Jump to content

~Καθαρισμός Και Κάθαρση Κρυστάλλων~


Recommended Posts

ναι πήγα στο Πανελλήνιο Φεστιβάλ στην Θεσσαλονίκη πριν μέρες στο Ηλέκτρα Παλας

 

και συμμετέχω και σε ομάδες με ομαδικές ενεργειακές προσευχές, οραματισμούς κτλ

 

Ο κάθε ένας μπορεί να τις βρεις αυτές τις ομάδες στο facebook ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΩΝ ΓΙΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΚΑΙ ΟΜΑΔΕΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

 

Και απο εκεί βιώνω άλλα συναισθήματα και εμπειρίες από ότι σε άσκηση μόνος.

 

Η ενέργεια είναι εντελώς διαφορετική από ότι όταν είσαι σπίτι... διότι συμμέτεχουν πολλοί άνθρωποι..

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:offtopic:

ναι πήγα στο Πανελλήνιο Φεστιβάλ στην Θεσσαλονίκη πριν μέρες στο Ηλέκτρα Παλας

Kαι δεν σε πόναγε το κεφάλι σου κανά δυο μέρες από την "θετική" ενέργεια των συμμετέχοντων? :)

Link to comment
Share on other sites

ναι πήγα στο Πανελλήνιο Φεστιβάλ στην Θεσσαλονίκη πριν μέρες στο Ηλέκτρα Παλας

 

Τι μου λες, άνοιξαν τόσο οι δουλειές!

 

Είδα ότι η συμμετοχή παντού ήταν δωρεάν… κάτι έλεγες Artzuna για το ψεύδος του δωρεάν και τα σάπια δόγματα που τρώνε με χρυσά κουτάλια. :action-smiley-035: :018bleh:

 

Dim καλά κάνεις και πας εάν σε κάνει να αισθάνεσαι όμορφα.

Και για να επιστρέψουμε στο θέμα, την ίδια ακριβώς άποψη έχω και για το θέμα κρύσταλλοι αν και νομίζω πως ο outis έχει δίκιο, μάλλον δεν υπάρχει κάποια παράδοση για καθαρισμούς.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θα αντέξω πύραμιδα μέτωπο μαζί σου,θα μου πέσει βαρύ. :surrender:

Άλλα μια που τό πες με τέτοια υποσυνείδητα επιχειρήματα που μου πέρασες θα συμφωνήσω μαζί σου.Δεν υπάρχει παράδοση,την επινοήσαν οι new age ένα πρωί ξαφνικά.Ευτυχώς που υπάρχει η προστασία καταναλωτών με τους εμπειρογνωμονες,ο Καψής και ο Πρετεντέρης....

 

 

:063biker:

Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

Kαι δεν σε πόναγε το κεφάλι σου κανά δυο μέρες από την "θετική" ενέργεια των συμμετέχοντων? :)

 

Όχι!

 

Το μυστικό είναι να πηγαίνεις με καλή διάθεση ... ύστερα από μια υπέροχη ομιλία για το Αγγελικό Ρεϊκι η ομιλήτρια μας είχε φέρει συναισθηματικά σε μια τέτοια συναισθηματική κατάσταση αγάπης και μας κάλεσε να πιαστούμε χέρι χέρι και να κάνουμε έναν οραματισμό!

 

Εκεί ήμασταν στην αίθουσα του Ηλέκτρα Παλάς κάπου στα 100 άτομα... και οι 2,3 αρνητικοί ή που δεν ήταν καλοί στον ορματισμό μέσα στο πλήθος των ενεργειακών θεραπευτών χάνονταν και όλοι μαζί νιώσαμε ένα απίστευτο συναίσθημα αγάπης και διάφορα μεταφυσικά ο κάθε ένας....

 

Αλλά αν αφεθείς δεν υπάρχει πρόβλημα... όταν πας να ελέγξεις την κατάσταση επειδή κάτι συμβαίνει εκεί μπαίνεις σε κατάσταση κόντρας...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και μερικά λινκς σχετικά με το θέμα του ενεργειακού καθαρισμού και των κρυστάλλων αλλά και γενικότερα.

 

http://www.amazon.com/The-American-Indian-Secrets-Crystal/dp/0572022638

 

βιβλίο με κακή μετάφραση αλλά πολύ καλές πληροφορίες..

