Jump to content

Θρησκεία και αντιδράσεις των πιστών...


Recommended Posts

Από την Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια:

 

Ο όρος Θρησκεία, που χρησιμοποιείται ενίοτε εναλλακτικά με την λέξη πίστη, ή σύστημα πίστης καθορίζει γενικώς την πίστη στο υπερφυσικό, το ιερό ή το θείο και τους ηθικούς κώδικες, πρακτικές, αξίες, οργανισμούς και τελετουργικά που συνδέονται της. Στην ευρύτερη έννοιά της ορισμένοι την έχουν ορίσει ως το σύνολο των απαντήσεων που δόθηκαν για να ερμηνευθεί η σχέση του ανθρώπινου είδους με το σύμπαν. Στην μακρά πορεία ανάπτυξής της η θρησκεία έλαβε διάφορες μορφές σε διαφορετικούς πολιτισμούς και άτομα. Σε αρκετές περιπτώσεις η λέξη θρησκεία χρησιμοποιείται για να προσδιορίσει αυτό που θα μπορούσε να περιγραφεί ορθότερα ως "οργανωμένη θρησκεία" -δηλαδή ενός οργανισμού που υποστηρίζει την άσκηση μιας θρησκείας συχνά υπό την μορφή νομικής οντότητας.

 

Προσεγγίσεις αλλόθρησκων

Οι ακόλουθοι μιας ιδιαίτερης θρησκείας αντιδρούν στα διαφορετικά δόγματα και πρακτικές άλλων θρησκειών με πολλούς και ποικίλους τρόπους. Όλα τα ρεύματα της σκέψης εμφανίζονται σε διαφορετικά ψήγματα όλων των μείζονων θρησκειών του κόσμου.

 

~ Αποκλειστικότητα (Exclusivism)

Άνθρωποι με αποκειστικές αντιλήψεις τυπικά ερμηνεύουν τις άλλες θρησκείες είτε ως λανθασμένες, είτε ως εκμαυλισμό ή ως παραχάραξη της αληθινής πίστης. Παραδείγματα:

 

Η χριστιανική γραφή αναφέρει ότι ο Ιησούς είπε: "Εγώ είμαι ο δρόμος, η αλήθεια και η ζωή. Κανείς δεν έρχεται στον Πατέρα παρά μόνον μέσω εμού". Κατά Ιωάννην 14:6.

 

Η Ισλαμική γραφή αναφέρει: "Ω εσείς πιστοί, μη συμμαχείτε με Ιουδαίους και Χριστιανούς, αυτοί συμμαχούν μεταξύ τους. Εκείνοι ανάμεσά σας που συμμαχούν μαζί τους, σ' εκείνους ανήκουν. Σίγουρα ο Αλλάχ δεν καθοδηγεί τους αδίκους". Κοράνιο 5:51. a

 

Η εβραϊκή γραφή αναφέρει ότι ο Θεός είπε στον Ισραήλ μέσω του Μωυσή: "Είδες τι έκανα στους Αιγυπτίους, και πώς σε κουβάλησα πάνω στα φτερά του αετού και σ' έφερα σε μένα. Γι' αυτό τώρα, αν υπακούσεις τη φωνή μου και τηρήσεις τη διαθήκη μου, θα είσαι ο δικός μου ανάμεσα σε όλους τους λαούς. Γιατί όλη η γη είναι δική μου, και θα είσαι για μένα βασίλειο ιερέων και έθνος ιερό".

 

Η γραφή Αγγιαβαζ(χ)ί αναφέρει: "Την ημέρα που ο Ναραγιάναενσαρκώθηκε ως Βαϊκουντάρ, η Κάλι άρχισε να φθίνει. Το βιβλίο της τελειότητας, οι Βέντα και όλες οι προηγούμενες γραφές έχασαν τις Ουσίες τους καθώς ο Σαθασίβαμ ήλθε ως Βαϊκουντάρ". Ακιλάμ 12:147-150

 

~ Συμπεριληπτικότητα (Inclusivism)

Άνθρωποι με συμπεριληπτικές πεποιθήσεις αναγνωρίζουν κάποια αλήθεια σε όλα τα συστήματα πίστης τονίζοντας τις συμφωνίες και μειώνοντας τις διαφορές αλλά βλέπουν την πίστη τους κατά κάποιον τρόπο ως υπέρτατη. Παραδείγματα:

 

Ινδουισμός:

Ένας πολύ γνωστός ύμνος της Ρίγκ Βέντα διακηρύσσει ότι «η αλήθεια είναι μία, αν και οι σοφοί τη γνωρίζουν με διάφορους τρόπους».

