Jump to content

Επιλογή Θρησκείας Και Κοσμοθεωρίας


Recommended Posts

Θεωρείς λοιπόν ότι για να γράψει κανείς ένα "αμερόληπτο" test-drive θα πρέπει να ΜΗΝ :rolleyes: έχει οδηγήσει το αυτοκίνητο :shocked: ;;; Για ξανασκέψου το! :yeahright:

Φυσικα.

Μόνο έτσι θα καταφέρει να πιάσει τη πραγματική του αξία.

Βεβαίως πρεπει να αφήσει στην άκρη και τους εκδότες, και τους αναγνώστες, και τα ενδεχόμενα πριμ ανάλογα του στάτους του στον "δημοσιογραφικο" χώρο..και οτιδήποτε τον αναγκάζει να προσαρμόσει την περιγραφή του.

Η μόνη συγκριση που επιτρέπεται ειναι με την ζωή του πριν το αυτοκίνητο, υπέρ και κατά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Θεωρώ πως πριν ο αναζητητής,ο ταξιδιώτης κατασταλάξει ή ακόμα καλύτερα δεν κατασταλάξει μέσα του σε ποια θρησκεία,θρησκευτικό μονοπάτι ή οργάνωση θέλει να ανήκει..

 

Δεν πιστεύω οτι είναι ακριβώς αυτό που θα λέγαμε θέμα επιλογής..

Από την στιγμή που βρίσκεσαι σε έναν χώρο που τα κτίσματα λατρείας

(μιας μόνο θρησκείας)δημιουργούν έναν σφιχτοδεμένο κλοιό και η

συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων πιστεύει σε αυτή την θρησκεία,

δεν υπάρχουν ιδιαίτερα περιθώρια κίνησης..

 

Ίσως καταφέρεις να αγγίξεις μια στάση άρνησης ως άθεος..ίσως κάποια

ουδέτερη αγνωστικιστική στάση με επιρροές από την θρησκεία..

Πραγματικά άλλη θρησκεία όμως,δεν πιστεύω οτι θα καταφέρεις να αγγίξεις

εκτός και αν αλλάξεις τόπο διαμονής και βρεις κάποιον να σε βαπτίσει σε

αυτήν και να αναιρέσει το βάπτισμα της προηγούμενης θρησκείας..

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς λοιπόν ότι για να γράψει κανείς ένα "αμερόληπτο" test-drive θα πρέπει να ΜΗΝ :rolleyes: έχει οδηγήσει το αυτοκίνητο :shocked: ;;; Για ξανασκέψου το! :yeahright:

Τί έχετε πάθει όλοι με τα ακραία σας παραδείγματα σ' αυτό το τόπικ?! :P

Αυτό που λέω είναι ότι δεν μπορείς να έχεις μια ξεκάθαρη και αμερόληπτη προοπτική του αυτοκινήτου μόνο με το να μπεις μέσα και να το οδηγήσεις. Ναι μεν θα σου δώσει πολλά στοιχεία (επιτάχυνση, ταχύτητα, άνεση, κτλ), αλλά θα πρέπει κάποια στιγμή να βγεις και έξω να δεις το χρώμα του, το σχήμα του, την αεροδυναμική του κλπ κλπ.

Δεν αρκεί λοιπόν η γνώση "εκ των έσω", πρέπει να βγεις να το δεις και απ' έξω αν θέλεις να είσαι αντικειμενικός.

 

 

ΥΓ: Καλώς τον Sucore. :)

Link to comment
Share on other sites

1)Ποιός είμαι και που έχω γεννηθεί?

2)Ποια είναι η οικογένεια μου?

3)Ποιά είναι τα πιστέυω της οικογένειας μου?

4)Γιατί θεωρώ ότι επιλέχτηκαν αυτά τα πιστεύω απο την οικογένεια μου?

5)Πόσο με έχουν επηρεάσει τα πιστέυω της οικογένειας μου?

6)Αντίστοιχα η 2) 3) 4) και 5) ερωτήσεις να αφορούν την χώρα που μεγάλωσα.

7)Τι λέει το μονοπάτι ή η θρησκεία που ακολουθεί η οικογένεια μου και η χώρα μου?

...

 

Ξέρεις, το πρώτο στο οποίο σου πάει το μυαλό από αυτά τα ερωτήματα, είναι πως οι συγκυρίες, ή μάλλον, η τύχη σε οδήγησαν να πιστεύεις αυτό που πιστεύεις.

