Jump to content

Τι Είναι Η Αμαρτία;


 Share

Recommended Posts

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να προέρχεται από το αρχαιοελληνικό μάρπτω που σημαίνει αρπάζω(μάρη είναι το χέρι). Μαζί με το στερητικό «α» μπορεί να σημαίνει ότι αστοχώ, χάνω τον στόχο μου. Γενικά σημαίνει βλάπτω τον εαυτό μου. Σαν «βλάπτω» μεταφράζεται και το σίνομαι. Σίνομαι το αρχαιοελληνικό και sin το Αγγλικό; Μπορεί να έχουν κοινές ρίζες..

Link to comment
Share on other sites

Εύγε Μιθραντίρ είσαι καταπληκτικός! Αυτό με το σίνομαι δεν το ήξερα. Λες από κει να είναι το Αγγλικό sin;

cheerful_h4h.gif

Επειδή το αρχικό σου ερώτημα μου κίνησε την περιέργεια, προσπάθησα να βρω στο internet για την ετυμολογία της λέξης και βρήκα ότι η λέξη sin είναι από το αρχαίο-αγγλικό synn.Μοιάζει αρκετά με το πρώτο συνθετικό της λέξης «Σίνομαι».

Edited by Mithrandir
Link to comment
Share on other sites

Αν και το έχουμε ξανασυζητήσει εκτενώς το θέμα παλαιότερα, καλό είναι να κάνουμε μια επανάληψη, διότι είναι ενδιαφέρον και χρήσιμο :)

 

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να προέρχεται από το αρχαιοελληνικό μάρπτω που σημαίνει αρπάζω(μάρη είναι το χέρι). Μαζί με το στερητικό «α» μπορεί να σημαίνει ότι αστοχώ, χάνω τον στόχο μου.

Πολύ σωστά :thumbsup:

Αμαρτία = αστοχία

Ποιός είναι όμως ο στόχος;...

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ο στόχος είναι να φτάσει κάποιος κοντά στον Θεό.

 

Αλλά πώς;

Άλλοι λένε με ομοίωση δλδ να έχει συμπεριφορά τέτοια που να αρέσει στον Θεό

και άλλοι λένε να μετουσιωθεί σε Θεό.

 

Αλλά εκτός από αυτά μήπως υπάρχουν και πιο απλά πράγματα;

Όπως "το να βάλω ένα λουλούδι στο ανθοδοχείο μου" αλλά με θρησκευτικό συναίσθημα;

Link to comment
Share on other sites

Αμαρτία είναι κάτι το αρνητικό(κακό) , το θλιβερό , το και καλά τώρα dark .

 

Για μένα είναι πολύ αστείο σαν πράγμα η Αμαρτία καθώς είναι ενα χριστιανικό φαινόμενο και καθότι είμαι ιθαγενής έλληνας πολυθεϊστής με αφήνει παγερά αδιάφορο !

 

Πολλές φορές όταν μιλώ είτε με γνωστούς , είτε με συγγενείς , λέω κάτι ( που για μένα είναι απλό ) και αυτοί ταράζονται (δήθεν ) και μου λένε :μην το λες αυτό είναι Αμαρτία .

Και εγώ τότε χαμογελώ και τους απαντώ : αδιαφορώ δεν είμαι χριστιανός για να με νοιάζει . laugh.gif

 

* Στην δική μου θρησκεία υπάρχει η Ύβρις , που κατά κάποιο τρόπο μπορεί να πει κάποιος ότι είναι παρόμοιο φαινόμενο με την Αμαρτία .

 

Μόνο που η Αμαρτία λένε ότι μπορεί να συχωρεθεί έτσι απλά !

Ενώ για να επανορθώσεις για την Ύβρις πρέπει να εξαγνιστείς .

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Αμαρτία είναι κάτι το αρνητικό(κακό) , το θλιβερό , το και καλά τώρα dark .

 

Για μένα είναι πολύ αστείο σαν πράγμα η Αμαρτία καθώς είναι ενα χριστιανικό φαινόμενο και καθότι είμαι ιθαγενής έλληνας πολυθεϊστής με αφήνει παγερά αδιάφορο !

 

Πολλές φορές όταν μιλώ είτε με γνωστούς , είτε με συγγενείς , λέω κάτι ( που για μένα είναι απλό ) και αυτοί ταράζονται (δήθεν ) και μου λένε :μην το λες αυτό είναι Αμαρτία .

Και εγώ τότε χαμογελώ και τους απαντώ : αδιαφορώ δεν είμαι χριστιανός για να με νοιάζει .

 

* Στην δική μου θρησκεία υπάρχει η Ύβρις , που κατά κάποιο τρόπο μπορεί να πει κάποιος ότι είναι παρόμοιο φαινόμενο με την Αμαρτία .

 

Μόνο που η Αμαρτία λένε ότι μπορεί να συχωρεθεί έτσι απλά !

