Jump to content

Ο Αδάμ και η Εύα σε νέες περιπέτειες...


Recommended Posts

<<...Μια ιουδαϊκή πηγή υποστηρίζει ότι η Εύα αντιπροσωπεύει ένα υψηλότερο στάδιο εξέλιξης από ότι ο Αδάμ, επειδή πλάστηκε από ανθρώπινη ύλη και όχι από χώμα. Επομένως, είναι το κορύφωμα της δημιουργίας...>>

Από το βιβλίο «ΒΙΒΛΟΣ - Ο Πλήρης Οδηγός», του Τζον Μποουκερ, εκδ. Dorling Kindersley (για την Ελλάδα: Οργανισμός Λαμπράκη).

 

...Σχόλια;

 

Αξιότιμοι κύριοι του φόρουμ,

προτού βιαστείτε να χλευάσετε το απόσπασμα, οφείλω να σας αναφέρω ότι προέρχεται από ένα απόλυτα σοβαρό βιβλίο, για την έκδοση του οποίου συμβούλεψαν έξι Αιδεσιμότατοι και Καθηγητές Πανεπιστημίων και συνεργάστηκαν άλλοι περίπου σαράντα τέσσερις.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

κάθε τι που προέρχεται από ένα αίτιο ειναι υποδεέστερο του αιτίου.... λίγη κλασική παιδεία στην λογική τους δεν βλάπτει.

 

βάσει των Γραφών: πρώτο ον ο άνδρας, πρώτο αίτιο για τα θνητά όντα, δεύτερο ον η γυναίκα παραγόμενη από το πρώτο αίτιο. Άρα η γυναίκα είναι υποδεέστερη.

Link to comment
Share on other sites

Λίγη ανάγνωση των Γραφών, δεν βλάπτει:

 

Σύμφωνα με την Γένεσις, υπάρχουν δύο εκδοχές για την δημιουργία του ανθρώπου:

α) στο 1:27 υποστηρίζεται ότι ο Θεός έπλασε τον άνδρα και την γυναίκα ταυτόχρονα. Δεν υπήρξε πρώτος και δεύτερος.

β) στα 2:19-25 υποστηρίζεται ότι ο Θεός έπλασε πρώτα τον Αδάμ και μετά την Εύα από το πλευρό του Αδάμ.

Άρα, αυτό το "βάσει των Γραφών: πρώτο ον ο άνδρας, δεύτερο ον η γυναίκα", είναι σωστό μεν, αλλά μόνο για την μια εκδοχή.

 

Ας έχουμε υπόψη ότι ή μετέπειτα μυθολογία βασίστηκε πάνω σ' αυτή τη διχογνωμία της Γένεσις για να δημιουργήσει την Λίλιθ... αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

 

 

Άρα η γυναίκα είναι υποδεέστερη.

Ερώτηση: Είναι το παιδί υποδεέστερο των γονέων του;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάντως μια πολυ ενδιαφέρουσα άποψη που ανατρέπει αυτά που γνωρίζαμε μέχρι τώρα. Αν και σε μια ανδροκρατούμενη κοινωνία κανείς δε θα τολμούσε να υποστηρίξει οτι ο Αδάμ θα μπορούσε να είναι κατώτερος της Εύας. Στις γραφές δηλαδή που ανέφερε ο dimulator. Τωρα όμως ακόμα και αυτή η άποψη για κάποιους είναι σωστή.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί δεν είναι υποδεέστερο των γονέων του μάλλον το αντίθετο ισχύει.΄Ή τουλάχιστον ετσι θέλω να πιστεύω. Τα παιδιά που είναι το μέλλον μας είναι ανώτερα απο τους γονείς τους ή μια καλύτερη πιο εξελιγμένη μορφή τους.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί δεν είναι υποδεέστερο των γονέων του μάλλον το αντίθετο ισχύει.

