Jump to content

Αναγνώριση της Ελληνικής Θρησκείας από το Πρωτοδικείο


 Share

Recommended Posts

Το site www.12830.gr, ενημερώνει:

 

Με δικαστική απόφαση το Δωδεκάθεο αναγνωρίζεται ως θρησκεία και μπορεί να λατρεύεται και πάλι στην Ελλάδα. Το Πρωτοδικείο Αθηνών με απόφασή του στις αρχές του περασμένου μήνα ενέκρινε την ίδρυση θρησκευτικού σωματείου, τα μέλη του οποίου δηλώνουν δωδεκαθεϊστές.

 

Περισσότερα στα σχετικά άρθρα της Καθημερινής:

 

Θεός διά νόμου ο Δίας

Tο Πρωτοδικείο δικαιώνει δωδεκαθεϊστές_(...ΠOΛITIKH...)

 

Και επίσης:

 

ΟΙ ΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΤΕΣ... ΕΠΙΣΗΜΟΣ ΠΛΕΟΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ

ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΠΕΡΙ ΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

...ενέκρινε την ίδρυση θρησκευτικού σωματείου, τα μέλη του οποίου δηλώνουν δωδεκαθεϊστές....

 

 

Ποιο ειναι το θρησκευτικο σωματειο και ποια ειναι τα μελη του;;; :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα μαζεύτηκε πολύς κόσμος για να θεωρήθηκε πλέον ως επίσημη θρησκεία... :unsure:

 

Η Αλήθεια είναι πάντως,οτι υπάρχουν πάρα πολλοί που πιστέυουν ακόμα στο δωδεκάθεο και αποκτούν και

 

καινούργια μέλη...... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αυτό..

Η αναγνώριση τους δίνει κάποια έξτρα δικαιώματα..

Γιατί το κράτος έχει ανεξιθρησκία μόνο για τις επίσημες αναγνωρισμένες θρησκείες και κυρίως που αφορούν επίσημες θρησκείες άλλων κρατών, πολιτική δηλαδή..

Αυτό σημαίνει ότι τώρα μπορούν να χτίσουν οπουδήποτε ένα ναό χωρίς να τους ?αγγίξει? κανείς..

Link to comment
Share on other sites

Ωρα ήταν να αρχίσουμε να συνηθήζουμε στην ιδέα πως δεν μπορούν να είναι όλοι χριστιανοί. Εξ' άλλου όλοι υπήρξαμε τέτοιοι από προσυλητισμό.

 

Το δικαίωμα της ελεύθερης επιλογής παιδιά μου ... αυτό το ρημαδοδικαίωμα.

 

Θέλω να δώσω όνομα στο παιδί μου. Γιατί να πρέπει ο π ω σ δ ή π ο τ ε να το βαφτίσω για να αποκτήσει όνομα; Από το 1996 και μετά άλλαξε αυτό. Αν είναι δυνατόν-και θέλουμε να θεωρούμε εαυτούς, πολιτισμένους.

 

:015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι τώρα μπορούν να χτίσουν οπουδήποτε ένα ναό χωρίς να τους ?αγγίξει? κανείς..

 

και καλα. εκτος απο το οτι αν γινει μια τετια κινηση θα γινει χαμος απο χριστιανους (καταλυψεις των χωρων κτλ) θα βγει μπροστα παλι η Λουκα και θα τα καψει ολα (οντος, που χαθηκε αυτη;)

 

Ποιο ειναι το θρησκευτικο σωματειο και ποια ειναι τα μελη του;;;

 

εχω ακουσει για διαφορους Ελληνες που πιστευουν στο 12θεο, ακομα και επονυμους. αν τυχει να μαθω πιο συγγεκριμενα, θα αναφερθω

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα απλα ποια ειναι τα ιδρυτικα μελη, διοτι αμα ειναι τίποτα γραφικοι παει ... :015annoyed:

 

Το οτι κανανε μια τετοια κινηση ήταν επιτέλους καιρός να γίνει διοτι είχε παραγινει το κακο... ^_^

 

Φυσικα θα υπαρξει τρελός πόλεμος διοτι η θρησκεια ειναι επιχείρηση! Δεν εχει σχεση με αυτο που παρουσιάζουν...

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα απλα ποια ειναι τα ιδρυτικα μελη, διοτι αμα ειναι τίποτα γραφικοι παει ... :015annoyed:

 

Το οτι κανανε μια τετοια κινηση ήταν επιτέλους καιρός να γίνει διοτι είχε παραγινει το κακο... ^_^

 

Φυσικα θα υπαρξει τρελός πόλεμος διοτι η θρησκεια ειναι επιχείρηση! Δεν εχει σχεση με αυτο που παρουσιάζουν...

Λίγα λες.Προβλέπω μια κατάσταση αντοίστιχη στα χρόνια του Ιλιανού(αν δεν κάνω λάθος) που γινόταν της τρελής, τον κορόϊδευαν τον έβριζαν και άλλα τέτοια..

Link to comment
Share on other sites

και καλα. εκτος απο το οτι αν γινει μια τετια κινηση θα γινει χαμος απο χριστιανους (καταλυψεις των χωρων κτλ) θα βγει μπροστα παλι η Λουκα και θα τα καψει ολα (οντος, που χαθηκε αυτη;)

 

Εννοούσα επίσημα , ανεπίσημα θα πέσει πολύ ?βαρύ? χέρι.. :10_9_134[1]:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

 

Καθώς δείχνουν τα πράγματα, η είδηση είναι ολίγον "μούφα".

 

Στην πραγματικότητα, το μόνο που έγινε, ήταν να επιτραπεί η ίδρυση ενός σωματείου με σκοπό την αναβίωση της πατρώας θρησκείας. Από όσα ακούω δεξιά-αριστερά, αυτό έχει συμβεί και στο παρελθόν, απλώς έγινε ένα έξυπνο επικοινωνιακό κόλπο.

 

Με δυο λόγια, το πρωτοδικείο δε γίνεται να αναγνωρίσει θρησκεία, ούτε δημιουργείται νομικό προηγούμενο.

 

Περιμένω μόνο να το διπλοδιασταυρώσω.

 

Για την ιστορία, το σωματείο αυτό είναι πρωτοβουλία της Ντορέτας Πέππα και του συζύγου της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό! Ενα ακόμη σωματείο!

 

:063laugh:

 

(όχι τίποτ' άλλο ... να προφυλλάξω το κεφαλάκι του καημένου του Δαίμων, γαιτί όποτε γράφω ... ψάχνει να βρει τοίχο... άσε που δεν αξίζει τον κόπο ο πονοκέφαλος)

Link to comment
Share on other sites

Άντεχει το κεφαλάκι μου αγάπη μου μήν ανησυχείς συνέχισε ακάθεκτη!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλό μου, αλλά προτιμώ να κρατήσω "κάβα" χώρο για καρουμπαλάκια στο άλλο θέμα ... :blblbl:

 

:063laugh::063laugh:

 

Εχω να σε ενημερώσω για τους Εσσαίους ... ! Εχεις να ακούσεις ... ! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...