Jump to content

Eυσπλαχνια


Recommended Posts

Οι περισσοτεροι πνευματικοι δασκαλοι και οι θεραπευτες τοσο στην Ελλαδα οσο και στην Ανατολη λενε οτι η "Ευσπλαχνια" ειναι ισως η πιο σημαντικη πνευματικη ιδιοτητα που πρεπει να αναπτυξει κανεις για να φτασει σε ανωτερα πνευματικα επιπεδα αλλα και για να ολοκληρωθει ως ανθρωπος

Θα ηθελα να εχω την αποψη σας και το πως αντιλαμβανεστε την εννοια ευσπλανια τοσο σε εσας οσο και στους γυρω σας...

Link to comment
Share on other sites

η διάκριση να μην νομίζεις ότι το άτομό σου είναι το πιο σημαντικό πράγμα στον κόσμο..Μια ουμανική αφ' ενός κοσμοθεώριση και αφ' ετέρου μη ανθρωποκεντρικός τρόπος να βλέπει τα πράγματα κανείς...

 

η θυσία είναι ευλογία όταν γίνεται πιο πολύ ασυνείδητη και όχι ενσυνείδητα όμως (άποψή μου)...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Initiate4. Ευσπλαχνία είναι να νιώθεις τον πόνο και τη λύπη του διπλανού σου και να δραστηριοποιείσαι για να την απαλύνεις, όσο μπορείς... Πολλές φορές δε χρειάζεται να κάνεις τπτ άλλο από το να είσαι διακριτικά εκεί.

 

Θεωρώ την ευσπλαχνία υπέρτατη αρετή του Ανθρώπου. Συνεπώς, για εμένα, είναι περισσότερο ..."φωτισμένος" ένας ευσπλαχνικός "αμαθής" από έναν ανηλεή πολύξερο "αναζητητή/ μάγο".

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι πνευματικοι δασκαλοι και οι θεραπευτες τοσο στην Ελλαδα οσο και στην Ανατολη λενε οτι η "Ευσπλαχνια" ειναι ισως η πιο σημαντικη πνευματικη ιδιοτητα που πρεπει να αναπτυξει κανεις για να φτασει σε ανωτερα πνευματικα επιπεδα αλλα και για να ολοκληρωθει ως ανθρωπος

Θα ηθελα να εχω την αποψη σας και το πως αντιλαμβανεστε την εννοια ευσπλανια τοσο σε εσας οσο και στους γυρω σας...

Βασικά ο όρος μας ήλθε από έξω (και προβλήθηκε περισσότερο ως το Βουδιστικό "μήνυμα αγάπης") από τα αγγλικά: compassion το οποίο είναι η λατινική εκδοχή του ελληνικού "συμπάθεια" κατά λέξη.

Επειδή όμως το "συμπάθεια" είναι πολύ ήπιο στα Ελληνικά (ενώ το compassion είναι περισσότερο συναισθηματικά φορτισμένο) θεωρήθηκε ότι το ευσπλαχνία το απέδιδε καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω οσους απαντησαν κατ'αρχας

Phevo θα ηθελα να ακουσω και την αποψη του Νιτσε

 

Καποια στιγμη μου προτειναν να εργαστω με τον εαυτο μου πανω στην ευσπλαχνια,

εγω τοτε ειπα οτι μου ακουγεται πολυ κοινοτυπο,και ρωτησα τι ειναι τελικα ευσπλαχνια?

Μου ειπαν δεν ξερεις ελληνικα? Δεν εχεις σπλαχνα? Γιατι τους συμπεριφερεσαι ασχημα και δεν τα φροντιζεις? Περιποιησου τα ιδια σου τα σπλαχνα,αγαπησε τα,ακουσε τα..μονο τοτε θα εισαι σε θεση να εισαι ευσπλαχνικος και με τους γυρω σου! Ηταν η πρωτη φορα που συνηδειτοποιησα οτι τα ιδια μου τα σπλαχνα μου μιλουσαν,απλα ειχα κλεισει τα αυτια μου.....

Link to comment
Share on other sites

...

Καποια στιγμη μου προτειναν να εργαστω με τον εαυτο μου πανω στην ευσπλαχνια,

εγω τοτε ειπα οτι μου ακουγεται πολυ κοινοτυπο,και ρωτησα τι ειναι τελικα ευσπλαχνια?

