Jump to content

deja vu


Recommended Posts

κάποτε μου συμβαίνει το εξής παράξενο: δεν είναι ακριβώς ντε ζα βου (αυτό το πράγμα το έχω ξαναδεί, ξαναζήσει, κτλ) είναι απλά ένα φλασάκι σε μια παρελθοντική σκέψη που ήταν ακριβώς η ίδια και η απαράλλαχτη αλλά η μαγεία είναι ότι γίνεται με τόσο αστραπιαία ταχύτητα (εξού και το φλας, δηλ. αστραπή) και μπορεί να με πάρει και δέκα χρόνια πίσω με την έννοια της ακριβούς ανάμνησης! αυτό είναι πιο πολύ πιστεύω η προσέγγιση που έδωσε το χόλυγουντ στο Ματριξ με το: ''όλα τα ντε ζα βου είναι βλάβες της μηχανής, τουτέστιν το χαρντ ντισκ του εκγέφαλού μας. τι πιστεύεται; σας συμβαίνει το ίδιο; καμιά φορά βιώματα συναισθησίας μπορεί να λάβουν μέρος στη μικρή γιορτή: μυρωδιά καφέ, μετά χτυπά το τηλέφωνο και μετά ξαφνικά θυμήθηκα ότι πριν ξέρω γω μια πενταετία έτρεχα να πάω ν' αγοράσω ζάχαρη και έφαγα φλας μπακ με το ίδιο μοτίβο σκέψεων...φυσικά μπαίνει οσφρητικό αιρέθισμα και ταυτόχρονα ηχητικό εξού και η συναισθησία....ουφ.......κανείς που να διάβασε ψυχανάλυση, ψυχολογία;;;; είναι πολύ όμορφο όντως θέμα εκτός και αν βγήκα :offtopic: αμ σο-ου σορρυ...... :clapping:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Φυσικα και εχουμε σκεφτει το ιδιο!!!

 

 

Φιλε illusion, πολυ ωραια και σωστα ολα αυτα ΟΜΩΣ κατα τη διαρκεια του φαινομενου

(τι μου τυχαινει εμενα τωρα)

"θυμαμαι" οχι μονο το μερος (πχ καφετερια,παραλια κλπ) αλλα και τα προσωπα και την καθε κινηση που πιανει το ματι μου..

 

Οποτε αυτο αποκλειει το μπερδεμα των αναμνησεων

 

[εκτος κι αν ενεργοποιηθηκε η κατασταση με κατι, και μεχρι να επανελθει η συνειδηση ο εγκεφαλος μπερδευει την "αναμνηση" με τα inputs (ερεθισματα) που δεχεται εκεινη τη στιγμη και φτιαχνει αυτο το μειγμα(διαλυμα καλυτερα) που τοσο μας γοητευει!!!]

 

Παντως πολλα μερη της θεωρια σου συνπιπτουν με δικες μου σκεψεις!!!

Χρονια μας πολλα κ ευτυχισμενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε πολλες περιπτωσεις φαίνεται πιο λογική η άποψη που λειει οτι το φαινομενο αυτο συμβαινει επειδη καποιο ερεθεισμα εφερε στην επιφανεια καποια παλια μνημη ισως παρομοια αλλα οχι η ιδια!!!! :10_9_134[1]:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως η θεωρια με τους παραλληλους κοσμους ευσταθει πιο πολυ..

παρα με τα ερεθισματα..

και αυτο γιατι τετοια δεχομαστε παρα πολλα καθημερινα..

 

καπιοι το περιπεριγραφουν σαν "μπερδεμα" συνειδησης η ταυτοχρονη μεταφορα της..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά καταλήγω στο συμπέρασμα ότι η πιο λογική εξήγηση είναι απλά μια δυσλειτουργία του εγκεφάλου. Απλά κάποιες φορές ακόμα και η λογική κάνει λάθος και, δεδομένων των περιπτώσεων, η εξήγηση αυτή απλά δεν επαρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά καταλήγω στο συμπέρασμα ότι η πιο λογική εξήγηση είναι απλά μια δυσλειτουργία του εγκεφάλου. Απλά κάποιες φορές ακόμα και η λογική κάνει λάθος και, δεδομένων των περιπτώσεων, η εξήγηση αυτή απλά δεν επαρκεί.

ισως μας ικανοποιησει η συνδιαστικη θεωρια :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δένομαι πάρα πολύ με τα όνειρα μου. Ότι δω, το αγαπώ για ολόκληρη τη μέρα, μέχρι το επόμενο όνειρο.

 

Έτσι πιστεύω ότι όσες σκηνές νιώθουμε σα deja vu, είναι απλά σκηνή που ζήσαμε στο όνειρό μας, το προηγούμενο βράδυ. Φυσικά δεν το θυμόμαστε, αλλά όταν το ζούμε, έρχεται από το υποσυνείδητο στο συνειδητό.

Άλλωστε πολλά όνειρα είναι προφητικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δένομαι πάρα πολύ με τα όνειρα μου. Ότι δω, το αγαπώ για ολόκληρη τη μέρα, μέχρι το επόμενο όνειρο.

 

Έτσι πιστεύω ότι όσες σκηνές νιώθουμε σα deja vu, είναι απλά σκηνή που ζήσαμε στο όνειρό μας, το προηγούμενο βράδυ. Φυσικά δεν το θυμόμαστε, αλλά όταν το ζούμε, έρχεται από το υποσυνείδητο στο συνειδητό.

Άλλωστε πολλά όνειρα είναι προφητικά.

 

Ναι αλλα και στα ονειρα μας μπορουμα να ταξιδεψουμε ηθελημενα ή οχι, οποτε θα μπορουσαμε να υποστιριξουμε οτι ισως και τα ονειρα μας να ειναι flash back αναμνησης απο μελλον παρελθον αλλη ζωη κλπ

 

Λιγο wild η ιδεα αλλα θα μπορουσε να εστεκε....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δένομαι πάρα πολύ με τα όνειρα μου. Ότι δω, το αγαπώ για ολόκληρη τη μέρα, μέχρι το επόμενο όνειρο.

 

Έτσι πιστεύω ότι όσες σκηνές νιώθουμε σα deja vu, είναι απλά σκηνή που ζήσαμε στο όνειρό μας, το προηγούμενο βράδυ. Φυσικά δεν το θυμόμαστε, αλλά όταν το ζούμε, έρχεται από το υποσυνείδητο στο συνειδητό.

Άλλωστε πολλά όνειρα είναι προφητικά.

τα προφητικα ονειρα ειναι ονειρα που ειναι ενντονα και τα θυμομαστε!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο, αλλά αν δε τα θυμάσαι, τότε δε σου προφήτεψαν και τίποτα, άρα στην ουσία δεν είναι προφητικά. Βλακεία, ε; :headb:

Εντάξει ρε παιδιά, μη βαράτε...

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαραίτητο αυτό;

 

 

Δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο, αλλά αν δε τα θυμάσαι, τότε δε σου προφήτεψαν και τίποτα, άρα στην ουσία δεν είναι προφητικά. Βλακεία, ε; :headb:

Εντάξει ρε παιδιά, μη βαράτε...

 

 

αν δεν τα θυμασαι τοτε ποια η χρησιμοτητα τους? :angel:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα αυτό ακριβώς.

 

Είναι που είναι κάποια όνειρα προφητικά. Αποκλείεται λοιπόν και κάποια από αυτά, να μην μιλούν με συμβολισμούς αλλά με ακριβή συναισθήματα, εικόνες κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...