Jump to content

Η κατακτηση της Σεληνης...


 Share

Recommended Posts

....

Ποιος έχει διαβάσει τα "Μυστικά της Σελήνης" του Don Wilson (Ωρόρα) ;

Παρόν!
Στην περίπτωση της προσελήνωσης, ορισμένες φωτογραφίες είναι πιο δυνατό πειστήριο από όλες τις υπόλοιπες αποδείξεις. Στην περίπτωση του ολοκαυτώματος το ίδιο. Αλλά για την ιστορικότητα του Ιησού γίνεται σοβαρή συζήτηση στο ακαδημαϊκό επίπεδο.
Μπορεί αλλά κι εδώ υπάρχει "ιστορικός αναθεωρητισμός". Η βάση είναι η ίδια: οι αποδείξεις μπορούν να αγνοούνται όταν οι προτιμήσεις θέλουν άλλα. Πόσο μάλλον όταν είναι περισσότερο "ενδείξεις"...
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

....

Ποιος έχει διαβάσει τα "Μυστικά της Σελήνης" του Don Wilson (Ωρόρα) ;

Παρόν!
Στην περίπτωση της προσελήνωσης, ορισμένες φωτογραφίες είναι πιο δυνατό πειστήριο από όλες τις υπόλοιπες αποδείξεις. Στην περίπτωση του ολοκαυτώματος το ίδιο. Αλλά για την ιστορικότητα του Ιησού γίνεται σοβαρή συζήτηση στο ακαδημαϊκό επίπεδο.
Μπορεί αλλά κι εδώ υπάρχει "ιστορικός αναθεωρητισμός". Η βάση είναι η ίδια: οι αποδείξεις μπορούν να αγνοούνται όταν οι προτιμήσεις θέλουν άλλα. Πόσο μάλλον όταν είναι περισσότερο "ενδείξεις"...

σ'αυτο συμφωνω με τον ουτις... αλλα οπως ειπα και ρπιν το να αμφισβητεις κατι δεν ειναι κακο...

Link to comment
Share on other sites

σ'αυτο συμφωνω με τον ουτις... αλλα οπως ειπα και ρπιν το να αμφισβητεις κατι δεν ειναι κακο...
Ίσα, ίσα, επιβάλλεται. Απλά χρειάζεται κατά διαστήματα αυτό που αποκαλείται "reality check", αλλιώς παρασυρόμαστε στο να παρουσιάζουμε τις αβεβαιότητές μας ως βεβαιότητες και τις βεβαιότητες ως αβεβαιότητες.
Link to comment
Share on other sites

σ'αυτο συμφωνω με τον ουτις... αλλα οπως ειπα και ρπιν το να αμφισβητεις κατι δεν ειναι κακο...

Ίσα, ίσα, επιβάλλεται. Απλά χρειάζεται κατά διαστήματα αυτό που αποκαλείται "reality check", αλλιώς παρασυρόμαστε στο να παρουσιάζουμε τις αβεβαιότητές μας ως βεβαιότητες και τις βεβαιότητες ως αβεβαιότητες.

αυτο ειναι σιγουρο... σε ολα πρεπει να υπαρχει ενα μετρο :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αλλά κι εδώ υπάρχει "ιστορικός αναθεωρητισμός". Η βάση είναι η ίδια: οι αποδείξεις μπορούν να αγνοούνται όταν οι προτιμήσεις θέλουν άλλα. Πόσο μάλλον όταν είναι περισσότερο "ενδείξεις"...

 

Μισό. Ιστορικός αναθεωρητισμός υπάρχει:

-Στο θέμα της προσελήνωσης

-Στο θέμα του ολοκαυτώματος

-Στην ιστορικότητα του Ιησού εν μέρει όμως.

 

Τώρα, αν κανείς προτιμά τα αναθεωρητικά επιχειρήματα από τα ακαδημαϊκά, εγώ τι φταίω, δικό του είναι το πρόβλημα, δεν ακυρώνει τη σχετική ακαδημαϊκή συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη μου Ενα ομορφο αρθρο βρισκεται ΕΔΩ

επισης η συγκεκριμενη Τοποθεσια -)-Ι-(- εχει πολλα και ενδιαφεροντα πραγματα...