Μου ειπαν δεν ξερεις ελληνικα? Δεν εχεις σπλαχνα? Γιατι τους συμπεριφερεσαι ασχημα και δεν τα φροντιζεις? Περιποιησου τα ιδια σου τα σπλαχνα,αγαπησε τα,ακουσε τα..μονο τοτε θα εισαι σε θεση να εισαι ευσπλαχνικος και με τους γυρω σου! Ηταν η πρωτη φορα που συνηδειτοποιησα οτι τα ιδια μου τα σπλαχνα μου μιλουσαν,απλα ειχα κλεισει τα αυτια μου.....

Πολυ σωστο αυτο που λες

ΟΜΩΣ

Καθως

"μας ποτιζουν τη ψυχη ασταματητα με δηλητηριο και καποιοι μας ωθουνε στον κατηφορο θελωντας νεκρο καθε εγκεφαλικο μας κυτταρο, μαθαινοντας με μια εργασια, ωστε να μπορω να τους χαλώ τα αναγκαια...."* Α(ρτεμης)Ε(υθημης) απο το Τραγουδι "Ξυπνιος μεσα στα Ονειρα Καποιων Αλλων".

Τα σπλαχνα μας το αφομιωνουν και αυτο...

 

Ετσι παρολο που ολο και περισσοτεροι** ακουνε τα εσω τους αυτη η σαπιλα οπου ζει και βασιλευει γινεται ακομη μεγαλυτερη!!

 

**Προπαγανδα ωστε να νομιζει το κοινο πως ειναι κατι ανωτερο αυτο που τους "διαταζει" να συνπεριφερονται με αυτον τον τροπο, ενω στη πραγματικοτητα δεν ειναι τιποτε αλλο απο μερικους "Hackers" ας τους ονομασουμε ετσι που εχουν βρει τις "Θειες"(ας πουμε παλι) συχνοτητες επικοινωνιας συνειδητου και υποσυνειδητου...περνωντας μας ετσι οτι μηνυμα θελουν οι "προϋσταμενοι τους.

 

Οργανα παρεμβολης υπαρχουν παρα πολλα..αρκει να λογαριασουμε πρωτα απο ολα τις Η/Μ συσκευες κ τα Η/Μ δυκτια που στις μερες μας εχουν περιβαλει ολοκληρο τον πλανητη μας...

Ηδη σε καποιες διαφημησεις(ακομα και Ηλ.παιχνιδια) εχουν αρχισει να μας οικιοποιουν με την ιδεα να γνωριζουμε τι σκεφτεται ο διπλανος μας(παρουσιαζοντας το σαν συννεφακι ειτε σαν γραμματα πανω απο το κεφαλι του), ΠΑΝΤΟΤΕ ομως χωρις να δινουμε την παραμικρη σημασια για την ΤΟΣΟ αισχρη βεβυλωση αυτης της Αλωτε Θειας μορφης Επικοινωνιας που ειχαμε, ωστε να μπορουν ΣΥΝΕΧΩΣ να μας εχουν στο χερι Ισως απειλωντας μας πως θα βγουν στη φορα τα απλυτα μας...(προσωπικα ΔΕΚΑΡΑ δεν δινω...μη πω τιποτε αλλο :censored: )

 

Χμμμ γιατι ΠΑΝΤΟΤΕ και εγω απο τη μερια μου το Συνδιαζω με αυτη την ΤΟΣΟ γνωστη ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΗ ΔΥΜΑΝΗ που ειναι ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΟ οτι θα ή εχει ηδη κυριαρχησει στον κοσμο;;;

Λετε να μην εχω συν-ελθει;

Αν ειναι ετσι προτιμω να μεινω στην απ'εξω και να κοιταω απλα...ισως να λεω και κανα δυο λογακια οπου αρμοζει...

Και δε μπαινω που να χτυπανε ολοι μαζι το :censored: τους κατω!!! :angel:

ολιγον :offtopic: με μια πρωτη ματια...

Αν το καλοσκεφτεις ομως και εγω απο καθαρη ΕΥ-σπλαχνία το κανω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευσπλαχνία δεν λέγεται όταν δεν έχεις πρόβλημα με τα έντερα σου;

Διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Ευσπλαχνία δεν λέγεται όταν δεν έχεις πρόβλημα με τα έντερα σου;

Διορθώστε με.

