Jump to content

Μετανσάρκωση


 Share

Recommended Posts

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πως εξηγείς τότε το ότι για τους λαούς από τους οποίους προέρχεται η ιδέα της μετενσάρκωσης αυτή δημιουργεί "φοβία" (δεν καλύπτει) και δεν είναι καθόλου "ελκυστική ιδέα"; (ο Βούδας π.χ. έκανε τον αγώνα ο οποίος τελικά τον οδήγησε στη φώτιση αναζητώντας διέξοδο από τη φρίκη της μετενσάρκωσης). Αν ήταν τόσο ελπιδοφόρα και κάυπτε φόβους, θα καθότανε να μετενσαρκωθεί με χαρά.

 

Στο ότι ο άνθρωπος γενικότερα φοβάται τον θάνατο της ψυχής, και για να καλύψει αυτόν τον φόβο, δημιουργεί ελπιδοφόρες έννοιές ότι θα είναι αθάνατη "απλά".

 

Το ίδιο γίνετε και με την ζωική φύση, τα ζώα δεν έχουν γνώση ότι κάποια στιγμή θα πεθάνουν, αλλά πεθαίνουν.

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο γίνετε και με την ζωική φύση, τα ζώα δεν έχουν γνώση ότι κάποια στιγμή θα πεθάνουν, αλλά πεθαίνουν.

Βασικα ok δεν ειμαι ζωο για να ειμαι 100 τοις εκατο σιγουρη... :P

Αλλα γιατι να μην εχουν επιγνωση του θανατου?

δεν τον βιωνουν καθημερινα?

Link to comment
Share on other sites

Αλλα γιατι να μην εχουν επιγνωση του θανατου?

δεν τον βιωνουν καθημερινα?

 

Εννούσα ότι ο άνθρωπος είναι το μόνο ον που ξέρει κάποια στιγμή ότι θα πεθάνει φυσικά, κάποιος μπορεί να μην ξέρει όμως ότι θα πεθάνει και αστρικά.

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

Εννούσα ότι ο άνθρωπος είναι το μόνο ον που ξέρει κάποια στιγμή ότι θα πεθάνει φυσικά

εγω παλι πιστευω πως ολα τα πλασματα γνωριζουν οτι θα πεθανουν φυσικα

απλα ο ανθρωπος τινει να το ξεχναει... :whistling:

 

κάποιος μπορεί να μην ξέρει όμως ότι θα πεθάνει και αστρικά

Ως αστρικο θανατο προσωπικα καταλαβαινω αυτον των ουρανιων σωματων

Αλλα φανταζομαι εννοεις κατι αλλο.. το εξηγεις λιγο παραπανω αν δεν σε πειραζει :)

Link to comment
Share on other sites

Μεντέσιε είσαι λάθος, να σου θυμίσω ότι υπάρχουν ζώα που καταλαβαίνουν πότε έρχεται το τέλος της ζωής τους και δρουν ανάλογα δες φάλαινες κάποια άλλα ψάρια κτλ.

 

Τώρα αν ο άνθρωπος δημιουργεί ελπίδες όπως η αθανασία της ψυχής για να νικήσει τον θάνατο και δω είσαι λάθος.

 

Μια σύντομη απόδειξη για την αθανασία της ψυχής με την λογική θα σου παραθέσω λίγο Σωκράτη light.

"Σε τι διαφέρει ένα ζωντανό ον από ένα πεθαμένο; Στο ότι το πεθαμένο δεν έχει ψυχή. Άρα η ψυχή είναι το αίτιο της ζωής. Κάθε αντίθετο καταδέχεται το αντίθετο του; Όχι! Το κρύο θα είναι πάντα κρύο, και το ζεστό, ζεστό. Άρα η ψυχή ως ζωογόνος δεν καταδέχεται τον θάνατο. Πώς λέγεται αυτό που δεν καταδέχεται τον θάνατο; Αθάνατο! Άρα αθάνατη είναι η ψυχή"

 

Άρα όταν οι αρχαίοι λέγαν ότι η ψυχή είναι αθάνατη ξέραν τι λέγανε. Και εφόσον η ψυχή δεν καταδέχεται θάνατο δεν χάνεται, δεν καταστρέφεται κτλ. Απλά υπάρχει αιώνια.

