Jump to content

Φοβάσαι το σκοτάδι;


Recommended Posts

Με λίγα λόγια ....

 

ΔΕΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ (ΑΥΤΟΥΣ) ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΡΥΦΤΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΟΥ!!!

 

Εδω που τα λέμε, άντε να 'ναι μέρα-μεσημέρι και να θέλει να σου επιτεθεί κακοποιό πνεύμα ( :smilewink: ) ... κορναρίσματα, μηχανάκια με βγαλμένη εξάτμιση, αυτοκίνητα που μαρσάρουν, εργοδότες, φωνές, τηλέφωνα να χτυπάν, θα το προσέξεις το φουκαριάρικο, που ήρθε να κάνει μπου; ΟΧΙ! Και βεβαίως θα βάλει τα κλάμματα! Ας το καλό ... συγκινήθηκα! :crying:

 

Παιδιά, πέρα από την πλάκα, το σκοτάδι μπορεί να κρύβει από σαρανταποδαρούσα έως βιαστή. Εγώ το μόνο που φοβάμαι είναι οι ζωντανοί! Τα πνεύματα ... τους λες "φύγε" και φεύγουν!

 

Απάντηση στο κουϊζ του Ιχώρ : η γιαγιά σου που σηκώθηκε για να πάει στην τουαλέττα!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Lodi
Τα πνεύματα ... τους λες "φύγε" και φεύγουν!

 

7289[/snapback]

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι... αλλά ναι οι ζωντανοί είναι πιο επικύνδινοι.

Link to comment
Share on other sites

μικρός έκλεινα χαρακτηριστικά όλες τις πόρτες του σαλονιού πριν μπω στο υπνοδωμάτειο για να μην τύχει να βλέπω το σκοτάδι, το οποίο φοβόμουνα αυτό και την ιδέα του. Έπειτα στην εφηβεία αποφάσισα να το νικήσω μ' ένα πολύ παράξενο τρόπο: Αντί να κλείνω όλες τις πόρτες περίμενα όλους τους υπόλοιπους στο σπίτι να κοιμηθούν και πήγαινα στο ίδιο σαλόνι και καθόμουνα κανένα πεντάλεπτο: Ακόμη φοβόμουνα και δεν ξέρω τι; Φοβόμουν ποιό πολύ αυτό που περιγράφει ο Σείριος: Την απουσία του φωτός. Σήμερα το σκοτάδι σε αντίθεση με το παρελθόν με μαγεύει: Τι εννοώ; Είναι ζωντανή η ουσία που το περιβάλλει, μπορώ να δω τον αντικατοπτρισμό των φοβιών μου, μπορώ να παρανοήσω με τον πιο απλό ήχο και μπορώ να το βάλω στα πόδια ή να μείνω να περιμένω να βιώσω τους κινδύνους που εγκυμονεί ή τα αποκυήματα της φαντασίας μου

 

:shocked:

Link to comment
Share on other sites

Όχι όμως ο "περι ου ο λόγος" γρίφος...  :015annoyed:

 

Ναι μωρέ... έγινε λάθος: κανονικά έπρεπε να ανοίξω το νέο thread με τον γρίφο, αλλά ο γρίφος είναι σε post μαζί με απάντηση για εδώ... Οπότε έπρεπε να ανοίξω νέο thread με quote τον γρίφο μόνο, και μετά να μεταφέρω εκεί τα Post που ακολούθησαν, αλλά έκανα μ@λ@κι@ και τελικά ο γρίφος έμεινε εδώ και το νέο thread άνοιξε ξεκρέμαστο :019blush:

 

... και τώρα δεν ξέρω πως να το διορθώσω!! :crying:

Link to comment
Share on other sites

...Αλλά τελικά βρήκα τρόπο!! :clapping:

 

Έκανα edit το πρώτο post στο άλλο thread, και κότσαρα την ιστορία! :cheerful:

 

(ελπίζω να μην πειράζει... :unsure: )

Link to comment
Share on other sites

nai to fobamai.mou fenetai ligo periergo giati kaneis gnostos mou den to fobate-i etsi leei toulaxiston-basika fovamai to skotadi giati den blepo ti ginetai giro mou.den exo aisthisi to ti simbainei epidi den blepo kala.meta akouo ixous(aniparktous) kai nomizo oti kapoios me akolouthei.meta girizo piso den einai kaneis kai nomizo oti tha ton do mprosta mou.fobvamai pos tha erthei kapoios -oxi aparetita anthropos-.kai gi auto polles fores den koimamai to bradi...nomizo oti einai kapoios dto domatio...

