Jump to content

BLINK


Recommended Posts

Συμφωνα με κάποιες τελευταίες επιστημονικές έρευνες, στα άδυτα του ανθρώπινου εγκεφάλου, σκεφτόμαστε πιο σωστά όταν ΔΕΝ σκεφτόμαστε. (Μήπως σας φαίνεται παράλογο;; :blink::huh: )

Ο ανθρώπινος εγκέφαλος,δηλαδή το μυαλό σκέφτεται με2τρόπους!Συνειδητά και ασυνείδητα.

Η συνειδητή μέθοδος είναι η μέθοδος της ανάλυσης και της σύνθεσης των στοιχείων.Επειδή όμως εξετάζουμε όλα τα στοιχεία που έχουμε,αναλύουμε μέχρι και την παραμικρή λεπτομέρεια μέχρις ώτους καταλήξουμε σε κάποιο συμπέρασμα απαιτείται πολύς χρόνος και ενέργεια και παρόλο αυτά δεν είμαστε σίγουροι ότι έχουμε καταλήξη σε σωστό συμπέρασμα γιατί έχουμε επηρεαστεί από το συναισθηματικό και εμπειρικό κομμάτι του εαυτού μας.Επίσης η συνειδητή μέθοδος δεν είναι η πλέον κατάλληλη όταν χρειαζόμαστε μία άμμεση απάντηση για κάτι και δεν έχουμε στη διάθεσή μας σχεδόν καθόλου χρόνο.

Σε αυτό το σημείο έρχεται να μας βοηθήσει η ασυνείδητη διαδικασία.Με τη διαδικασία αυτή καταφέρνουμε μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα να έχουμε μία σωστή απάντηση σε οποιοδήποτε ερώτημά μας.Δηλαδή το "ασυνείδητο"κομμάτι του εγκεφάλου μας είναι σε θέση να εκτιμήσει τις καταστάσεις σωστά,να προειδοποιήσει για επερχόμενους κινδύνους,να θέσει στόχους,να δώσει αποτελεσματικές λύσεις και σωστές και ολοκληρωμένες απαντήσεις σε ελάχιστα δευτερόλεπτα.

Η μέθοδος BLINK ή αλλιώς η ενστικτώδεις αντίδραση του ανθρώπου γίνεται πολλές φορές αντιληπτή ως έμπνευση της στιγμής,ως "φλασιά",ως ένα σφίξημο στο στομάχι....Χωρίς καν να το αντιληφθούμε ο εγκέφαλος μας σε δευτερόλεπτα μας έχει δώσει τη σωστή εντολή.

Το περίεργο είναι ότι ενώ το ασυνείδητο τμήμα του εγκεφάλου μας,σύμφωνα με νέα πειράματα,λειτουργεί συνεχώς για πολλούς και διάφορους λόγους δεν το αντιλαμβανόμαστε!Όμως το σωστό θα ήταν να προσπαθήσουμε να είμαστε πιο "επιρρεπείς" στις φλασιές που ανάβουν ξαφνικά μέσα στον μυαλό μας.

Βλέπεται το ασυνείδητο τμήμα του εγκεφάλου έχει την κορυφαία ικανότητα να μην επηρεάζεται από τα συναισθήματα και τις εμπειρίες μας,από τα θέλω μας,τις προκαταλήψεις μας,τις ενοχές,τους φόβους και διάφορους άλλους παράγοντες.Εξαιτίας αυτών των πρωτερημάτων του μπαίνει στην καρδιά του γρίφου που έχουμε θέσει και σε δευτερόλεπτα βρίσκει την απάντηση ή το αντίδοτο που χρειαζόμαστε.

 

 

ΠΗΓΗ:Υλικό από το περιοδικό ΑΡΜΟΝΙΑ,το ένθετο ψυχολογία.