Ενώ για να επανορθώσεις για την Ύβρις πρέπει να εξαγνιστείς .

 

Εγώ θα έλεγα ότι αμαρτία είναι όταν δεν φτάνεις στον στόχο σου, ο οποίος στόχος είναι η ευτυχία που νιώθει κανείς μέσα του σε κάθε φάση εξέλιξης στην ζωή του.

Ενώ ύβρις είναι η ασέβεια προς το Θείο όπως το ορίζεις.

 

Τι λες;

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

α ok!

 

κανένα πρόβλημα.

 

Αλλά το σημαντικό είναι να μας πεις πώς το αντιλαμβάνεσαι προσωπικά για να κάνουμε διάλογο.

Η δική μου θέση είναι η πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν αμαρτία ίσον αστοχία, τότε αμαρτία είναι όλα τα εμπόδια που μας απομακρύνουν από το στόχο μας. Για τον πνευματικό αναζητητή αμαρτία θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε οδηγεί στην απώλεια ενέργειας, γιατί όταν το ζητούμενο είναι η συσσώρευση και μετάλλαξη της ενέργειας, καθετί που δημιουργεί ενεργειακή απώλεια δίνει το αντίθετο από το επιθυμητό αποτέλεσμα. Η αμαρτία έχει άμεση σχέση με τις αισθήσεις και την ικανοποίηση των επιθυμιών, για αυτό το ζητούμενο είναι ο έλεγχος και η συγκράτηση των επιθυμιών ώστε να επιτευχθεί ένας στόχος από τον πιό ασήμαντο μέχρι τον πιό σημαντικό. Η αυτοσυγκράτηση, το μέτρο, ο έλεγχος των αναγκών φέρνουν ισορροπία και αυξάνουν την ενέργεια ενώ το αντίθετο συμβαίνει όταν κάποιος ελέγχεται από την επιθυμία να κάνει κάτι. Αμαρτία θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η αδυναμία του ατόμου να επιβληθεί στον εαυτό του και να καταπνίξει τα κατώτερα ένστικτα ώστε να αναδείξει το θεϊκό στοιχείο μέσα του. Αν στόχος είναι η επαφή με το θεό και η ανακάλυψη του θεανθρώπινου εαυτού τότε αμαρτία είναι όλες οι πράξεις και οι σκέψεις που μας απομακρύνουν απο αυτό το στόχο. Αυτό δε σημαίνει ότι θα πάψει ο άνθρωπος να ικανοποιεί τις βασικές ανάγκες του και να χαίρεται τη ζωή αλλά θα τις ικανοποιεί με τέτοιο τρόπο που θα τον ωφελούν και θα τον οδηγούν πιό κοντά στο στόχο του.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς Dalia,

 

Αν στόχος είναι η επαφή με το θεό και η ανακάλυψη του θεανθρώπινου εαυτού τότε αμαρτία είναι όλες οι πράξεις και οι σκέψεις που μας απομακρύνουν απο αυτό το στόχο. Αυτό δε σημαίνει ότι θα πάψει ο άνθρωπος να ικανοποιεί τις βασικές ανάγκες του και να χαίρεται τη ζωή αλλά θα τις ικανοποιεί με τέτοιο τρόπο που θα τον ωφελούν και θα τον οδηγούν πιό κοντά στο στόχο του.

 

αυτό είναι το νόημα!

Link to comment
Share on other sites

Αν αμαρτία ίσον αστοχία, τότε αμαρτία είναι όλα τα εμπόδια που μας απομακρύνουν από το στόχο μας. Για τον πνευματικό αναζητητή αμαρτία θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε οδηγεί στην απώλεια ενέργειας, γιατί όταν το ζητούμενο είναι η συσσώρευση και μετάλλαξη της ενέργειας, καθετί που δημιουργεί ενεργειακή απώλεια δίνει το αντίθετο από το επιθυμητό αποτέλεσμα. Η αμαρτία έχει άμεση σχέση με τις αισθήσεις και την ικανοποίηση των επιθυμιών, για αυτό το ζητούμενο είναι ο έλεγχος και η συγκράτηση των επιθυμιών ώστε να επιτευχθεί ένας στόχος από τον πιό ασήμαντο μέχρι τον πιό σημαντικό. Η αυτοσυγκράτηση, το μέτρο, ο έλεγχος των αναγκών φέρνουν ισορροπία και αυξάνουν την ενέργεια ενώ το αντίθετο συμβαίνει όταν κάποιος ελέγχεται από την επιθυμία να κάνει κάτι. Αμαρτία θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η αδυναμία του ατόμου να επιβληθεί στον εαυτό του και να καταπνίξει τα κατώτερα ένστικτα ώστε να αναδείξει το θεϊκό στοιχείο μέσα του. Αν στόχος είναι η επαφή με το θεό και η ανακάλυψη του θεανθρώπινου εαυτού τότε αμαρτία είναι όλες οι πράξεις και οι σκέψεις που μας απομακρύνουν απο αυτό το στόχο. Αυτό δε σημαίνει ότι θα πάψει ο άνθρωπος να ικανοποιεί τις βασικές ανάγκες του και να χαίρεται τη ζωή αλλά θα τις ικανοποιεί με τέτοιο τρόπο που θα τον ωφελούν και θα τον οδηγούν πιό κοντά στο στόχο του.

