Jump to content

Το δίκιο και το άδικο


Recommended Posts

  • Replies 32
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ο καθένας μας εξυπηρετεί δαιφορετικά συμφέροντα.

 

Δεν υπάρχει δίκιο και άδικο για μένα.

Υπάρχουν μονάχα καταστάσεις που μας αναγκάζουν να τις υπηρετούμε...

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μας εξυπηρετεί δαιφορετικά συμφέροντα.

 

Δεν υπάρχει δίκιο και άδικο για μένα.

Υπάρχουν μονάχα καταστάσεις που μας αναγκάζουν να τις υπηρετούμε...

και οχι μονο... ο καθενας βλεπει τα πραγματα απο διαφορετικη οπτικη γωνια. Ετσι κατι που εγω το θεωρω βαση της δικης μου λογικης δικαιο εσυ το θεωρεις αδικο..

κι εγω πιστευω οτι δεν υπαρχει αντικειμενικο δικιο και αδικο, περα απο καποια στερεοτυπα, ο καθενας μας κρινει τις καταστασεις διαφορετικα.

Link to comment
Share on other sites

...Το γεγονός ότι οι έννοιες δίκιο/άδικο είναι σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικές, δε σημαίνει ότι δεν υφίστανται σαν έννοιες.

Άλλωστε εξαρτώνται από την κάθε κατάσταση, πράγμα που σημαίνει ότι κάθε φορά ορίζονται διαφορετικά ως έννοιες, επηρεαζόμενες από διάφορους παράγοντες (π.χ. η ηθική αποδοχή -ή μη- κάποιων καταστάσεων/απόψεων).

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτές οι έννοιες είναι σαφέστατα υποκειμενικές, από τη στιγμή που δεν υπάρχουν από καταβολής κόσμου, όπως για παράδειγμα το χρώμα του ουρανού (άσχετο...). Παρ' όλα αυτά έχουν τεθεί και τίθονται κάποιες σταθερές, τις οποίες βέβαια δεν είναι καθόλου αφύσικο να αμφισβητούμε.

Link to comment
Share on other sites

«Ο καθένας έχει δίκιο με τον τρόπο του,

αλλά δεν είναι απίθανο όλοι να έχουν άδικο»

~ Γκάντι ~

 

...Σχόλια;

 

ειμαστε τρελοι στα ματια των τρελων, ειμαστε ανωμαλοι στα ματια των ανωμαλων...

κατα τη γνωμη μου, δεν ειπαρχει τρελα, ανωμαλια κτλ κτλ... ειπαρχει η πλειοψηφια

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το θέμα είναι εικονικό..

 

Στα δικά μας τα μάτια είναι μια καθαρά εικονική παράσταση, στεγνών αντιδράσεων και συμπεριφορών.

Οπότε από "μακριά" μόνο αυτό μπορούμε να κρίνουμε, είναι το όλο σκηνικό πώς θα φανεί στα μάτια μας.

Και πιθανότατα να πέσουμε έξω, αν κρίνουμε έτσι.

Μπορεί δηλαδή το δίκαιο και το άδικο, να το κρίνουμε με βάσει των δικών μας συμπεριφορών, ή και να το κρίνουμε σαν θέατρο..

 

Αν είμαστε πιο κοντά στο άτομο, ή στο πρόβλημα ή είμαστε πιο κοντά στο συμβάν, μπορεί ακόμα να το κρίνουμε και προκατελημένα.

π.χ. Μπορεί 2 άνθρωποι να πούνε το ίδιο αστείο και με το ίδιο πάθος, σε κάποιον που είναι προκατελημένος απέναντι στον έναν από τους δυό ανθρώπους και ας το πει πρώτος οι πιθανότητες να γελάσει είναι πολύ λίγες, ενώ και μετά να το πει ο άλλος μπορεί να ξεκαρδιστεί μαζί του.

 

Δεν πιστεύω να μην υπάρχει άνθρωπος εδώ, που να μην το έχει προσέξει να συμβαίνει..

 

Είναι καθαρά η εικόνα που σου έρχεται και αν θες να "συντονιστείς" με αυτή, να πάρεις ΄το σύνολο..

Το ίδιο, στο δίκαιο και άδικο ενός ανθρώπου.

Από μακριά μπορεί να φανεί σωστός ή λάθος.

Αλλά αν δεν συντονιστείς με την όλη συμπεριφορά, να καταλάβεις την κατάσταση, τα συναισθήματα και όλες τις επιροές, δεν θα καταφέρεις να το δεις από την δικιά του οπτική, θέση..

 

Ακόμα και να μας εξηγήσουν, αν δεν μπορούμε πραγματικά να νιώσουμε τα πάντα, δεν μπορούμε να μπούμε στην συγκεκριμένη θέση, ούτε να δούμε μέσα από του άλλου τα μάτια..

