενέργεια και ύλη είναι επίσης το ίδιο πράγμα και αυτό που τα διαφοροποιεί είναι η συχνότητα στην οποία δονούνται. Γενικά, οι χαμηλές συχνότητες παραπέμπουν στα πιο υλικά πεδία εκδήλωσης ενώ καθώς ανεβαίνουμε σε συχνότητα προχωράμε σε λιγότερο υλικές έως και άϋλες καταστάσεις. Είναι κρίμα να κρίνουμε τα πάντα με βάση αυτά που βλέπουν τα μάτια μας αν μάλιστα σκεφτούμε ότι το ορατό φως αντιστοιχεί σε μία πολύ μικρή περιοχή του ηλεκτρομαγνητικού φάσματος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...