 

 

 http://en.wikipedia.org/wiki/Ritual_purification

 

http://www.amerindea.com/magic-cleanse.html

 

http://www.esscr.org/g104_abultion.htm

Γι'αυτό λέω ότι όλα είναι ανακάτεμα ανόμοιων και μη-παντα-συμβατών πραγμάτων (που επειδή δημιουργού σε ορισμένους κάποια ευχάριστα συναισθήματα νομίζονται για έγκυρες μεταφυσικές πρακτικές).

Από τα τρία λινκ το πρώτο και τρίτο δε μιλάνε για κρυστάλλους αλλά για την ανάγκη καθαρμών (το δεύτερο απλά αναμασά τα ίδια χωρίς να εξηγεί το γιατί - γιατί δεν υπάρχει 'καθαρή' μια και μιλάμε για καθαρμούς! εξήγηση)

Το βιβλίο ... το έχεις δηλαδή διαβάσει και ξέρεις ότι τα λεει όπως τα λες;;;

Και οι reviewers σημειώνουν ότι μιλά για πράγματα με πολύ διαφορετικό τρόπο από τα διαδεδομένα - που είναι αυτό που λεω ουσιαστικά. Ότι όταν οι κρύσταλλοι βλεπονται εντός κάποιας παράδοσης αυτό που βλέπει κανείς είναι διαφορετικό.

Θα δω όμως τι λεει και θα επανέλθω... από τα λίγα που είδα... μάλλον δεν το έχεις διαβάσει...

 

ΥΓ. Τώρα που το διαβάζω.... σίγουρα δεν το έχεις διαβάσει...

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό που έκανα είναι το ότι τους έβαλα μετα ευχαριστιών, σε νωπό χώμα και μετά το

κάλυψα με φύλλα και λίγο νερό. Σκοπεύω μετά από 24 ώρες να τους κάνω μπάνιο σε

καυτό νερό και μετά πέρασμα με απαλή οδοντόβουρτσα.

 

Τι λέτε?

Καλό απόγευμα

 

Μήπως να τους περάσεις και με λίγη βενζίνη ή χλωρίνη? Να σιγουρευτείς ότι έχουν αποστειρωθεί βρε παιδί μου, όχι απλά καθαριστεί...

Link to comment
Share on other sites

Μεσα σε 5' το κατέβασες και το διάβασες κίολας και έβγαλες συμπέρασμα.Aφού έβγαλες συμπέρασμα κιόλας πως δεν το έχω διαβάσει,διάβασε το καλά εσύ.

Καλό θα σου κάνει μπας και γίνεις κρυσταλλοθεραπευτής ο ίδιος. :)

 

Αλλιώς τα περιγράφει για τους δογματικούς,για όποιον καταλαβαίνει την ουσία τα περιγράφει μια χαρά.

 

Κατα τ'άλλα..Επαναλαμβάνεσαι χωρίς λόγο.

Δεν καταλαβαίνω τι θες να αποδείξεις τελικά?

 

Είπαμε οτι ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ σε παραδόσεις και ΟΧΙ οτι δεν προσθέσαν και δεν τροποποιηθηκαν.

Στο λέω 8 σελίδες τώρα και μου λες τα ίδια.

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΔΟΓΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ,ΕΞΑΓΝΙΣΜΟ.

Συμφωνείς μέχρι εδώ?

 

 

Αν θες όμως

Απόδειξε μου ότι τα ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ δεν άλλαξαν και δεν τροποποιήθηκαν από τα λόγια του Ιησού.

Απόδειξε μου οτι ο Καστανέντα δεν άλλαξε αυτά που άκουγε από τον Ινδιάνο.

Καθαρή εξήγηση υπάρχει που να εξηγεί τον καθαρισμό,εαν δεν την καταλαβαίνεις ή κάνεις πως δεν την καταλαβαίνεις,και έχεις εμπάθεια,γράψε τα δικά σου.

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Μεσα σε 5' το κατέβασες και το διάβασες κίολας και έβγαλες συμπέρασμα.Aφού έβγαλες συμπέρασμα κιόλας πως δεν το έχω διαβάσει,διάβασε το καλά εσύ.

....