 

Πιστεύω πως αυτή η μέθοδος θα σας φανεί χρήσιμη αρκετά αφού λύνει τα προβλήματα στη στιγμή.Εμένα προσωπικά έχει αποδειχθεί αρκετά χρήσιμη και σωστή και όσο περισσότερο εξασκούμε τόσο περισσότερο με βοηθάει. :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Είναι γενικά καλό το να μην πολυκουράζουμε το κάθε θέμα πρωτού καταλήξουμε σε κάποιο συμπέρασμα,διότι οι αμφιβολίες δηλητιριάζουν καμιά φορά χωρίς λόγο...

Απλά πιστεύω πως πρέπει να απομακρύνουμε τις ανούσιες αμφιβολίες και όχι την συνειδητή ανάλυση των καταστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι ο κοσμος ακολουθει τις σκεψεις/συναισθηματα/νοησεις μου?

Link to comment
Share on other sites

... ίσως ο δρόμος τής "καρδιάς" είναι ο σωστότερος!

15725[/snapback]

 

 

συμφωνώ...αλλά χωρίς το ίσως.....

 

πόσο καλύτερα θα ήταν αν ακούγαμε την καρδιά μας..... :019blush:

Link to comment
Share on other sites

πόσο καλύτερα θα ήταν αν ακούγαμε την καρδιά μας.....

Aυτό ωραίο ακούγετε αλλά τι πραγματικά σημαίνει; Όταν κάποιος "ακούει" τη καρδιά του τι ενοεί πως ακούει (η δικιά μου η καρδιά μόνο ντουπου-ντούπου κάνει). Σαφώς αντιλαμβάνομαι τι ενοείτε αλλά στις προσπάθεις που έκανα να δώσω κάποιον ορισμό στη φράση αυτή (όχι δεν είμαι ορισμομανής) ομολογώ ότι τα βρήκα μπαστούνια...

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι ο κοσμος ακολουθει τις σκεψεις/συναισθηματα/νοησεις μου?

Γιατί ο κόσμος είναι εσύ και εσύ είσαι ο κόσμος.

 

 

Φοίβο,

μήπως το "άκου την συνείδησή σου" βοηθάει στην κατανόηση; :unsure:

 

 

 

<<(η δικιά μου η καρδιά μόνο ντουπου-ντούπου κάνει). >>

:063laugh: καλό!! :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

μήπως το "άκου την συνείδησή σου" βοηθάει στην κατανόηση

Ε τότε το ακολουθώ τη λογική πιο είναι?? :(

Η λογική δεν συμφωνεί πάντα με την συνείδηση/καρδιά.

Εάν καταφέρεις να τα φέρεις σε συμφωνία, τότε είσαι ευτυχισμένος.

 

Σημ: συνήθως, λέγοντας "άκου την καρδιά σου", εννοούμε και το "άκου τα συναισθήματά σου"... Αλλά αυτό κρύβει παγίδες...

Νομίζω ότι είναι ορθότερο να πούμε "άκου τα βαθύτερα συναισθήματά σου"... έτσι όμως, πάλι φτάνουμε στην συνείδηση ^_^

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως αυτή η μέθοδος θα σας φανεί χρήσιμη αρκετά αφού λύνει τα προβλήματα στη στιγμή.Εμένα προσωπικά έχει αποδειχθεί αρκετά χρήσιμη και σωστή και όσο περισσότερο εξασκούμε τόσο περισσότερο με βοηθάει. :063laugh:

15468[/snapback]

 

 

Εγώ γιατί νόμιζα οτι αυτό ήταν η "τέχνη" ; :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο κόσμος είναι εσύ και εσύ είσαι ο κόσμος.

Τοτε (i:suck) :sorry: :headb: :insane::insane::yuk::yuk: (i:suck) :wacko: :8_3_37[1]: :Evil_1061: :isaygrrr: :nocoment: :getreal: :002imwithstupid: :oops: :002stopthewar:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσοι έχουν δει το Dark city.