 

Αν όμως δεν πιστεύεις στην τύχη; Ισχύει κάλλιστα το ότι ενσαρκώθηκες στο συγκεκριμένο σημείο του χωροχρόνου για να ακολουθήσεις το μονοπάτι που σχετίζεται με το χωροχρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως δεν πιστεύεις στην τύχη; Ισχύει κάλλιστα το ότι ενσαρκώθηκες στο συγκεκριμένο σημείο του χωροχρόνου για να ακολουθήσεις το μονοπάτι που σχετίζεται με το χωροχρόνο σου.

 

το μονοπάτι,ή "το μονοπάτι σου";

 

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

...Αν όμως δεν πιστεύεις στην τύχη; ....
Μπορεί να μην 'πιστεύεις' ότι η εφορία θα θυμηθεί να σου στείλει το 'χαράτσι' αλλα.....
...ενσαρκώθηκες στο συγκεκριμένο σημείο του χωροχρόνου για να ....
Αυτό είναι που λέμε "μοίρα" (μερτικό) -δεν αλλάζει, δεν το διαλέγεις και περιορίζει τις επιλογές σου σε ποικίλο βαθμό.

Το πως όμως θα

...ακολουθήσεις το μονοπάτι που σχετίζεται με το χωροχρόνο σου.
Είναι οι επιλογές σου, η "τύχη", που εν μέρει διαμορφώνεις εσύ και εν μέρει διαμορφώνεται και περιορίζεται από τις "τύχες" (τα μεταβλητά) και τις "μοίρες" (τα αμετάβλητα) των ανθρώπων με τους οποίους συνδέεται (ή συνδέεις) τη ζωή μου...
Link to comment
Share on other sites

Στις αρχικές ερωτήσεις ίσως γίνεται να προσθέσουμε κάποιες ακόμα. 1) Ως αναζητητής και άνθρωπος που δεν έχει κατασταλάξει σε κάποια θρησκεία (αν ποτέ) πώς θα πρέπει να μεγαλώσω τα παιδιά μου? 2) Θέλω να μεγαλώσουν τα παιδιά μου σύμφωνα με τη θρησκεία της χώρας μου ή να αφεθούν να επιλέξουν αργότερα τη θρησκεία που θα ακολουθήσουν (αν κάποτε το θελήσουν)? 3)θα βαφτίσω το παιδί μου Χριστιανό επειδή έτσι έκαναν οι γονείς και οι παππούδες μου?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα ερωτήματα, Ντάλια, σε μια ελεύθερη κοινωνία δε θα 'πρεπε καν να υφίστανται. Απλά εδώ υφίστανται γιατί σε ένα έθνος με έντονο θρησκευτικό συναίσθημα ήταν (και δεν έχει ξεπεραστεί εντελώς ακόμα) κοινωνικά κατακριτέο να μην ακολουθήσεις την "πεπατημένη" θρησκευτική οδό όσον αφορά τη βάπτιση και το μεγάλωμα ενός παιδιού.

Όπως και να 'χει, νομίζω πως υπάρχει λόγος που τα ερωτήματα που τίθενται σε αυτό το θέμα αφορούν τον καθένα μας ξεχωριστά και όχι τα παιδιά μας.

Τα παιδιά δεν θα 'πρεπε να γαλουχηθούν με καμία θρησκευτική πεποίθηση, θα 'πρεπε να πάρουν τα ίδια αυτή την απόφαση όταν μεγαλώσουν και είναι σε θέση να αξιολογήσουν τα θρησκευτικά συστήματα (και τη σκοπιμότητά τους).

Πριν 10 ή 20 χρόνια κάτι τέτοιο θα ήταν όντως δύσκολο, αλλά πλέον υπάρχει αρκετός κόσμος που επιλέγει την "ανεξάρτητη" οδό, σε ένα δημαρχείο, μακριά από δόγματα και τυπικά.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου:

Στις αρχικές ερωτήσεις ίσως γίνεται να προσθέσουμε κάποιες ακόμα. 1) Ως αναζητητής και άνθρωπος που δεν έχει κατασταλάξει σε κάποια θρησκεία (αν ποτέ) πώς θα πρέπει να μεγαλώσω τα παιδιά μου? ...
μεγάλωσέ τα στο "πνεύμα" που κινείται η συνείδησή σου, χωρίς να τα δεσμεύεις, αλλά και χωρίς να τα αμολάς χωρίς όρια.