 

Ε... ναι. Επειδή δεν τρέχω τα 100 μέτρα σε 9 δευτερόλεπτα δεν σημαίνει ότι άλλοι δεν τα τρέχουν. Ούτε κάνω ισχυρισμούς για να αποδείξω τίποτα. Αντίθετα - στην κουβέντα μας - ακούω τους ισχυρισμούς που γίνονται και τους αξιολογώ. Θα ήθελες να δεχόμαστε ότι ναναι έτσι, χωρίς κάποια διάκριση;

 

Δεν θα κάνω συνολική κριτική στο βιβλίο ή το συγγραφέα (γιατί είναι εύκολο να απομονώσω κάποια πράγματα και φτάσω σε συμπεράσματα, θετικά ή αρνητικά)

 

Σημείωνω όμως τα εξής:

 

1. Ξεκίνησε με τους κρυστάλλους με τον ι(ν)δ(ι)ανικο τρόπο: βρήκε έναν στο δρόμο και ο ρόλος εκείνου του κρυστάλλου υπήρξε κομβικός. Δεν αγόρασε πειδή του άρεσε το χρώμα ή επειδή διάβασε κάπου για «ιδιότητες». Σε άλλη περίπτωση, του δόθηκε.

2. Αργότερα φαίνεται να γνωρίζεται με διάφορες παραδόσεις (γιόγκα, ινδιάνικες, new age – δεκαετία του 1980 γαρ) και κάνει μια σύνθεση (οι συνθέσεις είναι αναπόφευκτες και συχνά καλή ιδέα, αν ξέρει κανείς τι κάνει κι αν έχει επίγνωση ότι είναι ‘προσωπικό’ μονοπάτι. Δηλαδή η σύνθεση που έκανε πιθανά δεν έχει την ίδια αξία για άλλους).

3. Ξεκινά λέγοντας ουσιαστικά αυτό που είπα, ότι ανάγκη κάθαρση (αν υπάρχει) είναι στον άνθρωπο κι όχι την πέτρα.

4. Περιγράφει ορθά ινδιάνικους τρόπους ‘κάθαρσης’ (που όμως δεν αφορούν κρυστάλλους) την οποία ‘εκλογικεύει’ με μια θεωρία ιονισμού της ατμόσφαιρας.

5. Κι έπειτα εδώ υπάρχει το ίδιο κενό, αποφασίζει να εφαρμόσει παρόμοιες μεθόδους κάθαρσης στους κρυστάλλους (χωρίς λόγο, και ΧΩΡΙΣ να επικαλείται ινδιάνικη παράδοση) και προτείνει και πειράματα (σ’όλα επικαλείται υπαινυκτικά ή άμεσα μια ‘επιστημονικοφανή’ εξήγηση με ηλκετρομαγνητικά φορτία). Ενώ βάζει τις γνωστές δόσεις ‘αύρας’, ‘τσάκρας’ κτλ (που δεν είναι ινδιάνικες παραδόσεις, τουλάχιστον αυτός δεν τις περιγράφει ως ινδιάνικες και τα αντίστοιχα φαίνεται να τα αγνοεί.)

6. Κι άλλα μπορεί να ειπωθούν αλλά καλύτερα να το διαβάσεις, και σιγά σιγά αν αυτό σε βολεύει.

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

όλα τα μεταφυσικά βασίζονται σε μια απλή αρχή που περιγράφεται στα Χαλδαϊκά λόγια... 

 

 

Σύμβολα γαρ πατρικός νόος έσπειρεν κατά κόσμον ως τα νοητά νοεί και άφραστα κάλλη νοείται. 

 

που σημαίνει αν θέλεις να μελετήσεις τον Κόσμο όλο κάνεις μια μελέτη και συνδυασμούς που έχουν λογική και πρακτική απόδειξη.

 

Εγώ αυτό έκανα.

 

Συνδύασα τις στοιβάδες, τα χρώματα, τους ήχους, την λεπτότητα της ύλης, το σύστημα τσάκρα κτλ

 

Αν κάτσεις να τα δεις όλα αυτά ... είναι στο ίδιο μοτίβο. ένα κυκλικό σπειροειδες μοτίβο του γαλαξία που αναφέρω στο άλλο θέμα του Ενιαίου πεδίου.

 

Η άλλη αρχή είναι ότι ο μικρόκοσμος και μακρόκοσμος έχουν ομοιότητες...

 

το ίδιο και το σώμα με την ψυχή και η ψυχή με το πνεύμα...

 

Έτσι για να ξανα-ανακαλύψεις τον τροχό δεν θέλει ούτε φαντασία ούτε τίποτα... λογικά τα μελετάς βλέπεις τι γίνεται

και κατανοείς ότι

 

Αρχή1: Η γη είναι η μητέρα των λίθων.

Αρχή2: Στον μακρόκοσμο η Γη λούζεται με βροχή και με φως.