Συμφωνώ μαζί σου Dalia. Γι' αυτό δεν δέχομαι το ότι "κάθε τι που προέρχεται από ένα αίτιο ειναι υποδεέστερο του αιτίου". Ευτυχώς, ούτε οι Γραφές το δέχονται, διότι εάν το δέχονταν, τότε ο Ιεσσαί είναι σπουδαιότερος του Δαυίδ, ο Αμράμ σπουδαιότερος του Μωυσή, η Μαρία σπουδαιότερη του Ιησού, κ.ο.κ.

Απλά θα ήθελα ο dimulator να μου αναφέρει που συναντάμε αυτή την "κλασσική παιδεία" που υποστηρίζει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

<<...Μια ιουδαϊκή πηγή υποστηρίζει ότι η Εύα αντιπροσωπεύει ένα υψηλότερο στάδιο εξέλιξης από ότι ο Αδάμ, επειδή πλάστηκε από ανθρώπινη ύλη και όχι από χώμα. Επομένως, είναι το κορύφωμα της δημιουργίας...>>

Από το βιβλίο «ΒΙΒΛΟΣ - Ο Πλήρης Οδηγός», του Τζον Μποουκερ, εκδ. Dorling Kindersley (για την Ελλάδα: Οργανισμός Λαμπράκη).

 

...Σχόλια;

 

Αξιότιμοι κύριοι του φόρουμ,

προτού βιαστείτε να χλευάσετε το απόσπασμα, οφείλω να σας αναφέρω ότι προέρχεται από ένα απόλυτα σοβαρό βιβλίο, για την έκδοση του οποίου συμβούλεψαν έξι Αιδεσιμότατοι και Καθηγητές Πανεπιστημίων και συνεργάστηκαν άλλοι περίπου σαράντα τέσσερις.

 

:)

 

Πού θα χρησιμεύσουν τα αποτελέσματα της συζήτησης; Για ποιό σκοπό θα γίνει;

Είναι σοβαρή η ερώτησή μου και δεν το λέω για να μειώσω την συζήτηση.

 

Ας δεχτούμε ότι είναι σωστή η άποψη. Τότε τί;

Ας δεχτούμε ότι είναι λάθος. Τότε τί;

Ας δεχτούμε ότι δεν είναι ούτε σωστή, ούτε λάθος. Έστω ότι Αδάμ και Εύα βρίσκονται δίπλα δίπλα, στο ίδιο επίπεδο εξέλιξης. Τότε τί;

 

 

Επιπλέον θεωρώ το όλο θέμα υπερβολικά ανθρωποκεντρικό και εγωιστικό. Η κότα, θεωρούμε ότι βρίσκεται σε χαμηλότερο στάδιο εξέλιξης από τον άνθρωπο. Είναι όμως έτσι;

Τα ζώα και τα φυτά είναι ''υποδεέστερα'' του ανθρώπου. Αλλά ο άνθρωπος δεν μπορεί να ζήσει χωρίς αυτά.

Έχει λοιπόν τόσο σημασία το ''επίπεδο'';

 

Και για να μην νομίζετε ότι προσπαθώ να κατευθύνω την συζήτηση ή να την αποφύγω, δηλώνω ότι είμαι υπέρ των γυναικών και υπέρ της ισότητας.

Link to comment
Share on other sites

Αν ζητάς Νεφέλη την προσωπική μου γνώμη, "πιστεύω ότι ο άνδρας και η γυναίκα είναι ισότιμοι, διότι είναι του ίδιου οντικού επιπέδου ως άνθρωποι"

 

Στην άποψη του βιβλίου απλά εναντιώθηκα διότι δεν στέκει βάσει της φιλοσοφίας των κλασικών χρόνων του Πλάτωνα που μιλάει για τα αίτια.

 

Η κλασική παιδεία της φιλοσοφίας των Πλατωνικών λέει ότι "το αίτιο είναι ανώτερο του παραγώμενου από αυτό και το παραγώμενο είναι υποδεέστερο".

 

Έτσι τα όντα ακολουθούν μια ιεραρχία βάσει του γένους τους.

