Jump to content

Ανδροειδές σε θέση ρεσεψιονιστ!


Recommended Posts

Ο πεντάχρονος Asimo μπορεί να σερβίρει το τσάι

670803_b.jpg

O Asimo πλησιάζει τον άνθρωπο

 

Τόκιο

 

Πέντε χρόνια μετά την πρώτη παρουσίαση του ανδροειδούς Asimo, η Honda Motor παρουσίασε τη νέα γενιά του ρομπότ, που μπορεί πλέον να κρατά δίσκους, να σπρώχνει καροτσάκια, να τρέχει και γενικά να γίνεται χρήσιμος στο γραφείο.Το ρομπότ, ύψους 130 εκατοστών, είχε ήδη δείξει ότι μπορεί να προχωρά τροχάδην, να ανέβει σκάλες, να αποφύγει εμπόδια και να επικοινωνεί απλά με τους ανθρώπους.

 

Η νέα έκδοση παρουσιάστηκε στα γραφεία της εταιρείας στο Τόκιο υποδειόμενος το ρεσεψιονίστ του μέλλοντος. Εξοπλισμένος με αισθητήρα που αντιλαμβάνεται από μακριά ειδικά τσιπ αναγνώρισης, ο Asimo αναγνώρισε μια γυναίκα που τον πλησίαζε από πίσω, γύρισε και τη χαιρέτισε με το όνομά της. Στη συνέχεια παρέλαβε από τα χέρια της έναν δίσκο με κύπελα καφέ και τον μετέφερε σε κοντινό τραπέζι για τους φανταστικούς καλεσμένους του.

 

Το ρομπότ μπορεί επίσης να τρέχει με ταχύτητα έξι χιλιομέτρων την ώρα, περίπου το διπλάσιο από την προηγούμενη επίδοσή του. Χάρη σε νέα τεχνολογία εξισορρόπησης, τα πόδια του ρομπότ μπορούν στιγμιαία να βρίσκονται ταυτόχρονα στον αέρα.

 

Η Honda, που διαθέτει σήμερα περίπου 40 Asimo για επιδείξεις σε όλο τον κόσμο, σκοπεύει να αρχίσει να χρησιμοποιεί τα ανδροειδή ως ρεσεψιονίστ στα γραφεία της από του χρόνου. Ο νέος Asimo θα διατίθεται επίσης για ενοικίαση προς 170.000 δολάρια το χρόνο.

 

Πηγή: in.gr

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα ένα αρθράκι στην Independent (αγγλικός ημερήσιος τύπος) που έλεγε χαρακτηριστηκά: "man vs. nature''...

 

Νομίζω χωρίς να ακούγομαι οπισθοδρομικός (ξέρω μίστερ αυγερινός πόσο λατρεύεις την τεχνολογία :018bleh: ) ότι σε κάποια φάση θα γίνει:

 

"nature vs. man" Ούτε μακαρίζω, ούτε κακομελετώ, απλά πιθανολογώ (κομίζωντας γλαύκας τας Αθήνας, αφού χιλιάδες άλλοι είπαν για αυτό το θέμα) κάτι που μπορεί να γείνει...

 

Έπειτα νομίζω είναι φοβερά απάνθρωπο να μην μπορεί να έχει την επιλογή ο/η ρεσιέψιονιστ να κάνει λάθος, να πει συγγνώμη, να κλάψει να θέλει να παραιτηθεί...ουφ είναι ατέλειωτη η λίστα!

 

Εσείς θα πέρνατε ρομπότ για ''οικειακή βοηθό'';;;;;;;;;;;;;;;;;; i'm :offtopic: aren't I???

Link to comment
Share on other sites

Είναι απάνθρωπο για τον ρεσεψιονιστ-ρομπότ ή για'σένα;

 

Το ρομπότ είναι πρόγραμμα. Είμαστε ακόμα μακριά για να αρχίσουμε να αναρωτιόμαστε αν το ρομπότ, η τεχνητή δηλαδή νοημοσύνη, μπορεί να δημιουργήσει παράλληλα ψυχή και αληθινά συναισθήματα.

 

Μπορούμε βέβαια να το κάνουμε, αλλά ας μην συμπεριλάβουμε στα παραδείγματα τα τωρινά ανδροειδή.