Ενδιαφερον επισης ειναι και η ονομασια της...

Surf it!!!

Είναι η έκτη φορά που δίνεις link το οποίο αφορά τις απόψεις και ιδέες μιας συγκεκριμένης ομάδας. Φυσικά είναι δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι θέλεις (σάπιο και μη) ? δικό σου πρόβλημα. Όταν όμως τα παραθέτεις αυτά τα Links σε μια κοινότητα, για οποιονδήποτε λόγο, τότε γίνεται πρόβλημα όλης της κοινότητας.

Φυσικά, ο λόγος που στα λέω όλα αυτά είναι η ταυτότητα και το περιεχόμενο της ομάδας Ε που με τόσο ζήλο προωθείς! Μπορεί (για κακή σου τύχη) μερικά από τα μέλη να γνωρίζουν τί πρεσβεύει και τί όχι αυτή η ηλίθια ομάδα ανθρώπων, αλλά δυστυχώς δεν ξέρουν όλοι... Η ομάδα λοιπόν που τόσο φανατικά υποστηρίζουν μερικοί (ενδεχομένως κι εσύ!), πρόκειται για ένα κράμα από διάφορες θεωρίες συνωμοσίας, τις οποίες μπόλιασαν με το φανατισμό, τον υπερεθνικισμό και φυσικά το ρατσισμό. Οι τύποι αυτοί φυσικά δηλώνουν πίστη στις ελληνικές παραδόσεις, δήθεν μελετώντας αρχαία κείμενα και γράφοντας σε καθαρεύουσα. Τώρα, το πόσο καθαρεύουσα είναι το «ΠOY ΘA KPYΦΘEITE ΓAMHMENA KINEZOEBPAIOKINOYMENA MAΣΩNAKIA KAΘE IΔIOTHTOΣ;» που εμφανίζεται στο κύριο μενού της γνωστότερης ελληνικής σελίδας που πρεσβεύει την ομάδα Ε, το αφήνω στην κρίση των μελών. Επίσης, αφού υποτίθεται ότι «γνωρίζουν» περί αρχαίων ελληνικών συγγραμάτων (αφού αυτά επικαλούνται), καλό θα ήταν να ξέρουν και το ότι το "ΜΗΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΕΣΤΙΝ ΠΑΤΡΙΣ" δεν είναι του Σωκράτη, όπως αναφέρουν πάλι σε οφθαλμοφανές σημείο της σελίδας τους.

Φανατικές ρατσιστικές/εθνικιστικές απόψεις προσβάλλουν την ποιότητα αυτής της κοινότητας και συνεπώς την προσωπικότητα της πλειοψηφίας των μελών. Συνεπώς, από τη στιγμή που δε συγκινούνται οι συντονιστές να σου πουν να κρατήσεις τα links για τον εαυτό σου, στο λέω εγώ, όσο πιο ευγενικά μπορώ (γιατί αν δεν ήμουν ευγενικός, θα σου έλεγα να τα βάλεις εκεί που ξέρεις :smilewink: )... Η πρόπαγάνδα αλλού!

 

Συγγνώμη για την μεγαλούτσικη αυτή παρένθεση, μπορείτε να συνεχίσετε... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και λίγο εξαγριωμένος ο τρόπος έκφρασης του Johnny, οφείλω να πω ότι έχει δίκιο στα όσα γράφει.

 

Επομένως:

 

Sucore,

μη μας ξαναποστάρεις το εν λόγω link. Δεν κρίνεται αξιόπιστο, για όλους τους λόγους που ήδη απαρίθμησε ο Johnny.

 

Johnny,

...ήρεμα!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ απλα δεν ειχα ιδεα..δεν ειχα ασχοληθει

Δίνεις 6 links που αφορούν ένα θέμα για το οποίο δεν έχεις ιδέα??? Σου ακούγεται λογικό ή και υπεύθυνο κάτι τέτοιο??