Το πρώτο αίτιο είναι ο Θεός ή το Εν αλλιώς.

Από Αυτό παράγονται οι επόμενοι Θεοί με προβολή και είναι υποδεέστερου του Ενός

Οι Θεοί προβάλουν τους εαυτούς τους και παράγουν τους Δαίμονες.

Οι Δαίμονες παράγουν τις ψυχές

Οι ψυχές ενώνονται με την ύλη

Οι ψυχές προβάλουν τον εαυτό τους και παράγουν τα είδωλα (σήμερα λέγονται σκεπτομορφές)

και εδώ τελειώνει η δημιουργία βάσει του Πλατωνισμού.

 

Η κλασική παιδεία λοιπόν λέει ότι για κάθε τι υπάρχει ένα αίτιο.

Το κάθε αίτιο παράγει κάτι που αυτό το νέο κάτι αποτελεί ένα νέο αίτιο.

Μόνο που κάθε αίτιο είναι ασθενέστερο και υποδεέστερο σε δύναμη από τον γονέα του.

Αυτή η εξασθένιση της δυνάμεως παράγει το πλήθος και την αδυναμία.

Η δε αδυναμία είναι το χαρακτηριστικό που κάνει τα όντα δεκτικά στο κακό.

 

Οι δε άνθρωποι είναι στο ίδιο οντικό επίπεδο και είναι όλοι ισότιμοι μεταξύ τους, απλά είναι υποδεέστεροι των Δαιμόνων και των Θεών και του Ενός.

 

Αν ακολουθήσουμε αυτήν την "κλασική" λογική-φιλοσοφία, και προσπαθησουμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα για μια άλλη παράδοση πχ των Εβραίων, έχουμε:

Ο Θεός δημιουργεί τον άνδρα (βάση της μίας εκδοχής).

Μετά από τον άνδρα δημιουργεί την γυναίκα.

Η γυναίκα λοιπόν πολύ σωστά είναι αυτή που ανάμεσα στους 2 είναι η ασθενέστερη σε δύναμη και πιο δεκτική στο κακό (βάσει Πλατωνισμού).

Έτσι ο μυθολόγος βάζει την Εύα να δέχεται τον πειρασμό και να τελικά να ενδίδει.

 

Η κλασική παιδεία των Πλατωνικών επίσης λέει ότι τα "γιγνόμενα" επιστρέφουν στα αίτια τους.

 

Βάσει αυτού η Εύα προσπαθεί να επιστρέψει το κακό πίσω στον Αδάμ.

Και εδώ εγώ υποθέτω ότι υπάρχει κάτι που δεν λέει η γέννεση. Ο Αδάμ έχοντας σαν αίτιο τον Θεό. λογικά, θα επέστρεφε το πειρασμό και το κακό στο αίτιο του, τον Θεό.

 

Αλλά δεν πέτυχε!

 

Αυτό ήταν το σχέδιο του Σατανά που ο Χριστιανισμός λέει ότι επαναστάτησε στον Θεό.

Ο Σατανάς γνωρίζωντας ότι η ενέργεια επιστρέφει στα αίτια προσπάθησε να "μολύνει" το αρχικό αίτιο τον Θεό χρησημοποιώντας τους ανθρώπους που ήταν δεκτικοί στο κακό.

 

Ο δε άνθρωπος από την στιγμή που μολύνθηκε με την γνώση του κακού παράγει το κακό και αυτό επιστρέφει πίσω σε αυτόν.

Για αυτό χρειαζόταν σωτηρία από αυτόν τον φαύλο κύκλο.

Η ιστορία μετά νομίζω είναι γνωστή... Ιησούς, Υιός Θεού, θυσία στο σταυρό και σωθήκαμε....