 

Λέτε πάντως να φτάσουμε στο σημείο να δημιουργούμε προσωπικότητες με ψυχή και συναισθήματα;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε πολυ σκληροι για να το κανουμε...

Η μονη προσπαθεια θα γινει για τους "μοναχικους" τυπους!!!

Τι καλυτερο απο ενα ρομποτ για βοηθος-υπηρετης-δουλος???

το μονο κακο(αν μπορουμε να το πουμε ετσι)θα ειναι η ολοκληρωτικη εξαρτηση μας απο τη τεχνολογια και την ξαπλα!! :063laugh:

 

Α ναι, και η ολοκληρωση καποιων προφητειων αλλα δε βαριεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Το ρομπότ είναι πρόγραμμα. Είμαστε ακόμα μακριά για να αρχίσουμε να αναρωτιόμαστε αν το ρομπότ, η τεχνητή δηλαδή νοημοσύνη, μπορεί να δημιουργήσει παράλληλα ψυχή και αληθινά συναισθήματα.

 

Είχατε δει το ΑΙ; Είχα σπάσει τόσο πολύ τα νεύρα μου με το ρομπότ-αγόρι που ήθελα να μπω στην ταινία να του κάνω debug τον κώδικα. :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν θα χρειαστούν τα ρομποτάκια ήδη ο άνθρωπος-ρομπότ σπάει τα δεδομένα.

Έχουμε φτάσει πραγματικα πολύ τα ρομποτάκια που ειλικρινά δεν ξέρω αν θα τα χρειαστούμε..

 

Η αντιστροφή σε "φύση ενάντια στον άνθρωπο" είναι ενδιαφέρουσα, απόδοση δικαιοσύνης και ας με πάρει η μπάλα..

Link to comment
Share on other sites

Η Honda, που διαθέτει σήμερα περίπου 40 Asimo για επιδείξεις σε όλο τον κόσμο, σκοπεύει να αρχίσει να χρησιμοποιεί τα ανδροειδή ως ρεσεψιονίστ στα γραφεία της από του χρόνου. Ο νέος Asimo θα διατίθεται επίσης για ενοικίαση προς 170.000 δολάρια το χρόνο.

Φανταστείτε να φέρουν ένα τέτοιο για ρεσεψιονίστ στην Ελλάδα...

Γιαγιά-Λίτσα: "Γεια σου, θα δώσεις βρέ τούτο το ταπεράκι με τη σπανακοπιτούλα στο γιόκα μου τον Παντελάκο?"

Asimo: "Incorrect Input. Please repeat slowly and clearly."

Γιαγιά-Λίτσα: "To ταπεράκι σου λέω βρε..."

:063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Φανταστείτε να φέρουν ένα τέτοιο για ρεσεψιονίστ στην Ελλάδα...

Γιαγιά-Λίτσα: "Γεια σου, θα δώσεις βρέ τούτο το ταπεράκι με τη σπανακοπιτούλα στο γιόκα μου τον Παντελάκο?"

Asimo: "Incorrect Input. Please repeat slowly and clearly."

Γιαγιά-Λίτσα: "To ταπεράκι σου λέω βρε..."

:063laugh:

Asimo: Grandma non-compatible... Neutralize hostile grandma...
Link to comment
Share on other sites

Φανταστείτε να φέρουν ένα τέτοιο για ρεσεψιονίστ στην Ελλάδα...

Γιαγιά-Λίτσα: "Γεια σου, θα δώσεις βρέ τούτο το ταπεράκι με τη σπανακοπιτούλα στο γιόκα μου τον Παντελάκο?"

Asimo: "Incorrect Input. Please repeat slowly and clearly."

Γιαγιά-Λίτσα: "To ταπεράκι σου λέω βρε..."

:063laugh:

Asimo: Grandma non-compatible... Neutralize hostile grandma...

:063laugh::063laugh:

ειστε απιστευτοι!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ειναι απιστευτο και ομωσ παραληλα τραγικο αναγκαζεισ ενα πραγμα να σε υπηρετει ασχετο που δεν εχει ζωη μεσα του :015annoyed:

δηλαδη θα σου πεσει ο πισινοσ σου να πασ να φερεισ ενα ποτιρι νερο :063laugh::019blush:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...