...2) Θέλω να μεγαλώσουν τα παιδιά μου σύμφωνα με τη θρησκεία της χώρας μου ή να αφεθούν να επιλέξουν αργότερα τη θρησκεία που θα ακολουθήσουν (αν κάποτε το θελήσουν)? ...

Η πράξη δείχνει ότι αν τα 'αφήσεις' εσύ δεν θα τα αφήσουν άλλοι, οπότε "ελεύθερα" με την έννοια που το εύχεσαι δεν θα είναι. Με το να τους δίνεις ένα σημείο αναφοράς, σαν άγκυρα, μπορείς να 'εγγυηθείς' καλύτερα τη μετέπειτα ελευθερία τους να διαλέξουν, παρά αν δεν τους δώσεις κάτι σταθερό (οπότε θα τους το δώσουν άλλοι...). Επιπλέον, είναι πάντα καλύτερο να παιδιά (και όλοι εδώ που τα λέμε) να κινούνται με βάση πράγματα που μπορούνε να ελέγξουν και να ρωτήσουν. Με αυτή τη σκέψη, στην Ελλάδα, είναι προτιμότερο να κινηθεί κανείς στους παραδοσιακούς χώρους (που δεν είναι και τόσο δύσκολο και να ανακρίνει, να επικρίνει και να αξιολογεί κανείς) παρά σε "εισαγόμενους" που συνήθως είναι - συγνώμη αλλά έτσι είναι - 'γιαλαντζί'. Κινούμαι σε διαθρησκευτικούς χώρους, μμμμ, 40+χρόνια τώρα; Οι μόνοι βουδιστές, ινδουϊστές, μουσουλμάνοι κτλ που συνάντησα και που δεν ήταν 'γιαλαντζί' ήταν από την κίνα, ιαπωνία, την ινδία, την ινδονησία, το πακιστάν κτλ. Συνάντησα έλληνες που δήλωναν κάτι από τα προηγούμενα, δεν συνάντησα όμως ούτε έναν έλληνα που να δηλώνει κάτι από τα προηγούμενα και να μην έχει τόσο δυτικότροπο "δήθεν" μέσα του ώστε ο '-ισμός' που ομολογούσε ότι ακολουθεί - και επεδείκνυε - να είναι παραλλαγής αγνώριστης στις χώρες προέλευσης (κάτι σα τη "βουδίστρια" συμπεθέρα της Ζουμπουλίας!) Οπότε τίθεται το ερώτημα, αν έχεις λόγο να συζητήσεις πχ ένα θέμα, ποιον θα πλησιάσεις; Καλός ο δρόμος του Καστανέντα, όταν μένεις στην Αριζόνα ή στο Μεξικό και υπάρχουν ινδιάνοι γύρω σου να αναζητήσεις και να συζητήσεις. Στην ελλάδα όμως; Πιο καλά να βρει κανεις τοπικά αντίστοιχα (με όλα τους τα ελαττώματα) παρά να προσπαθεί να αντιγράψει και να "συζητήσει", 'ιδεαλιστικά' αλλά απόκομμένα από την πράξη, με βιβλία...
...3)θα βαφτίσω το παιδί μου Χριστιανό επειδή έτσι έκαναν οι γονείς και οι παππούδες μου?
Αυτό είναι επιλογή σου (μετά του άλλου γονιού) και εξαρτάται το πως αξιολογείς την πράξη (το βάπτισμα, πχ) η ίδια, το πως αξιολογείς εκείνους για τους οποίους θα το κάνεις, αν δεν το κάνεις επειδή το πιστεύεις, (γονείς σου, παππούδες) και το πως αξιολογείς το πράγμα στην κοινωνική του διάσταση (ωφέλη, ζημίες).
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς λοιπόν ότι για να γράψει κανείς ένα "αμερόληπτο" test-drive θα πρέπει να ΜΗΝ :rolleyes: έχει οδηγήσει το αυτοκίνητο :shocked: ;;; Για ξανασκέψου το! :yeahright:

 

Ναι αλλά αμα το αυτοκίνητο έχει κομμένα φρένα και εκρηκτικά κάτω από το κάθισμα του οδηγού !