 

Που και αυτό μυστικιστικό είναι... αλλά είναι μια άλλη ιστορία, ας μείνουμε στους πρωτόπλαστους.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

<<...Μια ιουδαϊκή πηγή υποστηρίζει ότι η Εύα αντιπροσωπεύει ένα υψηλότερο στάδιο εξέλιξης από ότι ο Αδάμ, επειδή πλάστηκε από ανθρώπινη ύλη και όχι από χώμα. Επομένως, είναι το κορύφωμα της δημιουργίας...>>

 

όσο διαβάζω αυτή την πρόταση τόσο ανακαλύπτω πόσο άσχετος με τον μυστικισμό είναι αυτός που την έγραψε....

 

το χώμα είναι σύμβολο της ύλης, η Γαία είναι σύμβολο της ύλης του "Γίγνεσαθαι", ο Ήλιος σύμβολο της ύλης του "Είναι" και το πυρ το πνεύμα μέσα στην ύλη.

 

Έτσι έχουμε Ήλιος = ύλη θεών, πυρ = πνεύμα θνητών όντων, χώμα = ύλη θνητών

 

Οι άνθρωποι και τα ζώα είναι φτιαγμένα μέσα στο γίγνεσθαι και αποτελούνται από ύλη, αλληγορικά ή μυστικιστικά θα πει κάποιος από "χώμα".

 

Δεν υπάρχει ύλη του ανθρώπου και ύλη χωμάτινη... αν είναι δυνατόν ποιος τα σκέφεται αυτά και μάλιστα είναι και σοβαρός ερευνητής.... :yucky:

 

αυτό που κάνουν ειναι ορθολογισμός της αλληγορίας... το χώμα είναι σύμβολο και αλληγορία δεν είναι κάτι διαφορετικό από την ύλη του ανθρώπου δλδ το κρέας....

 

πω πω πως σκέφτονται....

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τις γνώσεις σου dimulator και μάλλον η απάντησή μου είναι πολύ ταπεινη. Αυτο που ξέρω είναι οτι η συζήτηση είναι πολύ δύσκολη . Τουλάχιστον όμως μας κάνει να σκεφτόμαστε κάτι διαφορετικό. Αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε δεν έχει σημασία γιατί δεν μπορούμε να αποδείξουμε τίποτα. Δες το θεμα πιο θετικά. Στην εποχή μας όλοι εχουν το δικαίωμα να πουν αυτό που πιστεύουν. Με αυτό τον τρόπο και εσύ τώρα λες αυτά που πιστεύεις και κάνεις σε όλους μας καλό που μοιράζεσαι τις γνωσεις σου μαζί μας!

Link to comment
Share on other sites

με δυο λόγια λέω πως η γυναίκα δεν είναι κατώτερη ούτε ανώτερη του άνδρα διότι αυτό δεν στέκει στην μυστικιστική και φιλοσοφική παράδοση.

 

και από την στιγμή που η ιστορία με τους πρωτόπλαστους είναι εσωτερικός μύθος τον ερμηνεύουν λάθος.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Πού θα χρησιμεύσουν τα αποτελέσματα της συζήτησης; Για ποιό σκοπό θα γίνει;

Είναι σοβαρή η ερώτησή μου και δεν το λέω για να μειώσω την συζήτηση.

Ας δεχτούμε ότι είναι σωστή η άποψη. Τότε τί;

Ας δεχτούμε ότι είναι λάθος. Τότε τί;

Ας δεχτούμε ότι δεν είναι ούτε σωστή, ούτε λάθος. Έστω ότι Αδάμ και Εύα βρίσκονται δίπλα δίπλα, στο ίδιο επίπεδο εξέλιξης. Τότε τί;

Απλή συζήτηση κάνουμε, Αγγελάκι μας, δεν χρειάζεται πάντα να αποσκοπούμε κάπου. ^_^

Παρέθεσα το απόσπασμα για να σχολιαστεί, επειδή παρουσιάζει μια εντελώς διαφορετική οπτική απ’ αυτή που γνωρίζαμε ότι έχει ο Εβραϊσμός (και κατόπιν ο Χριστιανισμός). Ίσως στην πορεία της συζήτησης να βγει τελικά και κάτι ενδιαφέρον, ίσως και όχι.