 

Ναι, υπάρχει αιώνια αλλά βιώνει πάντα διαφορετικές καταστάσεις είτε σε σώμα είτε στο πεδίο ύπαρξης όπου και αν βρίσκεται.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

πιστεύω στην μετανσάρκωση γιατί έχει τύχει να γνωρίζω άτομα για πρώτη φορά και να ξέρω πράγματα γι΄αυτούς ή να νοιώθω ότι τους γνωρίζω από παλιά! Μάλλον από προηγούμενή ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Μεντέσιε είσαι λάθος, να σου θυμίσω ότι υπάρχουν ζώα που καταλαβαίνουν πότε έρχεται το τέλος της ζωής τους και δρουν ανάλογα δες φάλαινες κάποια άλλα ψάρια κτλ.

 

Κάποια ζώα δεν έχουν την νοημοσύνη που έχει ένας άνθρωπος για να γνωρίζουν ότι κάποια στιγμή θα πεθάνουν φυσικά...τώρα με την φάλαινα εξαρτάται και τον βαθμό της νοημοσύνης της για να καταλάβει κάτι τέτοιο.

 

Η Γάτα για παράδειγμα θα καταλάβει ότι πεθαίνει φυσικά, την στιγμή που έλθει ο φυσικός θάνατος, την στιγμή που ζεί της είναι άγνωστη ακόμα η ύπαρξη του θανάτου.

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

Κάποια ζώα δεν έχουν την νοημοσύνη που έχει ένας άνθρωπος για να γνωρίζουν ότι κάποια στιγμή θα πεθάνουν φυσικά...τώρα με την φάλαινα εξαρτάται και τον βαθμό της νοημοσύνης της για να καταλάβει κάτι τέτοιο.

 

Η Γάτα για παράδειγμα θα καταλάβει ότι πεθαίνει φυσικά, την στιγμή που έλθει ο φυσικός θάνατος, την στιγμή που ζεί της είναι άγνωστη ακόμα η ύπαρξη του θανάτου.

 

 

το αν τα ζώα έχουν νοημοσύνη και πόση σηκώνει μεγάλη συζήτηση και πιστεψέ με έχουν.Απλώς πολλοί δεν καταλαβαίνουν πως ίσως να έχουν νοημοσύνη αλλα διαφορετικόυ είδους απο του ανθρώπου. αυτο το σκέφτηκες πριν βγάλεις αυτό το συμπερασμα;; πάρε το παράδειγμα των κύκνων που στο τέλος της ζωής τους βγάζουν το λεγόμενο κύκνιο άσμα. μερικές φορες τα ζώα ίσως να ξέρουνα και καλύτερα απο τους ανθρώπους ποτε πρόκειται να πεθάνουν

Link to comment
Share on other sites

Ξεφύγαμε!

 

Να σας ρωτήσω: (και να μου πείτε αλήθεια,έτσι; Όχι χαβαλετζίδικη απάντηση-όποιος δεν το έχει βιώσει,μην απαντήσει) :(

 

Έχει κανείς από σας, μνήμες που...δεν είναι ακριβώς δικές του; Μνήμες από ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ζωή; Δηλαδή, σαν να θυμάστε πρόσωπα που συνομιλήσατε (που ποτέ σας δεν συναντήσατε) και τοπία μακρινά και άγνωστα-αν και παραδόξως οικεία (που ποτέ σας δεν επισκεφτήκατε)??? :unsure:

Edited by Ingmar
Link to comment
Share on other sites

Ξεφύγαμε!

