Jump to content

Μουσική Για Όλες Τις Διαθέσεις


johnny
 Share

Recommended Posts

Για 5 λεπτάκια το άνοιξα να δω τι είναι, και έχει περάσει μισή ώρα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Προς τι το αδιάφορο-και-καλά σφύριγμα, Ούτις; Αν έχεις χρηματοδότη, μίλα!

Όπως είπες η θεωρία πίσω από την υπόθεση έχει τρελό ενδιαφέρον.

Ποια είναι αυτή;

 

Ότι η μουσική αντανακλά συναιστήματα και καταστάσεις αλλά και αυτά μπορούν να εκφραστούν με τη μουσική. Σιγά το νέο θα πεις....

Το νέο, που είναι παλιό, είναι ότι η μουσική (και το τραγούδι) μπορεί να προκαλέσει "εκ του μηδενός" (χωρίς ανάγκη και αιτία δηλ.) την εκδήλωση συναισθημάτων και να ωθήσει σε πράξεις - όχι απλά να "σε συνοδεύουν ανάλογα με τη διάθεση που έχεις ή κατά τις διάφορες καθημερινές ασχολίες" αλλά, όχι ένα μα δύο βήματα παραπέρα να σε κάνουν να θέλεις να ασχοληθείς με κάτι. Μουσική που πάει με το σιδέρωμα; Τι θα έλεγες για μουσική που σε κάνει να 'θέλεις' να σιδερώσεις ακόμα κι αν δεν υπάρχουν ασιδέρωτα ρούχα; :cheerful_h4h:

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκεφτόμουν κατ' αρχήν κάτι παραπλήσιο το οποίο, στην ιδανική του εκδοχή θα ήταν, να βάζεις ένα μουσικό κομμάτι που να αντικατοπτρίζει την ψυχολογική σου διάθεση και ο υπολογιστής, να φτιάχνει μια playlist από τα τραγούδια της εμπιθριοθήκης σου και να την παίζει.

 

Η θεωρία τώρα πίσω από αυτό, εμπλέκει τα αποτελέσματα αναλύσεων από μετασχηματισμούς Fourier και εμπλέκει ανίχνευση tempo, ανίχνευση μουσικής κλίμακας, κ.α. τέτοια τα οποία είναι ενδιαφέροντα επειδή, εν πολλοίς, δεν έχουν λυθεί πλήρως ως προβλήματα (αρκεί να αναφέρω πως αν ένα πρόγραμμα μπορεί να ανιχνεύσει τη βασική μελωδία ενός μουσικού κομματιού στο 90% θεωρείται τρελή επιτυχία, ενώ έχουμε μαύρα μεσάνυχτα για ανίχνευση δεύτερης φωνής). Οπότε, κάπου εκεί πρέπει να «κλέψεις» και να αξιοποιήσεις και δεδομένα τα οποία προκύπτουν από τη χρήση (π.χ. πολλοί χρήστες ταίριαξαν αυτό το κομμάτι με το άλλο κομμάτι) ώστε να αποφύγεις το μηχάνημα να μιξάρει Cure με Τσιτσάνη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκεφτόμουν κατ' αρχήν κάτι παραπλήσιο το οποίο, στην ιδανική του εκδοχή θα ήταν, να βάζεις ένα μουσικό κομμάτι που να αντικατοπτρίζει την ψυχολογική σου διάθεση και ο υπολογιστής, να φτιάχνει μια playlist από τα τραγούδια της εμπιθριοθήκης σου και να την παίζει.

 

Η θεωρία τώρα πίσω από αυτό, εμπλέκει τα αποτελέσματα αναλύσεων από μετασχηματισμούς Fourier και εμπλέκει ανίχνευση tempo, ανίχνευση μουσικής κλίμακας, κ.α. τέτοια τα οποία είναι ενδιαφέροντα επειδή, εν πολλοίς, δεν έχουν λυθεί πλήρως ως προβλήματα (αρκεί να αναφέρω πως αν ένα πρόγραμμα μπορεί να ανιχνεύσει τη βασική μελωδία ενός μουσικού κομματιού στο 90% θεωρείται τρελή επιτυχία, ενώ έχουμε μαύρα μεσάνυχτα για ανίχνευση δεύτερης φωνής). Οπότε, κάπου εκεί πρέπει να «κλέψεις» και να αξιοποιήσεις και δεδομένα τα οποία προκύπτουν από τη χρήση (π.χ. πολλοί χρήστες ταίριαξαν αυτό το κομμάτι με το άλλο κομμάτι) ώστε να αποφύγεις το μηχάνημα να μιξάρει Cure με Τσιτσάνη.

Σου έχω και το επόμενο βήμα, αφού κατασκευάσεις αλγόριθμο ανάλυσης μελωδίας... Ο υπολογιστής θα ανιχνεύει τη διάθεσή σου από τις κινήσεις του Mouse, τη δύναμη με την οποία κοπανάς τα πλήκτρα, την ανάλυση προσώπου από μια κάμερα...

Δεν θα χρειάζεται καν να του λες πως τώρα είμαι στα blues μου...

 

Πολύ καλή ιδέα. Αν είχε και widget για άλλα sites, θα ήταν ακόμη καλύτερο.

Το mood epic έχει κάτι άκυρα μέσα πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Ουφ... αυτό που λες είναι θέμα interface... Και τελείως τετριμμένο, ένα νευρωνικό δίκτυο θέλει και μόλις αυτό εκπαιδευτεί είναι έτοιμο...

