Jump to content

Απαιχθείς ταινίες....


Mystictear
 Share

Recommended Posts

Μήπως θα πρέπει να διευκρινιστεί ότι δεν μιλάμε για ταινίες που δε μας άρεσαν (γιατί κι εγώ θα μπορούσα να αναφέρω πολλές ταινίες που λατρέψατε), αλλά για ταινίες που δεν βλέπονται!

13621[/snapback]

 

 

 

Σωστός! και μια και λεμε γι'αυτο ας αναφέρουμε και τα HELLRASER 1 και 2 που ηταν πολυ καλά! Το 3 ηταν μέτριο και απο το 4 και μετα :censored: ηταν ολα οι πατάτες του αιώνα :headb: :headb: :headb: :headb:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

Διαβάζοντας διαρκώς καταλόγους με ενδιαφέρουσες και μη ταινίες, σκέφτηκα, γιατί να μην γράψουμε και ταινίες που έμειναν στη μνήμη μας επειδή δε μας άρεσαν, και φυσικά μετανιώσαμε χρήματα και χρόνο που τους αφιερώσαμε, ώστε ίσως να αποτρέψουμε ενδεχώμενη "κακή" επιλογή και κάποιου άλλου μέλους???

σίγουρα τα γούστα μας ποικίλουν, οπότε μια σύντομη περίληψη θα βοηθούσε, τι λέτε???

 

(αυτή τη φορά δε θα γράψω λόγω πίεσης χρόνου...  :wacko:  )

 

 

                                                           :bye:

13419[/snapback]

 

 

και εγω σκεφτόμουν πως κάτι τέτοιο έλειπε

well done

και αρχίζω

Matrix 2+3 αν και δεν τα πολυείδα...

Van Helsing (δεν είμαι σίγουρη, το είχαν χαρακτηρίσει κωμωδία με action/adventure? αν ναι ήταν εντάξει αν όχι....ασε καλύτερα)

X-Men (η Storm που θυμάμαι εγώ ήταν πολύ πιο δυναμική απο την Halle Berry)

δεν θυμάμαι άλλους τίτλους αλλά σχεδόν όλες οι χαζοαμερικάνικες εφηβικές κωμωδίες είναι για κλάματα....

Α! το three kings τι το φτιάξανε? και μόνο η σκηνή που ο στρατιώτης αφήνει το όπλο στο αμάξι και πάει να βάλει την βόμβα? ενώ οι ιρακινοί είναι απο πάνω....αν είναι έτσι οι αμερικανοί στρατιώτες......)

 

το σκοτεινό χωριό μου φάνηκε περισσοτερο Romantic/mystery παρά θρίλερ

13527[/snapback]

 

 

 

 

:worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:

Link to comment
Share on other sites

Γμτ... πολλές είναι που δε βλέπονται, έχω τρεις στο μυαλό μου τώρα αλλά επειδή ακριβώς δε βλέπονται, δε συγκράτησα και τίτλους... Η μία intermission λέγεται...?

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΤΑΤΑ το sin city

 

:o Τι λέτε ρε παιδιά! :shocked: Είπαμε! Μη τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι! Εχεις διαβάσει το κόμικ?? :huh: Μη λέμε το πρώτο όνομα ταινίας που μας έρχεται στο νου και απλώς δε μας άρεσε! Σορρυ κι όλας που τα πήρα, αλλά είναι πολύ καλή ταινία!! Πάρα πολύ καλή απόδοση του κόμικ με χρώμα μόνο στα σημεία που είναι βασικά στην πλοκή! Και όσο για τα τόόσα ονόματα που έπαιζαν, ένα έχω να πω: όταν γυρίζεις αξιοπρεπώς ένα κόμικ δε γίνεται να βάζεις το σαχλοαμερικάνικο στυλάκι που έχουμε συνηθίσει... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

:o Τι λέτε ρε παιδιά!  :shocked: Είπαμε! Μη τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι! Εχεις διαβάσει το κόμικ?? :huh:  Μη λέμε το πρώτο όνομα ταινίας που μας έρχεται στο νου και απλώς δε μας άρεσε! Σορρυ κι όλας που τα πήρα, αλλά είναι πολύ καλή ταινία!! Πάρα πολύ καλή απόδοση του κόμικ με χρώμα μόνο στα σημεία που είναι βασικά στην πλοκή! Και όσο για τα τόόσα ονόματα που έπαιζαν, ένα έχω να πω: όταν γυρίζεις αξιοπρεπώς ένα κόμικ δε γίνεται να βάζεις το σαχλοαμερικάνικο στυλάκι που έχουμε συνηθίσει... :smilewink:

13779[/snapback]

 

 

