Jump to content

Απαιχθείς ταινίες....


Mystictear
 Share

Recommended Posts

lord of the rings 2

million dolar baby

Μη αναστρέψιμος

ντόγκβιλ

kill Bill

fight club

ρεκβιεμ για ενα όνειρο και άλλες και καλα ποιοτητας.

13801[/snapback]

Μιας και αρχίσαμε συζήτηση περί ποιότητας, και μιας και το requiem for a dream και οι υπόλοιπες δεν είναι ποιότητας, προτείνω να αρχίσουμε να υμνούμε τις :censored: τύπου scream, scary movie και ότι άλλο γουστάρουν τα ποιοτικά γούστα σας...

Αν με αυτές τις "απαιχθείς ταινίες" που παραθέτεις vagia περνιέσαι για ποιοτική, τότε.... μου αρέσει που ξύνω πάτο από πλευράς γούστου!!!

 

(ξέρω Νεφ, "ήρεμα"... το έθεσα όσο πιο μαλακά μπορούσα... :whistling: )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

όχι δεν ενοούσα καμία άλλη από αυτές ''ποιότητας''(μάλλον δηθεν γιατι δε ξέρω κατά πόσο μ'αρεσει να χρησιμοποιώ τη λέξη ποιότητα ) που έγραψα γι αυτο το γράφω στο τέλος γιατι εννοώ μόνο το ρέκβιεμ γι ενα όνειρο.και το ντογκβιλ τωρα που το σκεφτομαι.ειναι ΟΝΤΩΣ μεγαλες :censored: και σσσσσσσσσσσσιιιιιιιιιιιιιιιιιιγουρα θα προτιμούσα να δω american pie παρα τετοιες υπερεαλιστικες χαζομαρες(τα scary movie ουτε εμένα μου αρεσαν) :whistling: όλες αυτές που έγραψα κατά τη γνώμη μου δε βλέπονται ουτε με μια κουτα ηρεμιστικά διπλα..........................

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΤΑΤΑ το sin city

 

:o Τι λέτε ρε παιδιά! :shocked: Είπαμε! Μη τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι! Εχεις διαβάσει το κόμικ?? :huh: Μη λέμε το πρώτο όνομα ταινίας που μας έρχεται στο νου και απλώς δε μας άρεσε! Σορρυ κι όλας που τα πήρα, αλλά είναι πολύ καλή ταινία!! Πάρα πολύ καλή απόδοση του κόμικ με χρώμα μόνο στα σημεία που είναι βασικά στην πλοκή! Και όσο για τα τόόσα ονόματα που έπαιζαν, ένα έχω να πω: όταν γυρίζεις αξιοπρεπώς ένα κόμικ δε γίνεται να βάζεις το σαχλοαμερικάνικο στυλάκι που έχουμε συνηθίσει... :smilewink:

13779[/snapback]

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Saginie...πρώτα από όλα τέτοιο πράγμα δεν έχει ξαναγυριστεί...Είναι μια αρκετά καινούρια σελίδα στην ιστορία του κινηματογράφου και οι σκηνοθέτες έκαναν τρομερή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάτι αρχίζει αρνητικά, θα τελειώσει κι αρνητικά

 

Στο «διπλανό» thread, περί αγαπημένων ταινιών, δεν υπήρξε καμία ένταση, παρόλο που σίγουρα όλοι είχαμε τις διαφωνίες μας με κάποιες από τις λίστες άλλων μελών, για το εάν κάποια ταινία -απ? τις τόσες που αναφέρθηκαν- είναι πράγματι άξια να αναφέρεται ως «αγαπημένη» (κι επομένως αξιόλογη). Το thread κύλησε ομαλά κι ευχάριστα...

 

Αυτό το thread όμως, «σκάλωσε»...

Γιατί;

Μα διότι ήταν αρνητικό εξ αρχής!

 

Σκεφτείτε το: όλοι μπήκαμε εδώ με την αρνητική διάθεση να γκρινιάξουμε/κράξουμε/εκφέρουμε αρνητική γνώμη/άποψη για κάτι (για ταινίες συγκεκριμένα) καθώς επίσης να δούμε την αρνητική γνώμη/άποψη άλλων επ? αυτού. Τιγκάραμε το thread με αρνητικότητα με λίγα λόγια, και παρόλο που σίγουρα κανείς δεν είχε την πρόθεση να αρπαχτεί με κάποιον ή να εκνευριστεί... συνέβη. Αναμενόμενο, κατά την γνώμη μου (ήταν θέμα χρόνου).

