Jump to content

ΚΟΜΠΛΕΞ!!


Recommended Posts

Τί μπορεί να συμβαίνει στο μυαλό μας όταν θεωρούμε ότι είμαστε θεόχοντροι επειδή πήραμε 2 κιλά?

Τι σκεφτόμαστε όταν βλέπουμε την (ανύπαρκτη) καραφλα στον καθρέφτη μας και μελαγχολούμε?

Γιατί κάθε είδους κόλλημά μας το μοιραζόμαστε πάντα με κάποιους?

 

Είναι θέμα επιβεβαίωσης? Μας αρέσει απλά να ακούμε κοπλιμεντα?

Και στην τελική μήπως ξέρουμε πολυ΄καλα ότι τα πράγματα δεν είναι καθόλου έτσι όπως τα βλέπουμε/λέμε στους υπόλοιπους?

 

Υπερβολή ή κόμπλεξ?

 

 

 

 

Φλαφλάκια

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Οχι... αυτό το θέμα είναι δικό μου.

 

Πας να μου φάς τον τίτλο της "ψωνάρας";... αφού τα μύρια κόμπλεξ, τα κουβαλώ εγώ ώς χαρακτήρας. Το έχω διατυπώσει αυτό.

 

Σοβαρά τώρα.

 

Είναι απλά ενα ανθρώπινο χαρακτηριστικό που εμφανίζεται κυρίως όταν υπάρχει μεγάλος βαθμός Ναρκισισμού, εγωκεντρισμού, εγωισμού και γενικά οτι περιέχεται στο ΕΓΩ μας σε υπερθετικό βαθμό.

Αιτία;... πολύ απλά η ματαιοδοξία μας , στο να είμαστε το πρότυπο που έχουμε δημιουργήσει στο μυαλό μας και κάθε τι που προκαλεί την καταστροφή αυτής της εικόνας, δημιουργέι και την υπερβολική αντίδραση μας.

 

Λύση;

 

Που είσαι Νεφέλη; .. ακούς;...

 

Γνώθις αυτόν και παν μέτρον άριστον.

Link to comment
Share on other sites

Απλά ο άνθρωπος έχει επιρεαστεί απο τα πρότυπα που του δημιουργούν τα περιοδικά και η τηλεώραση.

Έτσι έχουμε υποστεί μια πλύση εγκεφάλου η οποία μας λεεί οτι πρέπει να γίνουμε ακριβώς όπως μας θέλει το κοινωνικό σύνολο,δηλαδή μοντέλα!

 

Γι'αυτό όταν δεν ανταποκρινόμαστε σε αυτά τα πρότυπα νοιώθουμε κομπλεξ,άσχημοι και μη-αποδεκτοί από τα standards που έχουν θέσει αυτοί για εμάς.

Η ανάγκη μας να αρέσουμε στους άλλους και να μας αποδέχονται προκαλεί μεγάλη οδύνη σε εμάς όταν ανακαλύψουμε ότι δεν τηρούμε τις προδιαγραφές τους.

Δυστηχώς ζούμε σε μια κοινωνία που παίζει με τα μυαλά μας,αντίσταση λοιπόν πρίν γίνουμε όλοι barbie και ken..

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλά ενα ανθρώπινο χαρακτηριστικό που εμφανίζεται κυρίως όταν υπάρχει μεγάλος βαθμός Ναρκισισμού, εγωκεντρισμού, εγωισμού και γενικά οτι περιέχεται στο ΕΓΩ μας σε υπερθετικό βαθμό.

Αιτία;... πολύ απλά η ματαιοδοξία μας , στο να είμαστε το πρότυπο που έχουμε δημιουργήσει στο μυαλό μας και κάθε τι που προκαλεί την καταστροφή αυτής της εικόνας, δημιουργέι και την υπερβολική αντίδραση μας.

 

:huh::huh::huh:

 

Θες δηλαδή να μου πείς ότι όταν υπάρχει μεγάλος βαθμός Ναρκισσισμού, υπάρχουν και κόμπλεξ;;;

Με τίποτα!!

Και στο λέει αυτό ο Νάρκισσος αυτοπροσώπως!!! :angel:

'Ισα ίσα, που ο Νάρκισσος δεν βλέπει κανένα ελάττωμα στον εαυτό του, πόσο μάλλον να είναι κομπλεξικός!

 

Μιλάω από προσωπικής πείρας πάντα...

