Jump to content

deja vu


Recommended Posts

Έτσι πιστεύω ότι όσες σκηνές νιώθουμε σα deja vu, είναι απλά σκηνή που ζήσαμε στο όνειρό μας, το προηγούμενο βράδυ. Φυσικά δεν το θυμόμαστε, αλλά όταν το ζούμε, έρχεται από το υποσυνείδητο στο συνειδητό.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

Έτσι πιστεύω ότι όσες σκηνές νιώθουμε σα deja vu, είναι απλά σκηνή που ζήσαμε στο όνειρό μας, το προηγούμενο βράδυ. Φυσικά δεν το θυμόμαστε, αλλά όταν το ζούμε, έρχεται από το υποσυνείδητο στο συνειδητό.

Ενταξει ιχωρ :surrender::worthy:

Link to comment
Share on other sites

Καλή θεωρία Ιχώρ αλλά αυτό προϋποθέτει ότι για να δεις deja vu πρέπει να "δεις" ένα τμήμα από την αυριανή ημέρα στο όνειρό σου το προηγούμενο βράδυ. Δεν ξέρω,μου φαίνεται λίγο άσκοπο. Δηλαδή ποιά η χρησιμότητα του να γίνεται κάτι τέτοιο. Εφόσον δεν το θυμάσαι κιόλας. Πιστεύω ότι σε ό,τι κι αν γίνεται υπάρχει μια σκοπιμότητα, ένας λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ στο ότι όλα έχουν το σκοπό τους, αλλά ας μη ξεχνάμε το νοητικό μας επίπεδο, που δεν επιτρέπει να τους βλέπουμε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ στο ότι όλα έχουν το σκοπό τους, αλλά ας μη ξεχνάμε το νοητικό μας επίπεδο, που δεν επιτρέπει να τους βλέπουμε όλους.

Τι μας διδασκει το φαινομενο αυτο λοιπον ?που βοηθαει??? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ιχώρ δηλαδή θεωρείς το deja vu ότι υπόκειται σε κάποιους κανόνες που δεν έχουμε αντιληφθεί ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιστεύω.

Πολύ καλές βέβαια και οι επιστημόνικές εξηγήσεις ως μπλοκάρισμα μνήμης, αλλά ποιος είναι σίγουρος χωρίς αποδείξεις. Ακόμη και με αυτές, υπάρχουν μερικές εξαιρέσεις...

Edited by Ιχώρ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το κακο με τα "παραφυσικα" θεματα αν μπορουσαμε να τα πουμε ετσι ειναι οτι οι πειστημονες προσπαθουν να τα εξηγισουν με τη λογικη.Πιστευω πως ειναι κατι το οποιο υπαρχει στο υποσυνειδητο μας ή παρακλαδι της διασθησης μας το οποιο μας προφυλασει για το τοι προκειται να συμβει αν και δεν μπορουμε να το αποφυγουμε.

Το πιο προσφατο που ειχα ηταν με το τελικο του champions league Arsenal-Barcelona που 8 δευτερολεπτα πριν το 1ο γκολ της Barcelona λεω στον κολλητο μου "Κακη διαισθηση" και καπακι μπαινει γκολ μας πηρε απο κατω ειμασταν και οι 2 Αρσεναλ οπως καταλαβαινετε.Το ειχα ξαναδει αυτο που εβλεπα εκεινη την ωρα στη τηλεοραση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δε νομίζω να αναφέρθηκε πρωτύτερα, αλλά όταν θυμάσαι κάτι και όταν βλέπεις κάτι, ενεργοποιούνται τα ίδια εγκεφαλικά τμήματα. Αυτό σημαίνει ότι βλέπουμε χάρη στις εμπειρίες που έχουμε. Από νευροβιολογικής άποψης τουλάχιστον...

Υπό αυτό το σκεπτικό λοιπόν, για τον εγκέφαλο ισχύει η ισότητα "θυμάμαι=βλέπω".

Ενδεχομένως το deja vu να οφείλεται στις άμεσες απόρροιες αυτής της ισότητας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι πιθανόν να γίνει αυτό, αφού τα 'λευκώματα' τις μνήμης δεν είναι αποκομμένα το ένα από το άλλο...

 

Οπόταν αν π.χ. πριν τρία χρόνια είχαμε ένα οσφρητικό ερέθισμα (μυρουδιά δυόσμου ας πούμε) και ακούγαμε ταυτόχρονα Μπαχ... αυτό καταγράφηκε σαν ακουστικό ερέθισμα, μπορεί και να γράφτηκαν στο ίδιο λεύκομα μνήμης...

 

Οπόταν σήμερα μπορεί να χρεισημοποιώ δυόσμο, ή να ακούω Μπαχ και να ανακαλέσει η μνήμη ένα από τα δύο λευκώματα (αυτό που έγραψε και τα δυο ερεθίσματα, ή αυτό του ήχου ή της όσφρησης), πόσο μάλλον να παίζει καταλάθως στο ραδιόφωνο μπαχ και να κάνουμε τσάι δυόσμου, ανακαλώντας την μνήμη θα πούμε έντρομοι, αυτό το έχω ξαναδεί... Τότε δεν είναι ντε ζα βου, είναι απλά αναλαμπή...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει οτι παθενουμε deja vu οταν βλεπουμε κατι αλλα ο εγκεφαλος μας δεν οξυγονωνεται για καποια δευτερολεπτα και το αντιλαμβανεται αργοτερα. Η' απλουστατα δεν ειμαστε τοσο προσεχτικοι στη ζωη μας για να καταλαβουμε οτι ωντος το εχουμε ξαναζησει. :angel:

Link to comment
Share on other sites

Η' απλουστατα δεν ειμαστε τοσο προσεχτικοι στη ζωη μας για να καταλαβουμε οτι ωντος το εχουμε ξαναζησει.

Ο εγκέφαλός μας δέχεται κάθε στιγμή της καθημερινότητάς μας εκατοντάδες εκατομμύρια πληροφορίες, εκ των οποίων φιλτράρονται μόνο γύρω στις 2.000, οι οποίες και περνούν στο συνειδητό μέρος του μυαλού μας.

Άρα, όχι μόνο "δεν είμαστε τόσο προσεκτικοί", αλλά μάλλον είμαστε και "αναισθητοποιημένοι" κατά κάποιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...