 

Ας μας γίνει αυτό το thread ένα «μάθημα» περί γκρίνιας κι αρνητικότητας και τι μπορούν να προκαλέσουν. B)

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν ενοούσα καμία άλλη από αυτές ''ποιότητας''(μάλλον δηθεν γιατι δε ξέρω κατά πόσο μ'αρεσει να χρησιμοποιώ τη λέξη ποιότητα ) που έγραψα γι αυτο το γράφω στο τέλος γιατι εννοώ μόνο το ρέκβιεμ γι ενα όνειρο.και το ντογκβιλ τωρα που το σκεφτομαι.ειναι ΟΝΤΩΣ μεγαλες :censored: και σσσσσσσσσσσσιιιιιιιιιιιιιιιιιιγουρα θα προτιμούσα να δω american pie παρα τετοιες υπερεαλιστικες χαζομαρες(τα scary movie ουτε εμένα μου αρεσαν) :whistling: όλες αυτές που έγραψα κατά τη γνώμη μου δε βλέπονται ουτε με μια κουτα ηρεμιστικά διπλα..........................

13869[/snapback]

Δηλαδή τώρα μου λες ότι θες να συγκρίνουμε το american pie με το requiem for a dream ή το dogville...?! :wacko:

Τί να πω....Φαίνεται ότι τα μηνύματα που προσπαθεί να περάσει το ρέκβιεμ δεν σου αρέσουν ή και σε ενοχλούν ακόμα (δεν ξέρω αν την έχεις δει κιόλας). Αλλά γενικώς, τί απαιτήσεις μπορεί να έχει κανείς από κάποιον που έχει καταπιεί αμάσητη ότι σαβούρα έχει να προσφέρει το hollywood...

Φυσικά δε μας αρέσει να μας πετούν στα μούτρα το πόσο μας αποβλακώνει η τηλεόραση, αφού προηγουμένως έχουμε "απολαύσει" ταινίες σαν το american pie.

Φυσικά δε μας αρέσει να βλέπουμε δυο νέους να καταντούν όπως μας τους δείχνει το ρέκβιεμ για ένα όνειρο , τη στιγμή που βλέπουμε τόσους νέους στο american pie να έχουν κάνει το όνειρό τους πραγματικότητα, με αυτοκίνητα, πιστωτικές και γκόμενες που απώτερος στόχος τους (όπως ήταν ξεκάθαρο άλλωστε στην ταινία) είναι να τις :censored: .

 

Το ερώτημα είναι ποιό από τα δύο μηνύματα όντως μας διδάσκει κάτι. Το πως :censored: οι αμερικάνοι ή το όνειρο δύο νέων που καταστρέφεται επειδή....ενέδωσαν?

Προτού λοιπόν κρίνεις (με όποια κρίση διαθέτεις) μια ταινία, πιθανόν να πρέπει να τη δεις πρώτα και να την κατανοήσεις. Το ότι μπορείς να ισοπεδώνεις τον Tarantino (γιατί ανέφερες και το kill bill) μπροστά σε μια ταινία της κακιάς ώρας όπως το american pie, δεν είναι προς τιμήν σου!

 

 

Νεφέλη, όλα μέσα στο παιχνίδι είναι, ακόμα και αρνητική έκβαση να έχει ένα θέμα (όπως μάλλον θα έχει αυτό, γιατί πολύ ισοπεδωτική εμφανίζεται η vagia), κάτι έχει να μας προσφέρει.

Εγώ, ας πούμε, αν δε διάβαζα την απάντηση της vagias, δε θα είχα αυτό το "εκνευριστικό" χαμόγελο αυτή τη στιγμή... ^_^

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν ενοούσα καμία άλλη από αυτές ''ποιότητας''(μάλλον δηθεν γιατι δε ξέρω κατά πόσο μ'αρεσει να χρησιμοποιώ τη λέξη ποιότητα ) που έγραψα γι αυτο το γράφω στο τέλος γιατι εννοώ μόνο το ρέκβιεμ γι ενα όνειρο.και το ντογκβιλ τωρα που το σκεφτομαι.ειναι ΟΝΤΩΣ μεγαλες :censored: και σσσσσσσσσσσσιιιιιιιιιιιιιιιιιιγουρα θα προτιμούσα να δω american pie παρα τετοιες υπερεαλιστικες χαζομαρες(τα scary movie ουτε εμένα μου αρεσαν) :whistling: όλες αυτές που έγραψα κατά τη γνώμη μου δε βλέπονται ουτε με μια κουτα ηρεμιστικά διπλα..........................