 

To ερώτημα είναι το εξής: Βοηθά η αμαρτία στην ανέλιξη ή είναι απλώς μια κάθοδος δίχως τέλος;

Και τι είναι η αστοχία; Ακούω από χριστιανούς διάφορα εδώ και πολλά χρόνια, άκρη δεν βγάζω καμία. Μέσα στο χριστιανισμό υπάρχει η έννοια αμαρτία, έξω απ' αυτόν όμως;

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου το πιο απλά.

 

Πας να προσευχηθείς ή να κάνεις διαλογισμό που είναι μια πνευματική εργασία.

 

Από την στιγμή που ασχολείσαι με το πνεύμα σου ασχολείσαι με τον Θεό τον ίδιο.

 

Όσο εσύ προσπαθείς να διαλογιστείς ή να προσευχηθείς μπορεί να αρχίσουν οι παρεμβολές είτε από την ίδια σου σκέψη ή αν είσαι τηλεπαθητικός από σκέψεις άλλων.

 

Αυτό το γεγονός ότι εσύ δλδ βάζεις στόχο να ανέβεις λίγο πνευματικά και να βιώσεις ως μυστήριο τον Θεό και κάτι σε κάνει να αστοχείς είναι η αμαρτία.

 

Επομένως η αμαρτία είναι είτε λάθος από την ψυχική λειτουργία του εαυτού (λάθος στην Λογική, Συναίσθημα, Επιθυμίες), είτε είναι "αστοχία" μεν αλλά από εξωτερική παρέμβαση άλλου όντος.

 

Στον Χριστιανισμό π.χ. την εξωτερική παρέμβαση την λένε ότι την κάνουν Δαίμονες.

Στην ουσία όμως αυτό που λένε Δαίμονες είναι η αστρική προβολή άλλων ανθρώπων που ενοχλούν ασκητές και λαϊκούς διότι συνειδητά σπάνια μεν και πιο πολύ ασυνείδητα έχουν εκκρεμότητες καρμικές μαζί τους.

 

Οπότε για να φτάσεις σε οποιοδήποτε πνευματικό στόχο που μπορεί να είναι η προσευχή, ο διαλογισμός, ή άνοδος με αστρική προβολή στον Ουρανό και τέλος η Θέωση πρέπει να κάνεις 2 πράγματα.

 

Από την μια να καθαρίσεις εσωτερικά τον εαυτό σου, και από την άλλη να καταργήσεις τις καρμικές σου εκκρεμότητες προς τρίτους.

 

Έτσι παύεις την αμαρτία και από μέσα και από έξω.

 

Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι να είσαι ένα καθαρό "κανάλι" όπου το πνεύμα σου θα επικοινωνήσει με τον Θεό.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι πολύ αστείο σαν πράγμα η Αμαρτία καθώς είναι ενα χριστιανικό φαινόμενο και καθότι είμαι ιθαγενής έλληνας πολυθεϊστής με αφήνει παγερά αδιάφορο !

...

* Στην δική μου θρησκεία υπάρχει η Ύβρις , που κατά κάποιο τρόπο μπορεί να πει κάποιος ότι είναι παρόμοιο φαινόμενο με την Αμαρτία .

 

 

To ερώτημα είναι το εξής: Βοηθά η αμαρτία στην ανέλιξη ή είναι απλώς μια κάθοδος δίχως τέλος;

Και τι είναι η αστοχία; Ακούω από χριστιανούς διάφορα εδώ και πολλά χρόνια, άκρη δεν βγάζω καμία. Μέσα στο χριστιανισμό υπάρχει η έννοια αμαρτία, έξω απ' αυτόν όμως;

Κατ’αρχην, αμαρτία και ύβρις(=βλασφημια) είναι (συνήθως) διαφορετικά πράγματα.

 

Αμαρτία όντως σημαίνει αστοχία. Να χάνω δηλαδή τους στόχους που εγώ όρισα για τον (ανώτερο) εαυτό μου.

Αν π.χ. πω «πρέπει να διαβάσω για να περάσω το μάθημα» αλλά στη πορεία τα φορτώσω στο κόκκορα, τότε αυτό για μένα είναι αμαρτία (αστοχία)..

Το να "αμαρτάνεις" λοιπόν, δεν έχει να κάνει με τον αν είσαι χριστιανός ή πολυθεϊστής αλλά με το κατά πόσο είσαι συνεπής απέναντι στον εαυτό σου.

 

-Dalia πολύ καλή η ανάλυση σου.. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...