Ο Κρίσνα, η ενσάρκωση ή αβατάρ του Βισνού, του υπέρτατου Θεού στον Ινδουισμό είπε στην Γκίτα. Με οποιονδήποτε τρόπο και αν ταυτίζονται μαζί μου οι άνθρωποι, με τον ίδιο τρόπο εκπληρώνω τις επιθυμίες τους? οι άνθρωποι τραβούν την ατραπό μου, ω Αρτζούνα, με όλους τους τρόπους. (Γκίτα: 4:11);

Ο Κρίσνα είπε: «Οποιαδήποτε θεότητα, σε οποιαδήποτε μορφή, εγώ θα κάμω την πίστη του σταθερή» (Γκίτα: 7:21-22)

 

Χριστιανισμός:

Ο Ιησούς είπε, "Ος γαρ ουκ έστι καθ' υμών, υπέρ υμών έστιν." κατά Μάρκον 9:40.

Ο απόστολος Πέτρος έγραψε για τον Θεό: «αλλά μακροθυμεί εις ημάς, μη βουλόμενος τινάς απολέσαι, αλλά πάντας εις μετάνοιαν χωρήσαι» Πέτρου Β΄ 3:9.

 

Ισλαμισμός:

Το Κοράνιο αναφέρει: «Να διαφωνείς με τους ανθρώπους του Βιβλίου με τον πιο ευγενικό τρόπο -εκτός από εκείνους που πράττουν λανθασμένα- λέγοντας, 'Έχουμε πίστη σε αυτό που μας στάλθηκε και σε αυτό που σας στάλθηκε. Ο Θεός σας και ο Θεός μας είναι ένα και εμείς υπήκοοί του'» (Ιερό Κοράνιο, Σουρά αλ-'Ανκαμπούτ, 29:46)

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι το να πιστευεις, οπουδηποτε νομιζεις εσυ οτι σε καληπτει. για να καταλαβεις ομως το τι ειναι αυτο που σε καληπτει και σε αντιπρωσοπευει, θα πρεπει να εχεις "δοκιμασει" απο πολλα πιστευω,γιατι αν μπεις σε ενα κυκλο και κλειστεις μεσα του, δε μπορεις να κρινεις τους αλλους κυκλους γιατι τους βλεπεις θολα μεσα απο τα τειχει που κλειστικες ή ακομα χειροτερα, δε τους βλεπεις καθολου, απλα ακους, οτι σου λεει ο κυκλος σου βεβαια.

Για μενα, μια θρησκεια ειναι μια εμπνευση για το πως να καλητερεψεις τον εαυτο σου,σε σχεση παντα με το τι θεωρει ο καθενας καλο και κακο.Προσωπικα, δε με ικανοποιει καμια απο τις γνωστες σε μενα μεχρι τωρα θρησκειες, μια ειναι αυτη που πλησιαζω καπως, γιατι τη γνωριζω καλητερα, αλλα δε τη δεχομαι ως ειναι, γι αυτο και τη "διαστρεβλωνω" για μενα,χωρις να τη διαδιδω, για να πιστευω σε αυτη και να εμπνεομαι. Λειτουργει μια χαρα....

Link to comment
Share on other sites

Προσεγγίσεις αλλόθρησκων

~ Αποκλειστικότητα (Exclusivism)

~ Συμπεριληπτικότητα (Inclusivism)

 

Νομίζω πως αντίστοιχα ρητά στην Αρχαιοελληνική, στην Ρωμαϊκή η ακόμα και στο Βουδισμό δεν υπάρχουν?

Μήπως γιατί δεν έχουν κατακτητική νοοτροπία η δεν εξυπηρετούν πολιτικές σκοπιμότητες?

Η ρωμαϊκή αυτοκρατορία κράτησε 20 αιώνες κυριαρχίας με πληθώρα λαών και θρησκειών στα εδάφη της και επέβαινε μόνο όταν το θρησκευτικό κίνημα μετατρεπόταν σε πολιτικό.

Link to comment
Share on other sites

[Νομίζω πως αντίστοιχα ρητά στην Αρχαιοελληνική, στην Ρωμαϊκή η ακόμα και στο Βουδισμό δεν υπάρχουν…

Μήπως γιατί δεν έχουν κατακτητική νοοτροπία η δεν εξυπηρετούν πολιτικές σκοπιμότητες?

Η ρωμαϊκή αυτοκρατορία κράτησε 20 αιώνες κυριαρχίας με πληθώρα λαών και θρησκειών στα εδάφη της και επέβαινε μόνο όταν το θρησκευτικό κίνημα μετατρεπόταν σε πολιτικό.