 

(Σημ. Το «έτοιμο» είναι σχετικό, όοοολο το παραπάνω θέλει να προγραμματίζεις full-time κάνα εξάμηνο, απλώς, σε αυτό που λέει ο Ιχώρ ξέρεις από πριν τι πρόκειται να προγραμματίσεις.)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εντάξει, δεν είναι δύσκολο κομμάτι αυτό.

 

Το κακό στον αλγόριθμό της αναγνώρισης μουσικής είναι πως η όλα τα κανάλια δένονται σε ένα. Θα ήταν πολύ πιο εύκολο εάν διατηρούσαμε το κάθε όργανο σε ξεχωριστό κανάλι...

Όταν έρθει η ανάγκη ανάλυσης μουσικής, προβλέπω να δημιουργείται διαφορετικό format μουσικής, ξεχάστε το mp3.

Link to comment
Share on other sites

Ιχώρ... Θα σου τραβήξω το αυτάκι. Το πρόβλημα δεν είναι στον αλγόριθμο αναγνώρισης. Για την ακρίβεια δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, σκέψου πως ο άνθρωπος ακούει όλους τους ήχους από δύο κανάλια, αριστερό και δεξί. Απλώς δεν έχουμε ιδέα πως ο ανθρώπινος εγκέφαλος αναλύει τους ήχους.

 

Το πρόβλημα, είναι στα εγγενή όρια του μετασχηματισμού Fourier αλλά χρειαζόμαστε 5-6 σελίδες ανάλυση για να γίνουν κατανοητά.

 

Η ανάγκη ανάλυσης της μουσικής υπάρχει ήδη και μπορούν να αναγνωριστούν πολλά πράγματα, έχω δει σε δράση αλγόριθμο ο οποίος «σπάει» κομμάτι, όχι μόνο σε ρεφρέν και κουπλέ, αλλά σε μουσικές φράσεις. Για να μη σου πω πως, ακόμα και τα αποσπάσματα τραγουδιών που ακούς σε ηλεκτρονικά καταστήματα μουσικής, προκύπτει από πρόγραμμα.

 

Κι όσο για νέα φορμά... είσαι πίσω:

http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-7

Link to comment
Share on other sites

Ιχώρ... Θα σου τραβήξω το αυτάκι.

Τράβα το μονάχα προς τα πάνω, να γίνει ξωτικίσιο!! :rolleyes:

Το πρόβλημα δεν είναι στον αλγόριθμο αναγνώρισης. Για την ακρίβεια δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, σκέψου πως ο άνθρωπος ακούει όλους τους ήχους από δύο κανάλια, αριστερό και δεξί. Απλώς δεν έχουμε ιδέα πως ο ανθρώπινος εγκέφαλος αναλύει τους ήχους.

Κάτι δεν καταλαβαίνω... Κοίτα λίγο τι γράφεις: Δεν υπάρχει πρόβλημα στον αλγόριθμο- δεν έχουμε ιδέα πως αναλύουμε τους ήχους. Μα πως θα κατασκευάσουμε αλγόριθμο εάν δεν γνωρίζουμε πως λειτουργεί ο εγκέφαλος; Πάντοτε τη φύση μιμούμαστε στους αλγορίθμους. Κάτι δεν έχω καταλάβει από αυτό που λες (κάτι σε γνώση μου λείπει), γιατί μου φαίνεται πως οι προτάσεις αντιφάσκουν. Άστο να το συζητήσουμε από κοντά!!!

Το πρόβλημα, είναι στα εγγενή όρια του μετασχηματισμού Fourier αλλά χρειαζόμαστε 5-6 σελίδες ανάλυση για να γίνουν κατανοητά.

Τα μισώ!!! Ευτυχώς και η σχολή δεν έδωσε πολύ βάση πέρα από τη χρήση τους στα δίκτυα και τις συχνότητες.

 

Η ανάγκη ανάλυσης της μουσικής υπάρχει ήδη και μπορούν να αναγνωριστούν πολλά πράγματα, έχω δει σε δράση αλγόριθμο ο οποίος «σπάει» κομμάτι, όχι μόνο σε ρεφρέν και κουπλέ, αλλά σε μουσικές φράσεις. Για να μη σου πω πως, ακόμα και τα αποσπάσματα τραγουδιών που ακούς σε ηλεκτρονικά καταστήματα μουσικής, προκύπτει από πρόγραμμα.

Το ξέρω, είχε δουλέψει ο κολλητός μου σε ένα τέτοιο project. Να σου πω όμως, το βρήκα ανούσιο, καθώς ουσιαστική ανάγκη δεν υπάρχει πίσω από όλο αυτό. Δεν έχουμε τι να κάνουμε και το ψάχνουμε. Τι εφαρμογή θα είχε; Ξεφορτωνόμαστε τους Dj's. Η ουσία είναι να βγει ένα παγκόσμιο πρωτόκολλο το οποίο θα ενσωματωθεί στα ηχεία και θα τα κάνει να αρνούνται να παίζουν :censored2:

 

Κι όσο για νέα φορμά... είσαι πίσω:

http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-7

Μπορεί, αλλά σκέφτομαι μπροστά!! :lol:

Παρ' όλ' αυτά, στα πεταχτά που κοίταξα τα διαγράμματα, τον ήχο και πάλι ενωμένο τον βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...