 

Ευ-σπλαχνος....ο έχων υγιή σπλάχνα.

 

Η σημασία της λέξης, έχω την εντύπωση πως οφείλεται στην θεώρηση πως η καρδιά περιλαμβάνεται στα σπλαχνα ως το κέντρο των συναισθημάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ευσπλαχνία..θεωρώ ότι για να τη συλλάβει κάποιος καθολικά και σφαιρικά, δηλαδή να είναι εύσπλαχνος προς τους απανταχού "πονεμένους", είναι εξαιρετικά δύσκολο. Πιστεύω ότι διαρκεί στιγμιαία ακόμα κι όταν το συνειδητοποιήσει κάποιος. Παραυτά, η ευσπαλχνία είναι σημαντική για μένα. Δεν πιστεύω, όμως, ότι πρέπει κάποιος να φτάσει στο σημείο να υποβιβάζει την ύπαρξή του προς όφελος των άλλων..αυτό που λέμε "να γίνει χαλί να τον πατήσουν". Υπάρχουν χαρακτήρες ευαίσθητοι οι οποίοι θα τοποθετούσαν τον εαυτό τους στο "τέλος" της ανθρωπότητας (αν θεωρήσουμε ότι θα σχηματιζόταν μια σειρά "προτεραιότητας ευσπλαχνίας"). Δεν είναι θετικό αυτό για το ίδιο το άτομο, διότι έχει αγγίξει πλέον το ένα άκρο (και κατά τη γνώμη μου, οι άκρες δεν είναι το τέλειο). Διότι υποβιβάζει τον εαυτό του. Εχει ξεφύγει, βέβαια, απ'το "εγωκεντρικό", όμως έχει φτάσει στο "ανύπαρκτο εγώ".

Οσο για το Νίτσε..αν σκεφτούμε ότι οι άνθρωποι που δε διαθέτουν κάποιο "σημαντικό ποσό" ευσπλαχνίας είναι αυτοί που προοδεύουν υλικά (γιατί το χρήμα έχει πρωτεύοντα ρόλο στην εγωκεντρική μας ζωή), αυτοί που έχουν το μυαλό τους καρφωμένο σε ιδέες (π.χ.ατομική βόμβα), τότε...οφείλουμε σε αυτούς την εξέλιξη του ανθρώπου πάνω στη Γη.

Η πνευματική εξέλιξη τώρα πού πάει...αυτό είναι ένα άλλο θέμα..γι'αυτό πιστεύω πως τα άκρα δεν είναι το τέλειο, είναι οπισθωδρομικά. Η "μέση οδός" είναι αυτή που χρίζει την υλική εξέλιξη θετική επειδή πραγματοποιείται ταυατόχρονα με την πνευματική εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Η ευσπλαχνία..θεωρώ ότι για να τη συλλάβει κάποιος καθολικά και σφαιρικά, δηλαδή να είναι εύσπλαχνος προς τους απανταχού "πονεμένους", είναι εξαιρετικά δύσκολο. Πιστεύω ότι διαρκεί στιγμιαία ακόμα κι όταν το συνειδητοποιήσει κάποιος. Παραυτά, η ευσπαλχνία είναι σημαντική για μένα. Δεν πιστεύω, όμως, ότι πρέπει κάποιος να φτάσει στο σημείο να υποβιβάζει την ύπαρξή του προς όφελος των άλλων..αυτό που λέμε "να γίνει χαλί να τον πατήσουν".

 

Νομιζω,οτι ισως σε καποιους η "ευσπλαχνια" με την "αυτοθυσια" ταυτιζονται

Μπορει η ευσπλαχνια ορισμενες φορες να εμπεριεχει και αυτοθυσια αλλα δεν εχει καμια σχεση

Εαν υποβιβαζεις την υπαρξη σου δεν αγαπας τον εαυτο σου,κατ'επεκταση και τα σπλαχνα σου...Αρα δεν εισαι ευσπλαχνικος κατ'εμε...τουλαχιστον

Ωστοσο η "αυτοθυσια" ισως χρειαζεται καινουργιο τοπικ για να αναλυθει :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν τα έχω ταυτίσει. Νομίζω ότι το επίθετο ευσπλαχνικός δείχνει κίνηση προς τον άλλον και όχι προς τον εαυτό σου. Επίσης, η αυτοθυσία είναι συνήθως ενσυνείδητη και "ταιριάζει" σε δυνατούς χαρακτήρες αλλά όχι εγωιστικούς. Πριν αναφέρθηκα σε αδύναμους χαρακτήρες που δε συνειδητοποιούν ότι "χρησιμοποιούνται".