20 αιώνες κυριαρχίας;

Σε κάποιο παράλληλο σύμπαν ίσως;

 

Η αρχαιοελληνικές λατρείες ήταν οι κατ' εξοχήν "πολιτικές" αφού επρόκειτο για τις λατρείες των πόλεων. Και εξυπηρετούσαν τέλεια το θεσμό των πόλεων. Έφθινε, όταν έφθιναν και οι πόλεις (η "Ελληνική Πόλις").

Αν αυτό δεν είναι "πολιτικό" τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αντίστοιχα ρητά στην Αρχαιοελληνική, στην Ρωμαϊκή η ακόμα και στο Βουδισμό δεν υπάρχουν

 

Υπάρχουν όμως τέτοια?

 

Δεν είπα ότι δεν είναι πολιτικές αλλά ότι δεν έχουν κατακτητική νοοτροπία..

Link to comment
Share on other sites

Ουπςς! Έβαλα και μετά το διαχωρισμό που έγινε το 476 μ.Χ.

 

Ουσιαστικά με την γνωστή ενιαία μορφή είναι 11με 12 αιώνες.(753π.χ - 476 μ.Χ.)

 

el.wikipedia.org/wiki/Ρωμαϊκή_ Αυτοκρατορία (copy-paste στον IE)

Link to comment
Share on other sites

... οι θρησκείες - άν καί αποτελούν τελεολογικά* milestones στήν εξελικτική πορεία τού ανθρώπινου είδους - σήμερα, δέν θά μπορούσαν νά αντιμετωπιστούν παρά σάν σκληρά ναρκωτικά, μαζικά χορηγούμενα, γιά τόν επηρεασμό τής συνείδησης τών πολλών καί αδύνατων...!

 

* τελεολογικά: υπάρχουν δικαιολογημένες αφορμές

 

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

Η χριστιανική γραφή αναφέρει ότι ο Ιησούς είπε: "Εγώ είμαι ο δρόμος, η αλήθεια και η ζωή. Κανείς δεν έρχεται στον Πατέρα παρά μόνον μέσω εμού". Κατά Ιωάννην 14:6.

 

Χριστιανισμός:

Ο Ιησούς είπε, "Ος γαρ ουκ έστι καθ' υμών, υπέρ υμών έστιν." κατά Μάρκον 9:40.

Ο απόστολος Πέτρος έγραψε για τον Θεό: «αλλά μακροθυμεί εις ημάς, μη βουλόμενος τινάς απολέσαι, αλλά πάντας εις μετάνοιαν χωρήσαι» Πέτρου Β΄ 3:9.

 

Η Ισλαμική γραφή αναφέρει: "Ω εσείς πιστοί, μη συμμαχείτε με Ιουδαίους και Χριστιανούς, αυτοί συμμαχούν μεταξύ τους. Εκείνοι ανάμεσά σας που συμμαχούν μαζί τους, σ' εκείνους ανήκουν. Σίγουρα ο Αλλάχ δεν καθοδηγεί τους αδίκους". Κοράνιο 5:51. a

 

Ισλαμισμός:

Το Κοράνιο αναφέρει: «Να διαφωνείς με τους ανθρώπους του Βιβλίου με τον πιο ευγενικό τρόπο -εκτός από εκείνους που πράττουν λανθασμένα- λέγοντας, 'Έχουμε πίστη σε αυτό που μας στάλθηκε και σε αυτό που σας στάλθηκε. Ο Θεός σας και ο Θεός μας είναι ένα και εμείς υπήκοοί του'» (Ιερό Κοράνιο, Σουρά αλ-'Ανκαμπούτ,

 

Μάλλον δεν κατάλαβα καλά... Είναι ή δεν είναι αντίθετα τα λεγόμενα?? Αποτελούν ή όχι κομμάτι της ίδιας θρησκείας? Τελικά τι ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

... οι θρησκείες - άν καί αποτελούν τελεολογικά* milestones στήν εξελικτική πορεία τού ανθρώπινου είδους - σήμερα, δέν θά μπορούσαν νά αντιμετωπιστούν παρά σάν σκληρά ναρκωτικά, μαζικά χορηγούμενα, γιά τόν επηρεασμό τής συνείδησης τών πολλών καί αδύνατων...!

 

* τελεολογικά: υπάρχουν δικαιολογημένες αφορμές

 

 

:rose:

 

"Η θρησκεία είναι το όπιο του λαού"

Κ. Μαρξ

 

Οι υπαρξιακές αναζητήσεις που οδήγησαν στην δημιουργία θρησκειών, καταστράφηκαν από τότε που οι θρησκείες έγιναν η εξήγηση των πάντων.