Πολυ σωστά τα λές! :worthy: Στο sin city εγινε καλη μεταφορά οχι ομως και στα υπόλοιπα κόμιξ (βλέπε Μarvel) κάποια απο αυτά ηταν καλά η μέτρια (οπως Spiderman 1(στο 2 το παρακάνανε),Blade 1 και 2 και X-men 1 και 2) τα υπολοιπα τα σκοτώσανε!!!!! οπως το Hellboy και δεν συμαζεύεται........ :001almostcry:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστά τα λές! :worthy: Στο sin city εγινε καλη μεταφορά οχι ομως και στα υπόλοιπα κόμιξ (βλέπε Μarvel) κάποια απο αυτά ηταν καλά η μέτρια (οπως Spiderman 1(στο 2 το παρακάνανε),Blade 1 και 2 και X-men 1 και 2) τα υπολοιπα τα σκοτώσανε!!!!! οπως το Hellboy και δεν συμαζεύεται........  :001almostcry:

13787[/snapback]

θα συμφωνήσω για τους X-Men, ίσως και για τον Spiderman :worthy: , όμως το Blade ήταν καλό, (το 3 ήταν τέλειο) :angel:

Hellboy--->δεν το είδα....δεν μπορώ να πω... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

lord of the rings 2

troy

sin city

vanilla sky

million dolar baby

Το κρυφτό

Ο,τι έχει να κάνει με αγγελόπουλο

ο,τι εχει μέσα ιάπωνες γιατι με τρομάζουν

οξυγόνο

Μη αναστρέψιμος

ντόγκβιλ

kill Bill

fight club

όσες έχει παίξει η λόπεζ

ρεκβιεμ για ενα όνειρο και άλλες και καλα ποιοτητας.

Αυτά.Ειναι κι αλλες βεβαια απλά δε μου ρχονται τωρα.....

Link to comment
Share on other sites

lord of the rings 2

sin city

million dolar baby

ντόγκβιλ

kill Bill

fight club

13801[/snapback]

 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:headb: :headb: :headb: :headb: :headb:

 

Μόλις κέρδισες την αντιπάθειά μου!!! Όλες τις αγαπημένες μου ταινείες!! ούτε επίτηδες να το 'κανες!!!

 

και άλλες και καλα ποιοτητας.

Πάντως θα είχε ενδιαφέρον να μας αναλύσεις ποιες ταινείες θεωρείς εσύ ποιοτικές

Link to comment
Share on other sites

:( Σε αντίθεση με το θέμα το "million dollar baby" για μένα είναι - ίσως - η πιο αριστουργηματική ταινία του Κλιντ Ίστγουντ (Μαζί με τους "Ασυγχώρητους" και το "Bird").

 

Παραθέτω και ένα απόσπασμα από άρθρο σχετικά με το "million dollar baby" :

 

Όπως δημοσιεύτηκε στον Τύπο, το φινάλε της ταινίας υπήρξε η αφορμή για να δεχτεί ο 'Ιστγουντ καθώς και η εταιρία παραγωγής, σκληρή επίθεση στις ΗΠΑ από οργανώσεις ατόμων με ειδικές ανάγκες και από συντηρητικούς κύκλους και δημοσιογράφους, επειδή -κατά τη γνώμη τους- υποστηρίζει την ευθανασία! Μάλιστα η Γουόρνερ, η παραγωγός εταιρία, κατηγορήθηκε πως στη διαφημιστική της εκστρατεία δεν άφησε να διαφανεί το φινάλε της ταινίας, λειτουργώντας «εκ του πονηρού». Οι πλέον ακραίοι από τους επικριτές της ταινίας και του Ίστγουντ, μιλούν για «ευφυή επίθεση κατά της ζωής» ή θέλουν το σκηνοθέτη ως υποστηρικτή της άποψης πως οι ανάπηροι είναι περίπου άχρηστοι και πρέπει να τους γίνεται ευθανασία.

Ενοχλημένες είναι και διάφορες χριστιανικές οργανώσεις που τα οργισμένα μέλη τους δεν μπορούν να ανεχτούν το γεγονός πως σε μια τέτοια ταινία, ο πρωταγωνιστικός χαρακτήρας εμφανίζεται ως πιστός χριστιανός, ο οποίος καθημερινά επισκέπτεται την εκκλησία.

Ο συνήθως, λιγομίλητος Κλιντ Ίστγουντ, το μόνο πράγμα που δήλωσε σχετικά με το θόρυβο που ξεσηκώθηκε ήταν: «Το πώς ο καθένας νιώθει απέναντι στην ευθανασία είναι προσωπική του υπόθεση. Δεν είμαι υπέρ της ευθανασίας και η ιστορία που αφηγούμαι αφορά ένα τεράστιο δίλημμα και το πώς ένας άνθρωπος καλείται να το αντιμετωπίσει».

 

(Πηγή http://www.snoopy.gr)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...