Jump to content

Μέθοδος Kirlian


Recommended Posts

Θέλει ειδική φωτογράφηση με τη μέθοδο Kirlian (ψάξτο :smilewink: ) για να φανεί η αύρα σε φωτογραφία.

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ να ερευνήσω την εγκυρότητα των kirilian. Έχω ακουστά όμως ότι δεν είναι ιδιαίτερα έγκυρη μέθοδος... Τζόνυ, εάν το έχεις ψάξει, μ' ενδιαφέρουν τα συμπεράσματά σου!

Link to comment
Share on other sites

Θέλει ειδική φωτογράφηση με τη μέθοδο Kirlian (ψάξτο :smilewink: ) για να φανεί η αύρα σε φωτογραφία.

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ να ερευνήσω την εγκυρότητα των kirilian. Έχω ακουστά όμως ότι δεν είναι ιδιαίτερα έγκυρη μέθοδος... Τζόνυ, εάν το έχεις ψάξει, μ' ενδιαφέρουν τα συμπεράσματά σου!

14000[/snapback]

 

Μέχρι στιγμής, έχω καταλήξει πως πρέπει να είναι το ίδιο πράγμα με διαφορετική ορολογία, μια επιστημονική και μια παραψυχολογική.

Οι μεν επιστήμονες λένε για ασθενή ηλεκτρομαγνητικά κύμματα τα οποία υπάρχουν γύρω από το σώμα του ανθρώπου (και μέσα), και τα οποία ευθύνονται γι'αυτό που λέμε "ενέργεια" (ελπίζω στην προσπάθειά μου να το κάνω απλό να μην πω καμιά :censored: ). Αυτή η ενέργεια όμως, παράγει (μη με ρωτήσετε πως, είναι πακέτο!) υγρασία, η οποία αν διαπεραστεί από ηλεκτρισμό, θα σχηματίσει μια "φιγούρα",μια ζώνη γύρω μας (περιοχή ιονισμένου αερίου). Αυτή τη "φιγούρα" φωτογραφίζει η μέθοδος Kirlian.

Οι δε παραψυχολόγοι στην πλειοψηφία τους υποστηρίζουν πως το προαναφερόμενο είναι η αστρική αύρα (δε νομίζω να ισχύει για όλες τις υπόλοιπες).

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη "φιγούρα" φωτογραφίζει η μέθοδος Kirlian.

Απορία: όπως γνωρίζω και έχω διαπιστώσει, τα χρώματα της αύρας διαφέρουν ανάλογα με τον παρατηρητητή... Πως εξηγείται ότι στις φωτογραφίες kirilian, τα χρώματα είναι στανταρτ;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το τρίτο μας μάτι να φοράει χρωματιστά γυαλιά.

Όχι δεν κάνω πλάκα, αναφέρομαι βέβαια στην υποκειμενικότητα των πραγμάτων.

 

Κάθε άνθρωπος έχει τον προσωπικό διακοσμιστή ώστε να τον βοηθάει να βλέπει κάποια πράγματα με τέτοιο τρόπο ώστε να ταιριάζουνε στην ιδιοσυγκρασία του.

Στην περίπτωση αυτή..το μπλε αν σημαίνει θάνατος και εσένα το μπλε σου θυμίζει θάλασσες και ηρεμία και γαλήνη, ο οργανισμός σου θα ενεργοποιήσει τον μηχανισμό αυτό ώστε το μπλε να το δεις μαύρο για να το καταλάβεις καλύτερα.

 

Όλα αυτά φυσικά εφόσον ισχύει αυτό που λέμε αύρα και εφόσον η μέθοδος αυτή όντως φωτογραφίζει αυτό που λέμε αύρα.

Α, επίσης να τονίσω οτι είναι απλώς μια εξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το τρίτο μας μάτι να φοράει χρωματιστά γυαλιά.

Όχι δεν κάνω πλάκα, αναφέρομαι βέβαια στην υποκειμενικότητα των πραγμάτων.