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Όταν μάθουμε να βάζουμε πάντα εμάς στην θέση του άλλου προτού πράξουμε, προσπαθώντας να καταλάβουμε πως εκείνος νιώθει και γιατί κάνει ότι κάνει, τότε η ευσπλαχνία είναι φυσικό επακόλουθο στις πράξεις μας.

 

Αυτό όμως που δεν έχουμε ξεκάθαρα αντιληφθεί, είναι ότι δεν ταυτίζεται με την αυτοθυσία, ούτε με την μόνιμα υποχωρητική στάση απέναντι στον άλλο. Όταν πραγματικά έχουμε νιώσει το γιατί κάνει ότι κάνει ο άλλος, ίσως επιλέξουμε να φερθούμε 'σκληρά', για το καλό του. Σε περιπτώσεις για παράδειγμα όπως ο γονιός μαλώνει το παιδί του για να το διδάξει. Ή όπως δεν δίνουμε λεφτά σε ναρκομανής για να μην πάνε ν' αγοράσουν κι άλλη δόση... Ή όπως ο γιατρός θα μας πονέσει για να βάλει πίσω στη θέση του το βγαλμένο κόκκαλο... Ή όπως... (κλπ).

 

Το χέρι της ευσπλαχνίας δεν είναι μονάχα για να χαϊδεύει. Καμιά φορά ρίχνει και χαστούκια. Πάντα όμως το αποτέλεσμα είναι θετικό. Ακόμα κι όταν ρίχνει χαστούκια, ξέρει πολύ καλά τι κάνει και γιατί το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μάθουμε να βάζουμε πάντα εμάς στην θέση του άλλου προτού πράξουμε, προσπαθώντας να καταλάβουμε πως εκείνος νιώθει και γιατί κάνει ότι κάνει, τότε η ευσπλαχνία είναι φυσικό επακόλουθο στις πράξεις μας.

 

Αυτό όμως που δεν έχουμε ξεκάθαρα αντιληφθεί, είναι ότι δεν ταυτίζεται με την αυτοθυσία, ούτε με την μόνιμα υποχωρητική στάση απέναντι στον άλλο.

 

 

Έτσι είναι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θεωρώ την ευσπλαχνία υπέρτατη αρετή του Ανθρώπου. Συνεπώς, για εμένα, είναι περισσότερο ..."φωτισμένος" ένας ευσπλαχνικός "αμαθής" από έναν ανηλεή πολύξερο "αναζητητή/ μάγο".

 

ποσοι μου εχονται στο μυαλο μινερβα αυτη τη στιγμη...

 

"μας ποτιζουν τη ψυχη ασταματητα με δηλητηριο και καποιοι μας ωθουνε στον κατηφορο θελωντας νεκρο καθε εγκεφαλικο μας κυτταρο, μαθαινοντας με μια εργασια, ωστε να μπορω να τους χαλώ τα αναγκαια...."*

 

βεβηλωνουν καθε τι ιερο και το κανουν και ανεκδοτο...

 

Ετσι παρολο που ολο και περισσοτεροι** ακουνε τα εσω τους αυτη η σαπιλα οπου ζει και βασιλευει γινεται ακομη μεγαλυτερη!!

 

σωστα σωστα.

 

Όταν πραγματικά έχουμε νιώσει το γιατί κάνει ότι κάνει ο άλλος, ίσως επιλέξουμε να φερθούμε 'σκληρά', για το καλό του.

 

και ο μπους το ιδιο πιστευει :smilewink:

 

Το χέρι της ευσπλαχνίας δεν είναι μονάχα για να χαϊδεύει. Καμιά φορά ρίχνει και χαστούκια.

 

για το καλο μου τραγουδουσε εκεινος ο φιλος...

 

εν ετη 2006,ζητω ελληνικο αθανατο πνευμα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...