Jump to content

Το άλλο μας «μισό»...


Recommended Posts

Να σας δώσω μια πολύ απλή εξήγηση γιατί δεν υφίσταται η θεωρία του άλλου (μας) μισού;

 

 

 

Γιατί πληθυσμιακά οι γυναίκες είναι υπερδιπλάσιες από τους άντρες. Κάντε προσθαφαιρέσεις τώρα:

 

Παίρνουμε 10 άντρες άρα και 20 γυναίκες (23,5 αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς στατιστικά, τώρα ποια θα κάνει την 0,5? :blink: ).

 

Κάποιοι από αυτούς είναι gay (- 30% και άντρες και γυναίκες) που κατά κάποιο ποσοστό «απασχολούν» άτομα μέσα από αυτό το 30% (και παίζουν με τα δικά τους ποσοστά περί ευρέσεως του άλλου τους μισού). Άρα μας μένουν 7 άντρες και 18,8 γυναίκες.

 

Αλλά και κατά ένα άλλο ποσοστό κάνουν «κρούσεις» κι εκτός αυτού (-20%). Άρα μας μένουν 5,6 άντρες και 15,04 (κι ένα δάχτυλο :018bleh: ) γυναίκες.

 

Δεν θα βάλουμε ηλικιακά ποσοστό γιατί υποτίθεται ότι το δείγμα μας είναι από ηλικίες 18-38 (λέμε τώρα, γιατί δε θα μας μείνει ούτε παρανυχίδα για δείγμα :wacko: ).

 

Να κάνουμε μια διαιρεσούλα τώρα;

 

1 άντρας είναι το? άλλο μισό για 2,685 (0,685 = από τον αστράγαλο μέχρι το? (ο)? το καλύτερο κομμάτι :blblbl: ) γυναίκες (κατ' αντιστοιχία).

 

 

 

Εν ολίγοις, συμφωνώ με τη Lithos :lol:

 

 

 

Το παραπάνω παράδειγμα παρατίθεται για καθαρά στατιστικούς λόγους κι όχι προς καβάλημα καλαμιού των αρένων :whistling: .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

 

ΝΑΙ! ΘΕΛΟΥΜΕ! Σε ετούτην την ζωή. Καθώς ζούμε ... μας λείπουν. Ξεχνάμε κάτι σημαντικό όμως : (όσοι πιστεύουν στην επαναγέννηση) όταν ξεκινήσαμε το ταξίδι της ζωής μας, λίγο πριν γεννηθούμε ... τι ακριβώς θέλαμε να ζήσουμε; Μήπως οι επιλογές που κάναμε τότε δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με μισά, τέταρτα και άλλες υποδιαιρέσεις; Μήπως δεν γεννηθήκαμε για να βρούμε την αδελφή-ψυχή αλλά να βιώσουμε άλλα πράγματα;

 

Μήπως επιλέξαμε να βελτιώσουμε εαυτούς ή να βιώσουμε καταστάσεις ή να ζήσουμε χαρές και λύπες (τα τόσο σημαντικά δώρα της Ζωής) και να ξαναγυρίσουμε στο μισό μας ... μετά;!

(...)

 

Γιατί όταν συναντούσα κάποιον που έμοιαζε με αδελφή ψυχή, σαν να γνωριζόμασταν από χρόνια έτυχε να πρόκειται πάντα για γυναίκες; Οπου εννοείται, το ερωτικό στοιχείο ... λείπει.

 

 

:smilewink:

 

 

Lithos θεωρείς ότι γίνεται να βελτιώσεις τον εαυτό σου ή να βιώσεις καταστάσεις ή να ζήσεις χαρές και λύπες χωρίς να συναναστραφείς άλλους ανθρώπους;

 

Στη δική σου ζωή δεν υπήρξαν άνθρωποι (γυναίκες ΚΑΙ άντρες) που σε βοήθησαν με τη συμπεριφορά τους να αναγνωρίσεις διάφορα πράγματα για τον εαυτό, να ανοίξεις τους ορίζοντές σου, να αυτοβελτιωθείς; Οι αδελφές ψυχές για εσένα είναι δλδ μόνο γυναίκες; Οι άντρες δεν έχουν ψυχή; (καμία σχέση με το "και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή")...