Αρχή3: Το ίδιο κάνουμε με ένα κοματάκι λίθου τόσο δα από την μάνα γη. Το φορτίζουμε με φως και το καθαρίζουμε με νερό.

Αρχή4: Ανακαλύπτεις πηγές φωτός πέραν τις φυσικές, πχ τσάκρα και δοκιμάζεις τι γίνεται.

Αρχή5: Τα χρώματα, οι ήχοι και οι δονήσεις έχουν ιδιότητες, Παίρνεις μια βίβλο κρυστάλλων και μελετάς τι λένε.

 

Και τέλος κάνεις πειράματα.

 

πχ Κόκκινο χρώμα, Τσάκρα Μουλαντάρα, Ιδιότητα σύνδεση με γη

Οπότε βάζεις ένα λίθο με κόκκινο χρώμα στο Μουλαντάρα να το φορτίσεις ή να το θερπαεύσεις ή το φορτίζεις με φως και πράτεις ανάλογα.

 

Παιρνάν οι μέρες και χρησιμοποιείς τον ίδιο λίθο αλλά την 14 μέρα πχ έχει άλλη δόνηση. Τον αισθάνεσαι αλλιώς

Κάτι έχει γίνει...

 

Κάπου έχεις διαβάσει ότι αν τον πλήνεις γίνεται κάθαρση.

Το κάνεις .... το χρησιμοποιείς και βλέπεις ότι λειτουργεί!

 

Οπότε επαληθεύεις ό,τι αυτά που λέμε είναι σωστά.

 

Μετά με τα τσάκρα προσπαθείς να φορτίσεις με φως από τσάκρα λίθο

Και ανακαλύπτεις ότι πρέπει να κάνεις διαλογισμό να συγκεντρώσεις πράνα και να της ορίσεις σκοπό.

 

πχ πονάει η κοιλιά; Χρώμα Κίτρινο από τσάκρα Μανιπούρα.... το φορτίζεις με κάτι κίτρινο πχ φως από λάμπα ή ήλιο και την ώρα εκείνη ορίζεις τον σκοπό της πράνα....

 

πχ κάνεις ευχή και λες "Καλή ΥΓΙΕΙΑ"

 

το βάζεις τον λίθο στην κοιλιά και σε μερικά λεπτά φεύγει το πρόβλημα ... ή δεν φεύγει οπότε ψάχνεις να καταλάβεις τι έγινε...

 

Και κοινώς όλα αυτά τα κάνεις όχι μόνος σου... για να φτάσεις σε σημείο να μελετήσεις τόσο έχεις και Θεότητα βοηθό που σε καθοδηγεί είτε με σημεία πχ ένα τραγούδι και έχεις τον νου σου για την επικοινωνία είτε μιλάς απευθείας τηλεπαθητικά...

 

Έτσι δουλεύουν οι περισσότεροι άσχετως αν δεν το λένε....

 

Αν λοιπό και συ Ούτι πέραν την θεωρητικής και ιστορικής μελέτης αποφασίσεις να ξεκινήσεις αυτόματα θα σου έρθει Θεότητα για βοήθεια και σιγά σιγά θα αντιληφθείς και την επικοινωνία μαζί της.

 

Ήδη σχετίζεσαι με Θεότητα ανάλογα των δραστηριοτήτων σου πχ αν είσαι Ψυχίατρος και κάνεις ιστορική μελέτη έχεις τις ανάλογες Θεότητες που σε προσεγγίζουν με μορφές και πληροφορίες από τον την παράδοση που είσαι πιο κοντά.. ακόμη και άθεος να είσαι υπάρχει τρόπος προσέγγισης.,.

 

Οπότε σου εξηγώ τώρα και την κατάσταση σου για να μπεις στο νόημα και να αντιληφθείς το πώς οι μεταφυσικοί δουλεύουν...

 

Πάντως τόσα χρόνια που είσαι εδώ στο φόρουμ νόμιζα ότι είσαι μεταφυσικός διότι ο τρόπος που μιλάς είναι σοβαροφανής.

Δεν είχα καταλάβει ότι απλά κάνεις ιστορική μελέτη και δεν έχεις πρακτική εμπειρία με κρυστάλλους και ενέργεια.

 

Για αυτό εγώ δεν μπορείς να βρεις βιβλίο με παράδοση ενιαία ... διότι πρέπει να συνδυάσεις όλες τις πληροφορίες.