 

Να σας ρωτήσω: (και να μου πείτε αλήθεια,έτσι; Όχι χαβαλετζίδικη απάντηση-όποιος δεν το έχει βιώσει,μην απαντήσει) :(

 

Έχει κανείς από σας, μνήμες που...δεν είναι ακριβώς δικές του; Μνήμες από ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ζωή; Δηλαδή, σαν να θυμάστε πρόσωπα που συνομιλήσατε (που ποτέ σας δεν συναντήσατε) και τοπία μακρινά και άγνωστα-αν και παραδόξως οικεία (που ποτέ σας δεν επισκεφτήκατε)??? :unsure:

 

 

Ναι. Όταν ήμουν παιδί ήταν έντονες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Όταν ήμουν παιδί ήταν έντονες.

 

Δηλαδή...??? :cheerful:

 

Περιγραψέ μας ,παρακαλώωωω πολύυυυ!!! :clapping::clapping::clapping:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή...??? :cheerful:

 

Περιγραψέ μας ,παρακαλώωωω πολύυυυ!!! :clapping::clapping::clapping:

 

 

Tι δηλαδή; :huh:

 

Είχα έντονες αναμνήσεις γεγονότων, τόπων και ανθρώπων που ούτε είχα, ούτε θα μπορούσα να έχω συναντήσει. Εικόνες άλλες εποχής....

 

Αυτά νομίζω αρκούν, προς το παρόν. :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κι εγω ειχα δει ενα κοριτσακι που θυμονταν πως πεθανε,με πνιγμο.κι οταν την οδηγησαν στο μερος τους εδειξε την οικογενεια της

 

 

εγω πιστευω στη μετενσαρκωση

 

Ο Jah να σας εχει καλα

Link to comment
Share on other sites

Ξεφύγαμε!

 

Να σας ρωτήσω: (και να μου πείτε αλήθεια,έτσι; Όχι χαβαλετζίδικη απάντηση-όποιος δεν το έχει βιώσει,μην απαντήσει) :(

 

Έχει κανείς από σας, μνήμες που...δεν είναι ακριβώς δικές του; Μνήμες από ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ζωή; Δηλαδή, σαν να θυμάστε πρόσωπα που συνομιλήσατε (που ποτέ σας δεν συναντήσατε) και τοπία μακρινά και άγνωστα-αν και παραδόξως οικεία (που ποτέ σας δεν επισκεφτήκατε)??? :unsure:

Εγώ, ανάμεσα σε ύπνο-ξύπνιο, πάντα βλέπω τις ίδιες εικόνες. Τρέχω σε ένα μέρος που κάτω είναι μεγάλες γκρίζες πλάκες και έχει ορθογώνια παράθυρα τα οποία σχηματίζουν καμπύλη στο πάνω μέρος. Ήλιος μπαίνει από αυτά. Μετά από λίγο μπαίνω σε ένα τεράστιο μέρος που κάτω έχει μεγάλες λευκές και μαύρες μαρμάρινες πλάκες και μετά από εκεί φεύγω και βρίσκομαι σε έναν τεράστιο κήπο. Μάλλον κάποιον ψάχνω που φεύγει. Παλιός φίλος (και γκόμενος φίλης που ασχολιόταν μ' αυτά, αλχημιστής, και μέλος σε τάγμα) που προσπαθήσαμε να κάνουμε αναδρομή μαζί, μου είπε ότι είναι μία από τις προηγούμενες ζωές μου, στη Γαλλία. Η αλήθεια είναι ότι η προ-προγιαγιά (δεν ξέρω πόσα προ να βάλω) μου ήταν γαλλίδα αριστοκράτισσα και ήρθε εδώ στο παλάτι του Όθωνα, όπου και μετά πάντρεψε την κόρη της με Έλληνα! Αυτά! Για να ξαναγυρίσω στο θέμα, ναι, πιστεύω ότι είναι μνήμες από προηγούμενη ζωή αυτά που βλέπω (γιατί αν απλώς κάλπαζε η φαντασία μου, μια θα έβλεπα τη Γαλλία, μια τις Μπαχάμες, μια τις πυραμίδες κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...