Link to comment
Share on other sites

Lithos θεωρείς ότι γίνεται να βελτιώσεις τον εαυτό σου ή να βιώσεις καταστάσεις ή να ζήσεις χαρές και λύπες χωρίς να συναναστραφείς άλλους ανθρώπους;

 

Στη δική σου ζωή δεν υπήρξαν άνθρωποι (γυναίκες ΚΑΙ άντρες) που σε βοήθησαν με τη συμπεριφορά τους να αναγνωρίσεις διάφορα πράγματα για τον εαυτό, να ανοίξεις τους ορίζοντές σου, να αυτοβελτιωθείς; Οι αδελφές ψυχές για εσένα είναι δλδ μόνο γυναίκες; Οι άντρες δεν έχουν ψυχή; (καμία σχέση με το "και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή")...

 

Ασφαλώς και βελτιώνω τον εαυτό μου συναναστρεφόμενη άλλους ανθρώπους άνδρες και γυναίκες.

 

Δεν κατάλαβα πως νόμισες το αντίθετο; Ασφαλώς και έχουν όλοι ψυχή, άνδρες και γυναίκες. Εγώ διαχώρισα τον "άλλον μισό" μας από την ερωτική έλξη. Αυτό που νομίζω είναι πως σπάνια συναντούμε το άλλο μας μισό και βεβαίως το ερωτευόμαστε σε τούτη την ζωή.

 

Ναι καλή μου! Οντως έτυχε να γνωρίσω 2 γυναίκες και αυτές να τις νιώθω σαν αδελφές μου, χωρίς να έχουμε πει παραπάνω από δυό κουβέντες. Ετυχε ...! Και εμένα μου έκανε εντύπωση, μην νομίζεις! Οι άνδρες της ζωής μου είναι έταιρον καπέλον!

 

Ορμώμενη από την προσωπική μου εμπειρία νομίζω πως άλλο "αδελφή ψυχή" και άλλο "ερωτεύομαι". Ασχετα αν χρησιμοποιούμε την πρώτη έκφραση για να δώσουμε μία δόση ρομαντισμού σε μία καθαρά φυσική έλξη.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ορμώμενη από την προσωπική μου εμπειρία νομίζω πως άλλο "αδελφή ψυχή" και άλλο "ερωτεύομαι". Ασχετα αν χρησιμοποιούμε την πρώτη έκφραση για να δώσουμε μία δόση ρομαντισμού σε μία καθαρά φυσική έλξη.

 

 

Αν υπάρχει διαφωνία, βρίσκεται στο παραπάνω. Κάποιοι ερωτεύονται κάποια από τις αδελφές ψυχές. Δεν είναι κατακριτέο (ούτε βέβαια μια ρομαντική δικαιολογία για ερωτύλους).

Link to comment
Share on other sites

Στο ότι υπάρχει αδερφή ψυχή και ομοίου γένους με το δικό μας θα συμφωνήσω. Δεν περιορίζεται ο ορισμός "αδερφή ψυχή" μόνο στον ερωτικό τομέα. Κι εγώ βρηκα τον τελευταιο χρόνο μια φίλη, που έγινε κολλητή μου και από τη πρώτη στιγμή κατάλαβα ότι υπήρχε μια ξεχωριστή "επικοινωνία" μεταξύ μας. Κι εμένα μου έκανε τρομερή εντύπωση.. Και χαίρομαι ιδιαίτερα για το γεγονός αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε να μάθετε ... επιθυμήστε πολύ δυνατά! Επιθυμήστε να μάθετε γιατί ξαναγεννηθήκατε, λίγο πριν κοιμηθείτε. Το όνειρό σας θα σας δώσει όποιες πληροφορίες θέλετε

 

Ξέρετε τι μαρτυριάρες γίνονται οι Δυνάμεις αν της ρωτήσεις;!

 

Απαπαπα!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...