Κάτι τέτοιους στο χωριό μου τους λένε "φερέφωνα"... :headb:

Link to comment
Share on other sites

καθολου αλλα δε με χαρακτηριζουν ως λογικο τυπο...

Δεν ειχα ιδεα για αυτα που λες..Τωρα σε αυτα που ψαχνω κατι λενε..Και δε πιστευω οτι υποστηριζουν τοσο τον εθνικισμο

Link to comment
Share on other sites

Πολύ τσάτσικη η Σελήνη δε λέτε?! :angel:

Δεν ξέρω αν ποτέ κάποιος κατάφερε να προσεληνωθεί, αλλά...εμένα μου βρομάει η υπόθεση! ^_^

Link to comment
Share on other sites

δεν το είχα σκεφτεί ποτέ σοβαρά...αλλά ακόμα και με ελάχιστη σκέψη......κάτι δεν μου πάει........καλά στο θέμα....άλλωστε αν όντως πήγαν..γιατί δεν το ξανακάνουν? :whistling:

 

 

(συγνώμη αλλά δεν διάβασα τα προηγούμενα ποστ....... :019blush::whistling: )

 

α! και κάτι ακόμα! άλλο το ολοκαύτωμα! οι μαρτυρίες είναι και πολλές περισσότερες και κατα την γνώμη μου αδιαμφησβήτιτες......η προσελήνωση έγινε κατά τους Αμερικάνους, βέββαια δεν ακούστηκε ποτέ κάτι αντίθετο από τους Ρώσσους αλλά..........

Edited by white_unicorn
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αλλά κι εδώ υπάρχει "ιστορικός αναθεωρητισμός". Η βάση είναι η ίδια: οι αποδείξεις μπορούν να αγνοούνται όταν οι προτιμήσεις θέλουν άλλα. Πόσο μάλλον όταν είναι περισσότερο "ενδείξεις"...

 

Μισό. Ιστορικός αναθεωρητισμός υπάρχει:

-Στο θέμα της προσελήνωσης

-Στο θέμα του ολοκαυτώματος

-Στην ιστορικότητα του Ιησού εν μέρει όμως.

 

Τώρα, αν κανείς προτιμά τα αναθεωρητικά επιχειρήματα από τα ακαδημαϊκά, εγώ τι φταίω, δικό του είναι το πρόβλημα, δεν ακυρώνει τη σχετική ακαδημαϊκή συζήτηση...

 

:offtopic:

οσο για το θεμα του Ολοκαυτωματος ποιοι μας κυβερνουν?Μηπως αυτοι που νικησαν??

Λογικο δεν ειναι να βγαλουν τους εαυτους τους "ΚΑΛΟΥΣ" και τους ηττημενους "ΚΑΚΟΥΣ"...

Ακαδημαϊκη μορφωση???

ΧΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑ

καλο αυτο!!!

χαιρω πολυ!!αν ως Νικητης ειχα στα χερια μου τη δυνατοτητα να δωσω στον κοσμακη ΟΤΙ ΘΕΛΩ δεν νομιζεις οτι θα το εκανα ???

Link to comment
Share on other sites

δεν το είχα σκεφτεί ποτέ σοβαρά...αλλά ακόμα και με ελάχιστη σκέψη......κάτι δεν μου πάει........καλά στο θέμα....άλλωστε αν όντως πήγαν..γιατί δεν το ξανακάνουν? :whistling:

 

 

(συγνώμη αλλά δεν διάβασα τα προηγούμενα ποστ....... :019blush::whistling: )

 

α! και κάτι ακόμα! άλλο το ολοκαύτωμα! οι μαρτυρίες είναι και πολλές περισσότερες και κατα την γνώμη μου αδιαμφησβήτιτες......η προσελήνωση έγινε κατά τους Αμερικάνους, βέββαια δεν ακούστηκε ποτέ κάτι αντίθετο από τους Ρώσσους αλλά..........

 

Σε καποια θεματα τα συνφεροντα ειναι πολυ μεγαλυτερα απο μερικες απλες οικονομικες διαφορες...

Αλλωστε δε νομιζεις οτι εχουν ηρεμησει πολυ οι μεταξυ τους διαφορες...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...