 

Οι πιο όμορφες ερωτήσεις χάσαν το νόημά τους, λόγω των απαντήσεων που δέχτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

.... Οι υπαρξιακές αναζητήσεις που οδήγησαν στην δημιουργία θρησκειών, καταστράφηκαν από τότε που οι θρησκείες έγιναν η εξήγηση των πάντων.

 

Οι πιο όμορφες ερωτήσεις χάσαν το νόημά τους, λόγω των απαντήσεων που δέχτηκαν.

 

 

:worthy:

Link to comment
Share on other sites

ακόμη και τον καημένο τον Λούσιφερ από το άστρο του πρωινού τον έκαναν δαίμονα να φοβερίζουν τους πιστούς να γεμίζουν τους ναούς! Τη Σεόλ οι Ευραίοι τη μετάτρεψαν σε ''Κόλαση" για να γεμίζουν οι Ευραίοι τις συναγωγές κ.ο.κ.

 

Εκτιμώ πιο πολύ ένα μη-υποκριτή σατανιστή παρά ένα ''καθώς πρέπει'' χριστιανό!

Link to comment
Share on other sites

 

Η χριστιανική γραφή αναφέρει ότι ο Ιησούς είπε: "Εγώ είμαι ο δρόμος, η αλήθεια και η ζωή. Κανείς δεν έρχεται στον Πατέρα παρά μόνον μέσω εμού". Κατά Ιωάννην 14:6.

 

Χριστιανισμός:

Ο Ιησούς είπε, "Ος γαρ ουκ έστι καθ' υμών, υπέρ υμών έστιν." κατά Μάρκον 9:40.

Ο απόστολος Πέτρος έγραψε για τον Θεό: «αλλά μακροθυμεί εις ημάς, μη βουλόμενος τινάς απολέσαι, αλλά πάντας εις μετάνοιαν χωρήσαι» Πέτρου Β΄ 3:9.

 

Η Ισλαμική γραφή αναφέρει: "Ω εσείς πιστοί, μη συμμαχείτε με Ιουδαίους και Χριστιανούς, αυτοί συμμαχούν μεταξύ τους. Εκείνοι ανάμεσά σας που συμμαχούν μαζί τους, σ' εκείνους ανήκουν. Σίγουρα ο Αλλάχ δεν καθοδηγεί τους αδίκους". Κοράνιο 5:51. a

 

Ισλαμισμός:

Το Κοράνιο αναφέρει: «Να διαφωνείς με τους ανθρώπους του Βιβλίου με τον πιο ευγενικό τρόπο -εκτός από εκείνους που πράττουν λανθασμένα- λέγοντας, 'Έχουμε πίστη σε αυτό που μας στάλθηκε και σε αυτό που σας στάλθηκε. Ο Θεός σας και ο Θεός μας είναι ένα και εμείς υπήκοοί του'» (Ιερό Κοράνιο, Σουρά αλ-'Ανκαμπούτ,

 

Μάλλον δεν κατάλαβα καλά... Είναι ή δεν είναι αντίθετα τα λεγόμενα?? Αποτελούν ή όχι κομμάτι της ίδιας θρησκείας? Τελικά τι ισχύει?

Φίλε Αρχάγγελε,

Έχεις δίκιο να μπερδεύεσαι. :)

Το παράδοξο όμως είναι, ότι και στην μια και στην άλλη περίπτωση, δεν αυτοαναιρούνται τα κείμενα... Απλά είναι λίγο δύσκολο (και χρονοβόρο) να σου εξηγήσω το γιατί :wacko: (άσε που θα μας πάθει και τίποτα το Κερατάκι με μια τέτοια συζήτηση :lol: )

 

 

 

Σείριε & Mandrake, ζωγραφίσατε! :clapping::worthy:

Link to comment
Share on other sites

Ναι άμα αναλάμβανε ο καθένας μόνος του την ευθύνη να σώσει τον εαυτό του και τη Γη

 

άμα δεν λέγαμε κάθε δυο λεπτά τις λέξεις 'μοίρα' και 'τύχη' με εμπάθεια

 

άμα σεβόμασταν τους άλλους χωρίς να το υποβάλει κανείς

 

άμα Θεό ονομάζαμε τον ανώτερό εαυτό μας (όσο αλαζονικό κι' αν ακούγεται)

 

άμα εφαρμόζαμε ανθρώπινη δικαιοσύνη απαλλαγμένη από συναίσθημα

 

άμα κλωνοποιούσαμε το Νίτσε και τον στέλναμε να κάνει σεμινάρια σε κάθε γωνιά της Γης :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...