Ε δεν είναι και για πολλές βόλτες . laugh.gif

 

 

Στις αρχικές ερωτήσεις ίσως γίνεται να προσθέσουμε κάποιες ακόμα. 1) Ως αναζητητής και άνθρωπος που δεν έχει κατασταλάξει σε κάποια θρησκεία (αν ποτέ) πώς θα πρέπει να μεγαλώσω τα παιδιά μου? 2) Θέλω να μεγαλώσουν τα παιδιά μου σύμφωνα με τη θρησκεία της χώρας μου ή να αφεθούν να επιλέξουν αργότερα τη θρησκεία που θα ακολουθήσουν (αν κάποτε το θελήσουν)? 3)θα βαφτίσω το παιδί μου Χριστιανό επειδή έτσι έκαναν οι γονείς και οι παππούδες μου?

 

 

 

Πολύ σωστά! Στην σύγχρονοι εποχή είναι πολύ συνηθισμένο και παίρνεται ως αυτονόητο : το να ζούμε το τώρα , χωρίς πολλές σκέψεις για το μέλλον τον παιδιών μας . Και συνήθως υποθηκεύοντας το !

 

π.χ. Ψηφίζουν διεφθαρμένους πολιτικούς για να μην χαθεί η σύνταξη τους σήμερα .Ναι αλλά στο μέλλον θα έχει χαθεί η ίδια η χωρά τον παιδιών τους !

 

π.χ. ρυπαίνομαι και αδιαφορούμε για την μοίρα του πλανήτη . Ναι αλλά στο μέλλον πως θα είναι o πλανήτης των παιδιών μας !

 

Μήπως λοιπών το ίδιο γίνεται (ή γινόταν ) και στο θέμα της θρησκείας !

 

Αυτό που είναι κατα εμένα σωστό . Είναι τα παιδία μας να μεγαλώσουν με καλές πνευματικές βάσεις ! Χωρίς όμως κάποια θρησκεία και με ουδετερότητα .

Και όταν μεγαλώσουν βλέπουν …

 

*Τα λάθει των γωνιών μας , πρέπει να γίνονται παράδειγμα για εμάς !

 

 

 

 

Αυτά τα ερωτήματα, Ντάλια, σε μια ελεύθερη κοινωνία δε θα 'πρεπε καν να υφίστανται. Απλά εδώ υφίστανται γιατί σε ένα έθνος με έντονο θρησκευτικό συναίσθημα ήταν (και δεν έχει ξεπεραστεί εντελώς ακόμα) κοινωνικά κατακριτέο να μην ακολουθήσεις την "πεπατημένη" θρησκευτική οδό όσον αφορά τη βάπτιση και το μεγάλωμα ενός παιδιού.

 

thumbsup.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

1) Ως αναζητητής και άνθρωπος που δεν έχει κατασταλάξει σε κάποια θρησκεία (αν ποτέ) πώς θα πρέπει να μεγαλώσω τα παιδιά μου? 2) Θέλω να μεγαλώσουν τα παιδιά μου σύμφωνα με τη θρησκεία της χώρας μου ή να αφεθούν να επιλέξουν αργότερα τη θρησκεία που θα ακολουθήσουν (αν κάποτε το θελήσουν)? 3)θα βαφτίσω το παιδί μου Χριστιανό επειδή έτσι έκαναν οι γονείς και οι παππούδες μου?

 

1. Δεν πιστεύω ότι κάποιος πρέπει να ασπάζεται απόλυτα μια θρησκεία γιατι εξορισμού είναι λάθος κατα την γνώμη μου. Αλλο να συμβαδίζεις με τις βασικες αρχες ή να τις θεωρείς σωστές και άλλο να περιορίζεις τον εαυτό σου μόνο σε αυτές. Το να θεωρείς πχ οτι μονο και ολα οσα λεει ο χριστιανισμος ειναι σωστα και ολα τα υπολοιπα λαθος. Τα παιδια του ο καθενας θα πρεπει να τα μεγαλωνει ελευθερα να τους εμπνεει την ελευθερια στην σκεψη, με αισθημα δικαιοσύνης και ηθικης συμφωνα με την κοινωνια που ζει και τα πιστευω του. Γιατι αν μη τι αλλο τα παιδια του δεν θα πρεπει να ειναι σαν να ηρθαν απο αλλο πλανητη αλλα να μπορουν να σταθουν στα ποδια τους στην κοινωνια που ζουν οταν μεγαλωσουν.

 

2. Σιγουρα θα πρεπει να επιλεξουν μονα τους το μονοπατι που θα ακολουθησουν, οσο το δυνατον γινεται με λιγοτερες επιρροες απο το περιβάλλον τους.

