Jump to content

Lord Of The Rings


 Share

Lord Of The Rings  

35 members have voted

  1. 1. Lord Of The Rings

    • ??????
      16
    • ???? ????
      11
    • ??????
      5
    • ????? ????
      0
    • ??? ??? ????
      0
    • ?? poll ????? Gay
      5


Recommended Posts

Speedy:

Τι έχετε να πείτε για την Τριλογία;
Dakkon Darkblade:
pws mporei ena Poll na είναι Gay? 

_________________

Βγάλε την Τάπα

Τζιάκοπο Μπέλμπο(Το Εκκρεμές Του Φουκώ, Ουμπέρτο Έκο)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το νούμερο 3 μου άρεσε περισσότερο απ'όλα λόγωτων χρωμάτων!! :D

Link to comment
Share on other sites

Πολλές ατέλειες στην τριλογία σε σχέση με το βιβλίο, αλλά προσωπικά τους το συγχωρώ γιατί κάθε ταινία που βγαίνει είναι κατώτερη από το βιβλίο (βλέπε και harry potter για παράδειγμα)... Επίσης άκουσα αρκετούς να κάνουν παράπονα για ορισμένα σημεία της τριλογίας, ιδιαίτερα για το 3ο στο σημείο του αποχαιρετισμού (λένε ότι κατάντησε βαρετό τόσο χρόνο που του αφιέρωσε), δε ξέρουν όμως πόσο χώρο αφιερώνει το βιβλίο (1 ολόκληρο κεφάλαιο στο συγκεκριμένο, αν θυμάμαι καλά!)...

Επίσης, άσχημη εντύπωση μου έκανε ένα σημείο (στο 2ο ή στο 3ο? δε θυμάμαι) όπου την ώρα της μάχης ρωτά ο φρόντο τον Σαμ "Γιατί πολεμάμε Σαμ"? και ο Σαμ του απαντάει το βαθυστόχαστο "για κάτι φρόντο..." (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων). Εκεί δηλαδή που περιμένεις να ακούσεις το βαθυστόχαστο το μήνυμα, ("για την ελευθερία μας" νομίζω θα ήταν το καλύτερο μήνυμα εκείνη τη στιγμή) ακούς... "κάτι" :headb:

Παρ'ολ'αυτά βγήκε όσο καλύτερο μπορούσε να βγει κατά τη γνώμη μου. Φοβερά εφφέ, απίστευτες μάχες, καλή απόδοση της quenya από τα ξωτικά (και από την :censored: liv tyler :drooling2: ), εκπληκτικές ερμηνείες κτλ κτλ κτλ...

 

Θα τη χαρακτήριζα τέλεια, αλλά η τελευταία επιλογή αποτέλεσε μια απρόσμενη εναλλακτική λύση... :063laugh: (Dakkon, αν στο forum υπήρχε ένα ροζ skin, θα μπορούσα να σου πω αν μπορεί να είναι gay το poll :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Θα τη χαρακτήριζα τέλεια, αλλά η τελευταία επιλογή αποτέλεσε μια απρόσμενη εναλλακτική λύση... :063laugh: (Dakkon, αν στο forum υπήρχε ένα ροζ skin, θα μπορούσα να σου πω αν μπορεί να είναι gay το poll :lol: )

11657[/snapback]

Κάποτε είχε προταθεί το ροζάκι.. κρίμα που δεν μπήκε(βλέπε ψήφους)(μάλων πρέπει να ξανασυζητηθεί το θέμα... :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως  εμένα που δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, μου φάνηκε αρκετά καλή :cheerful:

Όταν διαβάσεις τα βιβλία, θ' αλλάξεις γνώμη :headb:

Link to comment
Share on other sites

Ισως άμα διαβάσω το βιβλίο να μη μου αρέσει γιατί έχω δει την ταινία πρώτα... :(

Μπα, δε νομίζω...

Ξέρεις, ο Τόλκιν δεν χαρακτηρίστηκε τυχαία ο μεγαλύτερος παραμυθάς! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μιλάμε οτι ο τύπος έφτιαξε ολόκληρη γλώσσα (βλ. quenya), ολόκληρη μυθολογία με τα γενεαλογικά της δέντρα και την ιστορία της, ολόκληρους κόσμους και όλα αυτά με τόση λεπτομέρεια που πρέπει να τα διαβάσεις 2-3 φορές για να πεις οτι τα εμπέδωσες...

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας, η Liv Tyler τη σκότωσε την quenya.O Elrond μιλούσε καλύτερα.Κατά τα άλλα ο Tolkien...τι να πω, πραγματικά δε μπορεί κανείς να βρει λόγια για να τον περιγράψει(αν και σε μερικά σημεία οι περιγραφές του σκοτώνουν).Συνιστώ ανεπιφύλακτα να διαβάσετε το Σιλμαρίλιον, πάντα με το χάρτη δίπλα σας και τη σελίδα τσακισμένη στον τηλεφωνικό κατάλογο που έχει πίσω...

 

Όσο για τις ταινίες, πολύ καλές.Σε σχέση με άλλες μεταφορές ήταν άριστες(και με ανέλπιστα καλή μουσική,ζήτω η Enya!).Αλλά με τα βιβλία δε συγκρίνονται.Μόνο ο γητευτής των αλόγων μου άρεσε περισσότερο ως ταινία παρά ως βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Συνιστώ ανεπιφύλακτα να διαβάσετε το Σιλμαρίλιον, πάντα με το χάρτη δίπλα σας και τη σελίδα τσακισμένη στον τηλεφωνικό κατάλογο που έχει πίσω...

3 φορές προσπάθησα να το διαβάσω, 3 φορές το παράτησα στα πρώτα κεφάλαια... Ζαλίστηκα ρε παιδιά :wacko::(:019blush:

 

Πάντως, όποιος δεν έχει διαβάσει την τριλογία του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών, προτίνω να διαβάσει πρώτα το Χόμπιτ και μετά την τριλογία (αυτή είναι η σωστή σειρά στην ιστορία :smilewink: ).

...Κάτι έχω ακούσει ότι έχουν έτοιμη ταινία το Χόμπιτ; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μην επιχειρήσει κάποιος να πιάσει το Σιλμαρίλιον πριν διαβάσει την τριλογία και το χόμπιτ τόσο ώστε να το εμπεδώσει. Δεν έχει να κάνει με την υπόθεση αλλά με το στυλ γραφής του Τόλκιν. Αν κάποιος δεν είναι εξικειωμένος δε τη γλυτώνει τη πρέζα...

Link to comment
Share on other sites

Όντως, αλλά μπαίνεις σε έναν κόσμο τόσο τέλειο και τόσο πραγματικό για να είναι ψεύτικος που συναρπάζεσαι.Σου δίνει άχρηστες φαινομενικά λεπτομέριες οι οποίες αν και ίσως κουράζουν κάποιους σου δίνουν την αίσθηση οτι διαβάζεις ιστορικά γεγονότα και κατά συνέπεια βγάζουν τεράστια ένταση στις κορυφαίες στιγμές.Δεν είναι τυχαίος ο άνθρωπος.By the way, ξεκινάω να μάθω quenya(ξέρω ήδη κάποια βέβαια)...

Link to comment
Share on other sites

By the way, ξεκινάω να μάθω quenya(ξέρω ήδη κάποια βέβαια)...

 

11780[/snapback]

 

 

Δε μαθαίνεις καλύτερα Αρχαία Ελληνικά να σε βοηθήσει και στη ζωή σου ;

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...