Και εκεί καλά είναι να ξέρουμε πως δεν ξέρουμε!!!

και άδικο να έχει αυτός ο άνθρωπος, εμείς θα είμαστε πιο άδικοι αν κρίνουμε με αυτόν τον τρόπο, γιατί συντηρούμε εικόνες, ενάντια και στο σκηνικό και στον άνθρωπο με τον ρόλο..

 

Μιά αντίδραση περιέχεται και σε ακόμη 3", ενώ μία ανάμνηση μπορεί να υπάρχει και για πάντα.

Και ανάλογα με την εντύπωση που μας έχει κάνει, προχωράει πολυ παραπέρα από απλή ανάμνηση, μπορεί να φτάσει και σε σημείο που να καταστρέφει τον άλλον ή να τον επηρεάζει για το υπόλειπο της ζωής του..

 

Πάντα να έχουμε ανοιχτά τα μυαλλά μας και να προσπαθούμε να μπούμε στην θέση και να νιώσουμε "θύμα", "θήτης" ή σε οποιονδήποτε ρόλο..

 

Απλά αν δεν έχεις περάσει κάποιες πολύ κοντινές εμπειρίες με το συμβάν δεν μπορείς να κρίνεις και ακόμα περισσότερο αν δεν ξέρεις το σύνολο.

 

Αν εγώ δεν έχω "ζήσει".. Τι να πω για την "ζωή"..

Έχω το δικαίομα να μιλαω, αλλά όχι ότι ξέρω και κάτι, ή όλα..

όπως και συνεχίζει να μην επηρεάζουμε άλλους σε απόψεις..

 

Εμένα μου την βιδώνει που σε αυτόν τον κόσμο, όλοι τρέχουμε για να βγάλουμε συμπεράσματα, βιαζόμαστε να μιλήσουμε για κάποια πράγματα, ίσα ίσα για να τα πούμε, να δείξουμε πως ξέρουμε και να πάρουμε θέση, εξουσία, επιπλέον δικαιώματα, σεβασμό και τρύπιες κάλτσες..

 

Όλους μας έχουν πακετόσει τέτοιοι άνθρωποι σε πιο μικρές και ευπηρέαστες <(πως γράφεται?υπάρχει?) ηλικίες.

Τουλάχιστον να μην γινόμαστε και μεις έτσι, έστω να το βλέπουμε ότι συμβαίνει..

 

Εδώ κολάει:

 

Όταν θα νιώσεις όπως ένιωσα και γω,

όταν το πρόβλημά μου γίνει και δικό σου..

 

+ Μία πράξη δεν είναι ποτέ όμορφη ή άσχημη, καλή ή κακιά από μόνη της! (δανεικό)..!!

 

Μόνο για εμάς ξέρουμε, μόνο εμείς ξέρουμε πού είμαστε λάθος ή σωστοί.. Άσχετα αν δε θέλουμε να το βλέπουμε πολλές φορές.. βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

Όπως δεν υπάρχει Μαύρη ή άσπρη μαγεία, όπως δεν υπάρχει καλή ή κακή πράξη, όπως δεν υπάρχει σωστό ή λάθος, έτσι δεν υπάρχει δίκαιο ή άδικο.

Τί είναι ψέμα και τι είναι αλήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Όπως δεν υπάρχει Μαύρη ή άσπρη μαγεία, όπως δεν υπάρχει καλή ή κακή πράξη, όπως δεν υπάρχει σωστό ή λάθος, έτσι δεν υπάρχει δίκαιο ή άδικο.

Τί είναι ψέμα και τι είναι αλήθεια...

με καλυψες

Link to comment
Share on other sites

«Ο καθένας έχει δίκιο με τον τρόπο του,

αλλά δεν είναι απίθανο όλοι να έχουν άδικο»

~ Γκάντι ~

 

...Σχόλια;

 

Νομιζω πως με αυτο εδω το ρητο ο Γκαντι ηθελε να δωσει την σχετικοτητα των πραγματων καθως και οτι υπαρχουν τοσες οπτικες γωνιες για να δεις ενα πραγμα οσοι και οι ανθρωποι που το κοιτανε..

Συμφωνω με αυτο και χαρακτηριζει την πλειονοτητα των εκφρασεων της ζωης..

 

Αλλα περα απο αυτο..

Δεν υπαρχει ενα σταθερο εδαφος να βαδισουμε?Κατι το οποιο να ειναι αληθινο , αυθεντικο και διαχρονικο?

Ολα ειναι τοσο σχετικα και τα θεωρουμε σωστο η λαθος συμφωνα με τα συμφεροντα μας η με την προσωπικη μας γνωμη?