 

Τώρα βέβαια, αυτά αλλάζουν από άνθρωπο σε άνθρωπο...

Link to comment
Share on other sites

:huh::huh::huh:

 

Θες δηλαδή να μου πείς ότι όταν υπάρχει μεγάλος βαθμός Ναρκισσισμού, υπάρχουν και κόμπλεξ;;;

Με τίποτα!!

Και στο λέει αυτό ο Νάρκισσος αυτοπροσώπως!!! :angel:

'Ισα ίσα, που ο Νάρκισσος δεν βλέπει κανένα ελάττωμα στον εαυτό του, πόσο μάλλον να είναι κομπλεξικός!

 

Μιλάω από προσωπικής πείρας πάντα...

 

Τώρα βέβαια, αυτά αλλάζουν από άνθρωπο σε άνθρωπο...

Εδώ, αγαπητή Morgainne, μάλλον έχεις λάθος. Ο ναρκισσισμός προϋποθέτει και μεγάλες δόσεις ανασφάλειας, και έχει έναν κάπως παθολογικό χαρακτήρα. Άλλο η αυτο-εκτίμηση ή ο αυτο-θαυμασμός, ή το να είσαι φαντασμένος κτλ. Ο ναρκισσισμός από μόνος του είναι σύμπλεγμα.
Link to comment
Share on other sites

Όντως

και ο ναρκισσισμός όπως και η έλλειψη αυτοπεποίθησης, στην ανασφάλεια στηρίζονται.

Ο νάρκισσος μάλιστα βρίσκεται σε χειρότερη μοίρα, αφού

δεν παραδέχεται (σχεδόν) ποτέ την ανασφάλεια του.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα συμφωνησω με τον everfrost.

Μας δίνουν κάποια πρότυπατα οποία εμεις θέλουμε να μιαξουμε...

Ομως μην ξεχναμε πως για να αρεσουμε στους αλλους, θα πρέπει πρώτα να μας αρεσει εμας τους ιδιους ο εαυτός μας.

Εάν εμάς δεν μας ικανοποιεί τότε θα παραπονιόμαστε για να το αλλάξουμε...

Πχ θεωρω τον εαυτο μου "ψηλο"(το λέω ευγενικά) χάλια, τι σημασία έχει που ακούω 1000δες καλά λόγια όταν εμένα δεν μου αρέσει έτσι όπως ειμαι?

Θα με πήσουν οι άλλοι για το αντίθετο?---δεν νομίζω...

Επομένως πολλές φορές όταν αντιδρούμε το κάνουμε γιατί απλά δεν πιστεύουμε αυτα πυο μας λένε οι άλλοι...

Βέβαια όταν κάποιος ειναι σε "καλή" εξωτερική εμφανιση και πάλι αντιδρα, απλά θέλει να ακουει καλά λόγια....

Δεν ειναι ακριβως κόπλεξ το να μην εισαι ικανοποιημενος με αυτα που έχεις, απλά θέλεις πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ως τώρα μετράω τα εξής:

 

1) Ανασφάλεια

2) Ανικανότητα να παραδεχτώ την ανασφάλεια

3) Έλλειψη αυτοπεποίθησης ( :hm: Αυτό ούτε ο Θεός δεν το θέλει...)

 

Τί να πώ...

Απορώ με τον εαυτό μου πια... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ο Νάρκισσος ερωτεύθηκε τον εαυτό του (έβαλε και η θεά το χεράκι της ...) άρα ... δεν υπάρχει ζήτημα ανασφάλειας.

 

Ο νάρκισσος δεν μπορεί εξ' ορισμού να είναι ανασφαλής. Φευγάτος ναι ... ανασφαλής όχι.

 

Τα συμπλέγματα όλων των ειδών καλλιεργούνται μέσα μας από μικρές ηλικίες. Είτε από εμάς τους ίδιους είτε από το περιβάλλον μας (ή και παράλληλα).

 

Το ζητούμενο είναι αν μεγαλώνοντας διαθέτουμε την ευφυΐα να καταργήσουμε τα συμπλέγματά μας. Τα οποία καταλήγουν σε κανόνες συμπεριφοράς π.χ. "είμαι 38 χρονών άρα ο άντρας που θα είναι δίπλα μου θα είναι το λιγότερο 4 χρόνια μεγαλύτερος". Κανόνας! Αν κάποιος πάει να ξεστρατήσει του την πέφτει ο περίγυρος (επειδή έχει συμβιβαστεί και δεν γουστάρει τους ασυμβίβαστους) ή ο εαυτός του ( για ποιον λόγο ............).