 

~*~*~

 

Αν ζητάς Νεφέλη την προσωπική μου γνώμη, "πιστεύω ότι ο άνδρας και η γυναίκα είναι ισότιμοι, διότι είναι του ίδιου οντικού επιπέδου ως άνθρωποι"

Το έχω υπ’ όψη μου ότι είσαι υπέρ της ισότητας των δύο φύλων όπως έχω υπ’ όψη μου ότι με τον Εβραϊσμό και τον Χριστιανισμό δεν έχεις τις καλύτερες των σχέσεων. Για το πρώτο, χαίρομαι που έχεις αυτή την άποψη. Για το δεύτερο, αδιαφορώ, αλλά ταυτόχρονα ελπίζω να μην επηρεάζει την κρίση σου.

 

Η κλασική παιδεία της φιλοσοφίας των Πλατωνικών λέει ότι "το αίτιο είναι ανώτερο του παραγώμενου από αυτό και το παραγώμενο είναι υποδεέστερο".

Η Πλατωνική φιλοσοφία είναι μονάχα ένα από τα πολλά φιλοσοφικά ρεύματα του κόσμου και των αιώνων. Σημαντικό βέβαια, αλλά σίγουρα όχι το μοναδικό. Γνώμη μου είναι να μην κρίνουμε το «Α» φιλοσοφικό ρεύμα συγκρίνοντάς το με το «Β», διότι έτσι ίσως χάσουμε την σοφία και γνώση που προσφέρουν και το ένα και το άλλο. Μην ξεχνάς ότι κανένα ρεύμα δεν κρατά ολόκληρη την σοφία και γνώση του κόσμου.

 

…Ο Σατανάς γνωρίζωντας ότι η ενέργεια επιστρέφει στα αίτια προσπάθησε να "μολύνει" το αρχικό αίτιο τον Θεό χρησημοποιώντας τους ανθρώπους που ήταν δεκτικοί στο κακό.

Ο δε άνθρωπος από την στιγμή που μολύνθηκε με την γνώση του κακού παράγει το κακό και αυτό επιστρέφει πίσω σε αυτόν.

Για αυτό χρειαζόταν σωτηρία από αυτόν τον φαύλο κύκλο.

Η ιστορία μετά νομίζω είναι γνωστή...

Έχε υπ’ όψη σου ότι σύμφωνα με τον Εβραϊσμό στο σύνολό του (και όχι σε κάποιες μεμονωμένες απόψεις) δεν υπάρχει «προπατορικό αμάρτημα» και «πτώση», όπως υπάρχει στον Χριστιανισμό. Για τον Εβραϊσμό, ο Αδάμ και η Εύα, αφ’ ότου έφαγαν από τον καρπό του δέντρου της Γνώσης του καλού και του κακού (καθόλου τυχαία η ονομασία του δέντρου), απλά πέρασαν σε μια διαφορετική ύπαρξη και συνειδητοποίηση. Ο πόνος και η κούραση που συνοδεύουν την ανθρώπινη ύπαρξη είναι το τίμημα της γνώσης που απέκτησαν, όχι τιμωρία.

 

όσο διαβάζω αυτή την πρόταση τόσο ανακαλύπτω πόσο άσχετος με τον μυστικισμό είναι αυτός που την έγραψε....

[...]

αν είναι δυνατόν ποιος τα σκέφεται αυτά και μάλιστα είναι και σοβαρός ερευνητής.... :yucky:

[...]

από την στιγμή που η ιστορία με τους πρωτόπλαστους είναι εσωτερικός μύθος τον ερμηνεύουν λάθος.

Κακό πράμα η έπαρση...

 

το χώμα είναι σύμβολο της ύλης, η Γαία είναι σύμβολο της ύλης του "Γίγνεσαθαι"......