Νομιζω πως δεν ειναι ετσι..

 

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτές οι έννοιες είναι σαφέστατα υποκειμενικές, από τη στιγμή που δεν υπάρχουν από καταβολής κόσμου, όπως για παράδειγμα το χρώμα του ουρανού (άσχετο...). Παρ' όλα αυτά έχουν τεθεί και τίθονται κάποιες σταθερές, τις οποίες βέβαια δεν είναι καθόλου αφύσικο να αμφισβητούμε.
Γιαυτο θα συμφωνησω περισσοτερο με αυτο..

 

 

κατα τη γνωμη μου, δεν ειπαρχει τρελα, ανωμαλια κτλ κτλ... ειπαρχει η πλειοψηφια

 

Ουτε και καθοριζεται παντα απο την πλειοψηφια , γιατι "ουκ τω πολλω το ευ.." οπως ελεγαν και οι ημων

προγονοι..

 

Όπως δεν υπάρχει Μαύρη ή άσπρη μαγεία, όπως δεν υπάρχει καλή ή κακή πράξη, όπως δεν υπάρχει σωστό ή λάθος, έτσι δεν υπάρχει δίκαιο ή άδικο.

 

Ολα κρινονται απο την σκοπιμοτητα και το αποτελεσμα?

Συμφωνω πως ορισμενες δυναμεις δεν ειναι ουτε καλες, ουτε κακες, αλλα ειναι αναλογως το πως τις χρησημοποιεις..

Αλλα καντε το αυτο μια μετατροπη σε ενα παραδειγμα π.χ η πυρηνικη ενεργεια..

Link to comment
Share on other sites

Ολα κρινονται απο την σκοπιμοτητα και το αποτελεσμα?

Η σκοπιμότητα, σε οδηγεί στα αποτελέσματα. Για να έχεις σκοπιμότητα όμως, σημαίνει ότι έχεις ταχθεί σε ένα στρατόπεδο, μια οπτική γωνία με συγκεκριμένο Focus. Αυτό είναι που σου δίνει δίκιο, για αυτούς που έχουν κάνει Focus ακριβώς στο ίδιο σημείο με εσένα. Επειδή έχουν τον ίδιο σκοπό, για να πετύχουν το ίδιο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Η σκοπιμότητα, σε οδηγεί στα αποτελέσματα.
Σε αυτο συμφωνω και το καταλαβαινω.

Ειτε ο σκοπος αγιαζει τα μεσα, ειτε οχι...

 

Για να έχεις σκοπιμότητα όμως, σημαίνει ότι έχεις ταχθεί σε ένα στρατόπεδο, μια οπτική γωνία με συγκεκριμένο Focus.

 

Σε αυτο ομως μαλλον εχω χασει την "εικονα" και δεν το αντιλαμβανομαι..

 

Δεν μπορω να εχει σκοπιμοτητα αν ειναι καποιος μονος?

Ασχετα με το αν ειναι αποτελεσματικος δηλαδη αν κατορθωσει τιποτα τελικα..

 

Αυτό είναι που σου δίνει δίκιο, για αυτούς που έχουν κάνει Focus ακριβώς στο ίδιο σημείο με εσένα. Επειδή έχουν τον ίδιο σκοπό, για να πετύχουν το ίδιο αποτέλεσμα.

 

Ενταξει σου δινει ενα σχετικο δικαιο, αλλα δεν λεει πολλα, γιατι μια αλλη ομαδα με πιο πολυ κοσμο και με ενα αλλο focus σημαινει οτι εχει περισσοτερο δικιο?

 

Δεν νομιζω οτι λες κατι τετοιο..

 

Μηπως το αναλυω πολυ?

 

Εγω απλα νομιζω πως προχωραμε προς αυτο που αισθανομαστε οτι μας εχει ορισει η μοιρα και ο εαυτος μας και απο εκει και περα αν υπαρχουν και αλλοι με την ιδια πορεια,δινουν θαρρος ο ενας στον αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται ότι μιλά για την Αλήθεια. Και -φυσικά- όλα τα προαναφερθέντα συμπεριλαμβάνονται στην Αλήθεια.

Ο καθένας θα βρει την Αλήθεια του. Την αλήθεια που τον αντιπροσωπεύει. Και αυτή η Αλήθεια είναι σωστή. Ομως, μπροστά στην μία ΑΛΗΘΕΙΑ μπορεί όλες οι μεμονομένες και υποκειμενικές Αλήθειες να είναι λανθασμένες. Οπότε, οι Δημιουργοί να έχουν λάθος.

Αρα, σοφός ο Γκάντι (ναι, από κει το κατάλαβα.. :angel: :whistling: )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...