Αυτό το κάναν από παλιά οι Πυθαγόρειοι  να ξέρεις.

 

Απλά όπως σου είπα ο αρχαίος Κόσμος είχε παραμείνει στην εύρεση του πρώτου αιτίου διότι η φιλοσοφία τους και η σκέψη τους ήταν γραμμική και αιτιοκρατική... ενώ τώρα παμε σε συνδυαστική μέθοδο και μη γραμμικών συστημάτων και βάζουμε μέσα και Ινδική φιλοσοφία με φορτίσεις από φώτα με τσάκρα κτλ... 

 

Καλή σας συνέχεια!

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα

Πάει και ο Ινδιάνος new age και αυτός...

 

Απάντα μου πρώτα σε αυτά.

Σε 8 σελίδες εντέχνως αποφεύγεις να απαντήσεις σε ό,τι παράδειγμα σου έχω φέρει.

Και αν μου απαντήσεις ικανοποιητικά συνεχίζουμε την κουβέντα


 

Είπαμε οτι ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ σε παραδόσεις και ΟΧΙ οτι δεν προσθέσαν και δεν τροποποιηθηκαν.

Στο λέω 8 σελίδες τώρα και μου λες τα ίδια.

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΔΟΓΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ,ΕΞΑΓΝΙΣΜΟ.

Συμφωνείς μέχρι εδώ?

 

 

Αν θες όμως

Απόδειξε μου ότι τα ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ δεν άλλαξαν και δεν τροποποιήθηκαν από τα λόγια του Ιησού.

Απόδειξε μου οτι ο Καστανέντα δεν άλλαξε αυτά που άκουγε από τον Ινδιάνο.

 

Αν δεν φέρεις σοβαρό επιχείρημα απλά συνεχίζουμε μέχρι του χρόνου να λέμε τα ίδια.

Είναι φαντασιώσεις λες εσύ και τις προβάλεις σαν αντικειμενικό συμπέρασμα.

Δεν ειναι θα σου λέω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα

Πάει και ο Ινδιάνος new age και αυτός...

 

...

Πρέπει να διαβάσεις το βιβλίο - μιλάς για κάτι που δεν διάβασες. Ανέφερα 5 σημεία, να ξανά

1. Ξεκίνησε με τους κρυστάλλους με τον ι(ν)δ(ι)ανικο τρόπο: βρήκε έναν στο δρόμο και ο ρόλος εκείνου του κρυστάλλου υπήρξε κομβικός. Δεν αγόρασε πειδή του άρεσε το χρώμα ή επειδή διάβασε κάπου για «ιδιότητες». Σε άλλη περίπτωση, του δόθηκε.

 

2. Αργότερα φαίνεται να γνωρίζεται με διάφορες παραδόσεις (γιόγκα, ινδιάνικες, new age – δεκαετία του 1980 γαρ) και κάνει μια σύνθεση (οι συνθέσεις είναι αναπόφευκτες και συχνά καλή ιδέα, αν ξέρει κανείς τι κάνει κι αν έχει επίγνωση ότι είναι ‘προσωπικό’ μονοπάτι. Δηλαδή η σύνθεση που έκανε πιθανά δεν έχει την ίδια αξία για άλλους).

 

 

3. Ξεκινά λέγοντας ουσιαστικά αυτό που είπα, ότι ανάγκη κάθαρση (αν υπάρχει) είναι στον άνθρωπο κι όχι την πέτρα.

 

 

4. Περιγράφει ορθά ινδιάνικους τρόπους ‘κάθαρσης’ (που όμως δεν αφορούν κρυστάλλους) την οποία ‘εκλογικεύει’ με μια θεωρία ιονισμού της ατμόσφαιρας.

 

 

5. Κι έπειτα εδώ υπάρχει το ίδιο κενό, αποφασίζει να εφαρμόσει παρόμοιες μεθόδους κάθαρσης στους κρυστάλλους (χωρίς λόγο, και ΧΩΡΙΣ να επικαλείται ινδιάνικη παράδοση) και προτείνει και πειράματα (σ’όλα επικαλείται υπαινυκτικά ή άμεσα μια ‘επιστημονικοφανή’ εξήγηση με ηλκετρομαγνητικά φορτία). Ενώ βάζει τις γνωστές δόσεις ‘αύρας’, ‘τσάκρας’ κτλ (που δεν είναι ινδιάνικες παραδόσεις, τουλάχιστον αυτός δεν τις περιγράφει ως ινδιάνικες και τα αντίστοιχα φαίνεται να τα αγνοεί.)