 

3. Στην χωρα που ζουμε, η βαφτιση ειναι περισσοτερο μια κοινωνικη εκδηλωση παρα η αφετηρια της θρησκευτικης οδου και πορείας. οποτε γιατι οχι. (γλυτωνεις και την γκρινια των θειων-γιαγιαδων-συγγενων).

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

3. Στην χωρα που ζουμε, η βαφτιση ειναι περισσοτερο μια κοινωνικη εκδηλωση παρα η αφετηρια της θρησκευτικης οδου και πορείας. οποτε γιατι οχι. (γλυτωνεις και την γκρινια των θειων-γιαγιαδων-συγγενων).

 

 

Γιατί όχι ?

 

Για να γίνει ο κόσμος καλύτερος ΡΕ !

 

Αμάν πια κάτι τέτοια < Γιατί όχι> είναι πολλές φόρες ο λόγος που δημιουργούν αλυσιδωτές αρνητικότητες !

 

Π.χ. > Για να μην σε πρήξουν οι δική σου ή παρεξηγηθεί η κοινωνία θα πας στρατό ;

Γιατί ποιος ορίζει την ζωή σου αυτοί ή εσύ (?)

Όχι δεν είναι θέμα τεμπελιάς , ούτε επαναστατικότητας . Είναι λόγος αυτονόητης λογικής!

 

*Μερικοί <έξυπνοι> λένε και άμα γίνει πόλεμος πως θα υπερασπιστής την πατρίδα σου , για μην την καταχτήσει ο εχθρός ;

Μα αυτό το επιχείρημα δεν στέκι , ιδικά στην σημερινή εποχή όπου οι εχθροί έχουν κατακτήσει την χωράς !

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει ο κόσμος καλύτερος ΡΕ !

 

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να γίνει ο κόσμος καλύτερος και αυτός δεν είναι ένας απο αυτούς.

 

Π.χ. > Για να μην σε πρήξουν οι δική σου ή παρεξηγηθεί η κοινωνία θα πας στρατό ;

Γιατί ποιος ορίζει την ζωή σου αυτοί ή εσύ (?)

Όχι δεν είναι θέμα τεμπελιάς , ούτε επαναστατικότητας . Είναι λόγος αυτονόητης λογικής!

 

Εσύ ορίζεις την ζωή σου αλλα δεν ζεις μονος σου σε αυτον τον κοσμο. Εισαι κομμάτι μιας κοινωνίας και θα πρεπει να ακολουθεις πολλές φορές τους κανονες/νομους της, αρκετες φορες ακομα κ αν σε βρισκουν αντιθετο. Οσον αφορα τον στρατο, εγω παντως περασα πολυ ωραια.

 

Εσυ ορίζεις την ζωή σου και μπορεις να κρινεις αν μια τυπικη αλλαγη στον τροπο ζωης σου που ειναι ισως καλυτερη για τους κοντινους σου ανθρωπους ειναι εφικτη. Αν δεν ζημιώνεσαι απο αυτο ή δεν σε επηρεάζει στο ελαχιστο, τότε ναι... γιατί όχι. αν μιλαμε για την βαφτιση, γιατι αυτο ηταν το θεμα συζητησης, δεν ειναι μονο δικια σου αποφαση. Οποτε ή πας με την πλειοψηφια για να μην σε πρηζουν μιας και καμια σημασια δεν εχει αν εισαι χριστιανος ή όχι, ή, δεν βαφτιζεις το παιδι σου και το αφηνεις να επιλεξει μονο του αργοτερα. Η τελευταια επιλογη μπορει θεωρητικα να ειναι η καλυτερη, ομως για χρονια θα πρεπει να ανεχτεις την γκρινια των γυρω σου και των συγγενων σου, όπως επίσης το γεγονός ότι θα εκθέσεις το παιδι σου το οποιο δεν θα εχει αναπτυξει ακομα δικες του αμυνες, στον προσηλυτισμο και στο πλυσιμο εγκεφαλου που ξεκιναει απο την 1η δημοτικου. Αυτο ειναι κατι που γινεται στους ιδιους τους χριστιανους (για την χωρα μας μιλαμε παντα). Φαντασου τι γινεται σε οσους δεν ειναι... και φυσικα δεν μιλαω μονο για το μαθημα των θρησκευτικων απο το οποιο μπορεις να απαλλαγεις αν δεν εισαι χριστιανος.

 

Το τελευταιο κομματι το αφηνω ασχολιαστο γιατι θα βγουμε εκτος εντελως...

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...