Εκει στο άλλο μερος που ψάχνανε οι "ξενοι" με πειραματόζωα εμας.

Ψάχνανε κατι στο μυαλο και γιαυτο αλλάζανε της μνήμες των ανθρώπων καθε νύχτα.

(Η μέρα δεν ερχοτανε ποτέ)

Αν θυμάμαι καλά επειδή οι "ξενοι" δεν μπορουσαν να ζήσουν αυτονομα σαν οντοτητες χρησιμοποιούσαν τους ανθρωπους γι αυτο.

Που θέλω να καταλήξω?

Στο τέλος που του λέει ο αρχηγός των "ξενων" στον κεντρικο ήρωα(που "ξυπνησε" μεσα απο τον υπνο του) ψαξαμε το μυαλο σας μεχρι τέλος αλλα δεν βρηκαμε το πως θα μπορέσουμε να επιβιώσουμε.

Και πριν τον σκωτόσει ο κεντρικός ηρωας του λέει:

Ψάχνατε σε λαθος σημείο.

Εδώ επρεπε να ψάξετε(ακουμπώντας την παλάμη του στην καρδιά του)

Η καρδιά συμβολίζει την ψυχη(αυτο που μας κανει να συνεχιζουμε)

Το μυαλο(λογική) και η καρδια(ψυχη) ειναι δυο αλληλοσυνδετα πραγματα για την υπαρξη μας.

Στην τωρινή εποχη η λογική υπερισχυει της καρδιας.

Όσοι έχετε διαβάσει Καστανέττα θα το έχετε διαβάσει σαν Ναγουαλ και τοναλ.

Η αποψη μου ειναι πως αν καταφερει κάποιος να σκέφτεται με την καρδια(οχι τα συναισθήματα μην το μπερδεύουμε) και οχι με την λογικη μπορει να κανει πολλα.

Συγνώμη για την αποχή μου απο το φορουμ αλλα γυρναω δρυμητερος.

Ειχα προβλήματα με την δουλεια.....

Link to comment
Share on other sites

Sucore,

Μην είσαι τόσο σκληρός με τον εαυτό σου. Όλοι μας είμαστε ικανοί για ομορφιά, πέρα από κάθε φαντασία!

...Είμαστε βέβαια ικανοί και για ασχήμια, πέρα από κάθε φαντασία...

Το θέμα είναι τι επιλέγουμε θα θρέψουμε.

 

Πριν λίγες μέρες, βρήκα τυχαία μια όμορφη ινδιάνικη ιστορία, που έχει παραθέσει κάποιος στο φόρουμ του Esoterica:

 

Ένας γέρος ινδιάνος Cheroke διδάσκει τον εγγονό του στα θέματα της ζωής, όταν σε μια στιγμή, το αγόρι λέει: «Μια μάχη μαίνεται μέσα μου. Είναι μια σκληρή μάχη ανάμεσα σε δύο λύκους. Ένας είναι κακος: είναι κακία, μοχθηρία, μνησικακία, ζήλια, λύπη, τύψεις, λαγνεία, αυτολύπηση, πικρία, δουλικότητα, ψέμα, ψεύτικη υπερηφάνεια, υπεροψία και εγωισμός.

Ο άλλος είναι καλός: είναι ευτυχία, ειρήνη, αγάπη, ελπίδα, ηρεμία, ταπεινοφροσύνη, φιλία, καλή θέληση, συμπάθεια, συμπόνια, ευσπλαχνία, γενναιοδωρία, αλήθεια, κατανόηση και πίστη.»

«Η ίδια μάχη μαίνεται μέσα σε όλους τους άλλους ανθρώπους» είπε ο παππούς.

Το αγόρι σκέφτηκε για λίγη ώρα και μετά ρώτησε τον παππού του :

«Ποιός λύκος θα νικήσει τελικά;»

«Aυτός που τρέφεις!» απάντησε ο γέρος.

:smilewink:

 

gojetassj4, welcome back! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...