 

 

6. Κι άλλα μπορεί να ειπωθούν αλλά καλύτερα να το διαβάσεις, και σιγά σιγά αν αυτό σε βολεύει.

Αν κάποιο κρίνεις λάθος δεν έχεις παρά να το δείξεις.

Χωρίς ν'αλλάξεις θέμα πάλι

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θυμάμαι σε ένα βιβλίο που ο ΔΧ συμβούλευε τους μαθητευόμενους να μην μαζεύουν λίθους, κρυστάλλους, κοχύλια και αντικείμενα που έβρισκαν έξω όταν δεν γνώριζαν την προέλευσή τους. Εξηγούσε ότι τα αντικείμενα αυτά μπορεί να τα είχαν στην κατοχή τους άνθρωποι με δύναμη και τα οποία θα γίνονταν πηγή κακοτυχίας ή αρνητικής ενέργειας αν έπεφταν σε λάθος χέρια. Με άλλα λόγια αυτός που έβρισκε τον λάθος κρύσταλλο δεν μπορούσε να "εξαγνίσει" τον κρύσταλλο αλλά είχε ανάγκη εξαγνισμού ο ίδιος από την ενέργεια του κρυστάλλου.

Link to comment
Share on other sites

Άσε αν το διάβασα το βιβλίο ή όχι...για να στο πρότεινα που έψαχνες απεγνωσμένα μια πηγή στο διαδικτύο το έχω στην βιβλιοθήκη.

Λοιπόν,

στο βιβλίο φαίνεται ξεκάθαρα η χρήση αλχημείας και πειραματισμού επηρεασμένο από τις ινδιάνικες παραδόσεις καθαρισμού.

Δεν είναι gospel και ευτυχώς.

Αυτή είναι η "μαγκιά" αν θέλεις του ερευνητή που θέλει να γράψει ένα βιβλίο και δεν κάνει αντιγραφές,copy paste και quotes χωρίς λόγο για να γεμίσει έλλειψη ιδεών.

 

Αν δεν απαντήσεις εδώ και στα προηγούμενα παραδείγματα στις 8 σελίδες δεν προχωράμε.

 

Είπαμε οτι ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ σε παραδόσεις και ΟΧΙ οτι δεν προσθέσαν και δεν τροποποιηθηκαν.

Στο λέω 8 σελίδες τώρα και μου λες τα ίδια.

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΔΟΓΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ,ΕΞΑΓΝΙΣΜΟ.

Συμφωνείς μέχρι εδώ?

 

 

Αν θες όμως

Απόδειξε μου ότι τα ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ δεν άλλαξαν και δεν τροποποιήθηκαν από τα λόγια του Ιησού.

Απόδειξε μου οτι ο Καστανέντα δεν άλλαξε αυτά που άκουγε από τον Ινδιάνο.

Καθαρή εξήγηση υπάρχει που να εξηγεί τον καθαρισμό,εαν δεν την καταλαβαίνεις ή κάνεις πως δεν την καταλαβαίνεις,και έχεις εμπάθεια,γράψε τα δικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θυμάμαι σε ένα βιβλίο που ο ΔΧ συμβούλευε τους μαθητευόμενους να μην μαζεύουν λίθους, κρυστάλλους, κοχύλια και αντικείμενα που έβρισκαν έξω όταν δεν γνώριζαν την προέλευσή τους. Εξηγούσε ότι τα αντικείμενα αυτά μπορεί να τα είχαν στην κατοχή τους άνθρωποι με δύναμη και τα οποία θα γίνονταν πηγή κακοτυχίας ή αρνητικής ενέργειας αν έπεφταν σε λάθος χέρια. Με άλλα λόγια αυτός που έβρισκε τον λάθος κρύσταλλο δεν μπορούσε να "εξαγνίσει" τον κρύσταλλο αλλά είχε ανάγκη εξαγνισμού ο ίδιος από την ενέργεια του κρυστάλλου.

Το βιβλίο http://www.amazon.com/The-American-Indian-Secrets-Crystal/dp/0572022638 έτσι το λέει αυτό.

 

...

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΔΟΓΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ,ΕΞΑΓΝΙΣΜΟ.

Συμφωνείς μέχρι εδώ?...

Συμφωνώ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι την 'αρχή' αυτή την εφαρμόζεις 'τυφλά' όπου νάναι, όπως νάναι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...