Γι’ άλλη μια φορά κρίνεις το «Α» σύμφωνα με τα μέτρα του «Β». Είναι λοιπόν απόλυτα λογικό να καταλήγεις σε λανθασμένα συμπεράσματα. Για τον Εβραϊσμό το χώμα είναι απλά χώμα, ο Ήλιος είναι το φως του κόσμου και σύμβολο του Θεού, οι άνθρωποι και τα ζώα είναι δημιουργήματα του Θεού.- Όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις προέρχονται από άλλα φιλοσοφικά ρεύματα.

 

με δυο λόγια λέω πως η γυναίκα δεν είναι κατώτερη ούτε ανώτερη του άνδρα διότι αυτό δεν στέκει στην μυστικιστική και φιλοσοφική παράδοση.

Τίνος την παράδοση; Αυτή την μια που εσύ κατέχεις; Όπως προείπα, είναι απόλυτα σεβαστή αλλά όχι η μοναδική.

...Ίσως εκπλαγείς με το πόσα φιλοσοφικά, μυστικιστικά και θρησκευτικά ρεύματα διαφωνούν με αυτήν σου την τοποθέτηση...

Link to comment
Share on other sites

Απλή συζήτηση κάνουμε, Αγγελάκι μας, δεν χρειάζεται πάντα να αποσκοπούμε κάπου. ^_^

 

 

Οκ, σας το επιτρέπω :P

Επειδή όμως δεν είναι του στυλ μου, δεν θα συμμετάσχω :)

Πάντως να ξέρετε ότι σας αγαπάμε πολύ και αυτή την περίοδο σας αγαπάμε περισσότερο :kiss:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι τα αρχαία συστήματα μοιραζόντουσαν τις ίδιες ιδέες.

 

για παράδειγμα στον αρχαίο μυστικισμό των Εβραίων οι γυναίκες ήταν οι κόρες της Εύας και οι άνδρες του Αδάμ.

Στην αρχαία Ελλάδα οι άνθρωποι γενικά ήταν οι υιοί και κόρες της Γαίας.

 

όταν σε ένα ξόρκι χρησημοποιείς όνομα λες "τάδε γέννα της Εύας" ή "τάδε γέννα της Γαίας" αυτά πιστεύω να τα ξέρεις.

 

αυτά προέρχονται από παλιά που οι ιδέες του μυστικισμού κυκλοφορούσαν κοινές μεταξύ Ελλήνων, Αιγυπτίων, Μεσοποταμίων.

 

Στον Εβραϊσμό πρέπει να το ξέρεις, ότι υπάρχουν σήμερα 2 μεγάλα ρεύματα.

Οι Ορθόδοξοι Εβραίοι που θεωρούν "το χώμα" χώμα και κάνουν ορθολογισμό των γραφών. Και οι οποίοι λένε για τους Καμπαλιστές τα χειρόταιρα, ότι είναι ας πούμε μίασμα για την θρησκεία τους.

 

Και τα μυστικιστικά κινήματα όπως οι Καμπαλιστές που το "χώμα" και τον Αδάμ (χωμάτνος) το ερμηνεύουν μυστικιστικά, με τον τρόπο που προανάφερα.

 

Επόμένως μένει να μας πεις το βιβλίο αυτό ποιοι Εβραίοι το γράψαν, ή ποιους υποστηρίζει τους Ορθόδοξους ή Καμπαλιστές;

 

Δεν τα λένε όλοι το ίδιο!

 

Από την άλλη έπαρση δεν υπάρχει. Γνωρίζοντας κάποιος το αποσυμβολισμό των συμβόλων και δεχόμενος ότι η ιστορία του Αδάμ και της Εύας είναι καθαρά ένας μύθος και όχι ιστορία βλέπει ότι η εξήγηση των 45 νοματέων επιστημόνων είναι για γέλια.

 

Εκτός αν αποδεχθούμε τα εξωφρενικά που λένε οι Ορθόδοξοι Εβραίοι οτι το ανθρώπινο γένος προέρχεται από ένα ζευγάρι που έκανε επιμιξιες και δημιούργησε την ανθρωπότητα και ότι ζούσαν μέχρι τα 1000 + εκείνες τις εποχές. Αυτοί που λένε το "χώμα" χώμα καταλήγουν σε τέτοια συπεράσματα.