 

Αλλο παράδειγμα : πάω στο σχολείο να ρωτήσω πως τα πάει ο γιός μου. Πρέπει να βαφτώ; Να φορέσω φουστάνι ή ταγιέρ ενώ καθημερινά κυκλοφορώ με τζιν; Πως θα με κρίνουν οι καθηγητές αν πάω με τζιν; Τι επίπτωση έχει αυτό στον γιό μου;

 

πράγματα-για-μικρά-παιδιά ...

 

:smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Όπως και σε κάθε άλλη κατάσταση, υπάρχει πάντα η άποψη οτι είναι θέμα ανασφάλειας. Ένας ενδεικτικός πίνακας:

 

Είσαι ψώνιο; ----> Έχεις ανασφάλεια με αυτό με το οποίο ψωνίζεσαι.

Σε νευριάζει κάτι που βλέπεις; ----> Έχεις ανασφάλεια με αυτό που σε νευριάζει.

Είσαι χαμηλών τόνων; ----> Έχεις ανασφάλεια με τον εαυτό σου.

Είσαι εγωιστής; ----> Έχεις ανασφάλεια με τον εαυτό σου.

Είσαι νευρικός; ----> Έχεις ανασφάλεια με τον εαυτό σου.

Αυτά είναι λαλακίες; ----> Ναι και συζήτηση με homo erectus δεν κάνουμε.

 

Για όνομα...

 

Αν συνεχίσουμε έτσι θα προστεθούν και τα παρακάτω στον πίνακα:

Δεν σου αρέσει ο Μπάτμαν; ----> Έχεις ανασφάλεια με τις νυχτερίδες.

Δεν σου αρέσει το Ντράγκονμπολ; ----> Έχεις ανασφάλεια με τους Σούπερ Σάιαν Τζινς.

Δεν σου αρέσει η βότκα; ----> Έχεις ανασφάλεια με τους ρώσους.

 

Και φυσικά όλο αυτό το μόνο που κάνει είναι να βάζει μια σφραγίδα με όνομα "ανασφάλεια" πάνω στο πρόβλημα (όταν αυτό υπάρχει, γιατί η σφραγίδα πολλές φορές μπαίνει και χωρίς να υπάρχει πρόβλημα) κάτι σαν το "case closed" στερόντας τη λύση.

 

Εύγε στο 99% των ψυχολόγων, εύγε και στο 99% των καθημερινών ανθρώπων.

Link to comment
Share on other sites

Βρε Αυγερινέ μας ... άλλο οι ανασφάλειες και άλλο ο ναρκισσισμός.

 

Οπως έγραψα οι ανασφάλειες προκύπτουν και από το περιβάλλον μας αλλά και από εμάς τους ίδιους όταν συγκρίνουμε εαυτούς με αλλήλους (και βρίσκουμε πως μειονεκτούμε απέναντι σε κάποιον άλλον-εμείς το νομίζουμε ... εμείς!).

 

Δεν αναγνωρίζουμε την διαφορετικότητα παρά μόνο ως ... ελάττωμα (συνήθως δικό μας) ...

 

Οσο για τον Σπάϊνερμαν ... συχαίνομαι τις αράχνες ... χιχιχι

Link to comment
Share on other sites

Βρε Αυγερινέ μας ... άλλο οι ανασφάλειες και άλλο ο ναρκισσισμός.

Μα ουσιαστικά αυτό λέω κι εγώ.

 

Οπως έγραψα οι ανασφάλειες προκύπτουν και από το περιβάλλον μας αλλά και από εμάς τους ίδιους όταν συγκρίνουμε εαυτούς με αλλήλους (και βρίσκουμε πως μειονεκτούμε απέναντι σε κάποιον άλλον-εμείς το νομίζουμε ... εμείς!).

 

Δεν αναγνωρίζουμε την διαφορετικότητα παρά μόνο ως ... ελάττωμα (συνήθως δικό μας) ...

 

Οσο για τον Σπάϊνερμαν ... συχαίνομαι τις αράχνες ... χιχιχι

Σωστή. Το προηγούμενο μήνυμά μου δεν χτύπαγε την καμπάνα σε'σένα άλλωστε ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...