Δηλαδή τώρα μου λες ότι θες να συγκρίνουμε το american pie με το requiem for a dream ή το dogville...?! :wacko:

Τί να πω....Φαίνεται ότι τα μηνύματα που προσπαθεί να περάσει το ρέκβιεμ δεν σου αρέσουν ή και σε ενοχλούν ακόμα (δεν ξέρω αν την έχεις δει κιόλας). Αλλά γενικώς, τί απαιτήσεις μπορεί να έχει κανείς από κάποιον που έχει καταπιεί αμάσητη ότι σαβούρα έχει να προσφέρει το hollywood...

Φυσικά δε μας αρέσει να μας πετούν στα μούτρα το πόσο μας αποβλακώνει η τηλεόραση, αφού προηγουμένως έχουμε "απολαύσει" ταινίες σαν το american pie.

Φυσικά δε μας αρέσει να βλέπουμε δυο νέους να καταντούν όπως μας τους δείχνει το ρέκβιεμ για ένα όνειρο , τη στιγμή που βλέπουμε τόσους νέους στο american pie να έχουν κάνει το όνειρό τους πραγματικότητα, με αυτοκίνητα, πιστωτικές και γκόμενες που απώτερος στόχος τους (όπως ήταν ξεκάθαρο άλλωστε στην ταινία) είναι να τις :censored: .

 

Το ερώτημα είναι ποιό από τα δύο μηνύματα όντως μας διδάσκει κάτι. Το πως :censored: οι αμερικάνοι ή το όνειρο δύο νέων που καταστρέφεται επειδή....ενέδωσαν?

Προτού λοιπόν κρίνεις (με όποια κρίση διαθέτεις) μια ταινία, πιθανόν να πρέπει να τη δεις πρώτα και να την κατανοήσεις. Το ότι μπορείς να ισοπεδώνεις τον Tarantino (γιατί ανέφερες και το kill bill) μπροστά σε μια ταινία της κακιάς ώρας όπως το american pie, δεν είναι προς τιμήν σου!

 

Νεφέλη, όλα μέσα στο παιχνίδι είναι, ακόμα και αρνητική έκβαση να έχει ένα θέμα (όπως μάλλον θα έχει αυτό, γιατί πολύ ισοπεδωτική εμφανίζεται η vagia), κάτι έχει να μας προσφέρει.

Εγώ, ας πούμε, αν δε διάβαζα την απάντηση της vagias, δε θα είχα αυτό το "εκνευριστικό" χαμόγελο αυτή τη στιγμή... ^_^

 

συμφωνώ :)

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη, όλα μέσα στο παιχνίδι είναι, ακόμα και αρνητική έκβαση να έχει ένα θέμα

Αλλού το πήγαινα Τζόνυ: στο δεδομένο ότι θα πάρει αρνητική έκβαση ένα θέμα, όταν έχει ξεκινήσει με αρνητικότητα.

 

(όπως μάλλον θα έχει αυτό, γιατί πολύ ισοπεδωτική εμφανίζεται η vagia), κάτι έχει να μας προσφέρει.

Πρόβλεψη: το συγκεκριμένο θέμα δεν θα προσφέρει τίποτα, καταλήγοντας στο αδιέξοδο «απόψεις είν? αυτές». Το τι λαμβάνει ο καθένας από την κάθε ταινία, είναι καθαρά υποκειμενικό -εξ? ου και ο χαρακτηρισμός «ποιοτικό/μη-ποιοτικό» στην συνέχεια.

 

Προσωπικά, πιστεύω ότι κάθε ταινία, ακόμα και η πιο ηλίθια (υποκειμενικά πάντα) ταινία που γυρίστηκε ποτέ, κάτι έχει να δώσει, έστω και ψήγματα. Το θέμα είναι από πια «γωνία» θα την δεις και -κυρίως- εάν είσαι διατεθειμένος να ψάξεις να βρεις την «γωνία» της.

Εσύ, δεν είσαι διατεθειμένος ή δεν θέλεις ή δεν γουστάρεις να κάτσεις να ψάξεις την «γωνία» του American pie... γούστο σου και καπέλο σου!

Η vagia, δεν είναι διατεθειμένη ή δεν θέλει ή δεν γουστάρει να κάτσει να ψάξει την «γωνία» του requiem for a dream ή του dogville... γούστο της και καπέλο της!