 

Επίσης η συνήδηση που άλλαξε ο Αδάμ και η Εύα και ο κόπος και οι πόνοι της γέννας δεν ήταν από το καρπό της γνώσης αλλά από κατάρα που τους έριξε ο Γιαχβέ ο Αδάμ να μοχθεί και η Εϋα να γεννά με πόνους.

 

Δεν παίζει ρόλο εδώ η γνώση, κατάρα φάγαν από τον Θεό.

 

 

 

Αυτά θα αποδεχθούμε την κατάργηση της λογικής; Που είναι η λογική των Ορθόδοξων Εβραίων!

 

Ας πάνε να γράφουν όσα "επιστημονικά" βιβλία θέλουν η ιστορία τους είναι ένας μύθος μυστικιστών και έτσι πρέπει να αντιμετωπιστεί αλλιώς πρέπει να τραβάμε τα μαλιά γιατί τα φίδια μιλάνε και προσφέρουν μήλα.

 

Άρα δεν είναι καθόλου έπαρση φίλη Νεφέλη.

 

Τώρα όσο αφορά τον Πλατωνισμό πάλι θα ξέρεις πιστεύω ότι για την εποχή του ήταν η ένωση όλων των φιλοσοφικών συστημάτων όχι μόνο της Ελλάδας αλλά η χάρη του έφτασε μέχρι και στον Εβραϊσμό.

 

Θα ξέρεις το περίφημο που λένε "ο Πλάτων Μωησίζει ή ο Μωησής Πλατωνίζει".

 

Αυτό σημαίνει ότι όποιος διαβάσει και καταλάβει τον Πλατωνισμό λαμβάνει μια συμπυκνωμένη παιδεία στα μυστικιστικά της τότε εποχής για όλους τους λαούς από την Ελλάδα μέχρι την Μεσοποταμία.

 

Και τα σύμβολα που έδωσα Ήλιος, Γαία, πυρ, είναι κοινά για τα είδη της ύλης που θεωρούν οι μυστικιστές ότι υπάρχουν.

 

Άρα το χώμα για τον μύθο δεν είναι χώμα είναι η Γαία που δίνει την ύλη γενικά για τους θνητούς. Οι θνητοί που λέγαμε παιδιά της Εύας (ζωής) και του Αδάμ (χωμάτινου) ή της Γαίας....

 

Στα Εβραϊκά έχουμε οι θνητοί να είναι παιδιά του Χωματινου και της Ζωής.

Στα Ελληνιικά έχουμε τον Προμηθέα να πλάθει χωμάτινο άνδρα και την Θεά της Σοφίας Αθηνά να φυσά πνοή και να δίνει ζωή στον χωμάτινο άνδρα.

 

Προσωπικά μου αρέσει πιο πολύ η Ελληνική version διότι φαίνεται ξεάθαρα ότι η πνοή της Αθηνάς ειναι η ψυχή που έχει την Σοφία δλδ την Λογική.

 

Κοινοί μύθοι λοιπόν, και σύμβολα τις τότε εποχές. Και αν πάει κάποιος να τα ερμηνεύσει όχι αλληγορικά εμένα με ποιάνουν τα γέλια και ας με πείτε ότι έχω έπαρση δεν με χαλάει καθόλου.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

το θετικό από την όλη διαδικασία είναι ότι οι άνθρωποι ψάχνονται και κάνουν προσπάθειες ερμηνείών... αυτό είναι ΤΟ σημαντικό, διότι οι μύθοι για αυτό δεν σου λένε την κυριολεκτική ιστορία για να κρύβονται από τους αφελείς που μπορεί να είναι ασεβείς στα υψηλά νοήματα και να βάζουν τους έρευνητές και ευσεβείς να ψάχνονται.

 

.... άσχετα τώρα αν δεν βρήσκουν την ερμηνεία την σωστή.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...