Link to comment
Share on other sites

kai gi auto polles fores den koimamai to bradi...nomizo oti einai kapoios dto domatio...

7582[/snapback]

Πολλοί άνθρωποι το παθαίνουν αυτό. Απλά μην το σκέπτεσαι. Ή κοιμήσου με μουσική για να μην ακούς θορ :smilewink: ύβους

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

όντως μάλλον οι περισσότεροι αν όχι όλοι μας έχουν μια φοβία για το σκοτάδι

Αλλά ώρες ώρες δεν το αποζητάει ο οργανισμός σας; Δεν θέλετε να χαθείτε, να σβήσετε στον θεοσκότεινο χώρο σας και να μην ακούσετε ούτε "κιχ"

Link to comment
Share on other sites

Από μικρή φοβόμουν το σκοτάδι και για να κοιμηθώ χρειαζόμουν ένα μικρό φως να υπάρχει στο δωμάτιο.Μέχρι σήμερα κάνω το ίδιο. Βασικά δε φοβάμαι κάτι απλά όταν υπάρχει απόλυτο σκοτάδι με πιάνει ασφυξία αρχίζε να φωνάζω και να σηκώνομαι από το κρεββάτι να ψάχνω να ανοίξω το φώς. Μία φορά είχα ανάψει το φωτάκι μου με είχε πάρει ο ύπνος και κατά τη δειάρκεια της νύχτας κόπηκε το ρεύμα. Ενώ κοιμόμουν ένιωσα την ανάσα μου να κόβεται και σήκώθηκα έντρομη να βρω φως και με είχε πιασει υστερία που δε μπορουσα να το ανάψω :insane: . Ετρεξα στο χωλ που έχω κρεμασμένο ένα φακό τον άναψα και δε κοιμήθηκα μέχρι να έρθει το ρεύμα. Οταν υπάρχει σκοτάδι με πιάνει κάτι σαν κλειστοφοβία.Νιώθω να πνίγομαι. Δε ξερω αν μπορω να θεραπευτώ από αυτό. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

An kai den diavasa ta proigoumena :019blush: mporw na pw oti ki egw eixa to fovo gia to skotadi...eidikotera se mikri ilikia...pleon megalwnontas kai wrimazontas B) kapws alla3an ta pragmata...Na pw tin alitheia me voithise otan mia theia mou mou eixe pei oti o kosmos den allazei otan erxetai to skotadi,apla leipei to fws....ta pragmata paramenoun idia....emeis apla nomizoume oti allazoume....twra kata poso auto einai swsto 'h oxi den 3erw....apla emena me voithise na apomuthopoihsw to skotadi kai na koimamai san :angel: 'h na trugurnw arga e3w xwris fovo :whistling: .....apla gia na nikiseis ton fovo sou prepei na to eklogikefseis kai to apomuthopoihseis...den einai efkolo alla oxi kai akatorthwto :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ φοβόμουν πολύ το σκοοτάδι και εξακολουθώ να το φοβάμαι, αλλά όταν βρίσκομαι στον χώρο μου (ένα χώρο που έχω περάσει πολλές ώρες και τον έχω κάνει "δικό" μου) νιώθω πως ηρεμώ. Ειδικά όταν έχει ησυχία. Αισθάνομαι πως είμαι στη φυσική μου κατάσταση. Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα... :wacko::blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

¨Οταν ήμουν πιο μικρή στο σκοτάδι έβλεπα σκιές να μετακινούνται και έτρεχα να ανάψω τα φώτα για να φύγουν!!!

Τώρα το΄χω ξεπεράσει αλλά και πάλι δεν μου αρέσει και πάντα έχω 1 αναμμένο φωτάκι το βράδυ που κοιμάμαι για ασφάλεια!!!

'Οσο για το σκοτάδι στις ψυχές των ανθρώπων μου προκαλεί αποστροφή και επιφυλακτικότητα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...