 

Περί ορέξεως... ^_^

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις ένα poll για το συγκεκριμένο θέμα (για τις συγκεκριμένες ταινίες), πιθανόν να διαπιστώσεις πως δεν είναι απόλυτα υποκειμενική η διαφορά...

Περί ορέξεως σε ένα σημαντικό ποσοστό, αλλά όχι εξ'ολοκλήρου... :smilewink:

 

Εξάλλου (ξαναλέω) απαιχθείς ταινίες είναι αυτές που δε βλέπονται, όχι αυτές που απλά δε μας έκαναν ιδιαίτερη αίσθηση... Αλλιώς θα μπορούσα να αναφέρω το μισό hollywood!

Άρα, από τη στιγμή που ξεκινήσαμε αναφέροντας τις πιό τρανταχτές "πατάτες", το θέμα δεν ήταν αρνητικό... Στην πορεία έγινε..

Edited by johnny_boy
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις ένα poll για το συγκεκριμένο θέμα (για τις συγκεκριμένες ταινίες), πιθανόν να διαπιστώσεις πως δεν είναι απόλυτα υποκειμενική η διαφορά...

Περί ορέξεως σε ένα σημαντικό ποσοστό, αλλά όχι εξ' ολοκλήρου... :smilewink:

Εξαρτάται που το κάνεις το poll φίλε μου

 

Αν κάνω poll για τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών (για παράδειγμα) εδώ, σ? αυτό το φόρουμ, η συντριπτική πλειοψηφία θα είναι υπέρ. Αν όμως το κάνω σε φόρουμ θρησκόληπτων, η συντριπτική πλειοψηφία θα είναι κατά. Και τέλος, εάν το κάνω σε φόρουμ σκεπτικιστών, η συντριπτική πλειοψηφία... δεν θα κάνει καν τον κόπο να ψηφίσει! :lol:

 

Τα πάντα είναι υποκειμενικά Τζόνυ... Κι αυτή, είναι η αντικειμενική αλήθεια!

 

 

Αντιπροσωπευτικό παράδειγμα:

Κάντε μια βόλτα στο www.athinorama.gr, πηγαίνετε στην ενότητα σινεμά και διαβάστε τις κριτικές του κόσμου για κάθε ταινία... σε όλες (μα όλες!) θα δείτε κριτικές από τις πλέον κολακευτικές έως τις πλέον αγανακτισμένες... με όλες τις ενδιάμεσες αποχρώσεις! :lol:

Δείγμα: κριτικές για την ταινία Η Μάγισσα που προβάλεται αυτές τις μέρες στις αίθουσες

Link to comment
Share on other sites

Johny τζάμπα μπήκες στο κόπο... Από τη στιγμή που βάζει το amarican pie δίπλα στον Τρίερ δε χρειάζεται να πεις τπτ!  :015annoyed:

13928[/snapback]

Πόσο δίκιο έχεις Phevo...

Λίγο αφότου απάντησα, το μετάνοιωσα, σκεπτόμενος αυτό ακριβώς που είπε η Νεφέλη περί υποκειμενικότητας (και σκεπτόμενος πως "δεν υπάρχει σωτηρία...") :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

lord of the rings 2

Το κρυφτό

ο,τι εχει μέσα ιάπωνες γιατι με τρομάζουν

13801[/snapback]

θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες...όλες οι απόψεις είναι υποκειμενικές όμως το κτρυφτό ήταν καλό κτ'εμέ. και δεν μπορείς να πείς απαιχθεις ταινίες όσες σε τρομάζουν...ο Εξορκιστης αν ήταν έτσι δεν θα έπρεπε να ήταν στις ωραιότερες...όσες δεν θες να δεις μην τις βλέπεις...

 

my humble opinion...

Link to comment
Share on other sites

Το Million Dollar Baby απλά είναι ωδή προς το ανθρώπινο πνέυμα. Αριστούργημα. Ο Κλιντ προφανώς προσπαθούσε να μας πείσει τόσο καιρό ότι ήταν καλός ηθοποιός ενώ είναι κορυφαίος σκηνοθέτης. Άμα το μόνο που συγκρατήσατε ήταν το shock factor απο την ευθανασία είσαστε ηλίθιοι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να πω πως έκανα την υπερτατη :censored: να δω το The crow - city of angels χθες βράδυ... και μου ήρθε να βάλω τα κλάμματα! Είδα μέχρι τη μέση, δε μπόρεσα άλλο και την έκλεισα την τηλεόραση... :4_2_200v[1]:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...