 

Κάθε άνθρωπος έχει τον προσωπικό διακοσμιστή ώστε να τον βοηθάει να βλέπει κάποια πράγματα με τέτοιο τρόπο ώστε να ταιριάζουνε στην ιδιοσυγκρασία του.

Στην περίπτωση αυτή..το μπλε αν σημαίνει θάνατος και εσένα το μπλε σου θυμίζει θάλασσες και ηρεμία και γαλήνη, ο οργανισμός σου θα ενεργοποιήσει τον μηχανισμό αυτό ώστε το μπλε να το δεις μαύρο για να το καταλάβεις καλύτερα.

Λογικό μου ακούγεται ^_^

 

 

Δεύτερη απορία: πως και γιατί γίνεται αυτή η αποτύπωση χρωμάτων στις φωτογραφίες kirilian;

Εννοώ -πως γίνεται αυτή η υγρασία να αποτυπώνεται με ποικιλία χρωμάτων και τι είναι αυτό που κάνει την υγρασία του 'Χ' να αποτυπώνεται μπλέ (λέμε τώρα...) και την υγρασία του 'Ψ' να αποτυπώνεται πράσινη;;

Link to comment
Share on other sites

Απορία: όπως γνωρίζω και έχω διαπιστώσει, τα χρώματα της αύρας διαφέρουν ανάλογα με τον παρατηρητητή... Πως εξηγείται ότι στις φωτογραφίες kirilian, τα χρώματα είναι στανταρτ;
Το ένα είναι "τέχνη" το άλλο "επιστήμη". :018bleh:
Link to comment
Share on other sites

... τι είναι αυτό που κάνει την υγρασία του 'Χ' να αποτυπώνεται μπλέ (λέμε τώρα...) και την υγρασία του 'Ψ' να αποτυπώνεται πράσινη;;

14066[/snapback]

Ο ηλεκτρισμός και η συχνότητα των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων που εκπέμπει ο καθένας?! :unsure:

Εμείς δε "διαμορφώνουμε" τα χρώματα της αύρας? Η kirlian απλά τα αποτυπώνει...

Link to comment
Share on other sites

Ο ηλεκτρισμός και η συχνότητα των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων που εκπέμπει ο καθένας?! :unsure:

Εμείς δε "διαμορφώνουμε" τα χρώματα της αύρας? Η kirlian απλά τα αποτυπώνει...

14068[/snapback]

 

Θα συμφωνισω απολυτα, δεν λεμε συχνα σημερα εισαι στης ομορφιες σου λαμπεις!

Αυτο ακριβως συμβαινει η αυρα μας εκπεμπει σε διαφορετικη συχνοτητα αναλογα με την εσωτερική κατασταση του οργανισμου. Καποιος χαρουμενος εκπεμπει σε υψηλοτερες συχνοτητες ενω καποιος αρρωστος ή και στεναχωριμενος σε ποιο χαμηλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
ΧΜ και τι απο τα δυο ειναι πιο εγκυρο? :)
Αν δεις σε τι διαφέρουν, θα καταλάβεις μάλλον όχι το "τι από τα δύο είναι έγκυρο", αλλά το πότε είναι το ένα και πότε το άλλο (και πότε αμφότερα ή και κανένα).
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η μέθοδος εφαρμόζεται με κάθε φωτογραφικη μηχανή? Πρακτικά πως μπορούμε να το κάνουμε? Μπορεί να βάλει κάποιος μια φωτογραφία να τη δούμε?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις σε τι διαφέρουν, θα καταλάβεις μάλλον όχι το "τι από τα δύο είναι έγκυρο", αλλά το πότε είναι το ένα και πότε το άλλο (και πότε αμφότερα ή και κανένα).

 

 

μπορεις να μας πεις σε τι διαφερουν?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μας πεις σε τι διαφερουν?
Δε μιλάμε για καμιά εξίσωση του Αινστάιν, για δυο κοινές λέξεις μιλάμε. Ποια είναι η δυσκολία;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...